Tutaj znajdziesz wszystko, co jest typowe dla pięknych i majestatycznych Włoch – alpejskie szczyty i morską, krystaliczną lagunę. Friuli Wenecja Julijska jest jednym z piękniejszych miejsc i to nie tylko we Włoszech. Do jej serca wiodą kręte drogi, otoczone zieloną aurą świerkowych lasów. Szczyty gór, wstążki rzek i lazur morskiej toni tworzą piękny i niecodzienny krajobraz. Latem odpoczniesz na rajskich plażach, zimą możesz zabrać narty. Co zobaczyć i gdzie zatrzymać się w Friuli Wenecji Julijskiej?
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Friuli Wenecja Julijska położona jest w północnej części Włoch, bezpośrednio przy granicy z Austrią i Słowenią. Alpejskie szczyty tworzą nie tylko piękne widoki, ale animują do wędrówek i odkrywania niesamowitych zjawisk, jak np. Płaskowyż, który na skutek wieloletniej erozji gleby obfituje w wiele jaskiń i obniżeń terenu. Spektakularny jest widok na góry zwłaszcza na Julijskie Alpy czy Wschodnie Dolomity, które wraz z jeziorami, dolinami i kolorowymi łąkami, wprowadzą Cię w magiczną aurę tego miejsca.
Friuli Wenecja Julijska jest tak samo barwna i złożona, jak jej historia. Niektóre miasta, jak np. Lignano Sabbiadoro nie mają nawet 100 lat. Lignano Sabbiadoro to pamiątka po Mussolinim, który nakazał osuszyć bagna, w celu stworzeniu tam kurortu. Samo Friuli jeszcze całkiem niedawno znajdowało się pod panowaniem austriackim. Tam nawet język jest inny, ponieważ friuliński uznawany jest na równi z włoskim. I te tradycje, piastowane jeszcze za czasów carskich, pielęgnowane są po dziś. Friuli Wenecja Julijska określana jest często mianem kontrastów i to nie tylko ze względu na górski klimat, zmieszany z morską bryzą, ale właśnie ze względu na kontrasty, widoczne też w tradycjach i obrzędach.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Piękne miejsca w Friuli Wenecji Julijskiej
Triest
Jedno z bardziej znanych miast w całych Włoszech. Jeśli gdziekolwiek chcesz odnaleźć dawne ślady Habsburgów, to koniecznie trzeba złożyć wizytę właśnie w tym mieście. Triest zachwyci Cię jednak nie tylko majestatycznymi budowlanymi, skąpanymi w przepychu kościołami czy przytulną starówką, ale również urokliwymi, rajskimi plażami. Do Triestu można dolecieć samolotem, ale również zatrzymać się tam, jeśli np. wracasz z urlopu w Chorwacji.

Triest – najlepsze noclegi
- B&B Hotel Trieste – blisko centrum, świetny standard i dosyć niskie ceny,
- Nuovo Albergo Centro – blisko morza, ale i szczytów górskich. Świetna cena, ze śniadaniem i całkiem przyjemnym standardem,
- Hotel Roma – dobra lokalizacja, niska cena i dobry standard.
Triest można zwiedzić w jeden dzień, ale biorąc pod uwagę, że w niedalekiej odległości znajdują się mniejsze miasteczka, jaskinie, skaliste zatoki i piaszczyste plaże, to zaplanuj tam przynajmniej 3 – 4 dni.
Triest – co warto zobaczyć?
- Zamek Miramare – chluba miasta. Miramare znaczy „widok na morze” i rzeczywiście nazwa świetnie oddaje położenie zamku. Miramare zbudowane jest na wysokim klifie, bezpośrednio nad morzem, nieco na uboczu od Triestu w kierunku Grignano. Warto tam podjechać samochodem. Do zamku wiedzie droga przez piękny park zaprojektowany po części we włoskim, po części w angielskim stylu. Obecnie w zamku znajduje się muzeum, odkrywające wystrój i charakter arystokrackich wnętrz, jeszcze z czasów austriackich dynastii.
- San Spiridione – kościół, którego pięć niebieskich kopuł zdradza ślady zupełnie innej kultury. To świątynia serbskich Orthodoxów. Neobizantyjskie fasady zaprojektowane w naprawdę bogatym stylu, sprawiają, że tę budowlę trudno przeoczyć. Warto wejść również do środka, dla zobaczenia pięknych ikon, zwłaszcza Madonny Hodighitria autorstwa Andrea Ricco da Candria,
- zamek Duino – co prawda nie w samym Trieście, ale zaledwie 21 km od centrum leży mała miejscowość Duino, a w niej dumnie osadzony na wzgórzu, nad samym brzegiem morza zamek. Budowla sięgająca czasów średniowiecza, była ulubionym miejscem wielu znanych osób – m.in. Franciszka Liszta, Victora Hugo czy cesarza Franciszka Józefa. Wzdłuż wybrzeża Duino aż do Sistiana biegnie panoramiczny szlak turystyczny, którym zdecydowanie warto wybrać się na spacer.

- Risiera di San Sabba – muzeum i pozostałości po obozie koncentracyjnym z okresu II Wojny Światowej.
- Molo Audace – zbudowane w 1751 roku na wraku zatopionego San Carlo molo Audace, wychodzi prawie 250 metrów w głąb morza.
- Piazza Unità d’Italia – jedno z piękniejszych miejsc w Trieście, w czasach średniowiecznych docierały tu jeszcze fale Morza Adriatyckiego. Dziś wznosi się tu sztucznie usypane wzgórze San Gusto, a na nim jeden z piękniejszych placów miasta. To tutaj warto przyjść na lampkę wina czy aromatyczne espresso. Charakter placu podkreślają historyczne budowle, między innymi Palazzo Pitteri z XVIII wieku, fontanna czterech kontynentów (Fontana di quattro continenti), czy Palazzo Modello i Palazzo del Governo – ten zwraca na siebie uwagę, ze względu na swój orientalny charakter.
Grado – wyspa słońca – obowiązkowy punkt Twojej wycieczki!
Może się wydawać, że Grado ze względu na liczne plaże i bliskość lazurowej toni morza jest tylko typowo wakacyjnym kurortem. I, że jeśli tam pojechać, to tylko w wakacje ze strojem kąpielowym i kremem z dobrym filtrem przeciwsłonecznym. Grado zaoferuje Ci jednak o wiele więcej i z pewnością warto zatrzymać się tam również na nocleg. Grado leży na pięknej wyspie Lisola del Sole.
Gdzie spać?
- hotel Helvetia – trzygwiazdkowy hotel, nieco dalej od centrum, za to w pobliżu pięknych plaż. Grado nie jest tanim miejscem, ale tutaj ceny mogą miło zaskoczyć,
- hotel Villa Augusta – śniadanie wliczone w cenę, 850 metrów od centrum, blisko plaża, dobry standard,
- Laura e Christian – 400 metrów od centrum, blisko plaża, dobry standard, w miarę rozsądna cena.
Co ciekawego jest w Grado?
- starówka, na której niektóre budynki pochodzą aż z V wieku, między innymi Bazylika Sant Eufemia. Jeśli nocujesz w Grado, to koniecznie na starówkę wybierz się po zachodzie słońca. Podświetlone ruiny Piazza Vittoria, tworzą naprawdę spektakularny wygląd.
- wyspa Barban – musisz tam dotrzeć, zwłaszcza jeśli Wenecję Julijską odwiedziłeś w lipcu. W każdą pierwszą niedzielę lipca kolorowe łodzie wypływają, by dotrzeć do Sanktuarium św. Barbary na wyspie Barban.
- W Grado jest wiele ciekawych plaż, te warte polecenia to: Lido di Fido (darmowa), Costa Azzura (częściowo płatna, częściowo darmowa), albo Spiaggia Principale (plaża w centrum, w pełni odpłatna).
Gorizia
Miasto Gorizia (ze słoweńskiego – mała góra) leży około 40 km od Triestu. Pociągiem dojedziesz tam w 50 minut i zdecydowanie warto choćby na jednodniową wycieczkę. Co zwiedzić w tym mieście?
- Castello di Gorizia – forteca, która położona jest u samych stóp alpejskich wzgórz. Twierdza zbudowana została jeszcze w 1100 r n.e., ale ucierpiała mocno podczas pierwszej wojny światowej. Dzisiejszy wygląd, to efekt odrestaurowania twierdzy w latach 30 – tych. Innym ciekawym zabytkiem jest świątynia Duomo di San´t Ilario e Taziano z XIII wieku albo Chiesa dell´Esaltazione della Croce z XVI wieku. W Gorizia znajduje się również Muzeum I Wojny Światowej. Choć miasto warto zwiedzić również z innego powodu. To miasto jest istnym tyglikiem kulturalnym, dlatego spacer uliczkami Gorizii odkryje wpływy między innymi austriackie, słoweńskie jak i włoskie.

Niedaleko Gorrizii znajdują się mniejsze miasteczka, z których warte odwiedzenia to:
- Monfalcone – znajduje się tam stocznia i port towarowy, ale warto dotrzeć do zamku na wzgórzu i do Zatoki Panzano,
- Gradisca d’Isonzo – stare ufortyfikowane miasto, z budynkami sakralnymi i eleganckimi barokowymi pałacami,

- Kras – rusz na spotkanie z prehistorycznymi czasami. Tutaj czekają na Ciebie archeologiczne szlaki turystyczne i ruiny czy starożytne osady położone na wzgórzach. Tu znajdziesz też okopy z I Wojny Światowej np. na Monte San Michele czy miejsce pochówku 100 000 poległych żołnierzy – pomnik Redipuglia.
Rusz na spotkanie z alpejskimi szczytami
Tam, gdzie znajduje się trójkąt graniczny trzech państw – Austrii, Włoch i Słowenii znajdują się też majestatyczne szczyty, kilometry szlaków i gęsta zieleń lasów. Tam znaleźć można doliny, owiane starodawnymi legendami na temat mieszkającej tam dawniej ludności słowiańskiej, ale i jeziorami, których szmaragdowa tafla wody dodaje jeszcze większej magii i tajemniczości. Podróż warto zaplanować wzdłuż małych miasteczek:
- Moggio ze starożytnym klasztorem Benedyktynów,
- Udinese,
- Malborghetto, gdzie odkryjesz między innymi Palazzo Veneziano,
- Pontebba,
- Tarvis – tutaj warto się zatrzymać na dłużej. Znajdziesz tu wiele sklepów, lokalików i restauracji, gdzie serwowane są specjały kuchni friulskiej, karynckiej i słoweńskiej.
Warto również odnaleźć szlak do jeziora Białe Skały oraz do doliny Valsaisera. Ciekawym miejscem jest również Cave del Predil, dawna wieś górnicza, w której dziś znajduje się Muzeum Tradycji Górniczej.
Tu nie tylko przydadzą się buty trekkingowe. Znajdziesz trasy na rower górski a jeśli trafisz do Doliny Isonzo, to możesz spróbować wytrawnego kajakarstwa i ratingu. W dolinie znajdują się urokliwe wąwozy, imponujące wodospady i naturalne zjeżdżalnie. Istny raj dla aktywnych. Każdego września rzeką Isonzo odbywa się słynny spływ kajakowy.
Z kolei na przełęczy Nevea i w Forni di Sopra możesz spróbować sił we wspinaczce górskiej.
Gdzie jeszcze zajrzeć?
- Cividale del Friuli – jeśli dotrzesz do ratusza Utine, to dostrzeżesz posąg Cezara. To właśnie on nadał celtyckiej osadzie Cividale del Friuli prawa miejskie. Wiele śladów z tamtych czasów widać jeszcze po dziś dzień. Choć trójnawowa katedra, która stoi w centralnym miejscu, pochodzi już z XIV wieku.
- W Udine warto dotrzeć również do Piazza della Liberta jest to najstarszy plac w mieście. Tam niesamowite skarby architektury i to z różnych epok, zdecydowanie zatrzymają Cię na dłużej. Między innymi Ratusz Loggia del Lionello – przykład wenecjańskiego gotyku albo Loggia di San Giovanni – w której odnajdziesz renesansowe nuty
- park krajobrazy Friuliańskie Dolomity – spotkanie z przyrodą, ale i historią. Tu odkryjesz ślady dinozaurów i zachłyśniesz się niesamowitym widokiem szczytów Dolomitów czy poobserwujesz stałych mieszkańców lasu.
Pordenone
Do tego miasta również musisz dotrzeć. Arystokratyczne pałace, sprzyjające spacerom arkady i liczne sklepiki. Pordenone to małe miasteczko osadzone między dolomitami a wybrzeżem Adriatyku. Niezwykłego klimatu dodaje mu rzeka Noncello, nad którą położone jest miasteczko. To właśnie ta rzeka przyczyniła się do intensywnego rozwoju miasteczka i to już w XII wieku.

Miasto ma piękną historię i odkryjesz ją, docierając na starówkę, gdzie znajdują się okazałe pałace patrycjuszy czy romańsko – gotycka katedra San Marco. W miasteczku odkryjesz Muzeum Sztuki, musisz tylko dotrzeć do Palazzo Ricchiero. Muzeum prezentuje między innymi gotyckie freski i obrazy z XVII i XVIII wieku.
Pordenone jest małym miasteczkiem, ale znanym na całym świecie m.in. z Festiwalu Kina Niemego – Le Giornate del Cinema Muto.
Do Pordenone możesz przyjechać na dłużej. Tylko pół godziny drogi samochodem dzieli Cię od dolomitów. Latem możesz wędrować po górach, zimą jeździć na nartach. Niedaleko znajduje się również Caorle – popularny kurort wypoczynkowy z piaszczystą plażą.