Jak tanio zwiedzić Rzym?

, Tagi , , , , , , , ,

Bez wątpienia Rzym jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast na świecie. Znany z wielu hollywoodzkich produkcji, każdego roku odwiedzany jest przez kilka milionów turystów z całego świata. Niezwykłe bogactwo artystyczne, historyczne, a także architektoniczne sprawia, iż do Rzymu się wraca. Nie sposób poznać wszystkie jego skarby podczas jednej wizyty. Sprawdź jak tanio zwiedzić Rzym!

To właśnie na terenie Rzymu znajduje się centrum chrześcijańskiego świata, z siedzibą najwyższych władz Kościoła. To na terenie Watykanu rezyduje papież, którego strzeże straż szwajcarska.

Oprócz tego Rzym uznawany jest za jedną z najbardziej zielonych metropolii na kontynencie. Pomimo gęstej zabudowy w wielu miejscach możemy natrafić na przepiękne parki, które skutecznie chronią mieszkańców przed promieniami słońca. Pośród najbardziej znanych znajdują się Villa Borghese, Villa Pamphili oraz Villa Celimontana.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak tanio dostać się do Rzymu?

Do Rzymu możemy dotrzeć na kilka sposobów. Niemniej jednak najbardziej ekonomiczna jest podróż samolotem. W tej chwili na terenie Polski działa kilku przewoźników, którzy oferują tanie loty do stolicy Włoch. Połączenia te obsługiwane są zarówno przez lotnisko w Warszawie, jak i we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie.

W Rzymie istnieją dwa główne lotniska. Są nimi lotnisko międzynarodowe Fiumicino oraz obsługujące tanie linie lotnicze Ciampino. Położone 45 minut drogi od centrum są doskonale skomunikowane z miastem. Przed każdym z nich znajdują się przystanki autobusowe, z których przynajmniej kilka razy na godzinę odchodzą nowoczesne autobusy do centrum.

Jak tanio zwiedzić Rzym – Zainwestuj w Roma Pass

Karta Roma Pass dedykowana jest każdemu turyście, który przyjeżdża do Rzymu i planuje zwiedzać miasto korzystając z usług komunikacji miejskiej. Dostępna w dwóch wariantach: 48-godzinnym i 72-godzinnym, pozwala nie tylko znacznie zaoszczędzić na przejazdach, ale i upoważnia do zniżek w muzeach i stanowiskach archeologicznych. Co więcej Roma Pass oferuje ominięcie kolejki w trzech obleganych przez turystów zabytkach: Koloseum, Muzeach Kapitolińskich i Zamku św. Anioła. Można ją zakupić w kioskach, najważniejszych muzeach, a także punktach sprzedaży ATAC lub online.

W jaki sposób zaoszczędzić na zwiedzaniu?

Tylko dobre przygotowanie pozwoli na tanie zwiedzanie Rzymu. Chcąc zobaczyć największe atrakcje miasta warto sprawdzić, w które dni oferują zniżki, a nawet darmowy wstęp.

Wiele spośród rzymskich zabytków dostępnych jest za darmo. Na liście znajduje się między innymi Panteon, znana z filmu ,,La Dolce Vita’’ Fontanna di Trevi,Hiszpańskie Schody, a także Nowe Groty w podziemiach Bazyliki św. Piotra, Villa di Massenzio, Museo delle Maura i pozostałości Circus Maximus.

Co więcej wszystkie państwowe placówki muzealne oraz archeologiczne oferują przybyłym darmowe zwiedzanie w pierwszą niedzielę każdego miesiąca.

W przypadku obleganych Muzeów Watykańskich, do których w kolejce należy spędzić pół dnia, darmowe zwiedzanie możliwe jest w każdą ostatnią niedzielę miesiąca do godziny 12:00.

Jak tanio zwiedzić Rzym – W jaki sposób zaoszczędzić na jedzeniu?

Tak, to prawda, w Rzymie można zaoszczędzić również na jedzeniu i piciu. Pierwszym sposobem jest rezerwacja noclegu w hotelu, który w ramach zakwaterowania oferuje nam śniadanie. Rozwiązanie to pozwala nam nie tylko na unikniecie kolejek do kawiarni, ale i zaoszczędzenie przynajmniej kilkudziesięciu euro każdego dnia. W rzymskich restauracjach wypada zostawić napiwek, a to generuje dodatkowe koszty. Niektóre restauracje w Rzymie wzorem innych zaczęły wprowadzać obowiązkową, doliczaną do rachunku opłatę serwisową, która nie przekracza pięciu euro.

W sytuacji, w której hotel nie gwarantuje nam wyżywienia, w czasie pobytu możemy żywić się świeżym pieczywem i dodatkami z supermarketu. Piekarnie w Rzymie znajdują się niemalże na każdym rogu, zatem zakup świeżego pieczywa, czy kawałka pizzy nie powinien stanowić problemu.

Pamiętajmy, iż ceny w restauracjach rosną wraz ze zbliżaniem się do centrum. Te położone obok atrakcji turystycznych podnoszą ceny ze względu na możliwość podziwiania przez przybyłych skarbów Wiecznego Miasta. Doskonałym tego przykładem są kawiarnie mieszczące się tuż obok Fontanny Di Trevi, gdzie ceny kawy przyprawiają o zawrót głowy.

Nie jest tajemnicą, iż restauracje zarabiają głównie na serwowanych napojach i alkoholu. Dzieje się tak nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Biorąc pod uwagę fakt, iż w Rzymie panują wysokie temperatury, właściciele restauracji wiedzą, iż goszczący u nich turyści, zapłacą każdą sumę za szklankę zimnej lemoniady lub piwa. Warto pamiętać, iż na terenie Rzymu znajduje się blisko 2500 źródełek z pitną wodą. Można z nich korzystać za darmo. Ich charakterystyczna konstrukcja sprawia, iż nie sposób pomylić je z fontannami.

Rzym – nocleg w centrum czy na obrzeżach miasta?

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć przed podróżą jest wybór noclegu. To on generuje największe koszty, a także stanowi miejsce, w którym będziemy regenerować siły, zatem nie powinien wzbudzać w nas negatywnych emocji. Idealny hotel powinien zatem łączyć w sobie funkcjonalność i nowoczesny wygląd. Czym zatem kierować się podczas jego wyboru?

Wszystko zależy od tego, na jak długo przyjeżdżamy do Rzymu, a także jakie wyznaczyliśmy sobie cele. W przypadku dłuższego pobytu, w trakcie którego będziemy przyjeżdżać do centrum raz na dwa, trzy dni, opłaca się wynajęcie pokoju hotelowego na peryferiach miasta lub miejsca na campingu. Rozbicie własnego namiotu kosztuje zaledwie kilka euro za dobę. Oprócz tego campingi udostępniają wspólną kuchnię, a także łazienki, w których za dodatkową opłatą można wziąć prysznic.

Jednakże, kiedy nasza podróż ma trwać zaledwie kilka dni, lepiej poszukać hotelu położonego w centrum. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli zobaczyć wszystkie największe atrakcje miasta bez konieczności korzystania z komunikacji miejskiej. Miłośnicy długich spacerów bez trudu dotrą zarówno do Koloseum, jak i Watykanu.

W jaki sposób uchronić się przed rzymskimi kieszonkowcami?

W Rzymie choć pięknym, ze względu na duże zainteresowanie turystów, aż roi się od kieszonkowców. Pamiętajmy, aby nosić przy sobie jedynie najważniejsze rzeczy. Do kradzieży może dojść zarówno w metrze, restauracji, podczas spaceru, czy stania w kolejce. Jednym ze sprawdzonych sposobów, który znacznie utrudni pracę kieszonkowcom jest noszenie plecaka z przodu. Nie dajmy się oszukać przebranym za zakonnice Romkom, ani złodziejom wykorzystujących do tego niecnego procederu dzieci, które podobnie jak w Polsce, często grają na instrumentach w komunikacji miejskiej. Pamiętajmy, aby nie epatować sprzętem, który posiadamy. Zaklejmy taśmą nazwę producenta naszego aparatu fotograficznego lub kamery. Złodzieje często stosują metodę zwaną grą w kolanko, która polega na zagadywaniu turysty. Odwracając uwagę zapraszając do wymiany uścisków, szybko okradną nas z portfela, biżuterii, a nawet dokumentów.

Jak tanio zwiedzić Rzym – Kiedy najlepiej odwiedzić Rzym?

Niestety ale sezon w Rzymie trwa cały rok. Próżno zatem szukać okazji, które sprawdzają się w przypadku większości europejskich miast. Zarówno ceny hoteli, jak i restauracji przez dwanaście miesięcy kształtują się na podobnym poziomie. Jako podróżni mamy jednak wpływ na wybór pogody. Według wielu Rzym najlepiej zwiedzać w kwietniu oraz we wrześniu, gdy na zewnątrz jest ciepło, a po mieście nie krąży jeszcze tłum turystów. W położonym w klimacie śródziemnomorskim mieście latem panują wysokie temperatury, które nie spadają poniżej trzydziestu pięciu stopni. Zimą pogoda nigdy nie spada poniżej zera.

Tanie zwiedzanie Rzymu jest możliwe. Wymaga jednak od nas odpowiedniego przygotowania. Przed wylotem warto zaznaczyć na mapie miejsca, które chcemy zobaczyć i znaleźć w ich pobliżu nocleg. Następnie ustalić kolejność zwiedzania, a także pomyśleć o dużym buforze czasowym, gdyż kolejki do zabytków w Rzymie są wyjątkowo długie. Później pozostaje nam cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami i doskonałym jedzeniem dostępnym na każdym rogu. Pamiętajmy, iż wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Co warto zobaczyć nad jeziorem Como?

Co warto zobaczyć w Kalabrii – atrakcje turystyczne

Następny

Dodaj komentarz