Jednodniowa wycieczka do Ferrary, zwiedzanie, atrakcje

, Tagi , , ,

Ferrara jest miastem położonym w północnych Włoszech w regionie Emilia – Romania. 1 1995 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji nazwano ją Miastem Renesansu, a to z okazji kunsztu i idealnego przykładu miasta, które zostało zaplanowane i zbudowane jeszcze w czasach renesansu i którego część historyczna pozostała niezniszczona.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krótka historia Ferrara – renesansowego miasta o idealnych proporcjach

Miasto w głównej mierze zawdzięcza swój rozwój dynastii D’Este. To za ich sprawą miasto zostało przekształcone w jedno z najważniejszych centrów kultury i nauki w Europie. Dowodem na to jest doskonale zachowany Castello Estense (zamek D’Este). Stanowi on aktualnie jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta. Dzięki zachowaniu się części historycznej miasta w idealnym stanie, a ponadto zachowaniu dużej części murów obronnych budowanych w różnych okresach historii i bramy miejskiej Porta Paula, będąc w Ferrarze, ma się wrażenie odbywania podróży w czasie. Urok tego miejsca pozwala na odtworzenie tego, jak wyglądało miasto renesansu o złotych proporcjach w przeszłości.

Jednocześnie jest to miejsce urodzenia Michelangelo Antonioni – jednego z najwybitniejszych twórców włoskiego kina. Tym samym fani kina będą mogli odbywać swoją wycieczkę śladami sławnego artysty. Od miejsca jego urodzenia, przez te, które można zobaczyć w jego filmach, aż po grób reżysera.

Wygodny sposób dotarcia do Ferrary z Polski i z Bolonii

Do Ferrary nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych, stąd konieczność rozbicia podróży na dwa etapy. Pierwszym z nich jest podróż z Polski do Bolonii, która oczywiście może odbyć się w dowolny sposób uzależniony od naszej fantazji. Najłatwiej i najszybciej oraz stosunkowo tanio jest dostać się tam samolotem. Linie lotnicze oferują atrakcyjne, bezpośrednie połączenia z wielu miast Polski, w tym z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Warszawy za bardzo rozsądną cenę, co dodatkowo sprzyja atrakcyjności podróży.

Będąc już w Bolonii, najprostszym sposobem na dotarcie do Ferrary jest transport kolejowy. Pociągi odjeżdżają praktycznie co kilkanaście minut, co sprzyja swobodzie podróży. Dodatkowo sam czas przejazdu waha się między 30 a 50 minut w zależności od wybranego połączenia. Dodatkową zaletą są ceny biletów, które – w jedną stronę – nie powinny kosztować więcej niż 5 euro.

Wybierając się do Ferrary na jednodniową wycieczkę, warto jednak wyjechać jak najwcześniej, by spokojnie cieszyć się urokami miasta.

Sposób przemieszczania się po Ferrarze – autobus, a może wycieczki piesze po zabytkowym mieście?

Historyczna część Ferrary jest stosunkowo niewielka, w związku z czym wszystkie jej zakątki dostępne są w zasięgu spaceru. Niweluje to konieczność korzystania z transportu publicznego. Dodatkową zaletą sprzyjającą spacerom jest to, że większość najważniejszych zabytków miasta znajduje się w obrębie starych murów miejskich. Nie ma również potrzeby poszukiwania transportu w celu dotarcia z dworca kolejowego do centrum miasta, ponieważ droga ta zajmuje nie więcej niż 20 minut na pieszo. Spacer ten ze świadomością uroków miasta czekających za murami to czysta przyjemność.

Zabytki w Ferrara – Palazzo Muncipiale, Castello Estense, Via delle Volte

Wspomniany już wcześniej Castello Estense (Zamek D’Este), zwany inaczej Zamkiem św. Michała stanowi wizytówkę miasta, dlatego od niego warto zacząć zwiedzanie, szczególnie że jego wygląd przywodzi na myśl bajkową budowlę z wieżami, przepięknym dziedzińcem, sporych rozmiarów fosą i mostami zwodzonymi. Warto wiedzieć, że fosa wokół zamku w Ferrarze jest jedną z nielicznych na świecie, po której można swobodnie pływać łódką. Poza tym jest zarybiona, co pozwala na obserwowanie przepływających ławic ryb słodkowodnych.

Początkowo zamek spełniał funkcje fortecy. W środku jest kilkadziesiąt pokoi. W dolnej jego części można zwiedzać gotyckie pokoje, kuchnię, lochy i więzienia zachowane praktycznie w nienaruszonym stanie. Górne poziomy zamku zajmuje kaplica, pokoje z freskami na sufitach, taras oraz kilka pokoi przekształconych na galerię sztuki. Zamek warto zwiedzić jeszcze z jednego powodu. Szczyci się on najlepszym punktem obserwacyjnym całego miasta, który umieszczony jest na Lwiej Wieży.

Bilet wstępu do zamku kosztuje kilka euro. Warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia, ponieważ w środku dnia jest zamknięty na półtorej godziny. Inne są też godziny otwarcia Lwiej Wieży. Pamiętać należy, że wejście do niej jest dodatkowo płatne.

Palazzo Muncipale

Obok zamku znajduje się Palazzo Muncipale. Jego budowę rozpoczęto w 1245 r. Początkowo był pierwszą rezydencją książąt D’Este, która pierwotnie miała bezpośrednie połączenie z zamkiem. Umożliwiało to przemieszczanie się z jednego budynku do drugiego bez konieczności opuszczania jego wnętrza. Aktualnie w jego wnętrzach mieści się ratusz. Główne wejście prowadzi do majestatycznych schodów wiodących na piętro ratusza, które składa się z dwóch wielkich sal, które zawierają dekoracje z XVI w.

Katedra w Ferrarze

Naprzeciwko Palazzo Muncipiale znajduje się wybudowana w 1135 r. Basilica Cattedrale di San Giorgio Martire (Katedra św. Jerzego). Jest to najstarszy kościół w mieście, który często nazywa się architektonicznym obrazem historii miasta. Jego fasada tworzy niepowtarzalne połączenie romantyzmu z gotykiem w górnej jej części. Środek katedry również jest niesamowity. W środku podziwiać można bardzo charakterystyczny element w postaci sklepików z ciekawymi zadaszeniami, w których handel działa nieprzerwanie od czasów średniowiecznych. Jeszcze jednym elementem charakterystycznym katedry jest renesansowa dzwonnica z różowego marmuru, która pozostaje niedokończona.

Rozkład Ferrary

Będąc na głównym placu koniecznie trzeba zajrzeć w uliczkę Via delle Volte, która każdego zwiedzającego przeniesie do czasów średniowiecza. Budynki na tej ulicy pochodzą z XIV – XV w. Ich cechą charakterystyczną są kryte pasaże łączące budynki z obu stron, które prawdopodobnie umożliwiały kupcom zamieszkującym tę ulicę swobodne przemieszczanie się z domów do magazynów.

Ferrara w XV w. bardzo się rozrastała, przez co książę podjął decyzję o jego rozbudowie według przepisów planistycznych. Dzięki tej decyzji Ferrara uchodzi za pierwsze nowoczesne miasto w Europie. W wyniku prowadzonych prac oddzielono dzielnicę średniowieczną od renesansowej przez utworzenie Viale Cavour – głównej promenady miasta. To nią trafimy na Corso Ercole i D’Este uważaną za najpiękniejszą ulicę dzielnicy renesansowej. W jej centralnym punkcie znajduje się Palazzo dei Diamanti (Pałac Diamentowy). Nazwany został tak z uwagi na jego zdobienia ścienne, na których znajduje się tysiące bloków marmuru w kształcie diamentu. Jest to jeden z najbardziej znanych budynków renesansowych na świecie.

Najstarsza winiarnia – napij się wina z Mikołajem Kopernikiem

O zabytkach Ferrary można by jeszcze sporo napisać, ale warto również odwiedzić inne miejsca, które są równie ciekawe. W okolicy katedry znajduje się bar Al Brindisi. Jest to najstarszy bar serwujący wino na świecie. Najstarsza dokumentacja, która dotyczy tego miejsca pochodzi z 1435 r. Częstym gościem tego miejsca był Mikołaj Kopernik, który mieszkał w pokojach znajdujących się na piętrze baru. Miejsce lubił również przez Jana Pawła II.

Ferrara – co zjeść po zwiedzaniu

Wielogodzinne zwiedzanie może przyprawić o głód, przy czym nie jest to problemem w Ferrarze, gdzie króluje wyśmienita kuchnia stanowiąca połączenie potraw regionalnych z weneckimi przepisami.

Kuchni tej można spróbować w praktycznie każdej restauracji w centrum. Specjalnością Ferrary jest Pasticcio di Maccheroni, którego tradycja sięga aż do renesansowych bankietów dworskich. Danie składa się z kruchego ciasta wypełnionego puree makaronowym z sosem beszamelowym, mięsem, truflami, ewentualnie grzybami i słodkimi chrupkami.

Przysmaki kuchni regionalnej serwowane są m.in. we wspomnianej wcześniej winiarni Al Brindisi.

Wycieczki po bolonia

Poprzedni

Herkulanum – zwiedzanie, bilety, dojazd z Neapolu

Parma – jednodniowa wycieczka, zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz