Jak dojechać do Watykanu?

Tagi , ,

Watykan to miejsce, którego nie można wykluczyć z wycieczki do Rzymu. To obowiązkowy punkt podróży dla pielgrzymów z całego świata. Jak się do niego dostać, lądując na jednym z dwóch rzymskich portów lotniczych? Jak dojechać do Watykanu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Loty z Polski do Rzymu

Rzym posiada dwa porty lotnicze Fiumicino położony 20 km od centrum i Ciampino 15 km na południowy wschód od miasta. To właśnie ten pierwszy jest najważniejszym portem lotniczym we Włoszech, chociaż oba są świetnie skomunikowane ze stolicą. Z Polski można dolecieć z wybranego lotniska z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia czy Poznania na jedno z tych właśnie lotnisk. Średni czas lotu bezpośredniego to około 4 godziny, a cena biletów jest bardzo zróżnicowana od nawet 156 zł do 807 zł w obie strony w zależności od linii i pory roku.

Gdy zaraz po wylądowaniu na lotnisku Fiumicino chcemy udać się w stronę Watykanu, najlepiej wsiąść do pociągu Leonardo Express, który kieruje się na stację Roma Termini, czyli głównego węzła sieci metra, skąd wyjeżdża metro A w kierunku stacji Battistini, Ottaviano lub Cipro. Natomiast z lotniska Ciampino należy udać się do autobusu Terravision, który kieruje się bezpośrednio na dworzec Termini. Alternatywnie można wziąć taksówkę z obu lotnisk, która dojedzie na miejsce w ciągu 40/50 minut przy koszcie około 48 €.

Pociągiem do Watykanu

Watykan posiada własną stację kolejową o nazwie Roma San Pietro, która jest częścią rzymskiego węzła kolejowego. Ze stacji obsługiwanej przez regionalne linie FL3 i FL5 odchodzi jeden tor, który po przekroczeniu wiaduktu kończy się w Watykanie. Trasa jest bardzo praktyczna dla osób przybywających z Civitavecchia, portu wycieczkowego do Rzymu. Ze stacji do Placu Świętego Piotra jest około 10 minut pieszo.

Transport publiczny w Rzymie i Watykanie

Rzym oferuje również bardzo wydajny i ekonomiczny system autobusowy. Istnieje kilka linii, które dojeżdżają do Watykanu, na przykład autobus wahadłowy numer 40 z Termini na Piazza Pia, numer 62 z przystanku autobusowego Repubblica do przystanku Argentyna w Watykanie, oraz numer 64 odjeżdżający również z przystanku Termini i dojeżdżający do przystanku Argentyna. Tramwajem natomiast trzeba wybrać linię numer 19 z Piazza Risorgimento z przystankiem końcowym Villa Borghese.

Będąc w stolicy najłatwiejsze i najszybsze jest poruszanie się metrem. Można wybrać czerwoną linię A w kierunku Battistini i wysiąść na przystanku Ottaviano niedaleko Bazyliki Świętego Piotra lub Cipro obok wejścia do Muzeów Watykańskich.

Pieszo przez Rzym do Watykanu

Można też skusić się na pieszą wycieczkę. Przemierzając Rzym i biorąc za punkty orientacyjne najbardziej rozpoznawalne zabytki miasta jak Koloseum, Panteon i stację Termini trzeba kierować się na zachód w kierunku mostu, aby dostać się na drugą stronę rzeki. Istnieje kilka mostów, które przecinają Tyber, z których wiele jest przeznaczonych wyłącznie dla pieszych. Najbardziej fascynującym z nich wszystkich do przejścia jest ten prowadzący bezpośrednio do Zamku Świętego Anioła, zwanego Ponte Sant’Angelo.

Wycieczki po jak-dojechac-do-watykanu

Poprzedni

Jak dostać się z Wenecji do Burano?

Jezioro Garda – 10 najlepszych gospodarstw agroturystycznych

Następny

Dodaj komentarz