Wenecja jest miastem, które skrywa w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich z całą pewnością jest Getto, które przypomina o tragicznych wydarzeniach, jakie spotkały żydowską mniejszość. Obszar ten jest obecnie jednym z najbardziej historycznych miejsc w całym mieście. Wobec tego, co powinieneś wiedzieć o getto w Wenecji i w jaki sposób możesz je najlepiej zwiedzić?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się Ghetto w Wenecji?
Getto w Wenecji jest jednym z historycznych obszarów miasta, na którego terenie znajduje się aż 5 synagog. Mimo że Żydów w Wenecji mieszka niewielu, to część z nich nadal prowadzi swoją działalność na terenie dawnego getta. Obszar dawnego getta zlokalizowany jest w Weneckiej dzielnicy Cannaregio. Niegdyś getto było podzielone na dwa obszary – Ghetto Nuovo oraz Ghetto Vecchio. Z jednej strony do getta prowadzą zabytkowe schody umiejscowione nad malowniczym kanałem weneckim. Do samego getta możesz dojść piechotą, podążając cały czas ulicą Strada Nova. Bezpośrednio łączy się ona z główną ulicą dzielnicy Cannaregio.
Kiedy najlepiej zwiedzać Getto w Wenecji?
Najlepszym okresem na zwiedzanie getta weneckiego jest lato. Wybierz dzień słoneczny, aczkolwiek nieupalny. Obecnie cała dzielnica Cannaregio tętni życiem, a na obszarze najstarszego getta w Europie wiele się dzieje. Możesz tam na każdym kroku spotkać ślady dawnej, żydowskiej kultury. W dzień, a nawet do późnego wieczora otwarte są bary i restauracje, a także sklepy z rękodziełami.
Getto w Wenecji – zarys historyczny
Getto w Wenecji było miejscem przymusowego zamieszkania Żydów w czasie panowania Republiki Weneckiej. Jednak samo określenie „getto” odnosi się do odlewni na obrzeżach Wenecji. To właśnie tam wcześniej znajdowała się dzielnica żydowska. Co ciekawe, getto weneckie jest jednym z najstarszych w Europie. Powstało ono dokładnie 29 marca 1516 roku. Jednak surowe restrykcje dotyczące mieszkania i działalności Żydów w Republice Weneckiej istniały tam o wiele wcześniej. Zgodnie ze źródłami, weneckie getto jest jednym z najstarszych na świecie.
Największą liczbę mieszkańców getta odnotowano w XVII wieku. Był to kulminacyjny punkt represji ludności żydowskiej. Zgodnie z szacunkami, w tym okresie getto było zamieszkane przez ponad 5 tysięcy osób. Z uwagi na tak dynamiczny przyrost, granice getta zaczęły się poszerzać. Wzniesiono tam nawet pierwsze „wieżowce”, które liczyły maksymalnie 7 – 8 pięter. Co ciekawe, praktycznie do dziś pozostają one jednymi z najwyższych budynków w Wenecji.
Ponad 200 lat później – w 1797 roku – za sprawą Napoleona Bonaparte zdecydowano otworzyć bramy żydowskiego getta w Wenecji. Był to początek wyzwolenia Żydów weneckich, a cały proces zakończył się dopiero w latach 60. XIX wieku. To właśnie wtedy utworzono królestwo Włoch. Żydzi żyjący w getcie tak naprawdę nigdy nie asymilowali się ze społecznością wenecką. Nie udało się im także utworzyć własnej tożsamości z uwagi na to, że występowały pomiędzy nimi znaczne różnice etniczne. Każda z synagog służyła Żydom innej narodowości, a jedna z nich była postawiona specjalnie dla jednej z żydowskich rodzin. Obecnie w dzielnicy Cannaregio prowadzi swoją działalność około 500 żydów.
Zwiedzanie getta żydowskiego – bilety
Na zwiedzanie getta żydowskiego najlepiej udać się wraz z przewodnikiem. Dzięki temu będzie można poznać historię weneckich Żydów oraz plan dawnego getta. Najlepiej będzie, jeśli postawisz na wycieczkę zorganizowaną. Możesz zarezerwować ją np. na stronie www.tiqets.com. Taka przyjemność nie będzie Cię kosztowała więcej niż około 115 złotych. Jest to piesza wycieczka z przewodnikiem, podczas której zwiedzisz nie tylko getto żydowskie, ale także i Rialto w Wenecji. Jest to świetne rozwiązanie z uwagi na to, że oprócz zwiedzania meandrów weneckich uliczek, będziesz mógł także usłyszeć historyczną opowieść wykwalifikowanego przewodnika. Na samym końcu będzie czekał na Ciebie kurs łodzią po jednym z kanałów w mieście. Taka wycieczka pozwoli Ci o wiele lepiej poznać tajemnice żydowskiego getta, przy jednoczesnym podziwianiu niesamowitych krajobrazów.
Autor: Daria Gajewska