Herkulanum – zwiedzanie, bilety, dojazd z Neapolu

, , Tagi , , , , , , ,

O Pompejach we Włoszech słyszeli prawie wszyscy, jednak nie każdy wie, że znacznie bliżej wulkanu Wezuwiusz znajdowało się także inne starożytne miasto — Herkulanum — Ercolano, które także na wiele stuleci praktycznie zniknęło z powierzchni ziemi.

Herkulanum, dzięki sąsiedztwu antycznego miasta Neapol, było doskonałym miejscem do wypoczynku wśród rzymskiej, bogatej arystokracji. Ich posiadłości wyróżniały się swoim położeniem oraz wielkością. Niektóre z dekoracji i budynków zachowały się do czasów obecnych i dzięki temu możemy je podziwiać, odwiedzając stanowisko archeologiczne – Parco Archeologico di Ercolano.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Herkulanum we Włoszech — historia

Nazwa Herkulanum pochodzi prawdopodobnie od greckiego herosa Heraklesa (rzymski odpowiednik Herkules), co może dowodzić o tym, że historia osady związana jest z Grekami, których kolonie w południowych Włoszech nazywane były Magna Graecia — Wielką Grecją.

Początki tej miejscowości sięgają VI w. p.n.e. Herkulanum było wówczas ważnym, portowym ośrodkiem, który obsługiwał morski handel w basenie Zatoki Neapolitańskiej. W 307 r. p.n.e. miejsce to podbili Rzymianie. Jednak podczas wojny Rzymu ze sprzymierzeńcami miasto znalazło się na przegranej stronie i straciło swą niezależność w 89 r. p.n.e..

Niszczycielska erupcja Wezuwiusza w 79 roku położyła kres Herkulanum. Lawa i błoto wulkaniczne pokryły miasto prawie 20-metrową warstwą. Paradoksalnie niewielka odległość Herkulanum od Wezuwiusza sprawiła, że budynki przetrwały w stanie praktycznie oryginalnym. Szybko płynące, gorące błoto wulkaniczne można powiedzieć, że „zahibernowało” konstrukcje z kamienia, ale i z drewna.

Herculanum zwiedzanie

Ruiny Herkulanum w porównaniu z Pompejami nie zajmują wielkiego terenu — są około 10 razy mniejsze. Wszystkie budynki można spokojnie zobaczyć w około 2 godziny. Stanowisko archeologiczne – Parco Archeologico di Ercolano znajduje się poniżej współczesnej miejscowości Ercolano, dzięki czemu można spojrzeć na starożytne ruiny z góry.

Przed zwiedzaniem warto kupić mapę lub przewodnik, by wiedzieć jakie budowle mamy przed oczami. Niestety, zdarza się, że przy kasach biletowych bezpłatna mapa się skończyła. Dlatego też można kupić przewodnik z mapą w księgarni na terenie parku. Herkulanum jest z pewnością atrakcją znacznie mniej popularną od ruin w Pompejach, jednak jest równie interesujące. Największe tłumy odwiedzają to miejsce w trakcie dni bezpłatnego wejścia oraz w szczycie sezonu wakacyjnego. Warto wybrać się tutaj przed lub po sezonie, aby uniknąć tłumów turystów.

Co warto zobaczyć w Herkulanum?

Herkulanum nie było tak znaczącym ośrodkiem, jak Pompeje. Nie wzniesiono tu amfiteatru, natomiast głównymi zabudowaniami były wille i budynki bogatej arystokracji.

Casa di Nettuno e Anfitrite — Dom Neptuna i Amfitrydy

Nazwa domu Casa di Nettuno e Anfitrite wzięła się od przepięknej, kolorowej, ściennej mozaiki, która przedstawia tytułowych Neptuna oraz Amfitrydy.

Central Thermae — Łaźnie Centralne

Łaźnie Centralne pochodzą z I w. p.n.e. i są jednymi z najlepiej zachowanych budowli w całym starożytnym Herkulanum. Podczas zwiedzania można zobaczyć dwa pomieszczenia: jedno dla kobiet i drugie dla mężczyzn. Każde z nich posiadało oddzielne wejście.

Casa d’Argo — Dom Argusa

Casa d’Argo to jeden z największych budynków na terenie całego stanowiska archeologicznego – Parco Archeologico di Ercolano. Nazwa domu wzięła się od znalezionych fresków, które przedstawiały Argusa.

Casa dei Cervi — Dom Jelenia

Casa dei Cervi jest jednym z luksusowych domów, we wnętrzu którego znajdziemy barwne mozaiki. Podczas wykopalisk archeologicznych wewnątrz znaleziono stoły, a także rzeźby jeleni, dlatego też powstała nazwa Dom Jeleni.

Casa Sannitica — Dom Samnicki

Dom Samnicki jest jednym z najstarszych domów w Parco Archeologico di Ercolano, w momencie erupcji Wezuwiusza miał już 300 lat! W środku znajduje się piętrowa galeria, a w sypialniach wciąż znajdują się miejsca na łoża.

Teatro Antico — Podziemny teatr

Do podziemnego, starożytnego Teatro Antico organizowane są wycieczki. Teatr nie został jeszcze wydobyty na powierzchnię. Wycieczki odbywają się w każdą niedzielę o godzinach: 10:00, 11:00 oraz 12:00. Wycieczka kosztuje około 10€ (jeśli nie planujemy zwiedzania Herkulanum). Można także kupić bilet łączony do Teatro Antico oraz do Parco Archeologico di Ercolano za 16€.

Inne zabytki

Na miejscu w Parco Archeologico di Ercolano zachowało się także kilka budynków użyteczności publicznej.

Dojazd do Herkulanum z Neapolu

Jeśli przyjechaliśmy do Herkulanum własnym samochodem z Polski lub wynajęliśmy auto w Neapolu, to warto skorzystać z autostrady A3 w kierunku Salerno. Warto wiedzieć, że przy stanowisku archeologicznym nie ma bezpłatnego parkingu. Nieco dalej znajduje się podziemny parking płatny około 2€ za 1 godzinę.

Do Herkulanum z Neapolu można dojechać także kolejką podmiejską Circumvesuviana, stacja początkowa — Napoli Porta Nolana. Druga oraz nieco bardziej znana stacja to Napoli Garibaldi, jednak na niej potrafią się gromadzić tłumy turystów.

Na dworcu kolejowym w Neapolu należy wsiąść w pociąg w kierunku: Sorrento, Poggiomarino lub Torre Annunziata i wysiąść na stacji kolejowej Ercolano Scavi. Czas podróży wynosi niecałe 25 minut. Koszt biletu z Neapolu do Ercolano Scavi wynosi około 2,20€ w jedną stronę za 1 osobę. Bilet można kupić w okienku na stacji kolejowej.

Po wyjściu z kolejowego dworca należy kierować się w dół ulicą Via IV Novembre, aż do stanowisk archeologicznych w Parco Archeologico di Ercolano. Spacer ma niespełna kilometrową długość i powinniśmy tam dojść w około 15 minut.

Parco Archeologico di Ercolano – ceny biletów wstępu

  • bilet dla osób dorosłych – 13€,
  • bilet ulgowy dla młodzieży od 18 do 24 roku życia – 2€,
  • dzieci poniżej 18 lat życia wchodzą bezpłatnie.

Bezpłatne wejście do Herkulanum

Do Herkulanum w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od października do marca można wejść za darmo.

Parco Archeologico di Ercolano — godziny otwarcia

  • Od 1 kwietnia do 31 października: od 8:30 – 19:30 (ostatnie wejście o godzinie 18:00),
  • Od 1 listopada do 31 marca od 8:30 – 17:00 (ostatnie wejście o godzinie 15:30).

Kompleks archeologiczny Parco Archeologico di Ercolano jest zamknięty w dniach: 1 maja, 25 grudnia oraz 1 stycznia.

TOP 3 najlepsze hotele i apartamenty w pobliżu Herkulanum

7cento Vesuviano

7cento Vesuviano znajduje się niespełna 50 metrów od ruin w Parco Archeologico di Ercolano i mieści się w XVIII-wiecznym budynku około 10 minut jazdy samochodem od Wezuwiusza. W całym pensjonacie 7cento Vesuviano można korzystać z darmowego, bezprzewodowego dostępu do Internetu. Parking jest dostępny na życzenie, w zależności od dostępności wolnych miejsc. W każdym pokoju znajduje się telewizor, sofa, szafa, klimatyzacja oraz prywatna łazienka.
Codziennie rano serwowane jest dla Gości śniadanie w formie bufetu, które składa się ze słodkich i wytrawnych dań. Najbliższym lotniskiem jest lotnisko międzynarodowe w Neapolu, położone około 15 km od 7cento Vesuviano.

Bed and Breakfast Decumano Massimo

Bed and Breakfast Decumano Massimo znajduje się w miejscowości Ercolano, zaledwie 20 metrów od ruin Parco Archeologico di Ercolano. Oferuje on zakwaterowanie z darmowym WiFi. Pokoje posiadają balkon, klimatyzację, telewizor z płaskim ekranem, a także prywatną łazienkę z bidetem i zestawem kosmetyków. Do dyspozycji Gości jest również lodówka, ekspres do kawy oraz czajnik. Codziennie można zjeść typowe włoskie śniadanie.

Hercules House – Il riposo degli Eroi

Hercules House – Il riposo degli Eroi usytuowany jest w Ercolano, około 200 metrów od ruin Parco Archeologico di Ercolano oraz 7 km od Wezuwiusza. Miejsce to oferuje wygodne pokoje z darmowym dostępem do Internetu, balkonem z widokiem na miasto, szafę, telewizor z płaskim ekranem oraz prywatną łazienkę. W Hercules House – Il riposo degli Eroi serwowane jest pyszne, włoskie śniadanie. Lotnisko międzynarodowe w Neapolu oddalone jest o około 10 km od pensjonatu. 

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Kampanii

Poprzedni

Jak zaplanować jednodniową wycieczkę do Modeny z Bolonii?

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – ile kosztuje i jakie wybrać?

Następny

Dodaj komentarz