Jak dojechać z lotniska w Wenecji do centrum?

, Tagi , , ,

Dzięki specyficznym cechom lotnisko Marco Polo w Wenecji jest jednym z nielicznych na świecie, do którego można dotrzeć zarówno samochodem, jak i statkiem. Ten czwarty co do wielkości port lotniczy we Włoszech obsługuje prawie 10 milionów pasażerów rocznie. Ale jak dostać się z lotniska do centrum Wenecji? I czy można tam dopłynąć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Autobusem z lotniska do centrum Wenecji

Port lotniczy w Wenecji znajduje się około 13 km od centrum miasta, z którym jest dobrze skomunikowany, głównie za sprawą bezpośrednich autobusów wahadłowych. To również jeden z wygodniejszych, a na pewno najbardziej ekonomicznych sposobów dostania się do centrum Wenecji. Bezpośrednie połączenia autobusowe należą do firmy ATVO i łączą one lotnisko Wenecja – Tessera z Piazzale Roma bez pośrednich przystanków. Kursują codziennie, zarówno w dni powszednie, jak i święta z częstotliwością co 20 minut, a nawet częściej w godzinach szczytu. Sama podróż trawa około 20 minut, a pierwsze kursy w kierunku centrum zaczynając się już od 520 rano, przy czym ostatni wyjeżdża o 120 w sezonie letnim i o 050 przez resztę roku. Cena jednokierunkowego biletu wynosi 8 €, a w obie strony 15 €.

Linia 5 Aerobus to natomiast autobus miejski ACTV, który łączy  lotnisko Marco Polo również z Piazzale Roma. Linia A1 odjeżdża z pasa autobusowego znajdującego się kilka metrów od wyjścia przylotów i dociera na miejsce w przeciągu około 25 minut, kursując z częstotliwością co 15 minut w ciągu dnia i co 30 w ciągu nocy. Cena jednokierunkowego biletu to podobnie jak w przypadku autobusu wahadłowego 8 € od osoby. Istnieje również skojarzony bilet na Aerobus i statek, który umożliwia przejazd zarówno autobusem, jak i vaporetto, co jest szczególnym ułatwieniem, gdy chcemy się dostać do hotelu oddalonego od samego Piazzale Roma lub dworca kolejowego.

Łodzią z lotniska do centrum Wenecji

Skoro weneckie lotnisko jest jedyne w swoim rodzaju i posiada dostęp do kanałów, to oczywiście do centrum miasta można się dostać łodzią. Firma Alilaguna obsługuje wodne połączenia z lotniska do centrum Wenecji oraz wśród okolicznych wysp jak Murano, Burano czy Lido. Z doku lotniska odpływają trzy linie oznaczone kolorami. Niebieska obsługująca wycieczki, pomarańczowa do San Maria del Giglio i czerwona  do Giudecca Zitelle. Do stacji dokującej można dotrzeć z wyjścia z hali przylotów, kierując się oznakowaną ścieżką. Wszystkie linie Alilaguna mają kilka przystanków na trasie, w tym słynne San Marco. Cena jednokierunkowego biletu waha się od 8 € do 15 €, w zależności od linii i liczby zatrzymań.

Liczne firmy zajmujące się prywatnymi taksówkami wodnymi i łodziami motorowymi również dają możliwość odpłynięcia z lotniska weneckimi kanałami. Oferują one transfer prywatnymi taksówkami wodnymi, z możliwością wyboru między standardową a luksusową łodzią. Taki rodzaj podróży trwa około 30 minut, a cena uzależniona jest od firmy i miejsca docelowego. Ceny zaczynają się średnio od 100 €.

Taksówką z lotniska do centrum Wenecji

Taxi z lotniska do centrum Wenecji wyjątkowo nie jest najdroższą z dostępnych opcji, a więc wartą rozważenia. Za przejazd z lotniska do centrum Wenecji trzeba zapłacić 40 €. Za przejazd do wybranej stacji rejsów morskich maksymalnie 45 €. Aby uniknąć niejasności co do ceny, najlepiej jest jednak poprosić o wycenę przejazdu przed rozpoczęciem kursu. Na lotnisku Marco Polo postój taksówek znajduje się przy wyjściu z terminalu przylotów na parterze.

Jak dojechać z lotniska wynajętym samochodem?

Wynajęcie samochodu na lotnisku w Wenecji jest oczywiście możliwe, ale jeśli zamierzamy podróżować nim wyłącznie po samym mieście, będzie to nieopłacalne. Centrum Wenecji nie jest przejezdne dla samochodów, a dotarcie w jakikolwiek inny jego zakątek będzie wiązało się z zostawieniem samochodu na dość drogim parkingu i poruszaniu się tramwajem wodnym lub pieszo. Wynajem samochodu może być jednak świetnym pomysłem, gdy chcemy odwiedzić inne okoliczne miasta i wioski. Biuro wypożyczalni samochodów znajduje się na III piętrze wielopoziomowego parkingu P1 na lotnisku Marco Polo.

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Jak dojechać z Bergamo do Val di Sole

Pogoda i temperatura w Tropea w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz