Rzym – stolica i największe miasto Włoch. Jest to jednocześnie największa metropolia, która może pochwalić się szeregiem zabytków. Przyjęło się, że Rzym to miasto romantyczne i pełne wrażeń. Jeśli jednak planujesz właśnie tam spędzić swoje wakacje, wówczas koniecznie udaj się na plac Forum Romanum. To właśnie tam będziesz mógł zapoznać się nieco bliżej ze starożytnym duchem miasta. Poznajmy ten plac nieco bliżej!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Forum Romanum – zarys historyczny, ciekawostki
Forum Romanum to centralny i najstarszy plac w Rzymie. Określany jest on także jako Forum Magnum. Plac ten otacza sześć wzgórz – Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Co ciekawe, Forum Romanum w czasach starożytnych było jednym z tych miejsc, przy których skupiało się życie towarzyskie i religijne mieszkańców ówczesnego Imperium Rzymskiego. Było to również miejsce organizacji najważniejszych uroczystości. Z powstaniem Forum Romanum związanych jest wiele teorii. Najczęściej przytaczana jest tzw. teoria Gjerstada, która zrodziła się w1968 roku. Zgodnie z nią na miejscu obecnego Forum Romanum znajdowała się niewielka osada z domów na palach datowana na V wiek przed naszą erą. W jej okolicy wybudowano kanał, a następnie podjęto decyzję o jego osuszeniu. Powierzchnię tę utwardzono i szybko stała się ona miejscem zgromadzeń ówczesnych Rzymian.
Wedle teorii powstało w VI wieku przed naszą erą, a domniemanym inicjatorem budowli był Tarkwiniusz Pyszny. Na samym początku, była to jedynie kamienna powierzchnia. Dopiero w późniejszych latach zdecydowano się wybudować dookoła niej szereg, ważnych budynków jak np. dom westalek czy Świątynie Saturna. Co ciekawe, niektóre badania archeologiczne zdecydowanie zaprzeczają tej teorii. Niektórzy archeolodzy wskazują na to, że na terenie obecnego Forum Romanum znajdowało się rozległe bagno. Miało ono zostać osuszone dopiero w VIII wieku przed naszą erą.
Dodatkowo w okresie swojej największej świetlności – w czasach Cesarstwa Rzymskiego – plac ten wielokrotnie rozbudowywano oraz powiększano. Miejsce to zaczęło również pełnić niezwykle istotną funkcję handlową i komunikacyjną. Niestety, w czasie podboju Rzymu zostało ono całkowicie zdewastowane. Od 1898 roku Forum Romanum jest miejscem systematycznych prac wykopaliskowych – z przerwami w okresie wojennym. Po zlikwidowaniu ruchliwej ulicy w pobliżu placu został on udostępniony turystom do zwiedzania.
Jak dojechać do Forum Romanum?
Forum Romanum to stanowisko archeologiczne, które znajduje się dokładnie w centrum Rzymu, w dzielnicy Rione I Monti. Dojazd samochodem w pobliże placu nie jest możliwy, z uwagi na wyłączenie tej części miasta z ruchu kołowego. Jednym z najlepszych rozwiązań jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Można nią dojechać do przystanku Coloseum. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się on w pobliżu Rzymskiego Koloseum, które jest kolejnym, niezwykle istotnym zabytkiem w mieście. Sam przystanek oddalony jest od stanowiska archeologicznego o jedynie 250 metrów. Prowadzi do niego ulica Largo Gaetana Agnesi.
Zwiedzanie Forum Romanum w Rzymie – czas zwiedzania
Zwiedzanie może Ci zająć od 2 do 5 godzin. Zwykle jest ono połączone z wejściem i zwiedzaniem wzgórza Palatyn. Pamiętaj, że czas zwiedzana nie jest ograniczony. Z uwagi na ilość znajdujących się tam ruin świątyń i innych, ważnych dla ówczesnego Cesarstwa zabytków, niektórzy turyści spędzają tam znacznie więcej czasu. Od Ciebie również zależy to, czy zdecydujesz się wejść na wzgórze Palatyn, czy też poświęcisz czas jedynie na stanowisko archeologiczne. Niemniej jednak raz zakupiony bilet jest ważny przez 24 godziny. Nie musisz więc spieszyć się ze zwiedzaniem.
Gdzie kupić bilety do Forum Romanum?
Zwiedzanie jest możliwe tylko i wyłącznie po zakupie biletu wstępu. Ciekawostką jest fakt, że choć ważny jest on przez 24 godziny, to jednak do każdej atrakcji znajdującej się na terenie stanowiska archeologicznego możesz wejść tylko raz. Kupno biletów jest możliwe na dwa sposoby. Są one dostępne online na stronie coopculture.it. W tym wypadku wystarczy, że przejdziesz na stronę i w pierwszej kolejności dokonasz rezerwacji biletu. Niestety, jest ona dodatkowo płatna. Po jej potwierdzeniu będziesz mógł w przeciągu kilku dni zdecydować się na zakup biletu lub zrezygnować z niego. W przypadku rezygnacji opłata za rezerwację przepada. Drugim sposobem na zakup biletów do Forum Romanum jest dokonanie tego bezpośrednio w kasach biletowych na miejscu. Kasy te znajdują się przed samym wejściem do stanowiska archeologicznego. Pamiętaj, że jeden bilet upoważnia Cię nie tylko do wejścia na teren Forum, ale także na wzgórze Palatyn oraz na teren samego Koloseum.
Ile kosztują bilety do Forum Romanum w Rzymie?
Ceny biletów do Forum Romanum w Rzymie zależą od tego, w jaki sposób je kupisz. Kupując bilet online, płacisz 16 euro plus 2 euro za rezerwację Jeśli bilet kupujesz na miejscu – w kasach biletowych – wówczas zapłacisz za niego jedynie 16 euro. Na oficjalnej stronie stanowiska archeologicznego możesz również znaleźć informację, że dzieci i młodzież do 17 roku życia może korzystać z darmowego wstępu.
Z kolei młodzież w wieku od 18 do 25 lat, z krajów należących d Unii Europejskiej, będzie musiała zapłacić za bilet jedynie 2 euro. Pamiętaj, że do bardzo często tworzą się ogromne kolejki – szczególnie przy głównym wejściu. W tym wypadku zdecyduj się na sprawdzenie drugiego wejścia, które znajduje się od strony ulicy Via di San Gregorio 30. Jest to mniej popularny sposób na wejście na teren Forum Romanum, więc istnieje duża szansa, że uda Ci się ominąć kolejkę.
Godziny otwarcia Forum Romanum w Rzymie
To jedna z największych atrakcji turystycznych w Rzymie. Działa d poniedziałku do niedzieli. Wyjątkiem pozostaje 25 grudnia oraz 1 styczna – wtedy obiekt się zamyka. Godziny otwarcia tej atrakcji często mogą ulegać drobnym przesunięciom, co w dużej mierze wynika z sezonu turystycznego. Niemniej jednak standardowo stanowisko archeologicznie otwierane jest dla odwiedzających od godziny 8:30 – wtedy też możliwe jest pierwsze wejście. W sezonie letnim obiekt ten działa nawet do godziny 19:15. Natomiast w sezonie zimowym atrakcja ta często zamyka się o godzinie 18 – 18:30.
Zwiedzanie Forum Romanum z przewodnikiem
Jeśli zależy Ci na tym, by jak najlepiej poznać zabytki znajdujące się przy Forum Romanum oraz lepiej zrozumieć samą historię placu, możesz zdecydować się na zwiedzanie w towarzystwie przewodnika. Sprawdź ofertę zorganizowanych wycieczek, która dostępna jest na stronie: www.tiqets.com. Znajdziesz tam np. wycieczki do Forum Romanum połączone ze zwiedzaniem wzgórza Palatyn lub zwiedzaniem Koloseum czy też więzienia Mamertyńskiego. Dodatkowo możesz także wybrać opcję z priorytetowym wejściem – wówczas nie będziesz musiał przejmować sie kolejkami.
W zależności od wybranej przez Ciebie opcji możesz liczyć na przewodnika w języku polskim lub angielskim. Wycieczka może trwać od 2 do nawet 5 godzin. Ważniejsze jest jednak to, że cały czas będzie Ci towarzyszyć doświadczony przewodnik. Zapozna Cię on z historią Forum Romanum, a także znajdujących się tuż przy nim zabytków. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się z zorganizowanych grupach do maksymalnie 24 osoby. W ich trakcie przewidziane są drobne przerwy na odpoczynek czy zrobienie pamiątkowych zdjęć. Niektóre opcje zorganizowanych wycieczek oferują tamże możliwość obejrzenia multimedialnej prezentacji nawiązującej do historii Forum Romanum. Takie rozwiązanie faktycznie kosztuje nieco więcej, jednak może być dla Ciebie jednym z lepszych doświadczeń.
Inne zabytki w mieście? Czytaj także:
Bazylika św Piotra w Watykanie – zwiedzanie, godziny, bilety
Fontanna Di Trevi w Rzymie – kiedy najlepiej zwiedzić? Sprawdźmy!
Autor: Daria Gajewska