Jak dostać się na wulkan Stromboli, organizacja wyprawy

, Tagi , , , ,

Sycylia to bajkowa włoska wyspa, która z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Jednak pod pojęciem Sycylia nie kryje się tylko sama wyspa, ale także okoliczne mniejsze wysepki, które warto odwiedzić. Jednym z takich miejsc jest właśnie wyspa Stromboli. Co warto w tych miejscach zobaczyć, a także jak się do nich dostać? Dowiesz się o tym, czytając właśnie ten artykuł. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspy Liparyjskie – Stromboli 

Stromboli to jedna z siedemnastu wysp wulkanicznych, która znajduje się na północ od Sycylii. Wszystkie one należą do Włoch. Nie musisz się obawiać więc tego, że będziesz zmuszony opuścić granice kontynentu, jakim jest Europa. Bardzo często wiąże się to przecież z przymusem wypełnienia dodatkowych papierów i dokumentów. Stożek wulkanu, który jest najwyższym punktem wyspy, ma wysokość 924 m n. p. m. Dodatkowo ma on głębokość wynoszącą 2 km. Nie da się więc nie zauważyć tej wysokiej konstrukcji stworzonej przez przyrodę. Nie powinno więc nikogo dziwić to, że jest on tak chętnie odwiedzany przez innych. Wyspa ta jest także zamieszkała przez Włochów i nie tylko. Miejsce to liczy sobie około sześciuset mieszkańców. 

Jak wybrać się na sycylijski wulkan? 

Wyspa ta odznacza się swoją wyjątkowością, gdyż jest tam jeden z niewielu wulkanów, które znajdują się w Europie. Jest to jeden z najdłużej czynnych źródeł lawy, która wylewa się kilka razy dziennie z 15-minutowymi przerwami. Każdy zwiedzający może więc trafić na moment wyrzutu lawy z krateru wulkanu. Można zrobić zdjęcie, czy nagrać film w celu udokumentowania zjawiska, które w przypadku wielu z nas nie jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Drugim stale czynnym wulkanem jest Etna, która znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest ona odwiedzana chętniej w porównaniu do Stromboli. Nie oznacza to jednak, że mniejszy wulkan nie ma w sobie czegoś wyjątkowego, co sprawia, że warto go odwiedzić. Warto dodać, że mimo iż można zaobserwować wybuch, to trzeba zachować pewne środki bezpieczeństwa. Lawa może wywołać różnego typu duże szkody.

Wejście na wulkan na Stromboli

Główny cel wyprawy na wyspę to wejście na szczyt wulkanu. Już płynąc w kierunku wyspy jesteśmy w stanie dostrzec stożek, czyli krater, przez który wydobywa się wrząca lawa. Plusem jest fakt, że obok wulkanu znajduje się noclegownia, więc spokojnie można w tym miejscu spędzić niejedną noc. Niektóre wycieczki rozpoczynają podróż w dzień, a do celu przybywają późnym wieczorem. Wszyscy są więc zmęczeni, dlatego zwiedzanie okolicy odbywa się w dzień. Jednak istnieje możliwość nocnego zwiedzania z jednym wyjątkiem – trzeba mieć przewodnika. Pomiędzy wyspami znajdującymi się obok wulkanu kursują też promy, dlatego można je także zwiedzić. Wtedy pokój w hotelu należy zarezerwować na więcej niż jeden dzień, gdyż zwiedzenia wszystkiego w przeciągu 24 h nie jest możliwe.

Wybierając się na tego typu wyprawy, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie, które w większości przypadków zapewniane jest przez organizatora. Powinniśmy otrzymać od niego np. ciepłą odzież, specjalne buty trekingowe oraz kask i latarkę. Warto dodatkowo mimo wszystko zakupić maskę ze specjalnym filtrem, gdyż na szczycie wulkanu mogą znajdować się trujące gazy. Należy zainteresować się też drogą powrotną, gdyż niektóre wycieczki są organizowane na więcej niż jeden dzień. Polega to na tym, że w punkcie końcowym 1 dnia powinieneś zarezerwować sobie nocleg, gdyż w tym przypadku powrót będzie następnego dnia. Koszt takiej wycieczki to od 28 do 35 euro – jest on oferowany przez firmy podróżnicze znajdujące się na Sycylii. Wejście na szczyt zajmuje około 3 h, a zejście jest z reguły szybsze i wynosi 2 h. Natomiast na szczycie można być od 30 do 90 minut w zależności od biura podróży oraz przewodnika. 

Grupy idące na szczyt 

Największa grupa do dzisiaj miała maksymalnie 41 osób. Podróż z taką liczbą osób musi odbywać się wraz z dwoma przewodnikami. Czasami na szczycie spotyka się kilka grup, co powoduje lekki ścisk. Smutną informacją jest fakt, że dwóch przewodników nie jest w stanie pomóc każdemu, dlatego podczas dużej erupcji wulkanu powinniśmy być przygotowani. Powinniśmy w pierwszej kolejności zadzwonić pod numer alarmowy (oczywiście jeżeli nie grozi nam natychmiastowe niebezpieczeństwo). W przypadku, gdy nie znamy pewnych zwrotów lub zdań, to możemy je wcześniej zapisać w telefonie, by komunikacja była krótka i zwięzła. Drugą czynnością, jaką należy wykonać, to sprawdzić, czy osoby po lewej i prawej stronie są cali i zdrowi i niepotrzebna jest jakaś dodatkowa interwencja.

Trzecia i ostatnia czynność to oddalenie się od wylewającej się lawy. Należy iść do momentu, kiedy nie pojawią się pierwsze służby takie jak straż, czy karetka. Trzeba także wziąć numer telefonu od jednej z osób znajdujących się na końcu grupy. Dobrze, że usługa zakupu wycieczki jest dostępna, gdyż człowiek mający wiedzę o danym miejscu może Ci przekazać pewne informacje, o których samemu możesz nie wiedzieć i nigdy się o nich nie dowiedzieć. Także ktoś może nie wiedzieć jak przygotować się do wyprawy. W tym wypadku powinien skorzystać z artykułów dostępnych w internecie, które poruszają tę kwestię lub  zapytać o to przewodnika, który pracuje w biurze podróży, z którego została zakupiona wycieczka. Na szczyt można się dostać za pomocą 3 dostępnych ścieżek, lecz przewodnicy zazwyczaj używają ich na zasadzie jednokierunkowości. 

Tego typu tripy są coraz bardziej opłacalne przez to, że ich organizacja jest coraz lepsza, a dostępność informacji na ich temat w Internecie. Dzięki temu z łatwością znajdziesz nazwę firmy oraz podstawowe jej dane. Dowiesz się także o nowych miejscach, jakie na określony rok można odwiedzić, a  które wcześniej nie były możliwe do zobaczenia. 

Poprzedni

Hotele w przy stoku Passo Tonale (Val di Sole) – oferty noclegów

Jednodniowa wycieczka do Rawenny- jak ją zaplanować?

Następny

Dodaj komentarz