Jednodniowa podróż po Wybrzeżu Amalfitańskim – jak ją zaplanować?

, Tagi , , , , , ,

Każdy z nas doskonale wie, że wakacje to najlepszy okres na podróże i nowe doświadczenia. Jednocześnie świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że zaplanowanie idealnych wakacji jest niezwykle żmudnym procesem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie zawsze jesteśmy do końca zdecydowani. Zwykle chcemy zobaczyć jak najwięcej, a jednocześnie jak najmniejszym kosztem. Oczywiście nie powinno to nikogo dziwić, lato jest idealnym okresem na odkrywanie nieznanych miejsc i kolekcjonowanie wspomnień. Jeśli więc chcemy zaplanować perfekcyjne wakacje, podczas których będziemy mogli korzystać z atrakcji i przyjemności, warto rozważyć Wybrzeże Amalfitańskie. W wielu rankingach to właśnie to wybrzeże uznawane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym. Wobec tego, jak zaplanować wakacyjną podróż po Wybrzeżu Amalfitańskim?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka słów o Wybrzeżu Amalfitańskim- co warto wiedzieć przed podróżą?

Wybrzeże Amalfitańskie, czy też Wybrzeże Amalfi to jedno z najpiękniejszych wybrzeży w całych Włoszech. Wiele miejscowości i ich zabytków, które znajdują się w okolicy, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tak naprawdę, wybrzeże to obejmuje region Kampanii. Rozciąga się ono od prowincji Positiano na zachodzie, aż do Vierti sul Mare na wschodzie. Jego linia brzegowa jest niezwykle malownicza. Podróżni mogą więc korzystać z licznych plaż i zwiedzać najbardziej malownicze miejscowości, które zostały zlokalizowane wzdłuż wybrzeża. Bez wątpienia podróż po całym Wybrzeżu Amalfi to jeden z lepszych pomysłów na wakacyjną podróż. W trakcie takiej przygody będziemy mogli zwiedzić najpiękniejsze miejscowości, pełne zabytków i niesamowitych atrakcji. Co więcej, uda się nam także zaliczyć wypoczynek na najpiękniejszych plażach.

Night view of Positano village at Amalfi Coast, Italy.
Nocny widok wioski Positano na wybrzeżu Amalfi, Włoch., licencja: shutterstock/By BBoris-B

Gdzie rozpocząć podróż po Wybrzeżu Amalfitańskim?

Wybrzeże Amalfitańskie to przede wszystkim miejscowość Sorrento i to właśnie ona, będzie bazą wypadową do zwiedzania innych atrakcji i miejscowości wybrzeża. Jednocześnie Sorrento nie jest obsługiwane przez żadne port lotniczy. Wobec tego, jak można się tam dostać? Otóż Sorrento zlokalizowane jest w pobliżu Neapolu. To jedna z największych aglomeracji we Włoszech, którą obsługuje jeden z najbardziej ruchliwych portów lotniczych. Wobec tego podróżni w pierwszej kolejności podróżni powinni dostać się do Neapolu. Z tym nie będzie większego problemu. Stałe połączenia lotnicze na tej trasie obsługują:

 • LOT;
 • Ryanair;
 • WizzAir;

Do Neapolu można dostać się z większości polskich lotnisk. Mowa tu między innymi o:

 • Warszawa- Okęcie oraz Warszawa-Modlin;
 • Kraków-Balice;
 • Katowice-Pyrzowice;
 • lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku;
 • Poznań- Ławica;
 • Rzeszów- Jasionka.

Turyści powinni jednak pamiętać o tym, że kupując bilety lotnicze do Neapolu ze znacznym wyprzedzeniem, będą mogli jednocześnie liczyć na najbardziej atrakcyjne ceny.

Jak dostać się z Neapolu do Sorrento?

Jeśli podróżni dostali się już na lotnisko w Neapolu, wówczas przyszła pora na kontynuowanie podróży dalej, w kierunku Sorrento. To właśnie Sorrento będzie naszą bazą wypadową do dalszej podróży po Wybrzeżu Amalfi. Wobec tego, jak można dostać się do Sorrento? Najprościej będzie dojechać na stację Napoli Porta Nolana. Z lotniska kursuje tam szybki, podmiejski pociąg. Następnie podróżni będą musieli przesiąść się w autobus oznaczony numerem 1. Z Neapolu do Sorrento jest około 50 kilometrów, a co za tym idzie, taka podróż autobusem zajmie około 1 godzina i 15 minut. Przy tym turyści powinni pamiętać o tym, by zakupić bilety online. Kasy biletowe na stacjach zwykle są przepełnione, a oferowane przez nie bilety mogą być nawet dwukrotnie droższe niż podczas zakupu ich przez wygodną aplikację.

Czytaj także: Najlepszy przewodnik po Neapolu

Jak kontynuować podróż po Wybrzeżu Amalfi z Sorrento?

Sorrento to świetna baza wypadowa do poznawania innych atrakcji Wybrzeża Amalfi. Znajduje się ona na samym końcu Wybrzeża Amalfi, więc idealnie nada się jako punkt startowy do dalszej podróży. Jednocześnie warto zauważyć, że dwie najpopularniejsze i warte odwiedzenia miejscowości to Positiano i Amalfi. Jak więc można się tam dostać? Najlepiej przy pomocy komunikacji miejskiej. Wybrzeże Amalfitańskie jest bowiem świetnie połączone liniami komunikacyjnymi. Co za tym idzie, to właśnie podróż autobusem będzie najlepszym rozwiązaniem.

Czytaj także: Sorrento — miasto cytryn, świetne miejsce wypadowe na Amalfi

Jak dojechać z Sorrento do Positiano?

Pierwszym przystankiem podczas naszej podróży po Wybrzeżu Amalfitańskim będzie miejscowość Positiano. Jest ona oddalona jedynie 16 kilometrów od Sorrento. Turyści mogą się do niej dostać bez problemu przy pomocy komunikacji miejskiej. W jaki sposób? Otóż:

 • do Positiano z Sorrento kursuje bezpośrednio autobus oznaczony jako Marozzi- cała podróż zajmie około 50 minut;
 • można także dojechać autobusem linii 5070 do stacji w Bivio S. Agata, a następnie przesiąść się w autobus linii 5070- po drugiej stronie przystanku i dojechać bezpośrednio do Positiano- taka podróż zajmie około godzinę i 15 minut.
Piękne Positano, wybrzeże Amalfi, Włochy zaskoczony zachodem słońca.
Piękne Positano, wybrzeże Amalfi, Włochy zaskoczony zachodem słońca., licencja: shutterstock/By CCristina Trif

Jak dojechać z Positiano do Amalfi?

Amalfi to kolejna miejscowość, która warta jest odwiedzenia podczas podróży po Wybrzeżu Amalfi. Znajduje się ona również około 16 kilometrów na wschód w kierunku od Positiano. W jaki sposób można dotrzeć do Amalfi przy pomocy komunikacji miejskiej? Otóż turyści mogą skorzystać z:

 • autobusu 5070, który od Positiano kursuje dalej do Amalfi;
 • a także autobusu Marozzi, który również dojeżdża do Amalfi.

Do pozostałych miejscowości całego wybrzeża, można dostać się w podobny sposób. Głównymi liniami autobusowymi, które poruszają się po wybrzeżu to 5070 oraz autobusy linii Marozzi. Z ich pomocą można dostać się praktycznie w każdy zakątek Wybrzeża Amalfitańskiego.

Co trzeba zobaczyć podczas podróży po Wybrzeżu Amalfitańskim?

Wybrzeże Amalfitańskie to przede wszystkim plaże, ale także miejscowości, które mogą pochwalić się zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oczywiście skupimy się na zwiedzaniu trzech, głównych miast Wybrzeża Amalfi. Należą do nich: Sorrento, Positiano oraz Amalfi. Czego więc w tych miastach pominąć nie można?

Co warto zwiedzić w Sorrento?

Sorrento to nasza baza wypadowa do zwiedzania Wybrzeża Amalfitańskiego. Jednocześnie jest to miejscowość, w której warto spędzić co najmniej jeden dzień. W Sorrento można bowiem napawać się bogactwem plaż, a także niesamowitych zabytków. Co więc warto zwiedzić w tym mieście? Otóż:

 • Plac Tosso – to jeden z głównych placów w mieście, który poniekąd dzieli Sorrento na dwie części- tę nowoczesną i tę zabytkową. Na placu tym znajduje się pomnik patrona Sorrento oraz niezliczona ilość barów i kawiarenek. Ten plac jest bramą do Centro Storico, czyli historycznego centrum miasta.
 • Dolina Młynów- to bardzo intrygujące miejsce, które znajduje się tuż przy placu Tosso. Jest to niesamowicie głęboki wąwóz, w którego zagłębieniu można podziwiać kamienne młyny. Tej atrakcji w Sorrento nie można pominąć.
 • Deptak Corso- deptak ten jest odzwierciedleniem nowoczesnego i rozrywkowego Sorrento. Znaleźć tam można wiele, najmodniejszych butików i knajpek.
 • katedra świętego Filipa i świętego Jana- to jedna z najokazalszych budowli sakralnych w Sorrento. Wybudowana została ona na planie greckiej świątyni. Wyróżnia ją malowniczo zdobiona fasada i obecność fresków we wnętrzu. Co ciekawe, wstęp jest całkowicie darmowy.
 • Via San Cesaero- to bijące serce starego miasta w Sorrento. Jest to jedna z najpiękniejszych ulic, przy której znajduje się wiele zabytków i barów.
Coast of Piano di Sorrento. Italy
Wybrzeże Piano di Sorrento. Włochy, licencja: shutterstock/By Alex Tihonovs

Co zwiedzić w Positiano?

Positiano to kolejna miejscowość, której nie można pominąć podróżując po Wybrzeżu Amalfitańskim. Znajduje się ona jedynie 16 kilometrów od Sorrento. Zwykle turyści kojarzą Positiano głównie z malowniczymi, piaszczystymi plażami. Okazuje się jednak, że ma ona znacznie więcej do zaoferowania. Czego więc w mieście nie można przegapić? Otóż:

 • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny- jest to najbardziej charakterystyczna budowla sakralna w Positiano. Ozdobiona jest ona płytkami z majoliki i malowniczymi freskami we wnętrzu. Tak naprawdę w XVIII wieku świątynia ta została całkowicie przebudowana i odnowiona. To właśnie tej przebudowie zawdzięcza ona swój obecny wygląd.
 • Dzwonnica w Positiano- stoi ona naprzeciwko wspomnianego już kościoła. Zobaczymy na niej umieszczoną średniowieczną płaskorzeźbę. Przedstawia ona mistycznego, morskiego potwora, lisa i siedem ryb. Symbolika tej płaskorzeźby nie została jeszcze do końca poznana.
 • Plac Flavio Gioia- to centrum i tętniące życiem miejsce w Positiano. Gioia to marynarz, który uważany jest za wynalazcę kompasu i związany jest on właśnie z Positiano.
 • Museo Archeologico Romano- muzeum archeologiczne jest obowiązkowym punktem zwiedzania Positiano dla wszystkich miłośników historii. To właśnie w nim zostały zgromadzone najciekawsze artefakty i okazy. Muzeum zostało zaaranżowane w starym kompleksie, co w praktyce oznacza, że jego ściany pokryte są niesamowitymi malowidłami i freskami. Nie można więc tej atrakcji Positiano przegapić.
View of Positiano located on the Tyrrhenian sea coast in Italy. Rows of residential buildings, beach with people, moored boats, greenery
Widok na Positiano położone na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego we Włoszech, licencja: shutterstock/By FrimuFilms

Co zwiedzić w Amalfi?

Finalnym punktem naszej wycieczki po Wybrzeżu Amalfitańskim jest miasto Amalfi. Znów można powiedzieć, że w przewodnikach turystycznych miasto to umieszczane jest głównie ze względu na fantazyjną linię brzegową, a także bogactwo malowniczych plaż. Jednocześnie Amalfi kryje w sobie wiele atrakcji i zabytków, których nie można pominąć podczas zwiedzania całego wybrzeża. Czego więc nie można przegapić podczas zwiedzania miasteczka Amalfi? Otóż:

 • Katedra świętego Andrzeja Apostoła- tak naprawdę jest to monumentalny kompleks sakralny, który dumnie góruje nad Amalfi. Znajduje się w nim fontanna, a także cały zespól katedralny. Turyści oczywiście muszą mieć bilet wstępu, jeśli chcą zwiedzić każdy zakątek tego bujnego kompleksu.
 • Arsenał Republiki- jest to nic innego jak muzeum morskie, które może pochwalić się niezwykle bogatą kolekcją i zbiorami. W muzeum tym zostały świetnie wyjaśnione związki miasta Amalfi z morzem.
 • Fontanna Cape e Ciucci- to bez wątpienia jedna z największych fontann w Amalfi. Została ona zaaranżowana nieco na kształt szopki bożonarodzeniowej.
beautiful old stone wall with arches and flowers on old european street, Ravello, Amalfi coast, Italy
piękny stary kamienny mur z łukami i kwiatami na starej europejskiej ulicy, Ravello, wybrzeże Amalfi, Włochy, licencja: shutterstock/By AAygul Sarvarova

Amalfi, podobnie jak Positiano i Sorrento oferuje również świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną i noclegową. W mieście znajdziemy również wiele plaż, na których można do woli wypoczywać.

Sprawdź także: Najpiękniejsze plaże w Kampanii

Gdzie nocować podczas podróży po Wybrzeżu Amalfitańskim?

Tak naprawdę wszystkie z wymienionych miast zasługują na to, by poświęcić im jeden, cały dzień. Są one niezwykle inspirujące i interesujące zarazem. Na szczęście zarówno Sorrento, jak i Positiano czy też Amalfi mają świetnie rozwiniętą bazę noclegową.

Najlepsze obiekty noclegowe w Sorrento

Jeśli zaczynamy od noclegów w Sorrento, warto zwrócić uwagę na następujące hotele:

 • Hotel Belair – to pięciogwiazdkowy obiekt w Sorrento. Oferuje on basen i najwyższy standard zakwaterowania.
 • Grand Hotel La Favorita – to kolejny pięciogwiazdkowy obiekt w Sorrento. Najwyższy standard i luksus to jego główne wyznaczniki.

Najlepsze obiekty noclegowe w Positiano

Jeśli poszukujemy najlepszych noclegów w Positiano, to warto rozważyć:

 • Hotel Villa Franca – jest to pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy oddalony około 50 metrów od centrum Positiano. Oferuje on najwyższe standardy zakwaterowania.
 • wyjątkowy Hotel Le Agavi – to kolejny obiekt noclegowy, którzy oceniony został na pięć gwiazdek. Oferuje wysokie standardy. Znajduje się on jedynie 100 metrów od plaży.

Najlepsze obiekty noclegowe w Amalfi

Poszukiwania noclegu w Amalfi również nie będą należały do trudnych. Jeśli zależy nam na najwyższym standardzie, to warto zwrócić uwagę na:

 • Hotel Santa Caterina – to pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy, zlokalizowany tuż przy samej plaży. Jest to luksusowy hotel z najwyższym standardem zakwaterowania i udogodnieniami dla gości.
 • Borgo Santandera – to również hotel oznaczony pięcioma gwiazdkami. Znajduje się on w cichej okolicy Amalfi około 3 kilometry od ścisłego centrum. Oferuje zakwaterowanie w nowoczesnych i klimatyzowanych pokojach, a także luksusowy kompleks basenów. Turyści mogą liczyć na wysoki standard.

Najlepsze hotele w Kampanii

Poprzedni

Najlepszy przewodnik po Bolonii – zwiedzanie, hotele, atrakcje

Podróż po archipelagu La Maddalena na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz