Jak dostać się z Wenecji do Burano?

, Tagi , , ,

Będąc w Wenecji trzeba odwiedzić Burano. Jeśli nie dla zabytków, to dla słynnych kolorowych domów, kotów albo niepowtarzalnego klimatu. Dystans jest niewielki, a podróż nie jest wymagająca. Ale to jednak wyspa, więc żeby się tam dostać, trzeba skorzystać z transportu wodnego – to akurat dobre wieści, bo kanały są przecież kwintesencją miasta. Jak dotrzeć z Wenecji do Burano?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Transport miejski Vaporetto – z Wenecji do Burano

Vaporetto, czyli autobus wodny to oczywista, szybka i najtańsza możliwość. Szczególne ukształtowanie miasta – brak dróg i wiele kanałów – sprawia, że poruszanie się po Wenecji komunikacją miejską odbywa się trochę inaczej, choć zdaniem wielu, ciekawiej. Z historycznego centrum miasta można dostać się do Burano dwiema liniami Vaporetto.

Vaporetto- linia numer 12, szybki transport

Linia nr 12 zapewnia najłatwiejsze i najszybsze połączenie z Burano. Wypływa z terminalu promowego Fondamente Nove „A” (albo inaczej F. te Nove „A”), znajdującego się przy Piazza San Marco w dzielnicy Cannaregio. Linia ma dwa przystanki:

 • Murano Faro – słynna wyspa szkła
 • Mazzorbo – mała, zielona wysepka połączona z Burano mostem

Chociaż pierwszy rejs można odbyć już o 4:20, regularne kursy zaczynają się dopiero o 9:10. Aż do 20:40 wykonywane są co 30 minut. Po tej godzinie zostają jeszcze dwa rejsy – jeden o 21:20, a drugi (i zarazem ostatni) o 22:25. Podróż trwa ok. 40 minut.

Vaporetto- linia numer 14, inna droga do Burano

Linia 14 wypływa z San Zaccaria Pietà. Terminal znajduje się w dzielnicy Castello, czyli po drugiej stronie miasta. Oznacza to, że do Burano popłyniemy zupełnie inną drogą. W trakcie rejsu prom zatrzymuje się dwukrotnie. Przystanki znajdują się w:

 • Lido S.M.E. (Santa Maria Elisabetta) – na słynnej wyspie
 • Lido di VeneziaPunta
 • Sabbioni – niewielka przystań na wybrzeżu Cavallino

Pierwszy prom wypływa o 8:15, kolejne dokładnie co godzinę – aż do 16:15 (ostatni kurs). Podróż jest nieco dłuższa i zajmuje ok. 65 minut, ale koszt wycieczki będzie dokładnie taki sam w przypadku obydwu linii. Jak to? Przejdźmy więc do biletów.

Transport miejski Vaporetto – bilety i inne ważne informacje

Bilety na Vaporetto występują w dwóch wariantach – minutowym i dobowym. Jest to świetne rozwiązanie, szczególnie dla zwiedzających i ich elastycznych, często spontanicznych planów. Jak przedstawiają się koszty? Ceny biletów jednokrotnego użytku:

 • 75 minut – 7,50€
 • 75 minut na pokładzie promu – 7,50€ (trzeba posiadać odliczoną gotówkę)

W ofercie przewoźnika znajdują się także bilety dobowe, które pozwalają na prawie nieograniczone korzystanie z usług wodnych. Dlaczego prawie? Wyłączone są dwie linie – 16 i 19. Dobrze, a jak wyglądają ceny biletów:

 • 24 godziny – 20€
 • 48 godzin – 30€
 • 72 godziny – 40€
 • 7 dni – 60€

Dzieci poniżej 6 roku życia podróżują za darmo.

Jak podróżować transportem miejskim?

Rejs Vaporetto w wielu aspektach przypomina podróż tradycyjną komunikacją miejską. Przed wejściem na pokład należy niezwłocznie skasować bilet (który jest ważny dopiero od momentu skasowania).

Działanie walidatora jest proste – po przyłożeniu biletu pojawia się zielone światło (i sygnał dźwiękowy), który oznacza, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak wyświetli się pomarańczowy lub czerwony sygnał świetlny – bilet jest nieważny lub pojawił się inny problem. Należy się wtedy skontaktować z obsługą. Trzeba pamiętać, że przy każdej zmianie pojazdu wymagane jest skasowanie biletu, nawet jeśli to cały czas jeden i ten sam bilet.

Gdzie kupić bilety na Vaporetto?

Bilety można nabyć w autoryzowanych punktach (które można rozpoznać po naklejkach ACTV lub VENEZIA UNICA) lub w samoobsługowych automatach. Dokładny wykaz wszystkich placówek wraz z ich lokalizacją znajdziemy pod adresem: http://actv.avmspa.it/en/content/authorized-dealers-2

Można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji AVM VENEZIA, która oferuje bilety w formie elektronicznej – wygodnie i bezpiecznie.

Alternatywnie do Burano

Vaporetto to nie jedyna możliwość dotarcia na wyspę Burano, istnieje bowiem alternatywa – taksówka wodna. Jest to zdecydowanie droższa opcja – koszt wyprawy z pewnością nie będzie niższy niż 90€. Staje się jednak opłacalna, gdy podróżujemy większą grupą, a koszty można podzielić – w przypadku kilku osób, cena nie będzie dużo wyższa, a komfort – wiadomo.

Dodatkowo, rejs można dowolnie modyfikować, dodając konkretne przystanie lub wybrane atrakcje turystyczne.

Aby zarezerwować taksówkę lub uzyskać wycenę kursu należy skontaktować się z wybranym przewoźnikiem, lub Consorzio Motoscafi Venezia (związek wiodących operatorów taksówek w mieście) telefonicznie: +39 041240 6712 albo mailowo: info@motoscafivenezia.it

Można również zasięgnąć informacji bezpośrednio w którejś z przystani.

Podróżowanie po Wenecji jest trochę inne, ale to przecież część uroku tego miasta. Transport publiczny jest świetnie zorganizowany, przystępny cenowo i nie sprawi problemów nawet niedoświadczonym podróżnikom. Wycieczka na wyspę Burano to świetny pomysł, a atrakcje zaczną się już przy wejściu na pokład niezwykłego wodnego autobusu Vaporetto.

Wybieracie się do Wenecji i Burano? Koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradnikami:

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Jak dojechać do Werony z Mediolanu, Bergamo lub Wenecji?

Jak dojechać do Watykanu?

Następny

Dodaj komentarz