Gangi zajmuje szczególne miejsce wśród najpiękniejszych wiosek na mapie turystycznej Włoch. W roku 2014 miejscowość otrzymała główna nagrodę w konkursie „Wioska wiosek”, ale już znacznie wcześniej stała się celem turystycznych peregrynacji. Wszyscy, którzy cenią sobie podczas wakacji święty spokój, czy też sielankowy nastrój powinni odwiedzać właśnie takie lokacje – jest miło i bezpiecznie, wbrew nazwie… W naszym przewodniku opowiemy nieco o historii Gangi, zapuścimy się do najciekawszych miejsc, przedstawimy główne zabytki, a także wskażemy gdzie coś dobrego zjeść i przenocować. Zapraszamy do lektury!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Wioska Gangi – gdzie się znajduje i jak tam dojechać?
Wioska ta położona jest malowniczo pomiędzy parkiem Madonie i parkiem Nebrodi, częściami większej metropolii Palermo, czyli mówiąc inaczej – w samym sercu Sycylii. Chociaż nazwa faktycznie może się polskiemu turyście kojarzyć z niesławną sycylijską mafią, to miejsce to zaskakuje swoim lokalnym kolorytem, a także spokojem. Mieszka tutaj zaledwie 7 tysięcy osób. Ot, małe, urokliwe miasteczko, jakby wycięte z włoskiej pocztówki. To tutaj starożytni Kreteńczycy mieli poszukiwać mitycznego Dedala, jednak musieli spocząć na laurach i założyli na terenie dzisiejszego Gangi swoją osadę Minoa.
Jak tam najłatwiej dojechać? Niezależnie od tego czy podróżujemy własnym samochodem czy komunikacją miejską, najlepiej wystartować z Palermo i kierować się ku środkowo północnej części sycylijskiej wyspy. Autobusy kursują także z Katanii czy Termini.
Co warto, a nawet trzeba zobaczyć w Gangi
Do zwiedzanie Gangi można podejść na kilka sposobów. Można skupić się na zwiedzaniu najważniejszych zabytków okolicy, albo ruszyć historycznymi śladami słynnych sycylijczyków, którzy właśnie tutaj żyli i działali. Wystarczy wspomnieć malarza Giuseppe Salemo, znanego pod pseudonimem „kulawy z Gangi”, albo Giuseppe Albergamo, znanego fotografa, który w wiosce miał swoje atelier.
Kościół Matki
Wśród głównych zabytków miejscowości trzeba wymienić Kościół Matki pod wezwaniem S. Nicolo. Można tutaj podziwiać „Sąd Ostateczny” autorstwa wspomnianego już Giuseppe Salerno, a także piękne drewniane posągi przedstawiające świętych. Dla odważnych dedykowana jest wizyta w tutejszych kryptach, gdzie zachowały się zmumifikowane szczątki kilku dawnych księży. To tutaj, w szklanej trumnie spoczywa Giuseppe Fedele Vitale-Salvo, miejscowy literat, znany jako „niedoszły samobójca z Gangi” – warto podpytać przewodników o ciekawą historię jego życia i śmierci. Warto przy okazji zajrzeć do pobliskiej dzwonnicy, datowanej na XII wiek. Nieopodal jest także Palazzo Bongiorno – pałac szlachecki z XVIII wieku, który dziś jest siedzibą Rady Miejskiej.

Museo Civico
Drugim punktem wartym odwiedzenia jest miejscowe „Museo Civico”. To właśnie tutaj zgromadzono najwspanialsze wytwory sztuki, będące dziełami miejscowych artystów. Calość podzielona została na trzy główne sektory tematyczne, mamy zatem: znaleziska archeologiczne pochodzące z okolic, sprzęt fotograficzny, zdjęcia i obrazy, a także muzeum etnoantropologiczne, zlokalizowane w wydzielonym miejscu przed głównym budynkiem.
Kościółek i Sanktuarium
Zapewne kolejny obiekt jest pomijany przez turystów, bo z zewnątrz wygląda doprawdy przeciętnie. Ale w środku?! Ściany całkowicie ozdobione malowidłami i płaskorzeźbami, a podłogi pokryte gustowną, historyczną majoliką. Mowa o kościółku Badia, zbudowanym w okolicach 1300 roku jako Oratorium Świętego Piotra.
No i jeszcze prawdziwa wisienka na torcie – Santuario dello Spirito Santo. Samo pochodzenie najstarszych fragmentów budowli Sanktuarium jest bardzo starożytne i owiane tajemnicą. Legenda głosi, że znajdowała się tutaj kapliczka poświęcona Duchowi Świętemu, w której umieszczono głaz, w zagłębieniu którego został namalowany wizerunek Ojca Przedwiecznego z gołębicą na piersi. Również i tutaj mamy podziemne korytarze – lepiej nie zapuszczać się tam bez przewodnika!
Restauracje
To tylko kilka obiektów w Gangi i okolicach. Warto zapytać miejscowych przewodników, którzy pomogą wytyczyć trasę zwiedzania. W przerwie można odwiedzić jedną z okolicznych knajpek i dobrze podjeść. Polecamy pizzerię Panorama serwującą sycylijskie przysmaki, a także restaurację Trattoria Sant’Anna.
TOP 3 hotele i noclegi w Gangi w przystępnej cenie
Wiemy już co zwiedzać, wiemy gdzie smacznie zjeść, ale gdzie przenocować? Oto trzy lokalizacje, które rozważyć może zechcieć oszczędny turysta.
Hotel Miramonti
To z pewnością swoista ciekawostka, że w tak małym Gangi znalazł się hotel z prawdziwego zdarzenia. Standard to jedna gwiazdka, ale w przystępnej cenie (396 złotych) można liczyć na dobry pokój z podwójnym łóżkiem i dodatkowymi dwoma pojedynczymi. Do tego bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu i telewizor. Na śniadanie serwowane są tradycyjne sycylijskie ciasta i wypieki. 396 złotych za dobę.
Al Centro
To prywatny pensjonat ulokowany w samym centrum miasteczka. Apartamenty dysponują balkonem widokowym, klimatyzacją, telewizorem z płaskim ekranem oraz łazienką z bidetem i suszarką do włosów. Cena też przystępna – 371 złotych za podwójny pokój.
Casa Padre Jerone
I wreszcie przybytek dla naprawdę oszczędnego wędrowca. Za 256 złotych pokoje dla trzech osób! Ta lokacja przypadła do gustu zwłaszcza parom wypoczywającym w okolicy. Pensjonat tani, czysty i schludny.




Kiedy wybrać się do Gangi?
Prawda jest taka, że Sycylia przyciąga turystów przez większość roku. Klimat tutaj przyjemny, bo śródziemnomorski. Generalnie jak zwykle warto celować poza pełnią sezonu turystycznego (czerwiec-sierpień). Można wtedy liczyć na mniejszy tłum, a także atrakcyjniejsze ceny. Choć w bezpośrednim pobliżu wioski nie ma żadnego jeziora i plaży, to woda w Sycylii jest ciepła jeszcze we wrześniu – to informacja dla tych, którzy w drodze chcieliby też zaczepić o jakieś miasteczko portowe z możliwością kąpieli.
Sprawdź również nasz wpis o miasteczku Ortigia w Sycylii!
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk