Gubbio – przewodnik po najpiękniejszym mieście Umbrii

, Tagi , , , ,

Gubbio – zaklęta w czasie wioska w Umbrii. Zachwycająca średniowieczną architekturą z jej historycznym centrum. Uważana za jedno z najstarszych miast w regionie, które nieustannie przekazuje swoim zwiedzającym niesamowitą historię i tradycję tego wyjątkowego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto zobaczyć w Gubbio i okolicy?

Gubbio to jedno z najstarszych miast Umbrii, które wyróżnia się szaro-białym kolorem wapiennych budynków. Uważane za klejnot średniowiecznej architektury zostało wybudowane na zboczach Ingino. Starożytne mury sięgają nawet XIII wieku, zawierając niesamowitą historię w tym kościoły w stylu romańskim i gotyckim i pałace będące symbolem byłej władzy politycznej w mieście.

Średniowieczne zabytkowe centrum Gubbio pełne jest pięknych widoków i oczywiście wielu zabytków, które opowiadają wielowiekową historię i tradycję miasta. To jednocześnie jeden z największych symboli regionu Umbrii, który charakteryzuje się zielenią i historią. Do tego gościnność mieszkańców, świetne miejsca noclegowe i znakomite jedzenie wpływają na popularność tego miejsca.

Gubbio znajduje się na obszarze północno-wschodniej Umbrii, na granicy z Marche. Położone na górzystych i pagórkowatych terenach jest częścią regionu należącego do Comunita Montana Alta Umbria. Cała gmina leży w prowincji Perugia, będąc największą w regionie, a także siódmą w całych Włoszech.

Do teatru rzymskiego pochodzącego I wieku p.n.e. nie trzeba nikogo namawiać. Zbudowany z wapiennych bloków, mógł za swych czasów największej świetności pomieścić do 7000 widzów. Dziś zachowany jedynie w części, nadal robi wrażenie. W dużej mierze odrestaurowany w sezonie letnim przeżywa oblężenie turystów, zwłaszcza w dniach gdy odbywają się w nim klasyczne pokazy.

Antykwarium jest typowym budynkiem wiejskim, wewnątrz którego znajdują się przepiękne rzymskie mozaiki. Teatr i antykwarium znajdują się przy Via del Teatro Romano. Są otwarte dla zwiedzających od kwietnia do października w godzinach od 10 do 19.30, oraz od listopada do marca w godzinach od 9 do 18.30. Stawka biletu wejścia do każdego z tych miejsc to 3 € za bilet normalny i 1,5 € za ulgowy. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny.

Jednym z ciekawszych miejsc do zwiedzenia jest Piazza Grande ze stojącym tuż nad nim Palazzo dei Consoli będący symbolem miasta. Budowla zbudowana została w stylu gotyckim, aby podkreślić znaczenie Gubbio w średniowieczu. W jej wnętrzach znajduje się m.in. muzeum miejskie.

Atrakcje Gubbio

Ciekawym wydarzeniem w Gubbio jest coroczny bieg Corsa dei Ceri organizowany 15 maja, w którym trzy drużyny poświęcone San Ubaldo, czyli patronowi miasta, San Giorgio i San Antonio, biegną przez tłumy kibiców w różnobarwnych strojach. Trasa biegu zaczyna się na Palazzo dei Consoli a kończy przy Bazylice S. Ubaldo, a każda drużyna nosi posąg świętego ważący około 280 kg. Samo wydarzenie nosi cechy zarówno oddania obywatelskiego, jak i religijnego i stanowi jedno z najbardziej znanych wydarzeń folklorystycznych we Włoszech.

W stosunkowo krótkim czasie można z Gubbio dotrzeć do innych ciekawych miejsc i wiosek. Wśród najbardziej polecanych i oddalonej o 28 km jest Gualdo Tadino. Wioska ma tradycyjną budowę z epoki, która nadaje jej różnorodność stylów i zabytków do odkrycia. Nieco dalej znajduje się też wioska Umbertide z IX wieku. Zachowały się w niej zabytkowe budynki w tym twierdza z 1385 roku, w której obecnie odbywają się wystawy i wydarzenia kulturalne.

Atrakcje dla dzieci w Gubbio

Przed Teatrem Rzymskim znajduje się dość ładny i duży plac zabaw dla dzieci, szczególnie przydatny, gdy zależy nam na wyzbyciu się z dzieci nadmiaru energii. Dodatkowo samo miasto jest dość często miejscem zmiennych ekspozycji dedykowanych właśnie dzieciom jak, chociażby „Wystawa Dinozaurów”, „Gwiezdne Wojny”. W okresie świątecznym pełno jest też ciekawych miejsc, które z pewnością zachwycą dzieci jak dom Świętego Mikołaja, rynki i targi, festiwale i Jarmark Bożonarodzeniowy.

Nieco starsze dzieci docenią już z pewnością piękno samego Gubbio i jego zabytków. Jednym z takich miejsc jest plac del Bargello z fontanną. To właśnie w tym miejscu po zrobieniu trzech okrążeni wokół wspomnianej fontanny można kupić „szaloną licencję”. Można też przeżyć ciekawą przygodę i wjechać na szczyt wzniesienia z Bazyliką za pomocą kolejki linowej. Niektórzy próbują też podejścia pieszo, które nie jest zbyt wymagające, a daje sporą satysfakcję.

Top 3 najlepszych hoteli w Gubbio?

Wśród najlepszych opcji noclegowych w mieście wartych polecenia jest szczególnie czterogwiazdkowy Park Hotel Ai Cappuccini znajdujący się w Tifernate oddalonym od centrum Gubbio o jedynie kilometr. Historia tego miejsca jest równie ciekawa jak zabytki, które oferuje wioska. Hotel znajduje się bowiem w dawnym klasztorze, który powstał w tym miejscu w XVII wieku. Posiada m.in. autorską restaurację Nicolao, w której prym wiedzie kuchnia włoska. Oferuje miejsce na ognisko, przestronny ogród, taras z meblami, liczne zajęcia rekreacyjne zarówno na terenie hotelu, jak i poza nim oraz bar, kawiarnię na miejscu oraz wspólny salon. Goście mogą się tu również relaksować dzięki zabiegom oferowanym przez centrum wellness w tym masażach, łaźni tureckiej, czy spa.

Kolejnym świetnym wyborem będzie Bosone Palace przy Via XX Settembre znajdujący się w samym centrum wśród największych zabytków Gubbio. Hotel znajduje się w zabytkowym budynku i wyposażony został w piękne antyki. Posiada restaurację Bosone Garden z kuchnią włoską oraz bar. W tym czterogwiazdkowym obiekcie można  też skorzystać  ze wspólnego salonu, przechowalni bagażu, usług i zajęć rekreacyjnych poza obiektem.

Czterogwiazdkowy Relais Ducale przy Piazza Grande to jeden z hoteli z najlepszym widokiem na miasto i okoliczne zielone wzgórza. Mieści się w części Pałacu Książęcego tuż przy katedrze i Palazzo dei Consoli. Oferuje zielony ogród z tarasem, liczne zajęcia rekreacyjne jak wieczory filmowe, pokój gier i jazdę konną. Posiada także kawiarnię na miejscu, centrum biznesowe, zaplecze bankietowe oraz wspólny salon. Goście mogą również skorzystać z zaplecza odnowy biologicznej.

Gdzie zjeść w Gubbio?

Cały region Umbrii znany jest ze znakomitej włoskiej kuchni. Szczególnie w Gubbio warto spróbować dań z tradycyjnej kuchni umbryjskiej i eugubiańskiej. Najpopularniejsze produkty tej ziemi to głównie grzyby, w tym oczywiście trufle, ale też wyroby mięsne, czyli wędliny i kiełbasy.

Jednym z lepszych typowych lokali w mieście jest Osteria dei Re przy Piazza Bosone. Przyciąga autentyczną atmosferą i wystrojem dawnej tawerny. Co ciekawe, lokal jest dwupoziomowy, a do piwnicy, w której znajduje się główna sala, trzeba zejść po drabinie. Ta część jest wykuta w skale w bardzo rustykalnym stylu. W swoich potrawach wykorzystują wyłącznie produkty wysokiej jakości od lokalnych firm i rolników. Menu jest dość krótkie i oparte prawie wyłącznie na mięsie.

Tawerna del Lupo znajduje się przy Via Glovanni Ansidei i specjalizuje się w tradycyjnej kuchni lokalnej, ale wyniesionej na nowy poziom i serwowanej w nowoczesnych odsłonach. Znajduje się w średniowiecznym budynku w niemal samym centrum Gubbio i działa nieprzerwanie od ponad 50 lat. Za swoją niesamowitą kuchnię i doskonałą obsługę Tawerna del Lupo zdobyła także gwiazdkę Michelin. Chociaż przygotowuje tradycyjne dania, to na talerzu wyglądają jak najbardziej nowocześnie i wyrafinowanie. A za całą otoczką idzie również wspaniały smak, szczególnie doskonałych trufli i serów.

Również w historycznym centrum przy Via Savelli della Porta znajduje się restauracja Picchio Verde. Słynie głównie z doskonałych mięs z grilla i pysznych deserów. Głównym punktem wystroju lokalu jest natomiast duży kominek nadający przyjemnej, kameralnej atmosfery.

Jak dojechać do Gubbio?

Lotniska znajdujące się najbliżej Gubbio to Ankona i Rzym Fiumucino. W obu przypadkach łatwo jest dostać się na odpowiednią stację kolejową, skąd odjeżdża pociąg do Fossato di Vico. Kolejną możliwością są też lotniska w Rimini, Rzym Ciampino i Perugia, chociaż nie są już tak wygodne. Mimo to z lotniska w Rimini jeżdżą autobusy wahadłowe do stacji kolejowej, skąd w zaledwie 2:30 h można dojechać do Fassato di Vico, a następnie autobusem do Gubbio. Z lotniska Rzym Ciampino również odjeżdża autobus wahadłowy do dworca kolejowego, skąd można dotrzeć do celu pociągiem. Natomiast z lotniska w Perugii można dojść pieszo na przystanek autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy bezpośrednio do Gubbio w około 2 h.

Niedaleko Gubbio znajduje się stacja kolejowa Fossato di Vico. Znajduje się około 20 km od miasta i żeby dotrzeć z niej do centrum, trzeba wybrać połączenie autobusowe. Podróż trwa 35 minut, a przystankiem końcowym jest główny plac. W dni powszednie w sezonie letnim autobus kursuje nawet kilkanaście razy dziennie, a w niedzielę około 5 razy. Bilet dla jednej osoby w jedną stronę kosztuje 2,40 € i można go kupić w kiosku lub bezpośrednio w autobusie. Dworzec natomiast ma bezpośrednie połączenie z Ankoną, gdzie podróż trwa 1:15 h i Rzymem Termini w czasie 2:30 h.

Jadąc własnym samochodem przykładowo z lotniska Rzym Ciampino, podróż zajmuje najwyżej 3 godziny. Wystarczy wyjechać z parkingu przy lotnisku i wjechać na autostradę, by znaleźć się na obwodnicy Rzymu. Stąd prosto A1 aż do zjazdu w Orte i dalej przez około 10 km do zjazdu w Perugii i dalej do zjazdu Bosco i po około 30 km dojedziemy do Gubbio.

Parkingi w Gubbio

Centrum Gubbio jest strefą ograniczonego ruchu i dlatego osoby nieposiadające uprawnień do wjazdu zostaną namierzone przez miejskie kamery i ukarane mandatem. Najlepszym miejscem do parkowania są oczywiście parking hotelowy i zwiedzanie miasta pieszo. Gdy jednak chcemy ruszyć na przejażdżkę, można spokojnie skorzystać z parkingów publicznych.

Parkowanie przy krawędzi chodnika w obszarach centralnych miasta jest przeważnie płatne i zaznaczone niebieskimi liniami. W godzinach od 8.00 do 20.00 trzeba zapłacić 1 € za pierwszą godzinę postoju i 0,40 € za drugą i kolejne godziny. Jednak całkowity koszt za cały dzień postoju to maksymalnie 8 €.

Jednym z największych parkingów są w Gubbio miejsca parkingowe przy Via della Repubblica ze szlabanem zarządzanym przez firmę miejską Gubbio Cultura e Multiservizi. Nie ma limitu wysokości, dlatego dozwolony jest wjazd także kamperem. Koszt parkowania to 1,1 € za pierwszą godzinę oraz 0,4 € za drugą i każdą kolejną, ale maksymalnie 8 € za cały dzień.

Kolejne miejsca parkingowe są przy Teatrze Rzymskim na zachód od historycznego centrum. Są to trzy bezpłatne parkingi na łączną liczbę 440 miejsc. Nie są strzeżone, ale nie posiadają też limitu wysokości, więc odpowiednie również dla kamperów. Nieco dalej na zachód przy Via Tifernate znajduje się kolejny bezpłatny parking na 140 miejsc. Nie posiada limitu wysokości i nie jest strzeżony.

Klimat i pogoda w Gubbio

W Gubbio panuje klimat śródziemnomorski umiarkowany, z dość małą ilością opadów w porównaniu z resztą regionu, ale z jednocześnie chłodnymi zimami, w których dość często występują opady śniegu. Na podróże najlepiej jest wybrać sezon przejściowy, zwłaszcza wiosnę, chociaż lato w mieście jest zachwycające, to jednocześnie dość upalne. W czasie wakacji Gubbio rozkwita, rozświetlając się światłami nocą, z licznymi kiermaszami i wydarzeniami kulturalnorozrywkowymi, których nie można przegapić.

Najwyższa średnia temperatura w Gubbio to 29°C w sierpniu a najniższa to 7°C w styczniu. Wiosna rozpoczyna się całkiem przyjemnymi temperaturami w okolicach do 12°C w marcu, do 16°C w kwietniu i aż do 20°C w maju. W czerwcu pogoda staje się wymarzona na wakacje z temperaturą do 24°C. W sierpniu i lipcu to nawet średnio do 29°C, chociaż oczywiście zdarzają się i bardziej upalne dni. We wrześniu temperatura osiąga nadal przyjemne nawet 23°C, w październiku do 18°C a w listopadzie do 13°C. Grudzień to średnio do 8°C, w styczniu 7°C a w lutym 8°C.

Najlepsze hotele w Umbrii i Perugii

Poprzedni

Ferrara – co zobaczyć, atrakcje, jak dojechać, hotele

Wakacje w Lignano Sabbiadoro – atrakcje, jak dojechać, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz