Gdzie na narty w Piemoncie?

, Tagi , , , , ,

Piemont stanowi region, który idealnie nadaje się dla narciarzy. Jest to jednak znaczące uproszczenie w stosunku do opisu całej krainy. Na jej terenie zlokalizowane są przecież tak wyjątkowe miasta jak Turyn, Novara czy Biella. Piemont jest tak wyjątkowy m.in. ze względu na położenie w górskich terenach Alp. W ramach tego artykułu najwięcej uwagi zostanie skupione na walorach tego regionu właśnie dla miłośników sportów zimowych. Treść zostanie przedstawione w formie przewodnika, który ułatwi turystom wybór optymalnego dla siebie miejsca na wyjazd, gdzie to narty będą jednym z głównych bohaterów programu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Piemont – lokalizacja oraz optymalny sposób dotarcia

W kontekście całego regionu podawane liczby będą się różnić. Kraina zlokalizowana jest w północno-zachodniej części Włoch. To sprawia, że region sąsiaduje z Francją oraz Szwajcarią. Lokalizacja w górzystych terenach nadaje regionowi charakteru, który mocno różni się od południowego fragmentu kraju położonego na Półwyspie Apenińskim. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest dotarcie do Piemontu korzystając z samochodu jako środka transportu. Z Warszawy do Turynu jest prawie 1650 km (nie w linii prostej, ale wybierając optymalną trasę). Droga wiedzie przez tereny Czech i Niemiec.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór samolotu. Loty do Turynu rzadko występują w tak korzystnych cenach jak ma to miejsce np. w przypadku Mediolanu. Ponadto samochód w wielu terenach narciarskich będzie najwygodniejszym środkiem transportu.

Piemont – najważniejsze tereny narciarskie

Piemont słynie z infrastruktury narciarskiej. Najczęściej trudno odnosić się w tej sytuacji do konkretnych miejscowości, ponieważ trasy ciągnące się kilometrami przeszywają różne wsie lub niewielkie miasteczka. Z tego powodu znacznie rozsądniejszy jest podział na regiony narciarskie. Warto wskazać najciekawsze z nich.

Valietta – Sestriera, czyli raj dla narciarzy

W pierwszej kolejności warto wskazać ten region, który przychodzi do głowy jako pierwszy. Valietta – Sestriera oferuje jedne z najdłuższych tras narciarskich w całych Włoszech. Są one podzielone według zróżnicowanego poziomu trudności, możliwe jest korzystanie z różnorodnych okoliczności przyrodniczych, a całość skupiona jest w ramach bardzo dokładnie przygotowanej infrastruktury narciarskiej. Na szczególną uwagę zasługują takie miejscowości jak Bardonecchia, Susa czy Claviere.

Valietta – Sestriera – informacje praktyczne

Region ma do zaoferowania około 400 km tras narciarskich, około 100 km tras biegowych oraz liczne wyciągi i miejsca zjazdowe do snowboardu. Dorośli za karnet w tzw. wysokim sezonie za jeden dzień zapłacą około 40 €. Koszty można jednak obniżyć, korzystając z karnetów sześciodniowych. W przypadku dzieci koszty będą prawie trzykrotnie niższe. Sestriere zlokalizowane jest niewiele ponad 100 km na zachód od Turynu. Zalecany jest przyjazd do tego miejsca samochodem, żeby móc zwiedzić również pozostałe miejsca w Piemoncie. Koszty noclegów silnie zależą od oczekiwanego poziomu komfortu. Już jednak motele o niższych cenach reprezentują w tym regionie zazwyczaj całkiem niezły poziom komfortu.

Ceny zazwyczaj rozpoczynają się od około 200-250 zł za noc za jedną osobę dorosłą. Koszty te mogą być jednak nawet kilkanaście razy wyższe, co jest w takim przypadku połączone z najwyższym poziomem luksusu (np. hotel Imperial Chalet czy Crystal Suite). Na wyróżnienie zasługują 2 miejsca, które wypadają korzystnie, gdy uwzględnimy koszty w stosunku do oferowanej jakości. Campeggio Chisonetto i Cozy Bungalow (przy ulicy via del Colle) to miejsca, które są warte rozpatrzenia.

Bardonecchia – połączenie tradycji i nowoczesności ku satysfakcji narciarzy

Miejscowość ta zasługuje na uznanie przynajmniej z kilku istotnych powodów. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z tego miejsca i łatwo wysnuć wnioski o przynajmniej kilku z nich. To właśnie tutaj odbywały się zawody snowboardowe podczas Igrzysk Olimpijskich w Turynie z 2006 roku. Warto wskazać również bogate tradycje narciarskie. Nadal czuć tutaj posmak historii, ale infrastruktura narciarska jest najwyższej klasy i region zdecydowanie poszedł z duchem czasu.

Piemont – Bardonecchia – informacje praktyczne

Przedstawmy informacje, które pozwolą zaplanować pobyt w tej miejscowości. 100 km tras narciarskich, 20 wyciągów (w tym jeden gondolowy), przewyższenie przekraczające 1500 m. Koszty skipassu w przypadku jednodniowego pobytu osoby dorosłej to około 45 euro. Bardonecchia znajduje się prawie 37 km na północny zachód od Sestriere. Dodatkowo włoska miejscowość znajduje się tuż przy granicy z Francją. Miejscowość charakteryzuje się bogatą ofertą noclegową, więc można znaleźć propozycje dopasowane do zróżnicowanych potrzeb. Korzystne finansowo rozwiązania zaczynają się najczęściej od około 300 zł za noc w przypadku pokoju za jedną osobę dorosłą. Można znaleźć tańsze oferty, ale nie są one standardem podczas sezonu zimowego.

Spośród luksusowych rozwiązań na pierwszy plan wysuwa się nocleg w Frejus Palace. Wysoki komfort za niższą cenę możemy osiągnąć, wybierając ofertę La Volpe Bilocale. Specjalne wyróżnienie trafia jednak do Casaborgobecchio Larice, gdzie jakość oferowanych usług wydaje się bardzo wysoka w stosunku do kosztów, które musimy ponieść w związku z wyborem tego miejsca noclegowego.

Macugnanga – bardziej kameralne trasy narciarskie dla ambitnych

Kolejna propozycja jest jeszcze nieco mniej znana niż poprzednie, ale wiąże się to z dodatkowymi zaletami. Przede wszystkim Macugnanga jest mniej zatłoczona, co tworzy nieco inną charakterystykę tego miejsca. Oprócz licznych tras dla narciarzy warto również wspomnieć o trasie do snowboardu, która w tym przypadku jest wyjątkowo dobrze oceniania przez miłośników tej dyscypliny. Macugnanga wyróżnia się również nowoczesnym podejściem. Można tutaj nie tylko spędzić czas w znacznie cichszej atmosferze niż w ramach konkurencyjnych rozwiązań, ale również takie atrakcje jak wspinaczka po zamarzniętych wodospadach czy lot na paralotni. Macugnanga jest więc ośrodkiem narciarskim, przed którym znajduje się świetlana przyszłość i prawdopodobnie coroczny wzrost popularności.

Informacje praktyczne o Macugnanga

Macugnanga ma znacznie mniej tras narciarskich, co wcale nie oznacza, że jest ich za mało i nie spełnią oczekiwań sportowców. Do wyboru mamy 38 km tras, 8 wyciągów i blisko 3000 m n.p.m wysokości. Wybierając to miejsce, mamy możliwość zakupu biletu na jednodniowe, bądź sześciodniowe korzystanie z dostępnych tras dla narciarzy. Koszty są podobne jak w ramach konkurencyjnych regionów. Dla jednej osoby dorosłej cena jednodniowego biletu to około 40 €. Bilet sześciodniowy pozwoli oszczędzić około 20 €.

Macugnanga zlokalizowana jest znacznie bardziej na północ niż wcześniej wspomniane regiony narciarskie. Oznacza to prawie 200 km odległości do Turynu. Znacznie bliżej (niecałe 150 km) będzie do Mediolanu położonego na południowy wschód. Rosnąca popularność omawianego ośrodka narciarskiego sprawia, że ciągle możemy doświadczyć rozwijającej się oferty noclegowej. Obecnie jest już ona na bardzo wysokim poziomie. Oznacza to przede wszystkim dużą różnorodność.

Możliwy jest wybór tanich, a jednocześnie wygodnych i dobrze zlokalizowanych hoteli (np. Casa Alpina De Filippi czy Hotel Dufour). Bardziej wymagający mogą skorzystać z ofert np. hotelu De Mascognaz czy Cre Forne Hotel & Spa. Wybór tych noclegów pozwoli doświadczyć najwyższego komfortu. Znajdziemy też wiele propozycji o pośrednich cenach. Noclegi, które są warte szczególnego zainteresowania, to m.in. Albergo Passepartout czy Villa Ottocento.Poprzedni

Narty i wczasy w Folgarida – opis ośrodka, atrakcje, jak dojechać

Hotele w Bormio przy stoku – oferty noclegów i apartamentów

Następny

Dodaj komentarz