Giudecca – zwiedzanie i wycieczki na spokojną wyspę Wenecji

Tagi , , , , , ,

Wenecja – jedno z najbardziej romantycznych miast we Włoszech. Rozciąga się na wyspach, które połączone są ze sobą siecią kanałów. Dodatkowo okazuje się, że największe zainteresowanie wzbudza historyczne centrum Wenecji. Jednak podczas zwiedzania nie możesz pominąć spokojnej i urokliwej wyspy Giudecca. Oto co warto o niej wiedzieć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się wyspa Giudecca?

Wyspa Giudecca znajduje się na południe od historycznego centrum Wenecji. Jest to dokładnie na przeciwko dzielnicy Dorsoduro. Ponadto do wyspy Giudecca, gdzie mieszka około 5 tysięcy mieszkańców, dołączono także niewielką wysepkę Sacca Ficsola. Giudecca jest jedną z największych wysp Wenecji, a jednocześnie znajduje się najbliżej historycznego centrum miasta.

Jak dostać się na wyspę Giudecca z Wenecji?

Na wyspę Giudecca możesz dostać się jednie tramwajem wodnym. W północnej części wyspy znajduje się sześć przystanków. Są nimi:

  • Sacca Fiscola „A” – ten przystanek znajduje się na wysepce Sacca Ficsola – w północno – zachodniej części;
  • Sacca Ficola „B” – ten przystanek zlokalizowany jest obok poprzedniego;
  • Hilton – zlokalizowany bezpośrednio na wyspie Giudecca w jej północno – zachodniej części;
  • Giudecca Palanca „A” – ten przystanek znajduje się w środkowej części wyspy Giudecca;
  • Redentore – kolejny przystanek w środkowej części wyspy;
  • Zitelle – to przystanek tramwajów wodnych zlokalizowany we wschodniej części wyspy Giudecca.

Tramwaje wodne na wyspę Giudecca kursują z różnych części Wenecji. Najkrótszy rejs będzie możliwy z dzielnicy Dorsoduro.

Ile trwa rejs tramwajem wodnym do Giudecca?

Czas trwania rejsu tramwajem wodnym na wyspę Giudecca jest zróżnicowany. Z dzielnicy Dorsoduro rejsy trwają od 19 do nawet 34 minut – w zależności od konkretnego przystanku na wyspie. Natomiast rejsy z dzielnicy Santa Croce mogą trwać od 25 do 36 minut. Z kolei z dzielnicy San Marco możesz dostać się na wyspę w 20 minut. Pamiętaj, że niekiedy pojawiają się pewne opóźnienia w kursowaniu tramwajów wodnych, co jest w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych.

Taxi boat on Giudecca and Grand Canal. Basilica of Santa Maria della Salute. Venice, Italy.
Taksówka wodna na Giudecca i Grand Canal. Bazylika Santa Maria della Salute. Wenecja, Włochy, licencja: shutterstock/By Sergey Didenko

Co zobaczyć na wyspie Giudecca?

Wyspa Giudecca jest uważana za najspokojniejszą i najbardziej malowniczą wyspę Wenecji. Wynika to z faktu istnienia „strefy zielonej”. Malownicze parki i ogrody stwarzają idealne warunki do rekreacji i wypoczynku. Jednocześnie wyspa słynie także ze swojej architektury sakralnej oraz szeregu innych zabytków. Oto najważniejsze miejsca.

Kościół II Redentore

Obiekt wybudowany w latach 1577 -1592. Zaprojektował go Andrei Palladio. Kościół ten powstał jako wyraz wdzięczności mieszkańców Wenecji w momencie, w którym zakończyła się pandemia dżumy. Kościół zwieńczony jest majestatycznym tympanonem oraz portalami. Znajdują się w nich figurki świętego Marka oraz Franciszka z Asyżu.

Venice, Italy Church of the Santissimo Redentore or II Redentore on island in the Venetian Lagoon, logos blurred for commercial use
Wenecja, Włochy Kościół Santissimo Redentore lub II Redentore na wyspie w Lagunie Weneckiej, logo niewyraźne do użytku komercyjnego, licencja: shutterstock/By CrackerClips Stock Media

Kościół Le Zitelle

Kolejny, imponujący obiekt sakralny na wyspie. Dokładnie nazywa się on „Kościół Panien Bez Posagu”. Otacza go pokaźny kompleks, w którym dawniej znajdowały się szkoły zakonne. Obiekt zaprojektował ten sam architekt, co kościół II Redentore. Jednak budowę ukończono dopiero po śmierci twórcy. Jest to jedyny z kościół na wyspie, który zwieńczony jest monumentalną kopułą.

Kościół Saint’ Eufemia

Został wzniesiony w IX wieku. Reprezentuje bizantyjsko – wenecki styl architektoniczny. Skupia się na czterech świętych. Natomiast Eufemia została jego patronką. Kościół wielokrotnie przebudowywano i odnawiano. Obecnie tylko we wnętrzu możesz podziwiać oryginalne i autentyczne elementy bizantyjskie.

Molino Stucky

Oto zabytkowy młyn zbożowy. Zgodnie ze źródłami został on wzniesiony w latach 1895 – 1897. Reprezentuje on styl neogotycki w architekturze. Zaprojektował go niemiecki twórca. W 1992 roku władze podjęły decyzje o wykorzystaniu zabytkowego obiektu celem poszerzenia infrastruktury noclegowej. Obecnie znajduje się tam hotel Hilton. W 2003 roku w wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległa najbardziej interesująca część kompleksu. Budynek został jednak zrekonstruowany.

Casa dei Tre Orci

Zabytkowy pałac, który został wzniesiony w latach 1912 – 1913. Autorem był malarz – Mario del Maria, który w ten sposób upamiętnił zmarłą córkę. Co ciekawe, trzy okna miały reprezentować trzech, żyjących członków rodziny artysty. Ze względu na niekwestionowane walory architektoniczne, budynek w 2007 roku został uznany za zabytek. Obecnie znajduje się tam centrum sztuki współczesnej.

View from the sea to Il Molino Stucky on Giudecca island, Venice, Italia
Widok z morza na Il Molino Stucky na wyspie Giudecca, Wenecja, Włochy, licencja: shutterstock/By kavalenkava

Na wyspie znajdziesz także wiele innych atrakcji. Wybierz się na spacer wąskimi uliczkami i na wysepkę Sacca Fiscola.

Gdzie zjeść na wyspie Giudecca – polecane lokale

Wyspa Giudecca posiada świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną. Znajdują się na niej zarówno prestiżowe restauracje, ale także i bary i kawiarenki. Większość z nich zlokalizowana jest w północnej części wyspy, tuż nad kanałem oddzielającym ją od dzielnicy Dorsoduro. Do najpopularniejszych i najczęściej rekomendowanych lokali gastronomicznych można zaliczyć:

  • La Palanca – jest to restauracja z tradycyjną, włoską kuchnią. Możesz tam także spróbować wyśmienitych owoców morza oraz lokalnego wina. Ponadto nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja stolika.
  • MAJER Giudecca – to również lokal gastronomiczny, który specjalizuje się w kuchni włoskiej. Jest to restauracja typu barsserie. Wyróżnia się ona ekskluzywnym charakterem i dość wysokimi cenami. Jednak smak i estetyka serwowanych dań z pewnością Cię zaskoczą.
  • Al Pontil Dea Giudecca – tradycyjny lokal z kuchnią włoską. Dodatkowo możesz liczyć tam na dość przystępne ceny i smakowite lunche oraz przystawki.

Na wyspie Giudecca znajdziesz także mniejsze bary, które specjalizują się w daniach typu „street – food” oraz klimatyczne kawiarenki ze słodkimi deserami.

Czytaj także:

Most Rialto i targ Rialto – symbole Wenecji, zwiedzanie

Murano – urokliwa wyspa Laguny Weneckiej

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Pamiątki z Wenecji – co warto przywieźć?

Najpiękniejsze ogrody Florencji – gdzie udać się na spacer?

Następny

Dodaj komentarz