Jak zorganizować jednodniową wycieczkę na wyspę Procida?

Tagi , , , , , ,

Wakacje czekają na nas już tuż za rogiem. Mając na myśli wakacje, cieszymy się głównie z pięknej i słonecznej pogody. Ekscytuje nas także możliwości spędzenia wolnego czasu w dowolny sposób. Jest to okres, w którym każdy z nas chce podróżować i odkrywać tajemnice pięknych miejsc. Niemniej jednak najbardziej zapaleni podróżnicy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że co roku odwiedzają oni kolejne miejsca na turystycznej mapie Europy, a w efekcie kurczy się lista miejsc, w których jeszcze nie byli. Wraz ze zbliżającymi się wakacjami, coraz więcej podróżników odczuwa naprzemiennie stres oraz ekscytację. Chcą oni bowiem udać się w miejsce magiczne, w którym panuje niepowtarzalny klimat. Jednocześnie nie chcą wracać tam, gdzie już byli. Okazuje się, jednak, że każdy kraj ma miejsca, do których podróżni tak często nie docierają. Są one w pełni magiczne i wyjątkowe. Jednym z nich jest niewielka wyspa Procida, która znajduje się tuż u wybrzeży włoskiego Neapolu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się na wyspę Procida u wybrzeży Neapolu?

Jeśli turyści są zachwyceni Procidą widzianą na przeróżnych katalogach i broszurach biur podróży, to z pewnością chcą się tam wybrać. Niemniej jednak nie ma sensu spędzać na wyspie całego tygodnia. Ze względu na jej niewielkie rozmiary, jeden dzień jest wystarczający na to, by poznać jej każdy zakamarek. O wiele lepszym rozwiązaniem okaże się podróż do Neapolu. To wielka, włoska metropolia, która również ma wiele atrakcji czekających na turystów. Co więcej, w Neapolu turyści mogą skorzystać z o wiele szerszej bazy noclegowej, a także z o wiele większych atrakcji.

Myśląc o udaniu się na malowniczą wyspę Procida, o wiele lepiej będzie postawić na jednodniową wycieczkę. Dostarczy wam ona masę niezapomnianych wrażeń i widoków, a przy okazji nie będziecie się nudzić. Niemniej jednak jak dostać się na tę malowniczą wyspę? Otóż jeśli udało się wam już dostać do Neapolu, to sprawa wygląda bardzo prosto.

Jak dostać się na wyspę Procida?

Na wyspie Procida naturalnie nie ma lotniska, a także rozbudowanej sieci połączeń. Jedyną możliwą opcją jest zdecydowanie się na przeprawę promową. Z Neapolu z częstotliwością co godzinę i 30 minut lub co godzinę w sezonie turystycznym odpływają promy pasażerskie na Procidę. Oczywiście w tym momencie warto zaznaczyć, że jeśli turyści chcą korzystać z maksymalnej wygody, a także maksymalnego komfortu, to warto wypożyczyć w Neapolu samochód i wraz z nim udać się na przeprawę promową.

Poruszanie się po Procida samochodem będzie o wiele wygodniejsze i sprawniejsze. Wobec tego podróż promem jest najlepszym rozwiązaniem. Przeprawa promowa zajmuje około godziny, jednak daje ona niepowtarzalną szansę na podziwianie majestatycznych widoków. Bilety na prom można oczywiście zakupić w kasie biletowej, jednak o wiele lepiej będzie zarezerwować je przez stronę internetową. Wówczas możecie również trafić na intratne promocje i zniżki.

Niemniej jednak jednodniowa wycieczka na Procidę musi być odpowiednio zaplanowana. Wobec tego najlepiej będzie, jeśli turyści zdążą na poranny prom. Kursują one od godziny 7 rano i jeśli uda wam się znaleźć miejsce na porannym promie, to o wiele lepiej będzie można zorganizować czas na wyspie. Jako że przeprawa trwa około godziny, to na wyspie pojawicie się około godziny 8 rano. Kolejno musicie również zaplanować swój powrót, promy kursują z Procidy aż do godziny 22:00. Niemniej jednak warto zarezerwować bilet powrotny na godzinę 18:00 lub 19:00. Około 10 godzin spędzonych na wyspie pozwoli wam odkryć jej wszystkie uroki, a także cieszyć się czasem wolnym.

Plan zwiedzania wyspy Procida podczas jednodniowej wycieczki

Choć z pewnością turystom może się wydawać, że 10 godzin spędzonych na wyspie to niezwykle długi czas, to jednak zobaczą oni, że czas ten będzie nieubłaganie szybko mijał. Dlatego też podstawą do zorganizowania jednodniowej wycieczki jest przygotowanie sobie odpowiedniego planu zwiedzania. Pewnie nikt z podróżnych tak szybko na wyspę nie powróci, a taka podróż może być dla wielu z nas jedyną okazją do tego, by podziwiać piękno i niepowtarzalny urok wyspy. Wobec tego w pierwszej kolejności warto zapoznać się z miejscami, których z pewnością nie można na wyspie pominąć. Należą do nich:

Marina Di Coriciella

Będzie to pierwszy zabytek, a raczej malownicza ulica, która znajduje się tuż przy samym porcie. Miejsce to odwiedzimy jako pierwsze, gdyż znajduje się ono przy samym porcie. Turyści jednak powinni pamiętać, że ulica ta całkowicie wyłączona jest z ruchu kołowego, więc będą oni musieli zostawić samochód na parkingu przy porcie. To, co pierwsze powinno rzucić się w oczy, to kolorowe zabudowania, nawiązujące do tradycyjnej włoskiej architektury. Sprawiają one wrażenie, że mienią się wszystkimi kolorami tęczy i z pewnością zachwycą was swoim kunsztem.

Via Solchiaro

Jest to jedna z najbardziej malowniczych ulic Procidy, którą turyści mogą dotrzeć na sam jej koniec, do niezwykle malowniczego wybrzeża. Tam z kolei będziecie mogli podziwiać niczym nieokiełznaną dziką przyrodę, a także niesamowite formacje skalne, które zostały wykreowane przez erozyjną działalność wody. Nie sposób zapomnieć o tym, że droga ta jest dość nierówna i pagórkowata, więc możecie się nieco zmęczyć i złapać lekką zadyszkę.

Piazza Dei Mariti

Jest to nic innego jak centralny plac wyspy, czyli Plac Męczenników. Powinniśmy się tam udać, chociażby ze względu na obecność malowniczego punktu widokowego, z którego możemy podziwiać magiczną panoramę. Oczywiście punktów widokowych na wyspie jest znacznie więcej, jednak to właśnie ten na Placu Męczenników zapewnia najlepsze widoki.

Kościół Santuario S. Maria delle Grazie Incoronata

Znajduje się on tuż przy wspomnianym już punkcie widokowym, więc będąc w okolicy, grzechem byłoby nie zobaczyć tej majestatycznej budowli. Kościół ten z pewnością dość szybko i skutecznie rzuci się wam w oczy. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to jedna z największych budowli na całej wyspie. Choć z zewnątrz kościół ten wygląda na dość surowego reprezentanta stylu gotyckiego, to jednak jego wnętrze oferuje całkiem inne wrażenia. Znajdziemy tam przepiękne malowidła naścienne, które warto zobaczyć.

Dawny kościół Santa Margherita Nuova

Dawny kościół to z pewnością jeden z ważniejszych zabytków na całej wyspie. Co więcej, przy wejściu do niego stoją dwa potężne działa, które najprawdopodobniej pochodzą z 1799 roku. Są one pozostałością po obecności na wyspie brytyjskiej floty. Na tarasie tego kościoła znajduje się również platforma widokowa, z której rozpościera się prawdziwie malowniczy widok na zatokę neapolitańską.

Jak zaplanować czas wolny na wyspie Procida?

Z pewnością każdy turysta będzie liczył na chwilę wytchnienia. Ukształtowanie terenu wyspy jest górzyste, więc każdy spacer z pewnością będzie też swojego rodzaju treningiem. Będąc na wyspie Procida i mając aż 10 godzin na zwiedzanie, z pewnością warto udać się na odpoczynek na jedną z głównych plaż.

Jest to plaża piaszczysta, a woda w tej okolicy jest niezwykle czysta i przejrzysta. Funkcjonuje też wypożyczalnia leżaków, więc turyści z powodzeniem mogą poświęcić co najmniej dwie godziny na to, by pluskać się w lazurowej wodzie, a także zażywać słonecznych kąpieli. Warto więc zabrać ze sobą strój kąpielowy i cieszyć piękną pogodą.

Resztę wolnego czasu turyści mogą poświęcić na eksplorowanie lokalnych bazarów z rękodziełem. To właśnie tam lokalni rzemieślnicy wystawiają swoje dzieła. Turyści mogą zakupić piękne wyroby ręczne. Z pewnością ceny na wyspie nie zwalą was z nóg, a świetne pamiątki będziecie mogli kupić nawet o połowę taniej, w porównaniu do cen, które dominują w Neapolu.

Jeśli poszukujecie większych atrakcji, z portu na wyspie, dokładnie z tego samego do którego przypłynęliście z Neapolu, odpływają niewielkie rybackie kutry, którymi możecie wybrać się na rejs dookoła wyspy. Z pewnością będzie to świetna okazja do tego, by podziwiać zarówno wybrzeże Procidy, jak i samego Neapolu. Taka podróż z pewnością utkwi wam na dobre w pamięci.

Jakie ubrania zabrać na jednodniową wycieczkę na wyspę Procida?

Pogoda na wyspie Procida zwykle jest słoneczna i ciepła. Niemniej jednak turyści podczas zwiedzania muszą pamiętać o tym, że im bardziej będą oni zbliżać się do wybrzeża, wówczas będzie wiał coraz silniejszy wiatr. Warto więc by zabrali oni ze sobą nieco cieplejsze kurtki, w momencie, kiedy będą dochodzić do najbardziej wysuniętego na południe cyplu wyspy, z pewnością one się przydadzą. Niemniej jednak na cały, jednodniowy pobyt nie musicie dużo ze sobą zabierać. Z pewnością przydadzą się stroje kąpielowe, a także zestaw do leżakowania z ręcznikiem w roli głównej.

Co więcej, zabierzcie ze sobą również wygodne buty – gdyż jak już zostało to wspomniane, ukształtowanie terenu na wyspie jest dość górzyste, a podczas zwiedzania najważniejszych zabytków, będziecie musieli wybrać się na nieco dłuższy spacer. Nie można zapomnieć także o czapce z daszkiem i okularach przeciwsłonecznych. Ochronią was one skutecznie przed dość palącymi promieniami słońca. Warto zabrać ze sobą również krem z wysokim filtrem, szczególnie w momencie, jeśli planujecie poświęcić nieco więcej czasu na nabycie pięknej, złocistej opalenizny na jednej z plaż na wyspie Procida. Tak wyposażeni będziecie mogli w pełni cieszyć się idealnym, rajskim wypoczynkiem, na jednej z najbardziej malowniczych wysp w Europie.

Przeczytaj także: Luksusowe wakacje we Włoszech – ciekawe miejsca

Gdzie udać się na włoski lunch na wyspie Procida?

Z pewnością gdzieś w połowie waszego zwiedzania, wasze brzuchy dadzą wam wyraźnie do zrozumienia, że przyszedł czas na posiłek. Okazuje się, że najlepiej zdecydować się na niego około godziny 13:00, gdyż to właśnie w tym momencie otwiera się większość restauracji na wyspie. Zdecydowanie większa część całej bazy gastronomicznej wyspy znajduje się blisko portu. Wobec tego, jeśli poszukujecie restauracji, która z pewnością spełni wasze potrzeby smakowe na wyspie Procida, to koniecznie musicie odwiedzić poniższe lokale.

La Lampara

La Lampara to jedna z typowych, włoskich restauracji, która znajduje się na Procida, około 200 metrów od przystani w porcie. Lokal ten nawiązuje do włoskiej tradycji zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, więc z pewnością go nie pominiecie. Co możecie tam spróbować? Przede wszystkim żadna włoska restauracja nie obędzie się bez pizzy, a także spaghetti. Co więcej, lokal zaprasza również na pyszne włoskie desery, a w tym także tiramisu. Do degustowania są również różnorodne włoskie wina, więc z pewnością wizyty w takim miejscu nie będziecie żałować. Weganie i wegetarianie, mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanego dla nich menu.

Da Girone

To restauracja, która znajduje się już nieco dalej od portu, jednak w dalszym ciągu zaprasza turystów na tradycyjną włoską kuchnię. Znajdziecie tam wyśmienite pizze oraz domowej roboty, lokalne makarony. Królują również różnego rodzaju sałatki oraz dania z grilla. Weganie oraz wegetarianie w progach Da Girone również są mile widziani. Jest przygotowane dla nich specjalne menu.

Ristorante Gorgonia

To kolejny obiekt gastronomiczny tuż przy porcie. Oprócz tradycyjnej włoskiej kuchni idealne dania znajdą tam również dla siebie miłośnicy owoce morza, a także osoby, które zdecydowały się przejść na dietę wegańską lub wegetariańską. Dominuje kuchnia typowo włoska.

Najlepsze hotele w Kampanii

Poprzedni

Jednodniowa wycieczka do Ferrary — plan zwiedzania

Olbia — atrakcje, plaże i noclegi

Następny

Dodaj komentarz