Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do Centrum?

, , Tagi , ,

Lotnisko Rzym Ciampino – drugie co do wielkości lotnisko włoskiej stolicy przyjmujące 6 milionów pasażerów rocznie. Które linie lotnicze obsługuje? Jak dojechać z niego do centrum Rzymu i ile to kosztuje?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lotnisko di Roma Ciampino

Rzym to ogromne miasto, ale jego główne atrakcje zlokalizowane są w rejonie historycznego centrum oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Mając więc jako punkt wyjścia stację Roma Termini lub Roma San Pietro w przypadku pociągu, lub Colosseum i Ottaviano w przypadku metra Rzym jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Poruszanie się po tych wspaniałych ulicach i atrakcjach ułatwia bowiem transport publiczny, przy czym wręcz niewskazanym jest jazda własnym samochodem zarówno z powodu trudności w znalezieniu parkingu, jak i ze względu na ruch, który może spowodować utratę cennego czasu.

Lotnisko Ciampino znajduje się przy via Appia Nuova w pobliżu centrum Rzymu, co sprawia, że przejazd między nimi nie zajmuje więcej niż 20-30 minut. To o tyle niespotykane, że niemal każde europejskie lotnisko niskobudżetowe zwykle oddalone jest znacznie od centrum swojego miasta. To główne lotnisko Rzymu od lat 60. XX wieku, kiedy przyjmowało nawet 2 miliony pasażerów rocznie. Po otwarciu nowego portu lotniczego Fiumicino przez ponad trzy dekady obsługiwało prawie wyłącznie loty czarterowe i wykonawcze, ale po rozbudowie stało się obecnie bazą dla linii lotniczych Ryanair i Wizz Air, a każdego roku obsługuje prawie 6 milionów pasażerów.

Chcesz zaoszczędzić? Tutaj znajdziesz nasz poradnik jak tanio zwiedzić Rzym

Taksówką z lotniska Rzym Ciampino do centrum Rzymu?

Wszechobecnym sposobem poruszania się są oczywiście taksówki, szybkie, ale i najdroższe ze wszystkich dostępnych opcji. Oficjalne taksówki w tej włoskiej stolicy są białe, a koszt dojazdu nimi do centrum jest stały i wynosi 30 €. Średni czas dojazdu do dworca Termini różni się znacznie w zależności od ruchu w mieście i wynosi od 30 do 40 minut. Warto jednocześnie wspomnieć o taksówkarzach, którzy proponują kurs przy samym wyjściu z lotniska. Zazwyczaj oferują oni różne stawki i nie należą do uczciwych i zrzeszonych.

Transport publiczny w Rzymie – pociągi i autobusy z lotniska

Bezpośrednio spod samego lotniska odjeżdżają autobusy wielu firm, które zapewniają bezpośrednie połączenie Ciampino z głównym dworcem kolejowym Termini w samym centrum Rzymu. Autobusy są jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań z jednocześnie najniższym kosztem, który rzadko przekracza 5 € w jedną stronę. Gdy podróżujemy w normalnych warunkach, podróż może trwać około 30 minut, przy czym w godzinach szczytu ten czas może się wydłużyć.

Niestety nie ma bezpośredniego pociągu z lotniska do centrum Rzymu, ale istnieje możliwość zintegrowania autobusu i pociągu. W tym celu należy wybrać autobus łączący lotnisko ze stacją kolejową Ciampino skąd wyruszają pociągi regionalne dojeżdżające do dworca Roma Termini w ciągu zaledwie 15 minut w cenie 1,50 €.

Podziemny Rzym – metro

Podobnie jak w przypadku pociągów ma się też sprawa z bezpośrednimi połączeniami lotniska z metrem. Wygodną alternatywą dotarcia do centrum Rzymu jest bowiem skorzystanie z autobusu z lotniska wprost na stację metra Anagnina A i stamtąd czerwoną linią do samego centrum. W całym mieście czynne są 3 linie metra, linia A- czerwona, linia B – niebieska i linia B1. Dwie główne pozwalają dotrzeć do głównych atrakcji Rzymu, takich jak Koloseum, Bazylika św. Piotra czy Fora Cesarskie. Godziny pracy metra od niedzieli do czwartku to 5:30- 23:30 a w piątki i soboty 5:30- 1:30. Pociągi linii metra mają średnią częstotliwość odjazdu co 5 minut, przy czym w okresie wakacyjnym ich ilość jest zmniejszona, co wpływa na dłuższy czas oczekiwania.

Wynajem samochodów na lotnisku Rzym Ciampino

Na lotnisku Ciampino znajdują się niemal wszystkie główne wypożyczalnie samochodów i kilka lokalnych firm, które często posiadają bardziej konkurencyjne ceny, kosztem ogólnie bardziej okrojonej palety usług dodatkowych. Po skorzystaniu z wypożyczonego samochodu można dojechać do Rzymu drogą krajową SS7- Via Appa Nuova, która prowadzi bezpośrednio do centrum miasta, mijając bazylikę San Giovanni in Laterano.

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże Ligurii

Wynajem samochodu w Bari

Następny

Dodaj komentarz