Galeria Wiktora Emanuela II w Mediolanie – spacer i zwiedzanie

Tagi , , , ,

Mediolan – dumna stolica Lombardii, która zachwyci Cię niezliczoną ilością zabytków oraz atrakcji. Miasto to uważane jest za jedno z najbardziej interesujących i inspirujących. Co więcej, musisz także wiedzieć, że to właśnie Mediolan jest stolicą mody. To tu swoje pierwsze kroki stawiali znakomici, włoscy projektanci, a także otwierali swoje pierwsze butiki. Najlepszym dowodem na to jest słynna Galeria Wiktora Emanuela II, która cieszy się wśród turystów zdecydowanie największym zainteresowaniem. Poznajmy ją nieco lepiej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Galeria Wiktora Emanuela II – opis i historia

Galeria Wiktora Emanuela II jest jedna z najstarszych, w dalszym ciągu działających galerii w Mediolanie. Jest to również zabytek, którego nie możesz pominąć podczas zwiedzania miasta. Związana jest z nią wyjątkowo ciekawa historia. W jej miejscu początkowo miała znajdować się ulica w całości poświęcona ówczesnemu cesarzowi Austrii. Takie założenie przyświecało w 1859 roku architektowi Giuseppe Mengoni. Jednak plany uległy zmianie. Zaczęły powstawać pierwsze zalążki obecnej galerii, która została zadedykowana królowi włoskiemu – Vittorio Emanuelle II di Savoia.

Prace nad galerią dobiegały końca w roku 1867 i w tym samym roku została ona otwarta. Niemniej jednak drobne poprawki architektoniczne trwały aż do roku 1878. Ponadto Galeria Vittorio Emanuele II ma ogromne znaczenie artystyczne. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim sama konstrukcja obiektu, która jest krzyżowa. Dodatkowo galeria jest ozdobiona potężnymi kopułami wykonanymi ze szkła i z żelaza. Zwiedzanie wymaga szczególnej uważności. Po drodze będziesz miał aż 24 statuy, które mają przedstawiać ważne, włoskie postacie jak np. Pier Caponi.

Najlepsze kawiarnie i sklepy w Galerii Wiktora Emanuela II

Wspomniane już zostało, że Galeria Wiktora Emanuela II jest jedną z najstarszych i w dalszym ciągu aktywnie działających galerii handlowych w Mediolanie. Oznacza to, że możesz podczas jej zwiedzania także wstąpić do modnych butików i najlepszych kawiarni w mieście. Co ciekawe, w tej galerii znajdziesz nawet luksusowe hotele, które cieszą się wyjątkowym prestiżem. Pamiętaj, że galeria ta składa się z aż czterech pięter, a każde z nich ocieka wyjątkowym bogactwem i przepychem. Zastanawiasz się, jakie sklepy i kawiarnie możesz w tej galerii znaleźć? Otóż znajdują się tu butiki najlepszych projektantów mody włoskiej jak np.:

  • Dolce & Gabbana;
  • Prada;
  • Dior;
  • Channel;
  • Ralph Lauren;
  • Oscar de La Renta.
Galleria Vittorio Emanuele II w Mediolanie, Włochy
Galleria Vittorio Emanuele II w Mediolanie, Włochy, licencja: shutterstock/By Leonid Andronov

Oczywiście znajdziesz też mniejsze, sieciowe butiki, które również cieszą się wyjątkową popularnością. Poza domami mody, w Galerii Wiktora Emanuela II działają także różnorodne bary, kawiarnie oraz restauracje. Prawdziwą ikoną i symbolem całego obiektu jest kawiarnia Biffe Caffe. Okazuje się, że znajdowała się ona w galerii jeszcze zanim dobudowano do niej szklano – żelazne kopuły. To jedna z najstarszych kawiarni w mieście. Jeśli podczas zwiedzania zgłodniejesz, wówczas możesz wybrać się na włoski lunch do jednej z wielu, ekskluzywnych restauracji. Jedną z nich jest np. uwielbiana przez miejscowych restauracja Savini. Choć musisz liczyć się z tym, że cena za posiłek będzie tu wyjątkowo wysoka, to jednak miej również świadomość tego, że zaserwowane Ci dania będą przygotowane przez najlepszych kucharzy w całych Włoszech. Z pewnością taki obiad na dość długo pozostanie w Twojej pamięci.

Dach Galerii Wiktora Emanuela II – co warto wiedzieć?

Wśród turystów zwykle najwięcej entuzjazmu wzbudza wyjątkowa konstrukcja dachu galerii. Co ciekawe, został on praktycznie całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. Oczywiście z biegiem czasu był on naprawiany i rekonstruowany, a architekci dbali o to, by móc zachować jego wyjątkowość. Szklano – żelazna konstrukcja przeszła gruntowny remont dopiero w 2015 roku. Zastanawiasz się dlaczego? Dlatego, że właśnie w tym roku odbyła sie tam Światowa Wystawa w Mediolanie. Wówczas szklany dach miał zachwycać oczy zebranych tam gości.

The Galleria Vittorio Emanuele II in Milan, Italy.
Galleria Vittorio Emanuele II w Mediolanie, Włochy., licencja: shutterstock/By blackpixel

Ciekawostki związane z Galerią Wiktora Emanuela II w Mediolanie

Z Galerią Wiktora Emanuela II w Mediolanie związanych jest również wiele ciekawostek, które koniecznie musisz poznać, zanim ją odwiedzisz. Czy wiesz, że jest to jeden z orientacyjnych punktów miasta? Wszystko to galeria zawdzięcza właśnie oryginalnemu dachowi, który możesz dostrzec z praktycznie każdej ulicy w mieście! Jednak to jeszcze nie wszystko. Dawniej, w tej galerii znajdowała się słynna restauracja fast – food McDonald. Jednak w 2012 roku odmówiono jej przedłużenia umowy. Właściciele galerii tłumaczyli ten fakt tym, że McDonald nie wpasował się w prestiżowy charakter restauracji, z którymi miałby sąsiadować. Sama restauracja, na kilka dni przed swoim zamknięciem zdecydowała się na wyjątkowo piękny gest! Pracownicy McDonald’s rozdawali jedzenie za darmo, a dzięki temu posiłek zyskało ponad 5 tysięcy osób.

Roof architecture view of the Galleria Vittorio Emanuele II at Milan
Widok architektury dachu Galerii Vittorio Emanuele II w Mediolanie, licencja: shutterstock/By Gabriel Vitale

Artystyczne znaczenie Galerii Wiktora Emanuela II w Mediolanie wykracza daleko poza obszar samego miasta czy nawet i kraju. Została ona uznana za światowe arcydzieło XIX – wiecznej architektury. Jak łatwo możesz się domyślić, galeria przywilej ten również zawdzięcza wyjątkowej konstrukcji dachu.

To wyjątkowy obiekt – właśnie dlatego Galerii Wiktora Emanuela II nie możesz pominąć podczas zwiedzania prestiżowego Mediolanu!

Autor: Daria Gajewska

Czytaj także: Jak dojechać do Werony z Mediolanu, Bergamo lub Wenecji?

Najlepsze hotele w Mediolanie

Poprzedni

Cmentarz Monumentalny (Cimitero Monumentale) w Mediolanie – co musisz o nim wiedzieć?

Spacer po dzielnicy Brera w Mediolanie

Następny

Dodaj komentarz