Wycieczka na wulkan Stromboli, co warto wiedzieć

, Tagi , , , , , , , , ,

Stromboli jest jedną z siedemnastu wysp wulkanicznych na Archipelagu Wysp Liparyjskich. Sąsiaduje z Sycylią, a jej największą atrakcją jest czynny Wulkan Stromboli, który można odwiedzić podczas pobytu na wyspie. To idealne miejsce dla wielbicieli aktywnego wypoczynku, dzikiej przyrody i wspaniałych widoków. Jak można dostać się na wulkan Stromboli i o czym trzeba pamiętać podczas trekkingu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Włoska przygoda na wyspie Stromboli — wyprawa na aktywny wulkan

Stromboli to niewielka wyspa leżąca na Morzu Tyrreńskim, na północ od Sycylii. Wraz z szesnastoma sąsiednimi wyspami tworzy Archipelag Wysp Liparyjskich nazywanych również Eolskimi. Ma wulkaniczne pochodzenie i powierzchnię zaledwie 12 kilometrów kwadratowych, ale jest perełką wśród pozostałych wysp archipelagu. Większość jej niewielkiego obszaru zajmuje czynny wulkan o tej samej nazwie, jeden z najaktywniejszych na świecie i jeden z niewielu aktywnych wulkanów w Europie. Pod względem wizualnym jest konkurencją dla swoich sąsiadów: Etny i Wezuwiusza. Legenda głosi, że był siedzibą Eola, mitycznego władcy wiatrów i syna Posejdona.

Wulkan Stromboli wznosi się na wysokość 924 metrów n.p.m. i jest nieprzerwanie aktywny od tysięcy lat. Jest też najbardziej charakterystycznym elementem wyspy oraz jej największą atrakcją, został objęty ochroną w ramach Rezerwatu Przyrody. Z jego trzech kraterów regularnie wydobywa się dym i gorąca lawa, a dookoła znajdują się wspaniała trasy trekkingowe. Można nimi dotrzeć niemal na sam szczyt wulkanu oraz podziwiać krótkie, ale gwałtowne wyrzuty lawy z bardzo bliskiej odległości.

Jak dotrzeć na Wyspę Stromboli?

Wyspa Stromboli posiada dobrą komunikację z okolicznymi wyspami oraz włoskim wybrzeżem. Można się tu dostać zarówno z Sycylii (port w Milazzo), jak i z wybrzeża kontynentalnej części Włoch (np. z Neapolu lub z Tropei), promy kursują również między wyspami Archipelagu Liparyjskiego. Widok wulkanicznego stożka, nad którym unoszą się kłęby dymu, już z oddali robi wrażenie, ale największą atrakcją podczas pobytu na wyspie jest możliwość zbliżenia się do krateru wulkanu. Na wyspie znajduje się kilka niewielkich miejscowości, w których można się zatrzymać podczas pobytu na wyspie: San Vincenzo, San Bartolo, Ginostra  i Piscita.

Jak zaplanować trekking na wulkan Stromboli?

Wycieczki na szczyt wulkanu Stromboli podlegają bardzo szczegółowym przepisom, jest to piękne, ale i niebezpieczne miejsce. Wyprawy są organizowane przez miejscowe agencje lub przez pośredników, ale zawsze odbywają się w towarzystwie licencjonowanego przewodnika, a wejście na najwyższe poziomy wulkanu na własną rękę jest niemożliwe. Jako że trekking na Stromboli jest główną atrakcją wyspy, na miejscu do wyboru jest kilku organizatorów takich wycieczek:

  • Stromboli Fire Trekking
  • Magmatrek
  • The Volcano Walking

Koszt wycieczki z przewodnikiem to około 25-30 euro za osobę, w zależności od organizatora. Trekking trwa zazwyczaj kilka godzin, obejmuje wejście na wulkan, postój na szczycie i powrót. Podczas wycieczek na wulkan należy bezwzględnie słuchać poleceń przewodnika, najczęściej jest to wykwalifikowany specjalista/wulkanolog, zna specyfikę wulkanu i wie, jak zadbać o bezpieczeństwo. Jednorazowo na Tromboli może wejść określona liczba osób, a uczestnicy wyprawy muszą mieć odpowiedni ekwipunek.

Kiedy odwiedzić wulkan?

Wulkan jest najchętniej odwiedzany latem, gdy wzrasta jego aktywność, niestety w tym czasie wyspa może być niedostępna dla turystów, właśnie ze względu na zagrożenie erupcją wulkanu. Zdarza się też, że ze względu na wzmożoną aktywność wulkanu zaplanowane wycieczki zostają odwołane (monitorowaniem aktywności zajmują się pracownicy miejscowej bazy wulkanicznej). Trekking na wulkan odbywa się najczęściej w godzinach popołudniowych lub po zachodzie słońca, tylko wtedy poza chmurą dymu można dostrzec rozżarzoną lawę. Najbardziej widowiskowy spektakl ma miejsce po zmroku, dlatego organizuje się często nocne wyprawy.

Działalność wulkanu bywa zmienna. Na co dzień lawa wydobywa się z niego regularnie co około 15-20 minut. Lawa potrafi wystrzelić na wysokość nawet 10 metrów. Widok kraterów jest najbardziej efektowny podczas silniejszych wyrzutów, wtedy główną atrakcją staje się Północno-zachodni, stromy stok wulkanu. Sciara del Fuoco, czyli „czarna ściana” to koryto, którym strumienie gorącej lawy spływają do Morza Tyrreńskiego. Sciara del Fuoco jest też celem wieczornych wycieczek łodzią, które pozwalają na obserwację tego spektakularnego zjawiska od strony wybrzeża. Szczyt wulkanu to także doskonały punkt widokowy. Można stąd dostrzec między innymi jego dawny krater wypełniony dziś zastygnięta lawą, czyli Strombolicchio (w dosłownym tłumaczeniu „małe Stromboli”). Obecnie Strombolicchio to skała magmowa wznosząca się ponad wodami Morza Tyrreńskiego. Na jej szczycie stoi niewielka latarnia morska.

Co ze sobą zabrać na trekking?

Każdy z organizatorów wyprawy wymaga od uczestników wycieczki odpowiedniego wyposażenia, warto o nim pamiętać przed wyruszeniem w trasę. Na trekking obowiązkowo należy zabrać ze sobą:

  • wygodne buty za kostkę — wejście na wulkan to kilka godzin marszu po nierównym, często kamienistym szlaku,
  • nakrycie głowy — przyda się szczególnie podczas upału, na trasie jest niewiele cienia, a słońce potrafi dać się we znaki,
  • ciepłe ubranie — wbrew pozorom na szczycie wulkanu nawet latem potrafi być chłodno i wietrznie, zwłaszcza wieczorami,
  • butelkę wody — droga na szczyt wulkanu trwa kilka godzin, często w wysokich temperaturach, warto uzupełniać płyny w trakcie trekkingu,
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym — włoskie słońce nawet w pochmurny dzień potrafi poparzyć skórę, 
  • maskę z filtrem lub chustę — przy kraterze wulkanu mogą unosić się trujące gazy i obfity pył wulkaniczny,
  • latarka — przydaje się podczas wieczornego trekkingu,
  • aparat fotograficzny — okolice wulkanu i sam szczyt są niezwykle fotogeniczne, szkoda by było nie utrwalić takiego widoku.

Trekking na Stromboli to gwarancja niezapomnianych wrażeń i niepowtarzalna okazja na zobaczenie jednego z najpiękniejszych pokazów przyrody.

Jak dostać się na wulkan Stromboli, organizacja wyprawy

Stromboli jest jedną z siedemnastu wysp wulkanicznych na Archipelagu Wysp Liparyjskich. Sąsiaduje z Sycylią, a jej największą atrakcją jest czynny Wulkan Stromboli, który można odwiedzić podczas pobytu na wyspie. To idealne miejsce dla wielbicieli aktywnego wypoczynku, dzikiej przyrody i  wspaniałych widoków. Jak można dostać się na wulkan i o czym trzeba pamiętać podczas trekkingu?

terów regularnie wydobywa się dym i gorąca lawa, a dookoła znajdują się wspaniała trasy trekkingowe. Można nimi dotrzeć niemal na sam szczyt wulkanu oraz podziwiać krótkie, ale gwałtowne wyrzuty lawy z bardzo bliskiej odległości.



Poprzedni

Wycieczka kamperem do Włoch- jak ją zaplanować?

Wakacje na Sycylii – przewodnik, wycieczki, co zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz