Jak zaplanować jednodniową wycieczkę do Modeny z Bolonii?

Tagi , , , , , , , ,

Dla wielu z nas prawdziwym synonimem udanych wakacji jest nic innego, jak wyjazd do miejsca, które zachwyci nas dosłownie w każdym aspekcie. Często bowiem zdarza się tak, że poszukujemy miejsc, które będą również świetną bazą wypadową, na zwiedzanie kolejnych. Dzięki temu w obrębie jedynie jednej wycieczki będziemy mogli zobaczyć znacznie więcej i doświadczyć jeszcze silniej. Nie da się ukryć również, że dosłownie dla każdego z nas definicja idealnych wakacji może być inna. Jedni cenią malownicze plaże i morskie fale, podczas gdy inni najlepiej odpoczywają w otoczeniu pięknej i zabytkowej architektury. Jeśli więc należycie do turystów, którzy cenią sobie przede wszystkim historie i monumentalne budowle, to z pewnością idealnym rozwiązaniem będą dla was wakacje we włoskiej Bolonii, a szczególnie do Modeny. To urokliwe i zabytkowe miasto znajduje się bardzo blisko Bolonii, wiec warto zaplanować tam jednodniową wycieczkę. Jednak jak to zrobić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać z Bolonii do Modeny?

Modena z pewnością jest miastem, o którym słyszał każdy turysta wybierający się do Włoch. Być może nie jest ona jedną z największych i najbardziej tętniących życiem włoskich metropolii, jednak z pewnością podróżni znajdą tam perełki, których próżno szukać w innych części Włoch. Będąc więc w Bolonii, warto zorganizować sobie jednodniową wycieczkę do Modeny. Niemniej jednak jak to zaplanować? Przede wszystkim z Bolonii trzeba będzie dostać się do Modeny. Jednak zanim poznamy możliwości dojazdu do tego włoskiego miasteczka, trzeba sobie zaplanować odpowiednio czas.

Modena z pewnością jest niezwykle ciekawym miastem, w którym można zatracić się bez reszty. Turyści powinni więc zagwarantować sobie co najmniej 9-10 godzin na to, by mogli doskonale napawać się wszystkimi jej urokami. Wobec tego wyjazd z Bolonii najlepiej zaplanować na godzinę 7:00. Cała podróż do Modeny nie jest zbyt długa, gdyż oba miasta dzieli jedynie około 47 kilometrów. Turyści mają dwie możliwości podróży. Jedną z nich jest wypożyczony z Bolonii samochód, a drugą możliwością jest podróż pociągiem.

Podróż samochodem do Modeny

Co ciekawe, przejazd pociągiem będzie prawie o połowę krótszy niż przejazd samochodem, jednak obie opcje są tak samo wygodne i dość tanie. Wobec tego, jak dojechać do Modeny z Bolonii? Otóż:

  • w przypadku, kiedy turyści zdecydują się na stację pociągiem, wówczas w pierwszej kolejności muszą się oni dostać na dworzec główny w Bolonii czyli Bolonia Centrale. To właśnie z tej stacji odjeżdża pociąg do Piacenzy, który zatrzymuje się na stacji w Modenie. Pociąg ten oznaczony jest numerem REG3916 i powinien on dowieść turystów do centrum Modeny w około 27 minut. Podróżni jednak powinni pamiętać o tym, że o wiele lepiej będzie kupić bilet online, a nie w kasach biletowych. Zwykle panuje tam ogromny tłok i może nawet zdarzyć się tak, że nie zdążą oni na właściwy pociąg.
  • w przypadku kiedy turyści zdecydują się na podróż samochodem, potrwa ona około 40-50 minut. Niemniej jednak wystarczy jedynie z Bolonii dostać się na drogę oznaczoną jako E45, a na wysokości miejscowości San Donnino zjechać w drogę oznaczoną jako SS12. Doprowadzi nas ona do centrum Modeny. Turyści muszą jednak pamiętać, że historyczna część miasta wyłączona jest z ruchu kołowego, a co za tym idzie, auto trzeba pozostawić na płatnym parkingu.

Przeczytaj także: Włochy z lotu ptaka

Wycieczka do Modeny – plan zwiedzania podczas jednodniowej wycieczki

Mając tylko jeden dzień na to, by zwiedzić Modenę, trzeba sobie przygotować perfekcyjny plan. Muszą znaleźć się w nim wszystkie, najważniejsze punkty miasta. Grzechem byłoby pominięcie najważniejszych zabytków, gdyż z całą pewnością nikt tak szybko nie powróci do malowniczej Modeny. Oto kilka atrakcji Modeny.

Biała katedra Duomo

Jest to jeden z najważniejszych symboli miasta, a jednocześnie jego swoista wizytówka. Warto wiedzieć, że katedra Duomo znajduje się w centrum Modeny i będzie nam służyła za swoisty punkt orientacyjny. Katedra jest imponująca nie tylko z zewnątrz, ale także i w środku, gdyż oprócz starożytnych kolumn znajduje się tam również krypta ze szczątkami świętego Geminiana. Katedra Duomo jest najważniejszym punktem w całym mieście, więc turyści właśnie od niej powinni rozpocząć swoje zwiedzanie.

Piazza Grande i Torre Civica

To dwa największe zabytki miasta, które figurują dumnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zaznaczyć, że nie znajdują się one daleko od katedry, więc spacer do nich zajmie nam nie więcej niż 15 minut. Co więcej, do wieży zegarowej przylega muzeum katedralne, które również warto odwiedzić, będąc w Modenie.

Ratusz w Modenie

To kolejny zabytek, którego nie sposób pominąć, a znajduje się on na wspomnianym już Piazza Grande. Turyści wchodząc do środka, będą mogli podziwiać średniowieczne freski i słynne „ukradzione pióro” z Bolonii.

Palazzo Ducale

Jest to najpiękniejszy i najbardziej okazały Pałac Książęcy w tym regionie Włoch. Co więcej, pałac ten jest również dumnym reprezentantem stylu barokowego. Obecnie mieści się tam Muzeum Wojskowe, które z pewnością warto odwiedzić.

Palazzo dei Musei

To nic innego jak Pałac Muzeów, w którym dzięki jednemu biletowi wstępu możemy odwiedzić aż cztery niesamowite muzea. Są to: Muzeum Archeologiczne, z niezwykle ciekawymi artefaktami,  Muzeum Miasta Modeny, do którego można wejść za darmo, jeśli nie interesują nas trzy pozostałe muzea, Galeria Estense, tam z kolei możemy podziwiać zbiory dynastii Este, czyli jeden z najważniejszych zbiorów sztuki we Włoszech.

Jeśli wymagane są bilety wstępu do wejścia do muzeów czy zwiedzenia zabytków, to warto zakupić je przez oficjalne witryny internetowe, co pozwoli nam zaoszczędzić czas i nie stać w długich kolejkach do kas biletowych.

Planowanie wolnego czasu i rozrywki – czyli gdzie dobrze zjeść udając się do Modeny

Z pewnością żaden z turystów nie będzie chciał przez 10 godzin zwiedzać każdy kolejny budynek. Normalny jest bowiem fakt, że przyjeżdżając do Modeny na jeden dzień, z pewnością będziemy chcieli spróbować również lokalnej kuchni czy nawet i pysznej włoskiej kawy.

Większość lokali w Modenie jest czynna od godziny 12:00, więc warto do południa zwiedzić np. kościoły i wieże, zaś po przerwie obiadowej, można udać się na odkrywanie muzeów i ich zbiorów. W Modenie z pewnością nie brakuje restauracji, więc turyści będą mieli twardy orzech do zgryzienia, wybierając idealne miejsce na lunch. Niemniej jednak warto zawrócić uwagę na:

  • Osteria Fransescana– lokal znajduje się przy Piazza Grande i specjalizuje się w prawdziwej, włoskiej kuchni. Miejsce jest idealne na lunch oraz na późny podwieczorek. Możecie tam również posmakować niesamowitych deserów.
  • Trattoria Aldina– to kolejny lokal w centrum, który z pewnością zaspokoi apetyt nie jednego, wygłodniałego turysty. Specjalnością lokalu jest oczywiście tradycyjna kuchnia włoska.

Wycieczki po bolonia

Poprzedni

Olbia — atrakcje, plaże i noclegi

Herkulanum – zwiedzanie, bilety, dojazd z Neapolu

Następny

Dodaj komentarz