Jednodniowa wycieczka do Rawenny- jak ją zaplanować?

Tagi , , , , , , ,

Każdy z nas rozpoczął już z pewnością planowanie długiego, wakacyjnego wyjazdu. Warto zwrócić uwagę, że proces ten często bywa niezwykle problematyczny. Wynika to z faktu, że często w ciągu jednego tygodnia lub dwóch tygodni, chcemy zwiedzić i zobaczyć jak najwięcej. Oczywiście turyści wytężają swoje umiejętności organizacyjne i przeglądają mapy, a także broszury z ofertami biur podróży. Zwykle jednak najczęstszym wyborem polskich podróżnych jest słoneczna Italia. Włochy posiadają wszystko, czego potrzeba, by zaliczyć wakacje do udanych. Piękne plaże i ciepłe wody mórz, świetnie kontrastują z górami na północy. Malownicze i zabytkowe miasta, tworzą zaś nietuzinkowe połączenie z modernistyczną architekturą wielkich metropolii. Polscy podróżni tłumnie zmierzają więc do jednego z najstarszych i najbardziej zabytkowych miast we Włoszech- Bolonii. Okazuje się jednak, że warto poświęcić jeden dzień swoich wakacji i wybrać się w okoliczne miejscowości. Jednym z takich wypadów może być wycieczka do Rawenny. Jak więc zaplanować jednodniową wycieczkę do tego historycznego miasta?

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać z Bolonii do Rawenny?

Jeśli zdecydowaliśmy się na to, że jeden dzień chcemy poświęcić na zwiedzenie przepięknej Rawenny, wówczas planowanie jednodniowej podróży warto rozpocząć od opanowania możliwości dojazdu. Rawenna jest oddalona od Bolonii jedynie o 80 kilometrów. Dla jednych z nas z pewnością będzie do przysłowiowy „pikuś”, jednak dla drugich taka odległość będzie dość uciążliwa. Z pewnością warto rozważyć jednak dwa sposoby na dojazd do Rawenny z Bolonii.

Dojazd do Rawenny samochodem, wypożyczonym z Bolonii

To chyba jedna z najszybszych i najbardziej komfortowych opcji, która pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. Co więcej, w Rawennie dalej będziemy mogli się tym samochodem poruszać, więc nie będziemy musieli korzystać z komunikacji miejskiej, jednak warto przygotować się na nieco większe korki. Niemniej jednak dojazd z Bolonii do Rawenny nie powinien zająć nam więcej niż jedną godzinę. Droga również jest niezwykle prosta i rozpoczyna się na trasie oznaczone jako E45, a w miejscowości Solarolo wystarczy skręcić w drogę oznaczoną jako A14 dir, którą dojedziemy już prosto do Rawenny. Minusem takiego rozwiązania może być jednak konieczność opłacenia parkingów w Rawennie, a nie należą one do najtańszych.

Dojazd od Rawenny pociągiem regionalnym

To drugi sposób podróży, dla tych turystów, którzy niestety nie posiadają prawa jazdy. Oczywiście rozwiązanie to będzie nieco dłuższe, gdyż do Rawenny dotrzemy w około 1,5 godziny. Niemniej jednak pociąg regionalny z Bolonii dojeżdża prosto do Rawenny i nie musimy się nigdzie przesiadać. Podróż pociągiem z pewnością ma swoje zalety, gdyż nie musimy martwić się o miejsca parkingowe, a także o ewentualne korki, jednak może nieco ograniczyć naszą mobilność. Bilety na pociąg można zakupić w kasie biletowej na dworcu w Bolonii lub przez aplikację.

Wycieczka do Rawenny – planujemy jednodniowy wypad

Rawenna jest jednym z tych miast we Włoszech, które jest zabytkiem i historią samą w sobie. Podróżni powinni jednak wiedzieć, że przez jeden dzień niezwykle ciężko będzie im poznać każdy historyczny zakamarek i uliczkę w mieście. Niemniej jednak swoje pierwsze kroki warto skierować w stronę bazyliki w Rawennie. Jest to majestatyczny budynek klasztorny, który zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale także i wewnątrz. Turyści, którzy dojechali do miasta autem, powinni pamiętać o tym, że bazylika w Rawennie jest jednym z nielicznych zabytków, do których możliwi jest dojazd autem. Większa część historycznej starówki wyłączona jest z ruchu kołowego. Kolejne kroki warto z pewnością skierować do:

  • Bazyliki San Vitae
  • Mauzoleum Galli Placidii
  • Baptysterium Napoleońskiego
  • Bazyliki Sant Apollinare Nuovo
  • Muzeum Arcivescovile

Dlaczego właśnie te zabytki warto zobaczyć na początek?

Przede wszystkim, biorąc pod uwagę fakt, że w Rawennie jesteśmy tylko jeden dzień, jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Wszystkie te budynki znajdują się niezwykle blisko siebie, a co więcej mają one ogromne znaczenie dla historii miasta. Poznacie tam zapewne ciekawe fakty, a także wiele innych nowinek, które pozwolą wam lepiej zrozumieć to, jak rozwijało się miasto na przestrzeni wieków. Co jest jednak najważniejsze, miasto Rawenna do tych pięciu zabytków oferuje jeden, wspólny bilet wejściowy. Jest więc to idealne i ekonomiczne rozwiązanie na jednodniowe zwiedzanie.

Jeśli już uporaliśmy się z odwiedzeniem wymienionych wyżej miejsc, to kolejne kroki warto skierować na jeden z najważniejszych placów w Rawennie- Piazza del Popolo. To właśnie tam będziecie mogli znaleźć Grobowiec Dantego, a także udać się na jego zwiedzanie. Co więcej, na placu Piazza del Popolo toczy się życie mieszkańców Rawenny i znajduje się tam wiele barów i knajpek, w których można się zatrzymać na chwilowy odpoczynek. Jeśli już będziecie na Piazza del Popolo, to nie możecie pominąć całej starówki. Stare Miasto w Rawennie jest bowiem jedną z najbardziej zabytkowych i malowniczych dzielnic, a jej zwiedzanie jest całkowicie darmowe. Wobec tego warto przejść się wąskimi i niezwykle urokliwymi uliczkami, a także dać się ponieść sielskiemu i spokojnemu życiu Rawenny.

Pamiętając o tym, że na zwiedzanie miasta mamy jedynie jeden dzień, warto na samym początku, zaraz po przyjeździe do miasta udać się do najważniejszych bazylik i muzeów, czyli do wcześniej wspomnianych miejsc, w których obowiązuje jeden bilet wstępu. Dopiero później warto skierować swoje kroki na starówkę. Dlaczego? Otóż to właśnie tam skupia się praktycznie cała baza gastronomiczna miasta, a więc będzie to idealne miejsce na to, by zjeść prawdziwy włoski lunch i nieco odpocząć. Pierwsza, poranna część zwiedzania nie powinna zająć wam więcej niż 5 godzin, dlatego też do Rawenny warto przyjechać wczesnym rankiem. Dzięki temu będziecie mieć wystarczająco dużo czasu na lunch, a tuż po nim możecie udać się na zwiedzanie przepięknej starówki.

Przeczytaj również Atrakcje Włoch – ciekawe miejsca

Wycieczka do Rawenny – gdzie udać się na tradycyjny, włoski lunch w Rawennie?

Wspomniane już zostało, że gastronomiczna baza miasta skupia się na starówce. Oczywiście warto przybyć na nią około godziny 12:00 lub nawet i 13:00. Powód jest prosty, praktycznie wszystkie lokalne właśnie od tej godziny się otwierają i zapraszają turystów na wyśmienite, tradycyjne potrawy. Tak więc, jeśli już jesteście na starówce w Rawennie, to idealnym miejscem na włoski lunch będzie:

  • Ca’ de Ven- jest to jedna z restauracji, która znajduje się przy Piazza del Popolo. Serwuje ona tradycyjną włoską kuchnię i przepyszne wina do degustacji. Miejsce zaprasza również wegan i wegetarian.
  • Osteria II Paiolo- to kolejna knajpka na starówce w Rawennie. Również zjecie tam przede wszystkim dania kuchni włoskiej, a także te w wersji wegańskiej lub wegetariańskiej.
  • La Gardela- to malownicza restauracja usytułowana w zacisznej uliczce na Starym Mieście w Rawennie. Znajdziecie tu najlepsze włoskie smakołyki, a także lokalne wina.

Wycieczki po co-zobaczyc-w-ravenna

Poprzedni

Jak dostać się na wulkan Stromboli, organizacja wyprawy

Jednodniowa wycieczka na wyspę Procida

Następny

Dodaj komentarz