Galleria Doria Pamphilj – zwiedzanie, bilety

Tagi , , , , , , ,

Rzym, nazywany także Wiecznym Miastem, to największa metropolia we Włoszech. Na co dzień zamieszkuje ją około 3 miliony mieszkańców, a podróżni chętnie planują tam swoje wakacje. W Rzymie, z pewnością znajdziesz „coś” wyjątkowego dla siebie. Nie brakuje tam inspirujących zabytków, wąskich uliczek, a także innych atrakcji. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem sztuki i chcesz poznać ją jeszcze dokładniej, wówczas wybierz się do Galleria Doria Pamphilj. Co musisz o tym miejscu wiedzieć i w jaki sposób możesz się od niego dostać? Sprawdźmy wszystko!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Galleria Doria Pamphilj w Rzymie – historia i ciekawostki

Galleria Doria Pamphilj to miejsce, którego nie możesz przegapić na artystycznej mapie Rzymu. Jest to jednak miejsce, gdzie nie zagląda zbyt wielu turystów. Galleria Doria Pamphilj często jest pomijana, a szkoda. To całkowicie prywatna galeria sztuki, znajdująca się w zabytkowym pałacu – Palazzo Doria Pamphilj. Analogicznie, cała kolekcja oraz budynek są prywatną własnością rzymskiej rodziny Pamphilj. Często w galerii odbywają się również koncerty barokowej i renesansowej muzyki, które pozwalają zwiedzającym na jeszcze lepszą kontemplację zgormadzonych tam dzieł. Galleria Doria Pamphilj w dużej mierze skupiła się na gromadzeniu różnorodnych dzieł sztuki i wszystkich jej form oraz przejawów. Zbiory są prywatną kolekcją rodziny, która gromadziła je od XVI wieku.

A well-kept green courtyard with trees and a fountain in the Doria Pamphili Gallery at Via del Corso, 305, Rome, Italy
A well-kept green courtyard with trees and a fountain in the Doria Pamphili Gallery at Via del Corso, 305, Rome, Italy, licencja: shutterstock/By AlinaAme

We wnętrzu budynku znajdziesz kilka sal, które podzielone są tematycznie z uwagi na okres historyczny. Największą część kolekcji zajmują obrazy oraz meble. Jednocześnie obecny charakter tej prywatnej galerii sztuki znacznie się zmienił. Zbiory były poszerzane w ciągu kolejnych lat, a sam budynek poddawany był wielu renowacjom. Obecnie możesz tam nawet podziwiać wnętrze malowniczej kaplicy, a także zmumifikowane ciała członków rodziny. Faktem jest, że takie eksponaty mogą wydać Ci się dość kontrowersyjne, jednak jest to świetne spotkanie z dawnymi obrzędami i tradycjami, których mogłeś wcześniej nie znać. Co więcej, do obecnych zbiorów w Galleria Doria Pamphilj dołączyła pokaźna kolekcja antyków i wyrobów z brązu.

Gdzie znajduje się Galleria Doria Pamphilj?

Galleria Doria Pamphilj znajduje się przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta – Via del Corso. Jest ona zlokalizowana blisko historycznej części Rzymu. Możesz dostać się tam na kilka sposobów. Jeśli wybierzesz spacer, wówczas kieruj się na południe od słynnej Fontanna Di Trevi, lub w kierunku wschodnim od Panteonu. Możesz także skorzystać z taksówek lub wypożyczonego samochodu, jednak parkowanie w okolicy Via del Corso może być dla Ciebie dośc trudne, z uwagi na brak zorganizowanych miejsce i wysokiego natężenia ruchu. Możesz się tam dostać również przy pomocy komunikacji miejskiej. Najbliższym przystankiem wydaje się Corso/Minghetti. Znajduje się on jedynie 150 metrów od Galerii. Zatrzymują się tam linie jak np. 51, 62, 63 i 82.

Galleria Doria Pamphilj w Rzymie – bilety, godziny otwarcia

Galleria Doria Pamphilj w Rzymie jest otwarta dla turystów przez siedem dni w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku. Co więcej, godziny otwarcia tej fenomenalnej galerii sztuki są stałe. Otwiera się o 9:30 – w tym czasie możliwe jest pierwsze wejście. Od poniedziałku do czwartku Galleria jest czynna do godziny 17:30, zaś od piątku do niedzieli jest ona czynna do 18:00. Musisz jednak pamiętać, że obowiązuje Cię bilet wstępu. Kosztuje on około 25 euro. Możesz kupić go zarówno na miejscu – w kasie biletowej, jak i zdecydować się na zakup biletu online. W cenie możesz skorzystać z audioprzewodnika w języku angielskim, który oprowadzi Cię po najbogatszej kolekcji sztuki w malowniczym pałacu rodziny Pamphilj. Zakup biletu online jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem. Nie musiszczekać w kolejce, a wystarczy, że pokażesz swój elektroniczny bilet przed samym wejściem. Wizyta w tej imponującej galerii sztuki z pewnością na długi czas utkwi w Twojej pamięci.

Czytaj również:

Galeria Borghese w Rzymie: zwiedzanie, bilety, historia

Kopuła Bazyliki św Piotra: wejść, bilety, ceny, porady

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Wakacje na wyspie Elba – nieodkryty klejnot Toskanii

Co zobaczyć w Portoferraio na Elbie – atrakcje, hotele, noclegi

Następny

Dodaj komentarz