Jednodniowa wycieczka na Wezuwiusz

, Tagi , , , ,

Wezuwiusz to wulkan na terenie Włoch, a zarazem jest jedną z atrakcji turystycznych w tym regionie. Sławę zawdzięcza głównie zagładzie, jaką sprowadził na Pompeje i okolice. Ale okolicznej ludności dostarczał też wiele pozytywów. Jak zatem zaplanować wyjazd i dlaczego warto się tu wybrać? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wezuwiusz – słowem wstępu

Wezuwiusz góruje nad Zatoką Neapolitańską. Od 70 lat w milczeniu egzystuje obok swoich neapolitańskich sąsiadów. Nikt nie wie, kiedy się obudzi, a jedyną pewną rzeczą jest to, że pewnego dnia się obudzi. Znowu. Patrząc w dół na rozległą kalderę Wezuwiusza, trudno sobie wyobrazić, że dawne gwałtowne erupcje spowodowały utratę życia i trwałą zmianę linii rodzinnych.

Wezuwiusz i Pompeje
Wezuwiusz i Pompeje, licencja: shutterstock/By Darryl Brooks

Wezuwiusz wchodzi w skład starowulkanów. Początki jego aktywności to czas sprzed nawet 16 tys. lat. Najbardziej wzmożony okres aktywności wulkanu, to lata 1631–1872. Według wszelkich ostatnich pomiarów, jego wysokość wynosi 1281 m n.p.m., natomiast głębokość krateru – 230 m, zaś średnica – 550–650 m. Aktualny stożek to ten w wybuchu z 79 roku. Wtedy zniszczono zostały też Pompeje, Stabie oraz Herkulanum.

W tym przewodniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o tym, jak zaplanować swoją wizytę na Wezuwiuszu, w tym, jak dojechać na miejsce, czy potrzebujesz wycieczki (i nasz wybór najlepszych), informacje o samej wędrówce, a nawet kilka rekomendacji innych wędrówek w obrębie parku narodowego.

Jak dostać się na Wezuwiusz?

Jeśli chcesz dostać się na Wezuwiusz z Neapolu, to musisz odbyć krótką podróż pociągiem EAV Circumvesuviana do Ercolano, a następnie skorzystać z autobusu turystycznego.

Od czego dokładnie zacząć? Należy udać się na Piazza Garibaldi w Neapolu (Google Maps). Następnie trzeba wybrać niebieską linię „Sorrento”; przy zakupie biletu należy zapytać o „Ercolano Scavi”. Koszt przejazdu wynosi 2,80 euro za osobę w jedną stronę (zdecydowanie preferowana jest płatność gotówką, ale można też płacić kartą), a przejazd trwa około 20 minut.

Na początku udaj się na dworzec i kup bilet, możesz go kupić także w sieci. Po zakupie biletu należy przejść przez barierki i zejść na dół na perony. Znajdują się tam ekrany z informacjami o odjazdach i przyjazdach. Upewnij się, że wsiadasz do pociągu, którego stacja docelowa to Sorrento, ponieważ przejeżdżają tamtędy inne linie Circumvesuviana.

Wysiądź na stacji Ercolano Scavi i udaj się do biura Vesuvio Express (po lewej stronie, tuż za stacją), gdzie możesz kupić bilety na przejazd, jeśli nie zakupiłeś ich wcześniej przez Internet.

Częstotliwość jazdy

Oczekuje się, że pasażerowie wrócą do autobusu po 90 minutach od wysadzenia przy wejściu, jednak pod warunkiem, że są wolne miejsca, można wsiąść do dowolnego autobusu kursującego w dół, obsługiwanego przez firmę.

Zwiedzanie Wezuwiusza i Pompei

Zdając sobie sprawę, że nie ma sensu zwiedzać zniszczonego miasta, a jednocześnie lekceważyć wulkan znajdujący się tuż obok, większość osób odwiedzających Wezuwiusz robi to w połączeniu z kilkoma godzinami w Pompejach; tak właśnie zrobiliśmy.

Niezależni turyści mają dwie możliwości przemieszczania się między tymi dwoma miejscami:

  • Publiczny autobus (tańszy, ale mniej regularny)
  • Prywatny autobus Vesuvio Express (droższy, kursuje częściej)

Na temat tego, jak zwiedzić te dwa miejsca w ciągu jednego dnia niezależnie, napisaliśmy cały post, więc polecamy zajrzeć tam, aby poznać wszystkie szczegóły.

Zorganizowana wycieczka

Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy ludzie wolą przyłączenia się do zorganizowanych wycieczek i nie muszą walczyć z transportem publicznym, zwłaszcza gdy trzeba przemieszczać się między dwoma miejscami. Jeśli tak właśnie jest w Twoim przypadku, to w sieci z pewnością znajdziesz interesujące opcje.

Wypad samochodem

Inną możliwością jest dotarcie do Wezuwiusza samochodem. Jedynym problemem jest dość ograniczony parking.

Kosztuje on 5 euro za samochód, a parking można znaleźć tutaj (jest dobrze oznakowany). Gdy parking jest już pełny, ludzie parkują na poboczu drogi prowadzącej do wulkanu. Jest to bezpłatne, ale należy pamiętać, że robi się to na własne ryzyko. Oficjalny parking znajduje się 1,5 km od kasy biletowej – można tam dojść pieszo lub dojechać małym busem, który kosztuje 1 euro za osobę.

Droga na górę jest stroma i kręta, pełna ślepych zakrętów i ostrych zakrętów. Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy w górę i w dół, zwłaszcza jeśli w twoją stronę zbliża się duża wycieczka lub autobus publiczny…

WĘDRÓWKA NA WEZUWIUSZ (SZLAK GRAN CONO)

Dystans | 4 km

Czas trwania | ok. 2 godz.

Wysokość wzniesienia | 175 m

Wysiłek | Łatwy

W porównaniu z innymi wycieczkami na wulkany (których odbyliśmy już kilka), wędrówka na Wezuwiusz jest całkiem łatwa. Właściwie nazwalibyśmy ją bardziej spacerem niż wędrówką.

Zaczynając od bramek biletowych, mija się wkrótce mały stragan z napojami, przekąskami itp. oraz publiczne toalety, a następnie żwirową ścieżkę z zakrętami.

Ten odcinek, aż do krawędzi wulkanu, jest najtrudniejszą częścią wędrówki. Odcinek ten ma tylko 800 m długości, ale za to wiąże się z niewielkim przewyższeniem, co oznacza, że na pewno poczujesz to w nogach! Jeśli masz stosunkowo dobrą kondycję, powinieneś poradzić sobie bez większych trudności.

Po 20-30 minutach dotrzesz do małego sklepu z pamiątkami po lewej stronie, a obok niego do biura przewodnika (w którym możesz zaczekać na małą zorganizowaną wycieczkę – więcej na ten temat później).

Dalsza część wędrówki jest dużo, dużo łatwiejsza, z niewielkimi wzniesieniami i upadkami. Poza tym uwagę przyciągają przede wszystkim spektakularne widoki na Zatokę Neapolitańską po prawej stronie i kalderę (krater wulkanu) po lewej.

Vesuvius National Park is an Italian national park centered on the active volcano Vesuvius, southeast from Naples.
Park Narodowy Wezuwiusz, Neapol Włochy., licencja: shutterstock/By tommaso lizzul

Należy pamiętać, że nie jest to trasa z pętlą i nie można obejść całej krawędzi wulkanu. Zamiast tego przejdziesz jeszcze około kilometra. Wtedy dotrzesz do małego baru/kawiarni sprzedającej napoje itp. w punkcie widokowym, a następnie zawrócisz i udasz się w drogę powrotną.

ILE CZASU POTRZEBA NA WSPINACZKĘ I ZWIEDZANIE WEZUWIUSZA?

Osoby, które mogą mieć większe trudności z dotarciem na szczyt, powinny przeznaczyć na to dwie godziny – choć zdajemy sobie sprawę, że jeśli uczestniczysz w zorganizowanej wycieczce lub musisz zdążyć na autobus powrotny do Ercolano, możesz być nieco bardziej ograniczony czasowo.

Jednym z elementów, który prawdopodobnie wpłynie na szybkość podróży każdego z uczestników, jest pora roku. W południowych Włoszech panują niewiarygodnie gorące lata, a jeśli spróbujesz odwiedzić wulkan w środku dnia w okresie od czerwca do września, nawet najsprawniejsi nie będą chcieli wejść na górę z obawy przed utratą przytomności z powodu wyczerpania cieplnego na samym szczycie!

ALTERNATYWNE TRASY WĘDRÓWEK

W latach 2001-2003 Park Narodowy Wezuwiusza otworzył aż 11 nowych szlaków (o łącznej długości 54 kilometrów). Wszystko po to, aby umożliwić turystom zwiedzanie obszaru poza „Gran Cono”. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z nich.

TRASA 1 | PRZEZ DOLINĘ DELL’INFERNO

Szlak ten, rozpoczynający się w miejscowości Ottaviano, prowadzi przez lasy, zarośla. Ciągnie się też wzdłuż dawnej kaldery góry Somma, ukazując obszary najbardziej reprezentatywne dla flory, fauny i dzikiej przyrody parku.

Ta 12-kilometrowa wędrówka uważana jest za trudną i powinna zająć około 7 godzin.


TRASA 2 | COGNOLI DI OTTAVIANO (CZASOWO ZAMKNIĘTA)

Ten dziki szlak, rozpoczynający się w Ottaviano, prowadzi wschodnim zboczem góry Somma, mijając grzbiety dawnego wulkanu. Oferuje również spektakularne widoki na Zatokę Neapolitańską.

Trasa o długości 11,5 km uważana jest za trudną, a na jej pokonanie należy przeznaczyć 8 godzin.


TRASA 3 | GÓRA SOMMA

Począwszy od Ercolano, jest to fascynujący szlak pierścieniowy. Prowadzi do Punta Nasone (najwyższy szczyt góry Somma), a także obok strumieni lawy z ostatniej dużej erupcji w 1944 roku.

Kolejna trasa uważana za trudną ma długość 9 km, a jej pokonanie zajmie około 5,5 godziny.

TRASA 4 | RISERVA TIRONE

Szlak ten, rozpoczynający się w Ercolano, prowadzi przez rezerwat leśny Tirone-Alto Vesuvio, a kończy się na Wezuwiuszu.

Trasa o średnim stopniu trudności, o długości ok. 11 km. Czas przejścia: 6 godzin.

JAK SIĘ UBRAĆ I CO ZABRAĆ?

Zdecydowanie nie jest to aktywność, podczas której musisz być wyposażony w drogi sprzęt outdoorowy. Jednak jest kilka rzeczy, które ułatwią Ci tę „wędrówkę” – chodzi o odpowiednie przygotowanie! To znaczy, w co należy się ubrać i co ze sobą zabrać.

Ponieważ zwiedzaliśmy Wezuwiusz w ramach dłuższej przerwy letniej, nie mieliśmy ze sobą butów do chodzenia, więc włożyliśmy buty do biegania. Były one całkowicie wystarczające. Jednak biorąc pod uwagę niestabilną, zakurzoną powierzchnię, po której będziesz chodzić, to warto stawiać na wygodne i bezpieczne buty.

Vesuvius volcano crater next to Naples in a summer day, Italy
krater Wezuwiusz,, Italy, licencja: shutterstock/By Sergii Figurnyi

Cokolwiek zrobisz, nie zakładaj klapek! Osobiście nikogo w nich nie spotkaliśmy, ale słyszeliśmy, że nie jest to rzadkie zjawisko.

To, co jeszcze chcesz założyć, zależy od pory roku, w której się znajdujesz. W miesiącach letnich dobrze jest mieć coś luźnego i chłodnego, ale pamiętaj też o kapeluszu i dużej ilości wody. Wcześniej lub później w ciągu roku trzeba mieć świadomość, że na szczycie może być dość chłodno, więc rozsądnie jest mieć w torbie jeszcze jedną warstwę.

CZY POTRZEBUJESZ PRZEWODNIKA LUB WYCIECZKI?

W przeciwieństwie do Pompei, gdzie uważamy, że wycieczka z przewodnikiem zdecydowanie wzbogaci twoje doświadczenie, to Wezuwiusz jest miejscem, w którym możesz radzić sobie sam.

W ramach ceny biletu każdy ma możliwość wzięcia udziału w krótkiej, 10-15-minutowej wycieczce, która wyrusza w regularnych odstępach czasu ze schroniska dla przewodników, znajdującego się obok sklepu z pamiątkami, tuż po przybyciu na krawędź krateru.

Wystarczy zająć miejsce i czekać na następną!

Jeśli wolisz, aby logistyka i transport zostały załatwione za Ciebie, a kompetentny przewodnik służył Ci pomocą i wzbogacał Twoje doświadczenie, polecamy zapoznanie się z ofertą w sieci.

Wspinaczka na Wezuwiusz – czy to bezpieczne?

Wspinaczka na Wezuwiusza to dość standardowa aktywność turystyczna we Włoszech. Jeśli jesteś w stosunkowo dobrej formie, a przy tym także przestrzegasz znaków ostrzegawczych, to nie masz czego się bać.

Z badań przeprowadzonych w 2017 r. na temat zgonów związanych z wulkanami w ciągu ostatnich 500 lat wynika, że średnio tylko jedna osoba zginęła na szczycie wulkanu. Ponadto faktem jest, że zdecydowana większość zgonów na tych obszarach dotyczy jedynie mieszkańców.

Mount volcano Vesuvius in Napoli. view of the crater of the volcano from above. photo from a drone from the sky
widok na Wezuwiusz, Włochy licencja: shutterstock/By Andrii Kozak

Mimo to, mimo wielu lat względnej ciszy, Wezuwiusz jest nadal uważany za jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. Nie chodzi o to, czy wybuchnie ponownie, ale raczej kiedy. Wystarczy przeczytać raporty o niszczycielskiej erupcji wulkanu na White Island w Nowej Zelandii, by zrozumieć, jak tragiczne w skutkach mogą być takie nieprzewidziane katastrofy.

Najlepsze hotele w Kampanii

Poprzedni

Piza – krótki przewodnik turystyczny

Jak zorganizować jednodniową wycieczkę na Capri?

Następny

Dodaj komentarz