Jakie pamiątki kupić w Neapolu?

Tagi , , , ,

Neapol… Słynące z wielu zabytkowych kościołów i pałaców miasteczko w południowych Włoszech, każdego roku przyciąga rzesze turystów. Po zwiedzaniu Starego Miasta, które wpisane zostało zresztą na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, historycznych budynków, muzeów, katakumb czy pobliskich Pompejów, po spróbowaniu smakowitej pizzy neapolitańskiej, warto odwiedzić jeden z okolicznych sklepików z pamiątkami, by zdobyć jakiś sentymentalny suwenir. W poniższym artykule przedstawiamy listę takich upominków, jakie na pewno będą przypominać przez długi czas o jedynej w swoim rodzaj wyprawie do miasta położonego u stóp groźnego Wezuwiusza. Jakie pamiątki kupić w Neapolu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Neapol – miasto artystów i kulinariów 

Nie będziemy tutaj opowiadać o banalnych nieco widokówkach, breloczkach do walizki czy magnesach na lodówkę. Wręcz przeciwnie, skupimy się na bardziej wyszukanych pamiątkach, takich które w głównej mierze są tworzone na miejscu przez lokalnych wytwórców. Nie jest przecież tajemnicą, iż Neapol jest od wielu już wieków domem dla rzemieślników i tradycyjnych warsztatów, w których można znaleźć jedyne w swoim rodzaju produkty rękodzieła wytwarzane według tradycyjnych technik przekazywanych z dziada pradziada. Ceramika, biżuteria, a nawet amulety ochronne – to wszystko znajdziemy w Neapolu. 

Ta nadmorska metropolia wpisuje się ponadto złotymi literami na mapę kulinarną Włoch, nie brakuje tutaj bowiem miejscowych mistrzów kuchni. Do turystów uśmiechają się z wystaw sklepowych lokalne specjały, a kubki smakowe nęci nie tylko słynna pizza, ale i szeroki wybór kaw czy makaronów. Jeżeli zatem szukamy wyjątkowej pamiątki dla siebie lub prezentów dla bliskich w domu, w Neapolu będziemy mieli do czynienia z co najmniej kilkoma okazjami zakupowymi, wobec których nie można przejść obojętnie! 

Kilka wyjątkowych pamiątek z Neapolu

Zatoka Neapolitańska słynie ze swoich koralowców i masy perłowej. Nic zatem dziwnego, że to właśnie biżuteria wykonywana przez miejscowych jubilerów cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów. Ten marketing napędził wieki temu, chcąc nie chcąc, rzymski poeta Owidiusz. Przytaczał legendę o koralach stworzonych z krwi Meduzy zabitej przez Perseusza. Już wtedy zresztą korale cieszyły się sławą amuletów ochronnych. Dzisiaj w okolicznych sklepach z pamiątkami można znaleźć też wiele tańszych i droższych świecidełek w tym formacie. Miejsce godne polecenia w tym wypadku to historyczna dzielnica Neapolu, Borgo Orefici.       

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się… szopki bożonarodzeniowe. Ten wytwór neapolitańskiej sztuki rzemieślniczej słynie na cały świat! Nie jest wcale niczym dziwnym, ze turyści szukają takich dekoracji przez cały właściwie rok. Dlaczego? Kiedyś ograniczone do małego żłóbka i podstawowych figurek, szopki neapolitańskie to teraz ogromne, misterne konstrukcje. Przedstawiają całe wioski zaludnione dziesiątkami postaci. Poza Świętą Rodziną można tu znaleźć nawet miejscowych polityków i celebrytów! Miejscem produkcji szopek w Neapolu jest Vicolo di San Gregorio Armeno, wąska uliczka położona w historycznym centrum miasta. 

Artystyczne pamiątki z Neapolu

Wspomnieliśmy już, że Neapol to miasto artystów. Dla miłośników muzyki jest to miasto także idealnym miejscem do odkrywania nowych, a zarazem tradycyjnych instrumentów. Wiele z nich jest wykonanych ręcznie. Czemu zatem nie zabrać ze sobą do domu neapolitańskiego tammurriate (rodzaj tamburyna) czy tajemnicze scetavajasse (wyjątkowo głośne). Kierować się należy dźwiękiem muzyki, dobiegającym z Via San Sebastiano w historycznym centrum Neapolu, tuż za kościołem Santa Chiara, a w pobliżu Konserwatorium Muzycznego.  

Zabierz ze sobą do domu powiew neapolitańskiego powietrza! Pomysłowi neapolitańczycy postanowili zamknąć nieco rzeczywistego klimatu miasta w gustownie wykonanych słoiczkach. Kupić je można na miejscowych straganach w pobliżu centrum miasta i  zasadzie w każdym szanującym się butiku z pamiątkami. Oczywiście ten chwyt marketingowy jest znany od dawna, a puszkowane powietrze znad morza było swego czasu niezłym bibelotem znad Bałtyku, ale powietrzne słoiki z Neapolu są naprawdę małymi dziełami sztuki.     

I wreszcie miejscowa klasyka! Mowa o czerwonym rożku w kształcie papryczki chili, który ma mieć właściwości ochronne. Nie bez przyczyny takie wyobrażenia spotykamy w Neapolu na każdym kroku – wieńczą dachy budynków, witryny sklepów, rogi ulic… Wielu miejscowych rzemieślników poleca własne wersje tego „amuletu” i w sumie trudno sobie wyobrazić lepszą pamiątkę z wizyty w mieście. 

Coś dla wielbicieli neapolitańskiej kuchni…

Pizzę oczywiście zjeść trzeba raczej na miejscu, lub po krótkim czasie – taka smakuje najlepiej. Sprawdź również nasz wpis o tym, co i gdzie zjeść w Neapolu? Ale do domu można zawsze zabrać inne wiktuały. Wspomnieliśmy na wstępie o neapolitańskiej kawie. Jest takie miejsce w mieście, a mowa o „Caffe dal Professore” (obok Piazza Plebiscito), gdzie można jako suwenir nabyć kolekcjonerską paczkę tego napoju w delikatnych smakach czekolady i klasycznych orzechów laskowych. Sami Neapolitańczycy argumentują, iż siła ich kawy leży w miejscowych źródłach wody.

Warto na pewno odwiedzić kultowy „Gay Odin” – sklep z czekoladą, który już dawno stał się swoistą wizytówką Neapolu. Jego główne biuro, mieszczące się przy via Toledo, jest również punktem obowiązkowym wielu wycieczek turystycznych, gdyż zakład jest jak najbardziej historyczny (istnieje od 1888 roku). Działa tutaj muzeum czekolady, a  sklepiku z pamiątkami można nabyć smakowite wyroby miejscowych mistrzów sztuki cukierniczej – hitem są czekoladki w opakowaniach z widokami Neapolu. 

Alternatywą dla wspomnianych wyżej klasyków są solone sfogliatelle. To wyborne miejscowe ciasteczka z kaszki mannej i ricotty. Znajdziemy je między innymi w sklepie „Cuori di sfogliatella”, położonym tuż przed Dworcem Centralnym w Neapolu. Swoją drogą, to bardzo odpowiednie miejsce także dla wszystkich spóźnialskich, którzy w ostatniej chwili chcą wywieźć jakiś fajny suwenir z miasta.  

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Park Narodowy Cilento i Dolina Diano – trasy turystyczne

Szpitale we Florencji – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz