Galleria Borbonica w Neapolu, zwiedzanie, historia, co wiedzieć

Tagi , , , , , , ,

Neapol to jedna z barwniejszych miejscowości w Słonecznej Italii. Każdego roku miasto to odwiedza tysiące turystów z różnych zakątków świata. Wielu z nich chce samodzielnie przekonać się o potędze Wezuwiusza, zaś inni chcą zgłębić tajemnice, jakie skrywa w sobie Neapol. Jeśli Ty również planujesz tam swoje wakacje, wówczas koniecznie udaj się do Galleria Borbonica w Neapolu. Co musisz o tym wyjątkowym miejscu wiedzieć i jak możesz się tam dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Galleria Borbonica – historia, ciekawostki

Gallerię Borbonica często nazywa się po prostu Tunelem Borbonica. W rzeczywistości jest to słynne, miejskie przejście podziemne, które pierwotnie wykonane zostało jedynie w celach wojskowych. Galleria Borbonica miała łączyć Pałac Królewski w Neapolu i koszarami wojskowymi, które rozmieszczone były na ówczesnych obrzeżach miasta. Galeria Borbonika to przejście, którego powstanie utożsamia się ze strachem władz Neapolu. Twarde i restrykcyjne rządy mogły bowiem szybko doprowadzić do powstania miejscowej ludności, skąd też pomysł połączenie Pałacu Królewskiego z koszarami. Poniekąd, była to także dogodna ścieżka ewakuacji dla władcy.

Galleria Borbonica – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Galleria Borbonica znajduje się w bezpośredniej bliskości centrum Neapolu. Znajduje się ona w kierunku północnym od plaży miejskiej i nadbrzeża portowego. Możesz się tam dostać w bardzo prosty sposób, np. spacerując z portu w kierunku północnym. Z drugiej zaś strony możesz skorzystać z komunikacji publicznej, taksówki lub własnego samochodu. Jeśli zdecydujesz się na transport publiczny, wówczas wysiądź na przystanku Piazza de Martiri. Dojeżdża tam chociażby linia E6. Przystanek ten jest oddalony do Galleria Borbonica o jedynie 250 metrów.

Galleria Borbonica – zwiedzanie

Galeria Borbonica jest uznawana za dumę inżynierii lądowej w Neapolu. Zwiedzanie rozpoczniesz od zejścia w dół, do podziemi. Tam z kolei będziesz mieć szanse na przejście całego tunelu. We wnętrzu Galleria Borbonica znajdują się pokoje przepełnione eksponatami z zamierzchłych czasów, a także majestatyczne posągi. Będziesz mógł także zobaczyć pozostałości starożytnego akweduktu, zakopanego w ruinach, a także pierwsze pojazdy i motocykle, które również są skrzętnie ukryte pod gruzami. Jeśli chcesz dokładniej zwiedzić Galleria Brobonica i poznać historię podziemnego przejścia, wówczas zdecyduj się na wycieczkę zorganizowaną w towarzystwie przewodnika. Będzie to dla Ciebie o wiele lepsze rozwiązanie, a dodatkowo cenna lekcja historii.

Galleria Borbonica – bilety, godziny otwarcia

Galleria Borbonica jest otwarta dla zwiedzających przez trzy dni w tygodniu – tj. piątek, sobota, niedziela. Od poniedziałku do czwartku tunel jest nieczynny. Na zwiedzanie możesz się wybrać codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00, pamiętając, że ostatnie wejście jest możliwe na 30 minut przed zamknięciem, czyli o 16:30. Cena zwiedzania Galleria Borbonica z przewodnikiem to około 70 złotych. Bilety możesz zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej.

Sprawdź także wpis o wyjeździe z Neapolu do Herkulanum!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Lotnisko w Treviso – jak dojechać do centrum Wenecji?

Wizyta w kościele Madonna del Monte na Elbie, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz