Galleria Umberto I w Neapolu, zwiedzanie, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

Jeden z najpiękniejszych budynków w Neapolu – XIX-wieczna Galleria Umberto I znajduje się praktycznie w centrum historycznego śródmieścia. Ten elegancki pasaż handlowy położony jest między Via Toledo i teatrem San Carlo w Neapolu. Galleria Umberto I jest jednym z najpopularniejszych publicznych pasaży handlowych we Włoszech wraz z Galleria Vittorio Emanuele II, która znajduje się w Mediolanie.To idealne miejsce na przerwę na espresso lub lunch. Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem Galleria Umberto I w Neapolu? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Galleria Umberto I w Neapolu – historia i ciekawostki

Piękny, wypełniony światłem pasaż handlowy- Galleria Umberto I, zwieńczony kopulastym dachem ze szkła i stali zbudowano pod koniec XIX wieku. Jego budowa była częścią dużego projektu przebudowy i renowacji niektórych dzielnic Neapolu. Przed zjednoczeniem Włoch w połowie XIX wieku dzielnica Santa Brigida w Neapolu była podupadła i niesławna z powodu przestępczości, walk ulicznych i prostytucji w jej krętych uliczkach. W nowym Królestwie Włoch rozpoczął się ruch tzw. „Risanamento” („Przywracanie zdrowia”), polegający na ponownym planowaniu i odbudowie włoskich miast, takich jak Neapol.

Galleria Umberto I to monumentalna galeria handlowa zbudowana w latach 1887-1890 na polecenie króla Umberto I. Miała to być przestrzeń, w której ludzie mogli bezpiecznie spacerować, coś zjeść oraz zrobić zakupy. Galeria jest elegancko ozdobiona malowidłami ściennymi i rzeźbami. Na parterze Gallerii Umberto I znajduje się wiele sklepów, kawiarni i restauracji, natomiast na wyższych piętrach znajdują się biura biznesowe.

Warto wiedzieć, że Galleria Umberto I była także siedzibą loży masońskiej Grand Orient we Włoszech. Świadczy o tym m.in. Gwiazda Dawida, która dominuje na kopule.

Architektura Galerii Umberto I

Galleria Umberto I została zbudowana w stylu Art Nouveau. Jest to dość dużych rozmiarów konstrukcja ze szkła i stali. Zbudowano ją w kształcie krzyża, z czterema skrzydłami wychodzącymi z centralnego obszaru. Daje to wrażenie katedry, wznoszącej się w górę do sklepionego szklanego sufitu i ogromnej kopuły w centrum budynku.

Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na bogate detale architektoniczne galerii. Ściany udekorowano klasycznymi rzeźbami oraz posągami, natomiast marmurową podłogę stworzono z mozaiki. Z kolei, w samym centrum galerii znajduje się duża mozaika przedstawiająca znaki zodiaku.

Galleria Umberto I – gdzie się znajduje?

Galeria ta znajduje się przy Via San Carlo, 15, w pobliżu Piazza del Plebiscito. W bliskim sąsiedztwie galerii dostępne są także takie atrakcje Neapolu jak:

  • Castel Nuovo (80 m)
  • Teatr San Carlo (200 m)
  • Pałac Królewski w Neapolu (250 m)
  • Piazza del Plebiscito (400 m)
  • Kościół San Domenico Maggiore (około 1,2 km).

Jak dojechać do Galleria Umberto I w Neapolu?

Do galerii można bez problemu dojść pieszo z centrum Neapolu. Jeśli jednak masz nocleg poza centrum miasta możesz tu dojechać metrem lub autobusem. 

Metro: Stacja Toledo, linia 1

Autobus: Przystanek San Carlo, linie C25 oraz R2.

Galleria Umberto I w Neapolu – co warto zobaczyć? Bilety wstępu, godziny otwarcia

W przeciwieństwie do wielu współczesnych budowli Galleria Umberto I jest sama w sobie interesująca pod względem architektonicznym. Warto wiedzieć, że zadaszone pasaże handlowe w XIX w. były bardzo modne. Neapolitański pasaż wzorowano na Galleria Vittorio Emanuele II w Mediolanie, otwartej kilka lat wcześniej. Galeria ta miała na celu połączenie przestrzeni publicznej i prywatnej, ze sklepami, kawiarniami i otwartą przestrzenią na parterze oraz prywatnymi apartamentami powyżej. Po ukończeniu budowy pełnił on także funkcję przejścia pomiędzy różnymi częściami miasta, łącząc Teatr San Carlo z jednej strony z Via Toledo (ważną ulicą handlową) z drugiej.

Kiedy Gallerię Umberto I oddano do użytku, była ona rewolucyjnym dodatkiem do miasta i stała się luksusową oraz modną przestrzenią do robienia zakupów. Obecnie wiele sklepów zamknięto i nie błyszczy ona tak, jak w przeszłości, jednak pozostaje ciekawą atrakcją Neapolu i warto ją odwiedzić, zwłaszcza jeśli zwiedzasz pobliskie atrakcje, takie jak Pałac Królewski, Piazza del Plebiscito lub Real Teatro di San Carlo. Wstęp do Galleria Umberto I jest bezpłatny. Budynek otwarty jest przez całą dobę.

Aby jak najlepiej spędzić czas w galerii, sprawdź nasz wpis o tym, co warto kupić w Neapolu!

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Zwiedzanie Panteonu w Rzymie – dowiedz się, dlaczego warto?

Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji, zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz