Gondole w Wenecji, ceny – wszystko co powinieneś wiedzieć o wynajęciu gondoli

, Tagi , , , , ,

Przejażdżka gondolą po weneckich kanałach to niezapomniane przeżycie, które trzeba zrobić, aby doświadczyć wspaniałości i atmosfery tego miejsca. Próżno szukać czegoś równie ekscytującego w jakimkolwiek innym mieście na świecie. Ile jednak kosztuje rejs gondolą? Ile osób może pomieścić? I kiedy najlepiej jest się wybrać na rejs wenecką gondolą? Gondole w Wenecji – sprawdź informacje!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia weneckich gondoli

Weneckie gondole to jedna z tych rzeczy, które nasuwają się jako pierwsze na myśl o tym pięknym włoskim mieście. Gondole to największy symbol Wenecji a do ich budowy wykorzystuje się aż osiem różnych gatunków drewna składających się na 280 elementów. Jedynymi metalowymi częściami są charakterystyczne fero na dziobie oraz risso na rufie. Łuk dziobowy był pierwotnie elementem stabilizującym wagę gondoli.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na środku gondoli, która służyła jako schronienie dla pasażerów w okresie zimowym, znajdowała się zdejmowana drewniana kabina zwana filzą, dziś jest prawie całkowicie nieużywana. Na przestrzeni wieków gondole przeszły wiele przeobrażeń, a to, co dziś widzimy, jest wynikiem przeróbek i dostosowań do zmieniających się potrzeb.

Gondole nie wzięły się jednak z potrzeby lukratywnego zarobku a jedynie z konieczności lokalnych mieszkańców do przemieszczania się. Dawniej każda rodzina, niezależnie od prestiżu, posiadała własną gondolę, a nawet prywatnego gondoliera. Ci, których nie było na to stać, mieli do wyboru kilkadziesiąt stacji zlokalizowanych w każdym zakątku miasta, skąd o każdej porze mogli wsiąść na wypożyczoną gondolę i dotrzeć w wybrane miejsce na lagunie czy kontynencie.

Gondola w Wenecji – ceny

Przejażdżka gondolą po Wenecji nie jest tania, ale z drugiej strony istnieją różnego rodzaju taryfy miejskie, które regulują koszt przejazdu gondolą między kanałami. Taka taryfa jest przestrzegana przez gondolierów, także dlatego, że na każdym dokowaniu, z którego rozpoczyna się wycieczka, znajduje się tabliczka z kosztami, czasem trwania i szczegółami trasy. W przypadku klasycznej 30- minutowej wycieczki po kanałach ceny zaczynają się od 80 € za całą gondolę w ciągu dnia.

Za dłuższy rejs trzeba będzie jednak dopłacić. Dużo więcej kosztują gondole z serenadą o zachodzie słońca z muzyką na żywo, które wybierane są zazwyczaj na romantyczne chwile we dwoje i szczególne okazje jak, chociażby zaręczyny. Wówczas gdy wycieczka rozpoczyna się po godzinie 19.00, uważana jest za nocną, co przekłada się na koszt rosnący z 80 € na 100 €.

Jak zaoszczędzić na przejażdżce gondolą w Wenecji?

Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy na rejsie gondolą, trzeba iść na pewne kompromisy. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeśli podróżujemy we dwoje. Gdy nie ma wystarczającej liczby osób do wynajęcia pełnej 6-osobowej wycieczki gondolą, należy zdecydować się na wspólną przejażdżkę z innymi osobami. Cena rejsu jest z góry ustalona, więc im więcej osób tym koszt rozkłada się na niższą cenę i zamiast 80 €, płacimy zaledwie nieco ponad 13 € od osoby. Można też zarezerwować wycieczkę online, więc nie trzeba pamiętać o przygotowanej gotówce przy wyjeździe.

Gondole w Wenecji – Ile osób może pomieścić gondola?

Ze względu na wielkość gondoli oraz ich maksymalną dopuszczalną ładowność ilość osób nią podróżujących jest ograniczona. Gondola przewozi maksymalnie 6 osób, w tym dzieci. Niemowlęta poniżej 12 miesiąca życia trzymane na ramieniu nie są jednak liczone jako osoby na miejscach siedzących. Oczywiście można też wybrać się na rejs samotnie lub jedynie we dwójkę, ale wówczas koszt podróży będzie wyższy, bo nie będzie rozkładał się na większą liczbę osób. Ciekawą alternatywą na podróżowanie po kanałach są też weneckie taksówki zabierające około 10 do 12 osób.

Kiedy najlepiej wybrać się na rejs wenecką gondolą?

Klimat Wenecji jest umiarkowanie kontynentalny i typowy dla doliny Padu, z zimnymi i wilgotnymi zimami oraz gorącymi i parnymi latami. I chociaż gondole to główny środek transportu w Wenecji, więc działają przez okrągły rok, nawet w okresie jesienno-zimowym, gdy dość często pada, to zaleca się jednak unikania Canal Grande w porze obfitych opadów, ponieważ często tworzą się tam korki. Najlepszym okresem z klimatycznego punktu widzenia na wycieczkę po Wenecji jest wiosna lub wczesna jesień, lecz ze względu na wspaniałą kulturę i huczne obchody karnawału polecana także zimą. Okres upalnego lata nie jest wbrew pozorom najlepszy, gdyż temperatury są wysokie, a odczuwane upały spotęgowane są wysoką wilgotnością.

Najtańszym okresem na podróż do Wenecji jest późna jesień i wczesna wiosna, czyli październik, listopad, marzec i kwiecień. Jesienią zjawisko wysokiej wody spowodowane licznymi opadami zniechęca wielu turystów i znacznie obniża ceny hoteli i restauracji. Pod koniec marca kończy się też przepych karnawału, czyli okresu największego napływu turystów, więc łatwo o dobre okazje.

Dlaczego warto wybrać się na przejażdżkę gondolą?

Rejs gondolą pozwala obserwować Wenecję od dołu, kołysząc się wraz z ruchem wody i wioseł. Prócz relaksującej wycieczki stanowi alternatywę dla zwiedzania miasta i poznania wszystkich jego mniej lub bardziej znanych zakątków. Słuchanie gondoliera, który opowiada historię miasta, ilustrują pojawiające się za burtą miejsca i zabytki. Zdolności „Gondoliers” weneckich mają w takiej wycieczce ogromne znaczenie, szczególnie że większość z nich potrafi umilić wycieczkę opowieściami, ciekawostkami, anegdotami, a nawet śpiewem. Miasto może być bardzo ruchliwe w sezonie i często znalezienie spokojnego miejsca na spędzenie romantycznej chwili we dwoje może być trudne. Rejs gondolą to sposób na oderwanie się od zatłoczonych ulic i poznanie Wenecji z innego punktu widzenia.

To również świetny sposób na odkrycie miejsc, w których kręcono znane filmy, jak chociażby „Casino Royal”, czy „Turysta” lub dowiedzieć się nieco więcej o słynnych postaciach jak Casanova. Gondolierzy potrafią również poprowadzić wycieczkę przez ukryte kanały, do których nie da się dotrzeć pieszo. Decyzja o rejsie gondolą to jeden z ciekawszych przeżyć w Wenecji, które można przeżyć z rodziną lub przyjaciółmi, dając okazję do wspólnego spędzenia czasu i doświadczenia niepowtarzalnych chwil.

Gondole w Wenecji – Jaką trasę gondolą wybrać?

W zależności od tego, gdzie wsiądziemy na Gondolę, gdyż cumy są praktycznie wszędzie, trasa może się znacznie różnić, ale wszystkie wycieczki obejmują zwiedzanie mniejszych kanałów, przejazd przez Canal Grande i pod najpiękniejszymi mostami Wenecji. Wokół Wenecji znajdują się liczne stacje, z różnymi propozycjami tras, które obejmują różne części miasta. Wśród najpiękniejszych z nich znaleźć można, chociażby tę zaczynającą się na Stazio Danieli trwającą około 35 minut. Obejmuje ona najbardziej sugestywne punkty, zaczynając od Basenu San Marco, przed hotelem Danieli. Cała trasa ciągnie się przez kanały starego miasta, aby następnie przejść przez Rio del Palazzo i pod Mostem Westchnień, kończąc przez Rio di Santa Maria Formosa i Rio di San Severo.

Ciekawą opcją wycieczkową jest podróż promem celnym, która zaczyna się na stacji Dogana na Canal Gradnde, nieopodal Piazza San Marco. Sama wycieczka obejmuje podziwianie największych weneckich zabytków, takich jak Chiesa della Salute i Palazzo Ca Dario i Muzeum Guggenheima. Trasa biegnie dalej przez mniejsze kanały, przechodząc przez Teatro dell’Opera della Fenice, Dom Mozarta i kościół S. Moise.

Doskonałą trasą jest Tour Santa Lucia and Murano, która obejmuje Tour Piazzale Roma oraz wizytę w słynnej fabryce szkła Murano. Po przepłynięciu kanałami Wenecji w gondoli trzeba będzie wsiąść na motorówkę, aby dotrzeć na wyspę Murano słynącą na całym świecie ze znakomitych dzieł sztuki szklanej.

Bardziej klasycznym rejsem i wyłącznie gondolą jest wycieczka rozpoczynająca się u stóp Ponte delle Guglie wzdłuż Canal Grande. Opuszczając Rio di Cannaregio można podziwiać Fondaco dei Turchi i Palazzo Loredan Vendramin Calergi oraz dwa ważne budynki naprzeciwko siebie – Ca ‘Pesaro i Ca d’Oro.

Poradnik zwiedzania Wenecji znajdziesz tutaj (https://travelitalia.pl/wenecja/)

Poprzedni

Kuchnia Kalabrii – co skosztować i przywieźć do kraju?

Kiedy warto jechać do Rzymu, pogoda w Rzymie?

Następny

Dodaj komentarz