Podróże to wspaniała okazja do poznawania światowego dziedzictwa kulturowego. Możemy zobaczyć na własne oczy dzieła największych artystów, odwiedzić miejsca, które przez lata inspirowały malarzy, rzeźbiarzy oraz poetów. Oprócz czasowych wystaw przenoszonych pomiędzy różnymi krajami i miastami niektóre obiekty, takie jak ściany pokryte freskami, słynne budowle czy monumentalne posągi można podziwiać jedynie w konkretnej lokalizacji.
Włochy uznawane są za jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie państw świata. Według szacunków prowadzonych przez UNESCO, około 60% największych dzieł sztuki zgromadzonych jest na Półwyspie Apenińskim, z czego ponad połowa znajduje się we Florencji. Bogactwo zabytków z różnych epok, wielobarwny wachlarz atrakcji, piękne krajobrazy, przyjemny klimat i wyśmienita kuchnia każdego roku przyciągają miliony podróżników.

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się Galeria Uffizi?
Położona w środkowych Włoszech Florencja, oprócz tego, że jest stolicą malowniczej Toskanii, uchodzi za miejsce narodzin włoskiego renesansu. Od 1982 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. To jedno z najbardziej popularnych wśród turystów europejskich miast. Bogactwo zabytków o niepowtarzalnych walorach artystycznych, słynni mieszkańcy tacy jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli, Niccolo Machiavelli, Amerigo Vespucci czy Dante Alighieri oraz zjawiskowe zbiory florenckich muzeów przyciągają niczym magnes miłośników sztuki z całego świata.
Znajdująca się nad brzegiem rzeki Arno Galeria Uffizi, mieści się w wybudowanym podczas drugiej połowy XVI wieku Palazzo Uffizi. Pierwotnie ten zaprojektowany przez słynnego architekta, a także malarza Giorgio Vasariego budynek miał służyć jako siedziba urzędów administracyjnych i sądowniczych. Stąd nazwa obiektu (wł. uffizi oznacza urząd). Po 20 latach od rozpoczęcia prac ukończono budowę i podjęto decyzję o zmianie przeznaczenia pałacu. Na jego najwyższym piętrze utworzono galerię gromadzącą dzieła sztuki będące w posiadaniu znamienitego i wpływowego rodu Medyceuszy.
Z biegiem lat kolekcja obrazów i rzeźb w Palazzo Uffizi zaczęła rosnąć i zajmować kolejne przestrzenie. Na początku lat 70. XX wieku, na najniższej kondygnacji odkryto pozostałości kościoła San Pietro Scherraggio pokryte freskami Andrea del Castagno. Dziś Galeria Uffizi plasuje się w czołówce najważniejszych i najpiękniejszych muzeów świata. Zwiedzając przesiąkniętą klimatem zamierzchłych epok artystyczną Florencję, warto poświęcić czas na podziwianie zbiorów strzeżonych murami palazzo przy Piazza della Signora i poczuć atmosferę minionych czasów.

Co warto zobaczyć w Galerii Uffizi?
Słynne florenckie muzeum kryje w sobie wiele skarbów. Gdy w 1743 roku Anna Maria Luiza Medycejska uznała jego budynek wraz z całą znajdującą się w nim kolekcją za obiekt dostępności publicznej, możliwość obejrzenia dzieł słynnych twórców rozciągnęła się poza elitarne kręgi. Jedynym warunkiem bogatej dziedziczki była obietnica, że zbiory Galerii Uffizi nigdy nie opuszczą Florencji.
Sale z eksponatami rozmieszone są na dwóch piętrach pałacu. Do roku 1966 znajdowały się także na parterze, jednak po powodzi w latach 60. XX wieku postanowiono je przenieść w trosce o ich dobrostan. Na pierwszej kondygnacji muzeum podziwiać można kolekcję Gabinetu Rysunków i Sztychów, zapoczątkowaną już w XVI wieku przez kardynała Leopolda Medyceusza. Piętro wyżej ulokowane są pomieszczenia skrywające główną część zbiorów. Znajduje się tam również Archiwum Państwowe przechowujące najcenniejsze dokumenty dotyczące historii Florencji.
Pełen elegancji wystrój dostępnych dla zwiedzających korytarzy w niczym nie ustępuje dziełom w nich zgromadzonych. Sufit ozdobiony niezliczonymi detalami z masy perłowej czyni Trybunę Galerii Uffizi najpiękniejszą z sal. Dawniej osoby chcące podziwiać jej wnętrza musiały wystosować stosowną prośbę o jej odwiedzenie, rozpatrywaną przez dwór.
Spacer przez epoki
Przedmioty zgromadzone w muzeum pochodzą z różnych epok. Najstarsze z nich to eksponaty ze starożytnej Grecji i czasów rzymskich. Perły średniowiecznego malarstwa religijnego także mają tam swoje miejsce. Największą część stanowią dzieła renesansowe. Liczne sale wypełnione są twórczością Leonarda da Vinci, Sandro Botticellego, Filippo, Andrei Mantegna czy Pierra della Francesca. Warta uwagi jest również kolekcja malarstwa nurtu północnoeuropejskiego. Dzieła Hugo van Goesa i Alberta Durera zdobią niejedną ścianę.
Wiek XVI uznawany jest za złoty okres mistrzów. W tym czasie słynne prace tworzyli między innymi Michał Anioł, Rafael, El Greco, Tycjan i Giorgio Vasari. Po nich nastali Rembrandt, Canaletto, Diego Velazquez, Caravaggio, Bernini i Pieter Paul Rubens. Muzeum we Florencji ma zaszczyt posiadać arcydzieła tych i wielu innych autorów.

Do najpopularniejszych eksponatów Galerii Uffizi należą:
- Narodziny Wenus (Botticelli),
- Wiosna (Botticelli),
- Zwiastowanie (Leonardo da Vinci),
- Święta Rodzina (Michał Anioł),
- Portret Leona X (Rafael),
- Wenus z Urbino (Tycjan),
- Bachus (Caravaggio),
- Pokłon Trzech Króli (Leonardo da Vinci),
- Głowa Meduzy (Caravaggio),
- Madonna z długą szyją (Parmigianino),
- Rycerz maltański (Tycjan),
- Święta Alegoria (Giovanni Bellini),
- Adam (Lucas Cranach),
- Tryptyk Portinarich (Hugo van der Goes),
- Portret Izabeli Brandt (Rubens),
- Chrzest (Leonardo da Vinci),
- Cudowna Madonna ze szczygłem (Rafael)
W galerii autoportretów słynnych malarzy można obejrzeć podobizny między innymi Delacroixa, Andrei del Sarto, Rembrandta, Bronzino, Hogartha, Berniniego, Rubensa czy van Dycka.
Niespodzianką dla zwiedzających z Polski może być widok znanych z kart podręczników od historii twarzy władców. Namalowane portrety Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jana III Sobieskiego, Zygmunta I Starego, Zygmunta III Wazy, Stefana Batorego, Władysława IV Wazy, Henryka Walezego, Heleny Radziwiłłowej czy Teresy Lubomirskiej ozdabiają jeden z pierwszych korytarzy.
Bilety do Galerii Uffizi – gdzie kupić i jakie są ceny?
Cennik wstępów do florenckiego muzeum wyróżnia dwa sezony:
- wysoki – od początku marca do końca października
oraz
- niski – od listopada do końca lutego.
Pełna cena biletu bez rezerwacji w sezonie wysokim to koszt 20 euro, natomiast podczas mniej atrakcyjnego turystycznie okresu zimowego wynosi 12 euro. Wejściówki zniżkowe przysługujące Europejczykom w wieku od 18 do 25 lat kosztują 2 euro, niezależnie od miesiąca. Za darmo zbiory mogą podziwiać osoby poniżej 18 roku życia, włoscy nauczyciele zarówno prywatnych, jak i publicznych szkół, a także osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie.
Bilety można nabyć bezpośrednio w kasie, jednak należy liczyć się długim oczekiwaniem w kolejce, zwłaszcza podczas wakacji. Za pomocą wielu portali podróżniczych, a także na stronie www.florence-museum.com oraz www.uffizi.it istnieje możliwość rezerwacji wizyty z konkretną datą i godziną, jednak należy liczyć się z dodatkowym wydatkiem rzędu kilku euro. Atrakcyjną opcją dla osób planujących bardziej rozbudowane zwiedzanie jest wykupienie 5-dniowego biletu. Umożliwia on odwiedzenie oprócz Galerii Uffizi również Ogrodu Boboli, Palazzo Pitti, Narodowego Muzeum Archeologicznego oraz Museo Opificio delle Pietre Dure. Koszt takiego kilkudniowego paszportu to 38 euro w sezonie wysokim i 18 euro zimą.

Turystów pragnących jak najpełniej wykorzystać czas spędzony w północnych Włoszech powinien zainteresować zakup karty turystycznej FirenzeCard. Za 85 euro i w ciągu 72 godzin od pierwszego użycia można bez dodatkowych kosztów odwiedzać największe atrakcje Florencji. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich, tak jak np. Galeria Uffizi, wymagają wcześniejszego zarezerwowania terminu wizyty. Ponadto decydując się na opcję FirenzeCard+ za jedyne 7 euro, w cenę karnetu wliczone są przejazdy środkami komunikacji miejskiej (poza transportem z i na lotnisko).
Galeria Uffizi – czas zwiedzania
Doświadczeni podróżnicy odwiedzający najsłynniejsze muzea świata, takie jak paryski Luwr, nowojorskie Miejskie Muzeum Sztuki czy Muzeum Egipskie w Kairze wiedzą, że by obejrzeć ogromną ilość wartościowych eksponatów, warto poświęcić znacznie więcej niż kilka krótkich godzin. Podobnie wygląda sytuacja z podziwianiem zbiorów Galerii Uffizi. Przemierzenie ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni dostępnych dla gości oraz nawet przelotne zerknięcie na niemal 200 000 dzieł sztuki wymaga sporo czasu. Zaopatrzeni w wygodne buty, cierpliwość i opracowany plan zwiedzania turyści o napiętym harmonogramie są w stanie zobaczyć wybrane z najsłynniejszych prac mistrzów podczas 2-godzinnego maratonu.
Osoby chętnie korzystające z wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych przewodników mogą wykupić wycieczkę trwającą 2, 3 lub 4 godziny. Są one prowadzone w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, bułgarskim, chińskim, rosyjskim, japońskim, greckim, czeskim, duńskim, portugalskim lub słowackim. Zakres cenowy takiej atrakcji waha się w przedziale od 40 do 400 euro i zależy od długości czasu zwiedzania oraz liczebności grupy.
Galeria Uffizi – godziny otwarcia
Słynne florenckie muzeum można odwiedzać we wszystkie dni tygodnia, oprócz poniedziałków. Wystawy czynne są od godziny 8:15 do 18:50. Kasy biletowe kończą pracę o 18:05, a od 18:35 rozpoczyna się stopniowe zamykanie sal dla zwiedzających. Drzwi Galerii Uffizi pozostają zamknięte oprócz wcześniej wspomnianych poniedziałków również 1 Maja, podczas Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok.
Możliwość kroczenia tymi samymi uliczkami, którymi przed wiekami podążali arcymistrzowie malarstwa, architektury i rzeźby to z pewnością duże przeżycie dla wielu osób. Delektowanie się czarnym jak smoła espresso lub puszystym cappuccino podanym w asyście kremowego tiramisu, czy z chrupiącymi migdałowymi ciasteczkami amaretti, siedząc przy stoliku w cieniu historycznych budynków, posiada swój niepowtarzalny urok. Działająca od wieków słynna florencka Galeria Uffizi czeka na kolejnych zwiedzających, chcących poznać jej tajemnice oraz obejrzeć skarby zarówno włoskiego, jak i światowego dziedzictwa artystycznego.