Watykan, czy też inaczej Państwo Watykańskie, to niezależne miasto-państwo położone w Europie Południowej na półwyspie Apenińskim. Dokładnie jest to enklawa na terytorium Włoch, będące jednocześnie najmniejszym państwem świata pod względem powierzchni i pod względem liczby ludności. Watykan jest siedzibą najwyższych władz Kościoła katolickiego, jest też monarchią teokratyczną, gdzie najwyższą władzę sprawuje papież. Głównymi obywatelami Watykanu są dostojnicy kościelni, księża, zakonnice oraz Gwardia Szwajcarska z rodzinami. Watykan jest również jedynym państwem na świecie w całości wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Językami urzędowymi są włoski i łacina. Państwo utrzymuje się głównie z ruchu turystycznego i, co ciekawe, ma prawo do wybijania własnych monet. Przyjeżdżają tu co roku wierni, którzy pragną zwiedzić Państwo Watykańskie, centrum chrześcijaństwa. Sprawdź od czego zacząć zwiedzanie Watykanu!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Krótka historia Watykanu
Historia Watykanu jest nieodłącznie spleciona nie tylko ze światem chrześcijańskim ale również z kulturą Rzymian. Nazwa państwa nawiązuje do Wzgórza Watykańskiego, które znajduje się niedaleko Rzymu. Niegdyś znajdowała się tam wioska zwana „Vaticą”. Początkowo siedzibą papieży był sam Lateran, który otrzymali od cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego. Przeniesienia siedziby papieskiej do Watykanu dokonał dopiero papież Grzegorz XI w 1377 roku. Następnie kolejni dostojnicy kościelni umacniali państwo, wznosząc coraz to nowe budynki i umocnienia. Dzięki wejściu w życie traktatów laterańskich, od1929 roku Watykan jest państwem niepodległym.
Ciekawostką na temat Watykanu są Żuawi papiescy. Był to ochotniczy oddział piechoty, który uformował się już za czasów pontyfikatu papieża Piusa IX. Żuawem mógł być jedynie katolik, który był kawalerem – niestety formacja ta już nie istnieje. W obecnych czasach o bezpieczeństwo głowy Kościoła dba Gwardia Szwajcarska. Zaczęła ona funkcjonować w 1506 roku. Ze względu na kolorowe mundury, gwardziści ci często nazywani są żartobliwie „kolorowymi chłopcami”. Obecnie w Gwardii Szwajcarskiej służy 110 osób, każdy z mężczyzn musi być wyznania rzymskokatolickiego i być Szwajcarem.
Zwiedzanie Watykanu – Plac świętego Piotra
Zwiedzanie Watykanu warto zacząć od Placu Świętego Piotra. Po wejściu na plac, trzymając się jego prawej strony, na chodniku powinniśmy znaleźć tablicę upamiętniającą Jana Pawła II. Znajduje się ona dokładnie w tym miejscu, gdzie 13 maja 1981 roku papież został postrzelony przez tureckiego terrorystę Mehmeta Ali A?cę. Na środku placu znajduje się 25-cio metrowy egipski obelisk, który, według znanej legendy, był świadkiem męczeńskiej śmierci św. Piotra. W miejscu Placu Świętego Piotra znajdował się w I wieku cyrk, w którym zginęło wielu chrześcijan. Cały plac otoczony eliptyczną kolumnadą Berniniego, składającą się z 284 kolumn i 88 filarów. Na górze kolumn znajduje się 140 figur świętych. Architektem, który zaprojektował cały plac, jest Giovanni Lorenzo Bernini. Jeśli chcemy ujrzeć to cudowne miejsce w pełnej krasie, warto udać się do Bazyliki św. Piotra, z której kopuły roztacza się piękny widok na plac.
Spacerując po Placu Św. Piotra można zobaczyć nie tylko wspaniałe zabytki architektury ale również spotkać znanych dostojników kościelnych. W każdą niedzielę o godzinie 12:00, na placu św. Piotra zbierają się wierni, którzy wraz z papieżem, pojawiającym się wówczas w oknie papieskim, odmawiają modlitwę do Anioła Pańskiego.
Zwiedzanie Watykanu – Grób św. Jana Pawła II
Będąc w Watykanie warto udać się do Grot Watykańskich, gdzie znajdują się grobowce papieży, w tym grób św. Piotra. W 2005 roku znajdowało się tu również miejsce pochówku szczątków Jana Pawła II, jednak od 2011 roku trumna papieża znajduje się w nowym grobie w Kaplicy Świętego Sebastiana w Bazylice Świętego Piotra. Stara, marmurowa płyta nagrobna z napisem „BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II PAPIEŻ” została przekazana do Sanktuarium w Łagiewnikach pod Krakowem. Na płycie znajdującej się w obecnym miejscu pochówku Jana Pawła II znajduje się identyczna płyta, jednak słowo „błogosławiony” zostało zmienione na „święty”. Aby trafić do Kaplicy św. Sebastiana, należy udać się w stronę Bazyliki św. Piotra, po drodze mijając „Pietę” Michała Anioła. Kaplica, w której znajduje się ciało papieża, jest po prawej stronie od wejścia do Bazyliki. Należy wziąć pod uwagę tłumy turystów i wiernych, jakie zazwyczaj pragną wejść do kaplicy. W środku znajdują się ławki, w których można usiąść, odpocząć lub oddać się rozmyślaniom czy modlitwie. Jeśli zapragniemy wziąć udział w mszy, najlepiej zrobić to w jeden z czwartków, ponieważ wtedy o godzinie 7:10 przy grobie św. Jana Pawła II odprawiana jest Msza Święta w języku polskim. Transmituje ją wiele rozgłośni, jak np. Radio Watykańskie czy Radio Maryja.
Bazylika św. Piotra
Po modlitwie przy grobie Jana Pawła II, warto udać się na zwiedzenie Bazyliki św. Piotra, do której wejście znajduje się tuż obok.
Po drodze znów miniemy „Pietę” Michała Anioła, warto więc zatrzymać się i przyjrzeć temu niesamowitemu arcydziełu. Młody rzeźbiarz stworzył „Pietę” będąc w wieku zaledwie 24 lat. Słynna rzeźba przedstawia Maryję trzymającą w ramionach zdjętego z krzyża Jezusa. Od 1972 roku, dzieło osłonione jest pancerną szybą. Ten środek ostrożności został podjęty po tym, gdy we wspomnianym wcześniej roku, australijski geolog krzycząc „Ja jestem Jezusem Chrystusem”, uderzył „Pietę” kilkadziesiąt razy młotkiem, odłupując prawe ramię Maryi aż do łokcia, łamiąc nos i uszkadzając jej twarz. Na szczęście rzeźbę udało się odrestaurować.
Sama Bazylika św. Piotra powstała w XV i XVI wieku, na miejscu starszej bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Jest ona przykładem dzieła architektury renesansu i baroku. Wystrój wnętrza jest niesamowicie bogaty, znajdują się tu również zabytki pochodzące z dawnej konstantyńskiej bazyliki zbudowanej w tym miejscu. Co ciekawe, Bazylika św. Piotra jest drugim co do wielkości kościołem na świecie, zajmując powierzchnię aż 23 000 m?. Warto udać się też do Kaplicy św. Sakramentu, będącej jedną z części bazyliki. Ołtarz zdobi obraz Trójcy Świętej, namalowany przez Pietra da Cortonę oraz złocone tabernakulum zaprojektowane przez Berniniego.
Zwiedzanie Watykanu
Niezapomnianym przeżyciem z pewnością okaże się wejście na kopułę Bazyliki św. Piotra. Można dostać się na samą jej górę za pomocą schodów, lub windy – warto mierzyć siły na zamiary, ponieważ znajduje się ona na wysokości 120 metrów. Z samego szczytu roztacza się niesamowity widok na ogrody papieskie, Plac św. Piotra, a co najważniejsze – na cały Rzym. Będąc w Rzymie czy Watykanie, koniecznym jest zobaczenie tej niesamowitej panoramy.
Wstęp do Bazyliki św. Piotra jest bezpłatny, w sezonie letnim otwarta jest codziennie w godzinach od 7.00 do 19.00, w sezonie zimowym do 18.30. Co ważne, jeśli pragniemy zwiedzić bazylikę, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Wykluczone jest wejście tam z odsłoniętymi ramionami, w krótkich spodenkach czy krótkich spódniczkach powyżej kolan. Sprawa odpowiedniego ubioru w Watykanie traktowana jest z pełną surowością, dlatego naprawdę należy przestrzegać danych przepisów, w przeciwnym razie zwiedzanie bazyliki i innych kościołów z pewnością zostanie uniemożliwione.
Muzea Watykańskie
Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba zwiedzić przebywając w Watykanie, są Muzea Watykańskie. Są to z pewnością jedne z najważniejszych i najbardziej znanych muzeów na świecie. Kompleks obejmuje aż 54 muzea tematyczne, wystawy i sale. Droga do muzeów prowadzi wzdłuż koszarów Gwardii Szwajcarskiej. Zwiedzanie najlepiej zacząć od obejrzenia Pinakoteki Watykańskiej, gdzie znajdują się prace takich sławnych malarzy jak m.in. Leonardo da Vinci czy Rafael. Założył ją w 1790 r. papież Pius VI, który udostępnił do oglądania zbiór złożony ze 118 obrazów. Obecnie zbiór Pinakoteki liczy 453 dzieła sztuki z czego 432 to obrazy.
Jednym z ciekawszych punktów w Muzeach Watykańskich jest Museo Pio-Clementino, gdzie zgromadzona jest kolekcja rzeźb antycznych. Inną wystawą, którą też obowiązkowo trzeba zobaczyć jest Stanze di Raffaello, czyli reprezentacyjne apartamenty papieskie, które udekorowane są freskami Rafaela oraz jego uczniów. Warto odwiedzić też Muzeum Egipskie, które ukazuje zabytki i dokonania cywilizacji starożytnych Egipcjan.
Zwiedzanie Watykanu
Najważniejszym jednak punktem zwiedzania Muzeów Watykańskich jest Kaplica Sykstyńska. Została zbudowana w latach 1475–1483 z fundacji papieża Sykstusa IV, skąd jej nazwa. Ciekawostką jest to, że to właśnie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się konklawe, czyli wybór nowego papieża. Na czas wyborów do kaplicy wstawiają specjalny piec, którego komin wyprowadzony zostaje ponad dach. Jeśli wydobywający się z niego dym będzie biały, oznacza to, że nowy papież został wybrany, jeżeli czarny, to na ostateczną decyzję trzeba jeszcze poczekać.
W Kaplicy znajdziemy również wiele dzieł sztuki, jak np. fresk znajdujący się na ścianie na wprost wejścia, który przedstawia Sąd Ostateczny. Jest to arcydzieło Michała Anioła. Zdolny artysta ozdobił również całe sklepienie. Malowidła zdobiące sufit opowiadają historię ludzkości od stworzenia świata aż do biblijnego potopu. Co ciekawe, papieża Pawła VI oburzyła nagość niektórych z przedstawionych postaci, wobec czego kazał on zamalować dzieło Michała Anioła. Ostatecznie udało się uratować malowidła, zmuszono jednak jednego z uczniów Michała Anioła do zakrycia niektórych elementów dzieła.
Muzea Watykańskie otwarte są od poniedziałku do soboty, w godzinach od 9.00 do 18.00, oraz w ostatnią niedzielę miesiąca, gdy wejść można do godziny 12.30. Bilet, który umożliwia także wejście do Kaplicy Sykstyńskiej, kosztuje 18 euro dla osoby dorosłej i 8 euro dla młodzieży do lat 18 i studentów.
Zwiedzanie Watykanu – Ogrody Watykańskie
Będąc w Muzeum Watykańskim, z jego okien dojrzeć można ogrody papieskie. Ich zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem po zakupieniu biletów. Bilet wstępu do Ogrodów Watykańskich kosztuje 33 euro, ulgowy jest w cenie 24 euro, lecz w cenę biletu wchodzi również wstęp do Muzeów Watykańskich.
Ogrody zajmują powierzchnię niemal dwóch trzecich Państwa Kościelnego, a miejsce to zostało uznane za jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata. Znajdują się w nich przeróżne gatunki roślin; drzewa, krzewy i rośliny zielne pochodzą z różnych kontynentów. Alejki ogrodowe przecinają się z licznymi fontannami, znajdziemy tam również liczne kapliczki czy podobizny Matki Boskiej Jasnogórskiej, Madonny z Fatimy i z Gwadelupy. Co ciekawe, Ogrody Watykańskie są dostępne dla turystów dopiero od czasów Piusa XII.
Jak dostać się do Watykanu
Do Watykanu najłatwiej dojechać metrem „A” z dworca głównego Termini. Następnie należy wysiąść na stacji Ottaviano-San Pietro i przejść ok. 800m do Placu Św. Piotra. W mieście funkcjonują dwie linie metra – niebieska i czerwona, którymi dojechać można do Watykanu. Można również zdecydować się na przejazd autobusami 40 i 64; wtedy należy wysiąść na przystanku – Cavalleggeri lub San Pietro, od których do Placu św. Piotra jest już tylko 500m. Można zdecydować się na pociągi linii kolejowej FR5 Roma Termini-Viterbo. Do Placu św. Piotra prowadzi aleja Via della Conciliazione.
Ciekawostki na temat Watykanu
W każdą środę możliwe jest uczestniczenie w papieskiej audiencji generalnej. Odbywa się ona w różnych miejscach w Watykanie, lecz najczęściej jest to Plac św. Piotra lub Bazylika. Audiencje zaczynają się o godzinie 10:00, należy pamiętać, że na to spotkanie przybywają zawsze tłumy wiernych, dlatego warto przybyć przed czasem i zająć sobie dobre miejsce.
Państwo Watykańskie posiada nie tylko własną monetę, rząd czy wojsko, ale również policję, pocztę, bank, stację kolejową, rozgłośnię radiową emitującą całodobowe programy w wielu językach, w tym także po polsku, sklepy spożywcze oraz aptekę.
W Watykanie mieszka 50 Polaków, rocznie odwiedza go około 6 milionów turystów.
Ciekawostką jest również to, że działająca tam poczta, jest najpopularniejszą pocztą na świecie. W ciągu roku poczta watykańska wysyła około 2,5 miliona listów i 7 milionów pocztówek. Wydają własne znaczki pocztowe, bardzo cenione i kolekcjonowane.