Galeria Borghese w Rzymie: zwiedzanie, bilety, historia

Tagi , , , , ,

Rzym to miasto, w którym każdy z podróżników powinien znaleźć „coś” dla siebie. Obfituje ono w różnorodne atrakcje i zabytki, które zachwycają i inspirują. Jeśli jesteś miłośnikiem muzeów, to z całą pewnością, jedną z atrakcji, jaką musisz odwiedzić, jest Galeria Borghese. Oto ona!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Galeria Borghese – historia, ciekawostki

Galeria Borghese w Rzymie to jedno z najsłynniejszych muzeów państwowych w mieście. Znajdziesz w niej – jak sama nazwa wskazuje – znaczną część kolekcji Borghese, w której skład wchodzą różne dzieła sztuki, antyki czy rzeźby. Choć Galeria Borghese została udostępniona dla turystów w 1903 roku, to jednak gromadzenie zbiorów rozpoczęło się znacznie wcześniej. Wszystko za sprawą kardynała Scipione Borghese, który prywatnie był kuzynem papieża – Pawła V. To właśnie dla niego została wybudowana Villa Borghese, otoczona przepięknymi ogrodami, w której obecnie mieści się państwowe muzeum. Co równie ciekawe, kolekcja Borghese znajduje się również we francuskim Luwrze, gdyż Napoleon Bonaparte zmusił księcia Camilio Broghese do oddania mu części dzieł. Sam budynek, czyli Villa Borghese pierwotnie odgrywała rolę pałacu i została wzniesiona w roku 1616. Obecnie wchodzi ona w skład kompleksu pałacowo-parkowego, który zachwyca turystów!

Rome - The facade of Villa Borghese  at dusk.
Rzym – Fasada Villa Borghese o zmierzchu., licencja: shutterstock/By sedmak

Gdzie znajduje się Galeria Borghese, lokalizacja, jak dojechać?

Galeria Borghese znajduje się w ścisłym centrum Rzymu, przy ulicy Piazzale del Museo Borghese 5. Z łatwością możesz dostać się tam samochodem, rowerem i pieszo. Wystarczy, że będziesz kierował się na północ od Fontanne di Trevi, która jest jedną z największych atrakcji miasta. Do Galerii Borghese możesz także dostać się za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Najbliższymi przystankami są:

  • Aldrovandi – zatrzymują się tu linie 2 i 19;
  • Galleria Arte Moderna – zatrzymują się tu linie 2, 19, 3L, 19BUS.

Oczywiście możesz także skorzystać z taksówki.

Dzieła sztuki w Galerii Borghese

W Galerii Borghese znajdują się wybitne dzieła malarzy, rzeźbiarzy, a także pokaźna kolekcja antyków. Sam kardynał Borghese był miłośnikiem sztuki Caravaggia, co znajduje obecnie odzwierciedlenie w zbiorach muzeum. Jednak znajdziesz tam także twórczość słynnego Rafaela jak np. obraz Dama z jednorożcem, czy Złożenie do grobu. Jeśli zaś chodzi o kolekcję rzeźb, to większość z nich pochodzi z wieku XVI i XVII. Większość zgromadzonych rzeźb pochodzi z kolekcji Gian Lorenzo Berniniego. Ponadto zwróć szczególną uwagę na posąg Śpiący Hemafrodyta czy Porwanie Prozepiny przez Plutona. Dzieła sztuki w Galerii Borghese podzielone są tematycznie i znajdują się w kilku salach, których nie możesz pominąć podczas zwiedzania.

The Villa Borghese park is one of the most popular gardens in Rome. In the park of Villa Borghese is the famous Galleria Borghese with all your art treasures, Rome, Italy
Park Villa Borghese to jeden z najpopularniejszych ogrodów w Rzymie. W parku Villa Borghese znajduje się słynna Galleria Borghese ze wszystkimi skarbami sztuki, Rzym, Włochy, licencja: shutterstock/By viennamotion

Ogrody w Parku Borghese

Ogrody Borghese to obecnie jeden z największych kompleksów parkowych w mieście. To właśnie na ich terenie znajduje się muzeum państwowe. Ogrody te usytuowane są na wzgórzu Pincio, w okolicy Schodów Hiszpańskich. Ponadto wypełnione są one piękną roślinnością, a dodatkowo w parku tym możesz znaleźć miejsca do rekreacji. Co jest jednak najważniejsze, wstęp do ogrodów jest całkowicie darmowy.

Villa Borghese, Rzym, Włochy
Villa Borghese, Rzym, Włochy, licencja: shutterstock/By boggy

Gdzie kupić bilety do Galerii Borghese?

Bilety do Galerii Borghese możesz kupić zarówno na miejscu, jak i za pośrednictwem strony internetowej: www.tiqets.com. Zakup biletów online może okazać się dla Ciebie zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem. Nie będziesz musiał czekać w kolejce, a wejściówka w formie elektronicznej jest znacznie wygodniejsza!

Galeria Borghese – bilety i godziny otwarcia

Galeria Borghese jest otwarta przez sześć dni w tygodniu – od wtorku do niedzieli. Muzeum to w poniedziałki jest nieczynne. We wtorki, piątki, soboty i niedziele możesz je odwiedzić w godzinach od 9:00 do godziny 19:00. Z kolei w środy i czwartki muzeum to czynne jest odpowiednio do 22:00 i 21:00. Cena biletu normalnego wynosi 12 euro – chyba, że zdecydujesz się odwiedzić muzeum o godzinie 17:45. Wówczas za bilet zapłacisz jedynie 8 euro. Bilety ulgowy kosztuje jedynie 2 euro.

Fruit garden in Villa Borghese Park, Rome, Italy
Ogród owocowy w Villa Borghese Park, Rzym, Włochy, licencja: shutterstock/By Aakma

Więcej atrakcji w Rzymie:

Czym jesienią zachwyca stolica Włoch. Poznaj największe atrakcje Rzymu

Najpiękniejsze plaże w Lazio (Rzym i okolice)

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Neapolitańskie smaki – co i gdzie zjeść w Neapolu?

Kościół San Lorenzo Maggiore w Neapolu – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz