Jednodniowa wycieczka do Ferrary — plan zwiedzania

, Tagi , , , , ,

Ferrara to niewielkie miasto leżące w północnej części Włoch nad rzeką Pad. Sąsiaduje z atrakcyjną turystycznie Bolonią, jest od niej niemal trzykrotnie mniejsza, ale może konkurować pod względem ilości atrakcji. Na zwiedzenie tych najważniejszych wystarczy jeden dzień i dobry plan wycieczki. Jednodniowa wycieczka do Ferrary – jak ją dobrze zaplanować?

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ferrara — miasto łączące średniowiecze z renesansem

Ferrara to mała, przytulna miejscowość – jest prawie trzykrotnie mniejsza od Bolonii. Jednak kryje w sobie wiele zabytków i kilka ciekawych muzeów. Jest położona zaledwie 50 kilometrów od Bolonii i bez problemu można się tu dostać nawet bez własnego środka transportu. Na trasie Ferrara-Bolonia regularnie kursują pociągi, dziennie jest to nawet kilkadziesiąt kursów. Podróż pociągiem trwa około 20-30 minut, a bilet można kupić już od kilku euro. Główna stacja kolejowa w Bolonii to Bologna Centrale i znajduje się w dzielnicy Bolognina przy ulicy Via de’Caracci, w Ferrarze jest tylko jedna stacja, znajduje się zaledwie kwadrans od centrum miasta, stoi przy placu Piazetta della Castellina i nosi nazwę Stazione di Ferrara. Między miastami, istnieje także wygodne połączenie autobusowe. Autobusy dalekobieżne linii Trenitalia, Itabus czy Distribusion pokonują tę trasę w mniej niż godzinę.

Stare Miasto Ferrary — skarb z listy UNESCO

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od jego centrum, bo właśnie tu są jego wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje. Historyczna część miasta w 1995 roku trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a Ferrara otrzymała tytuł „Miasta renesansu”. Na pierwszym miejscu listy najcenniejszych zabytków miasta, znajduje się ogromnyzamek d’Estów, dawnych władców Ferrary, którym miasto zawdzięcza swój kształt.

Monumentalny zamek Castello Estense jest też nazywany Zamkiem Świętego Michała. Został zbudowany pod koniec XIV wielu i do dziś zdobi centrum miasta. Ceglana budowla jest otoczona fosą, a wieże, mosty zwodzone i piękny dziedziniec sprawiają, że przypomina bajkową budowlę. Castello Estense jest na tyle charakterystyczną budowlą, że stał się symbolem i wizytówką Ferrary. Mieści się tu najlepszy punkt widokowy w mieście, zamkowa Lwia Wieża pozwala na podziwianie panoramy całej Ferrary. W pobliżu słynnego zamku mieści się niewielki, ale bardzo atrakcyjny pod względem architektonicznym budynek – Rotonda Foschini. Jest to okrągła, ceglana wieża z dziedzińcem zwieńczonym owalnym otworem.

Wycieczka do Ferrary – ciekawe zabytki

Nieopodal zamku mieści się wspaniała, zabytkowa starówka otoczona pozostałościami średniowiecznych murów i fortyfikacji. W centrum wznosi się piękny Palazzo Municipale z majestatycznymi schodami. Obecnie budynek pełni funkcję ratusza, ale przed powstaniem zamku był siedzibą książąt. Tuż obok znajduje się dominikański klasztor Basilica Santa Maria in Vado, w którym można obejrzeć grobowce członków rodu d’Este. Przykładem długiej i barwnej historii miasta jest także romańska Katedra Świętego Jerzego, która sąsiaduje z miejskim ratuszem. Świątynia została wzniesiona na początku XII wieku i można ją rozpoznać po bogato zdobionej fasadzie oraz marmurowej dzwonnicy. Tuż obok w dawnym kościele San Romano znajduje się Muzeum Katedralne z pięknym, wewnętrznym dziedzińcem. Jest ono czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 9:30-13:00 i 15:00-18:00. Na terenie Ferrary jest jeszcze jeden kościół pod wezwaniem patrona miasta. Bazylika Świętego Jerzego poza murami stoi za murami obronnymi i jest najstarszą świątynią w mieście.

Renesansowe pałace i średniowieczne ulice Ferrary

Wśród licznych zabytków miasta znajduje się mnóstwo renesansowych pałaców. Większość z nich mieści się w reprezentacyjnej części Starego Miasta, czyli Corso Ercole I d’Este. Pałacowe wnętrza to gratka dla wielbicieli historii i sztuki, ponieważ część z nich pełni dziś funkcję muzeów.

 • Palazzo dei Diamanti z fasadą ozdobioną marmurowymi blokami jest siedzibą Pinacotecta Nazionale, czyli Narodowej Galerii Sztuki i umożliwia podziwianie największych dzieł sztuki z okresu od XII do XVI wieku (muzeum jest czynneod wtorku do niedzieli od 10: 00 do 17:30).
 • Wewnątrz Palazzo Costabili mieści się National Archeological Museum of Ferrara, które jest zbiorem znalezisk archeologicznych pochodzących z dawnego etruskiego miasta istniejącego od VI do III wieku p.n.e. (wstęp do muzeum możliwy jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:30-17:00).
 • Palazzo Schifanoia skrywa wspaniałe sale pałacowe wypełnione freskami z okresu świetności renesansu (odwiedziny są możliwe codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10:00-19:00).
 • Odrestaurowany Palazzo Bonacossi to obecnie Musei Civici di Arte Antica e Museo Riminaldi, czyli muzeum sztuki starożytnej i wystawa dzieł Orazio Riminaldiego.
 • Palazzo Prosperi-Sacrat wyróżnia się marmurowym portalem wokół wejścia i bogato zdobionym balkonem.
 • Casa Romei od ponad 70 lat mieści się muzeum, w którym można obejrzeć oryginalny wystrój dworskich sal z przełomu XV i XVI wieku (muzeum jest czynne od niedzieli do środy w godzinach 8.30 – 14.00 i od czwartku do soboty w godzinach 14:00 – 19:30).

Wycieczka do Ferrary – spacer po mieście

Spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami centrum Ferrary jest jak podróż w czasie. Kilka kroków od centrum miasta przepełnionego renesansową zabytkową mieści się średniowieczna część miasta. Dzielnica Via delle Volte to istna plątanina uliczek, a w kamienicach, zaułkach i kamiennych łukach wciąż jest obecny duch minionych epok. Dawniej była to typowa dzielnica kupiecka, dziś poza lokalami mieszkalnymi znajdują się tu liczne sklepy, przytulne kawiarnie i niewielkie knajpki. Nieco mroczna, tajemnicza atmosfera i surowe, ceglane ściany budynków tylko dodają uroku temu miejscu. 

Na obrzeżach miasta mieści się kościół San Cristoforo alla Certosa, dawny klasztor otoczony cmentarzem Kartuzów, jedną z najbardziej urokliwych włoskich nekropolii (klasztor można odwiedzać codziennie z wyłączeniem niedzielnego nabożeństwa odbywającego się w godzinach 11:00-11:00, w sezonie letnim jest czynny od 8:45 do 17:15, w sezonie zimowym od 8:45 do 16:45).

Przeczytaj także: Atrakcje Włoch – ciekawe miejsca

Wycieczka do Ferrary — gdzie warto zjeść?

Ferrara jest miejscem, w którym obowiązkiem jest skosztowanie lokalnych specjałów. Tutejsza kuchnia to połączenie regionalnych produktów i tradycyjnych włoskich receptur, często w wersji koszernej. Idealnym miejscem na odbycie kulinarnej podróży jest niewielka winiarnia Enoteca Al Brindisi (adres: Via Adelard 11, Ferrara). Według Księgi Rekordów Guinnessa jest to najstarsza karczma na świecie, została założona na początku XV wieku i podobno bywał w niej sam Mikołaj Kopernik, gościł tu także papież Jan Paweł II. W mieście znajduje się też kilka restauracji wymienionych w przewodniku Michelin, który może być idealnym tropem do odnalezienia smacznego lokalu i kulinarnych perełek. Na liście znalazły się:

 • Quel Fantastico Giovedì (adres: Via Castelnuovo 9, Ferrara),
 • Cucina Bacilieri (adres: Via Terranuova 60, Ferrara),
 • Ca’ d’ Frara Trattoria Moderna (adres: Via del Gambero 4, Ferrara),
 • Trattoria da Noemi (adres: Via Ragno 31, Ferrara).

Wskazówki:

 • Na terenie zamku d’Este obok kas biletowych funkcjonuje punkt informacji turystycznej, który może pomóc w zaplanowaniu zwiedzania miasta.
 • Karta turystyczna MyFe Card umożliwia wstęp do najważniejszych zabytków i muzeów Ferrary. Można ją zdobyć między innymi w punkcie informacji turystycznej, ale jest dostepna także online.
 • Ferrara to miasto rowerów, można z nich skorzystać podczas zwiedzania miasta.
 • Idealnym miejscem do odpoczynku może być jeden z miejskich parków. Park Massari mieści się obok Palazzo dei Diamanti i poza zielenią pełno w nim rzeźb, Parco Pareschi otacza zamek d’Estów i można w nim odpocząć w cieniu starych drzew z widokiem na Palazzo di Renata di Francia.

Wycieczki po ferrara

Poprzedni

Jednodniowa wycieczka na wyspę Procida

Jak zorganizować jednodniową wycieczkę na wyspę Procida?

Następny

Dodaj komentarz