Jednodniowa wycieczka na Wezuwiusz – przewodnik

Tagi , , , ,

Każdy z podróżnych z pewnością dobrze wie, że to, co jest charakterystyczne dla włoskiego półwyspu, to przede wszystkim wulkany. Jeden z nich, który jest stale aktywny, znajduje się na Sycylii. Stał się on obecnie jednym z najlepszych punktów widokowych na całej wyspie. Drugi wulkan, z którym wiąże się przede wszystkim ogromna historia, znajduje się na obrzeżach niezwykle popularnego wśród polskich turystów miasta, jakim jest Neapol.

Wezuwiusz to bez wątpienia jeden z bardziej interesujących wulkanów w słonecznej Italii. Z tym wulkanem jest bowiem związana historia odnośnie zniszczenia Pompejów. Co więcej, zabrał on kilkanaście tysięcy żyć ludzkich w czasach erupcji. Niemniej jednak jest to niezwykle atrakcyjny punkt widokowy, który co roku przyciąga na obrzeża neapolitańskiej metropolii coraz więcej podróżnych. Jakie są więc możliwości zwiedzania wulkanu i jak dojechać do niego z Neapolu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wezuwiusz – jak dojechać do wulkanu z Neapolu?

Miasto Neapol jest bez wątpienia tym, do którego turyści z Polski podróżują najchętniej. Znajdzie się tam nie tylko całą masę klimatycznych, włoskich knajpek, a także urokliwych plaż. Co najważniejsze, to właśnie na obrzeżach tej metropolii można znaleźć majestatyczny wulkan Wezuwiusz, który swoim wierzchołkiem stale góruje nad miastem. Obszar wulkanu jest w całości otoczony przez lasy i porośnięty przepiękną roślinnością. Jak łatwo można się więc domyślić, podróż do stóp Wezuwiusza nie będzie należała do najłatwiejszych. Turyści powinni wiedzieć, że niestety, ale komunikacją miejską z Neapolu nie da się dotrzeć pod wulkan. Niezbędne będzie więc wypożyczenie samochodu w Neapolu lub zdecydowanie się na podróż taksówką, co jednak może być dość kosztowne. Tak więc jeśli turyści nie chcą się narażać na większe koszty, to wynajęcie samochodu w Neapolu będzie jednym z najlepszych rozwiązań.

Wówczas z miasta należy w pierwszej kolejności wjechać na drogę A3. Na wysokości Centro Commerciale Neapolis należy zjechać na drogę oznaczoną jako E45. Dojedziemy nią do kolejnego Centro Commerciale Le Pendici, na którego wysokości należy skręcić w drogę Via San Vito, która doprowadzi nas prosto pod wulkan Wezuwiusz. Warto pamiętać, że droga ta jest niezwykle kręta i dość trudna, dlatego kierowcy powinni uzbroić się z cierpliwość, gdyż ostatni etap podróży może zająć im najwięcej czasu. Co więcej, należy również pamiętać o tym, że można dojechać jedynie do parkingu, obok którego znajduje się kasa biletowa. Wszystko znajduje się również na terenie Parku Narodowego Wezuwiusza. Na sam szczyt wulkanu trzeba będzie wejść piechotą.

Wezuwiusz w jaki sposób można wejść na wulkan?

Wulkan Wezuwiusz jest jednym z największych symboli Neapolu. To właśnie u jego stóp zostało wzniesione kultowe obecnie miasto. Sam wulkan wznosi się na wysokości 1281 metrów nad poziomem morza. Sama średnica jego krateru wynosi około 500 metrów, podczas gdy głębokość równa jest 230 metrów.  Sam wulkan obecnie kojarzony jest przede wszystkim z wybuchem, który miał miejsce w 79 roku. To właśnie wtedy Wezuwiusz przyczynił się do zniszczenia antycznych miejscowości, jakimi były chociażby Pompeje czy Herkulanum. Wezuwiusz jednak od 1944 roku pozostaje w uśpieniu i nie daje żadnych oznak aktywności, dlatego też stał się miejscem tak chętnie odwiedzanym przez turystów. Jednak w jaki sposób możliwe jest zwiedzanie tego majestatycznego wulkanu?

Otóż chcąc zobaczyć z bliska ten potężny krater, podróżni muszą zaopatrzyć się w bilet wstępu. Mogą oni zarówno zakupić wejściówkę samodzielnie, jak i skorzystać ze specjalnie organizowanych wycieczek wraz z przewodnikiem. Zwiedzanie wulkanu rozpoczyna się od bramy wejściowej, która znajduje się tuż przy parkingu, na którym podróżni mogą pozostawić samochód. Warto wiedzieć, że od momentu przekroczenia bramy wejściowej, aż na sam szczyt Wezuwiusza prowadzi nieutwardzona ścieżka. Z tego też tytułu dobrze jest, by turyści zaopatrzyli się w wygodne buty trekkingowe. Fragmentami konieczna będzie wspinaczka pod niewielkich, drewnianych schodach. Cały spacer jednak nie zajmuje dość długo, gdyż różnica wysokości pomiędzy bramą wejściową a kraterem wynosi zaledwie 250 metrów. Z tego też powodu w około 20 minut podróżni powinni bezpiecznie dostać się do krateru wulkanu. Co jednak zwiedzać i robić w momencie, kiedy turyści znajda się już na szczycie Wezuwiusza?

Co robić na szczycie Wezuwiusza?

Otóż świetnym rozwiązaniem okazuje się spacer wokół potężnego krateru jednego z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. Co chwilę w okolicy krateru znajdują się ławeczki i stoliki, gdzie można się zatrzymać na odpoczynek, czy chociażby nawet na szybki posiłek, o ile podróżni wzięli ze sobą zapas prowiantu i napojów. Dzięki spacerowi wokół krateru będą oni mogli podziwiać majestatyczne i zapierające dech w piersiach widoki na Zatokę Neapolitańska. Warto również przygotować się na to, że z krateru co jakiś czas wydobywają się również niewielkie ilości dymu, jednak nie stanowią one żadnego zagrożenia. Dla podróżnych, którzy zapomnieli się zaopatrzyć w napoje czy przekąski, został przygotowany na szczycie Wezuwiusza niewielki sklepik. Można się tam zaopatrzyć w pamiątki, ciepłą herbatę i kawę, a także słone i słodkie przysmaki. Warto jednak pamiętać, że ceny będą o wiele wyższe niż w samym Neapolu.

Kiedy najlepiej wybrać się na zwiedzanie wulkanu?

Wielu podróżnych zastanawia się, jakie warunki panują w okolicy krateru wulkanicznego i kiedy jest najodpowiedniejsza pora, by udać się na zwiedzanie majestatycznego Wezuwiusza. Cóż, okazuje się, że na to pytanie po prostu nie da się udzielić jednej, właściwej odpowiedzi. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że wulkan ma swoją wysokość i warunki panujące przy samym kraterze z pewnością będą się różnić od tych, które panują na dole. Z pewnością na szczycie Wezuwiusza będzie o wiele chłodniej, a także będą występowały silne podmuchy wiatru.

Co więcej, jednym z największych problemów panujących na szczycie są zachmurzenia. Warto więc pamiętać, że jeśli już od dołu widzimy chmury na wysokości szczytu wulkanu, to widoczność na samej górze będzie bardzo mocno ograniczona, a czasem nawet niewystarczająca, by zobaczyć chociaż fragment Zatoki Neapolitańskiej.

Pogoda na Wezuwiuszu może zaskoczyć

Co więcej, pogoda na szczycie wulkanu jest mocno nieprzewidywalna. Czasem może zdarzyć się tak, że chmury, które podróżni zauważą rankiem, już za kilka godzin mogą po prostu zniknąć. Warto więc dokładnie obserwować stopień zachmurzenia i samodzielnie wybrać najodpowiedniejszy moment na odwiedzenie krateru Wezuwiusza. Kolejnym problemem, który mogą napotkać turyści podczas wyprawy na wulkan, jest mgła, najczęściej pojawiająca się przy samym kraterze. Wówczas jednak, jeśli widoki są całkowicie przysłonięte przez mgłę, ale jednocześnie występuje silny wiatr, warto po prostu przeczekać ten moment na jednej z ławeczek. Istnieje spora szansa, że wiatr chociażby na kilka minut odsłoni całe wnętrze krateru.

Niestety dla większości turystów zachmurzenia panującego na wulkanie nie da się przewidzieć. Nie ma ono żadnego związku z obecnie panującą porą roku. Często może zdarzyć się tak, że na dole będzie całkowicie bezchmurnie, a także będzie panowała dość wysoka temperatura, podczas gdy na szczycie wulkanu w dalszym ciągu będą unosiły się chmury. Jeśli jednak podróżni zdecydowali się na pozostanie w Neapolu kilka dni, to jeden dzień warto poświęcić na zwiedzanie Wezuwiusza, a także na obserwowanie chmur. Warto bowiem przeczekać niesprzyjające warunki atmosferyczne i udać się na zwiedzanie krateru w najdogodniejszym do tego momencie.

Niektórzy podróżni zastanawiają się, czy zimą w dalszym ciągu jest możliwe zwiedzanie wulkanu. Okazuje się, że oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, jednak może nie należeć do najprzyjemniejszych. Porą zimową na Wezuwiuszu częstym zjawiskiem są opady śniegu. Z racji tego, że ścieżka prowadząca na szczyt jest nieutwardzona, podróżni mogą ją zastać skąpaną w błocie. Wówczas zwiedzanie wulkanu w takich warunkach może być całkowicie zabronione.

O czym należy pamiętać, wybierając się na zwiedzanie Wezuwiusza?

Turyści, którzy chcą wspiąć się na sam szczyt tego majestatycznego wulkanu, powinni przede wszystkim pamiętać o skompletowaniu odpowiedniej odzieży i obuwia. Wspomniane już zostało, że ścieżka prowadząca do krateru jest dość grząska i niczym nieutwardzona. Z pewnością więc przydadzą się solidne i stabilne buty trekkingowe. Warto wybrać modele z antypoślizgowymi podeszwami, a także takie, które można zasznurować ponad kostkę. Kolejną kwestią jest odpowiednie ubranie. Warunki panujące na szczycie wulkanu znacznie będą się różnić od tych, które panują w samym Neapolu. Niech więc nie zmyli Was 20 stopni Celsjusza w cieniu. Wybieranie się na zwiedzanie wulkanu w krótkich spodenkach nie jest najlepszym pomysłem. Warto postawić na wygodne i długie spodnie, a także bluzkę z długim rękawem.

Co więcej, obowiązkowo do plecaka należy zapakować płaszcz przeciwdeszczowy – parasolka nie jest najodpowiedniejszym rozwiązaniem, chociażby z uwagi na to, że w okolicy krateru występują dość silne powiewy wiatru, co może ją po prostu zniszczyć. Warto również zapakować dodatkową bluzę lub sweter, gdyż pogoda na Wezuwiuszu potrafi być bardzo kapryśna. Nie zapomnijmy także o prowiancie, kanapki czy inne słone przekąski z pewnością świetnie się sprawdzą podczas odpoczynku na jednej z ławeczek w okolicy krateru. Warto również zabrać ze sobą termos z gorącą kawą lub herbatą. Wspomniane zostało, że na szycie Wezuwiusza znajduje się co prawda sklepik dla zapominalskich zwiedzających, jednak panujące w nim ceny mogą skutecznie odstraszyć turystów. Warto więc zadbać o odpowiednie zaopatrzenie się, dzięki temu nie tylko uda się sporo zaoszczędzić, ale jednocześnie niczego podróżnym nie zabraknie.

Poprzedni

Wakacje w Trapani – atrakcje, przewodnik, hotele, plaże

Wakacje w Cefalu – atrakcje, przewodnik, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz