Procida — niewielka, ale urokliwa włoska wyspa leżąca na Morzu Tyrreńskim. Leży na skraju pięknej Zatoki Neapolitańskiej i na północ od wyspy Capri. Wyspa nie jest popularnym kurortem turystycznym, ale może być idealnym miejscem na 1-dniową wycieczkę podczas pobytu w Neapolu czy w trakcie wakacji na wyspie Ischia lub na Wybrzeżu Amalfitańskim. Jak zaplanować jednodniową wycieczkę, aby nie pominąć żadnej z atrakcji?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Dzień na wyspie — plan wycieczki
Procida to wyspa wulkanicznego pochodzenia leżąca na Morzu Tyrreńskim. Jest najmniejszą z wysp Zatoki Neapolitańskiej i jedną z czterech Wysp Flegrejskich. Mimo niewielkich rozmiarów uznawana jest za perełkę Zatoki Neapolitańskiej. Wyspa jeszcze do niedawna była cichą i spokojną osadą rybacką i wciąż pozostaje nienaruszona przez masową turystykę. Z pewnością zachwyci każdego miłośnika Włoch. Choć Procida leży rzut beretem od wybrzeża turystycznego Neapolu, to trafiając na nią, można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tu lata temu. Miejsce nie jest co prawda typowym turystycznym kurortem, ale z roku na rok staje się coraz popularniejsze wśród turystów. Wyspa pozostaje w cieniu Ischii i Capri i nie oferuje aż tylu atrakcji co jej sąsiadki. Mimo wszystko warto ją odwiedzić. Wycieczka tu pozwala na chwilę oddechu i ucieczkę od zgiełku miasta. Przy okazji spędzenie czasu w otoczeniu zabytków, wspaniałej, śródziemnomorskiej przyrody i doskonałej włoskiej kuchni.

Zobacz również Włochy z Lotu ptaka
Jak dotrzeć na wyspę?
Najprostszym sposobem dostania się na wyspę jest dopłynięcie tu wodolotem lub promem, które pływają regularnie nawet kilkanaście razy dziennie. Dopływają tu między innymi łodzie z Neapolu i wysp Capri oraz Ischiia. Łodzie wypływające z Neapolu startują z Molo Beverello obok Castell Nuovo. Rejs trwa niecałą godzinę i kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu euro, w zależności od firmy. Procida jest na tyle mała, że w każdy jej zakątek można bez problemu dotrzeć pieszo. Na miejscu można również skorzystać z rowerów albo skuterów, a nawet wynająć jedną z łodzi cumujących wzdłuż wybrzeża.
Na wyspie można spędzić kilkudniowy urlop, można ją też z powodzeniem zwiedzić w ciągu kilkugodzinnego spaceru. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie całodniowej wycieczki. Aby nie ominąć niczego, warto ruszyć na wyspę już w godzinach porannych, a bilet powrotny kupić na jeden z ostatnich rejsów. Mimo niewielkich rozmiarów wyspy, niczego na niej brakuje. Na 4 kilometrach kwadratowych zmieściło się kilka zabytków, wiele pięknych miejsc pełnych pocztówkowych widoków oraz sporo ścieżek spacerowych i plaż. Mieści się tu również mnóstwo smacznych restauracji.
Procida – jakie zabytki warto zwiedzić na wyspie?
Znakiem rozpoznawczym Procidy jest jej portowe wybrzeże i kolorowa, średniowieczna zabudowa. Za pozostałościami dawnych murów otaczających wyspę skrywa się mnóstwo uroczych domów i kamienic w pastelowych barwach. Znajdują się tu także duże przystanie pełne łodzi i kutrów rybackich – główny port, czyli Marina Grande oraz dwa mniejsze Marina i Chiaiolella. Wzdłuż wybrzeża wyspy znajduje się wiele pięknych plaż. Nie brakuje też miejsc z widokiem na miasto i oczywiście na otaczające wyspę morze.

Co warto zobaczyć?
Najpopularniejszym i zarazem najstarszym miejscem na wyspie Procida jest dzielnica Terra Murata. Jest to położone na wzniesieniu historyczne i kulturalne centrum z widokiem na morze oraz wieloma zabytkowymi budowlami. Poza średniowieczną zabudową i pozostałościami dawnych fortyfikacji znajduje się tu między innymi tysiącletnie opactwo San Michele Arcangelo. Poświęcone jest patronowi wyspy. Znajdują się tam liczne dzieła sztuki, bogato zdobiony barokowy kościół Madonna delle Grazie oraz panoramiczny plac Piazza dei Martiri — miejsce represji Burbonów. U podnóża Terra Murata rozciąga się najstarsza część dzielnicy, czyli Casale Vascello. To doskonale zachowany XVII-wieczny kompleks pełen wąskich i ciasnych uliczek prowadzących do dużego, brukowanego dziedzińca. Od wieków jest miejscem spotkań mieszkańców, a dziś także miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Jest tu pełno ciekawych zabudowań w dość nietypowych kształtach, które z pewnością były świadkami wielu interesujących historii.
Na terenie Terra Murata znajduje się kolejny cenny zabytek wyspy, są nim opuszczone zabudowania Palazzo d’Avalos. To monumentalny kompleks XVI-wiecznych budowli, które dawniej pełniły funkcję siedziby kardynała. Później był rezydencją królewską, a na koniec stały się szkołą wojskową i więzieniem, które funkcjonowały aż do drugiej połowy lat 80-tych XX wieku (od tamtej pory budynki stoją opuszczone). Na miejscu można obejrzeć ogród i pozostałości po dawnych apartamentach królewskich, a nawet dawne sale więzienne. Zwiedzanie jest możliwe codziennie, a w godzinach 10:30-13:00 można skorzystać z usług przewodnika, bilet wstępu kosztuje około 12 euro. Jedną z atrakcji tego miejsca obok wartości historycznej są niesamowite widoki na kolorową panoramę wyspy.

Muzea
Po zwiedzeniu ruin warto odwiedzić pobliskie muzeum La casa di Graziella, które jest poświęcone Grazielli, bohaterce powieści Alphonse’a de Lamartine’a i przy okazji opowiada historię życia na wyspie. Stworzono je we wnętrzu Palazzo della Cultura — zabytkowego budynku mieszkalnego z przełomu XIX/XX wieku, a w środku można obejrzeć między innymi dawny wystrój, pamiątki i oryginalne wyposażenie typowego domu. Taras tego budynku jest najwyżej usytuowanym punktem widokowym na wyspie, roztacza się z niego spektakularny, panoramiczny widok na całą zatokę. Nieopodal, na szczycie klifu wznosi się klasztor Santa Margherita Nuova. Już sam jego widok jest nie lada atrakcją, a wejście na szczyt gwarantuje wspaniałe widoki na wybrzeże.
Obok przystani i głównego portu stoi zabytkowy budynek Instytutu Morskiego, a w nim Museo del Mare, czyli Muzeum Morskie poświęcone działalności morskiej mieszkańców wyspy. Muzeum jest czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-13:00.
Okolice głównego portu Procidy, czyli Marina Grande są najbardziej turystyczne, jednak najpiękniejszą częścią wyspy jest jej południowa część z portem Marina Corricella i wszystkim tym, co znajduje się dookoła niego. Jest tu bardziej spokojnie, ale tez bardziej kolorowo, a na ulicach, zamiast turystów można spotkać mieszkańców.

Czarne plaże na wyspie Procida
Po zwiedzeniu wyspy można zakończyć popołudnie wizytą na jednej z tutejszych plaż. Wyspa posiada długie wybrzeże z wieloma plażami i dostępem do przyjemnie ciepłego, krystalicznie czystego Morza Tyrreńskiego. Jako że wyspa ma wulkaniczne pochodzenie, plaże pokrywa czarny piasek. Nagrzewa się on w ekspresowym tempie, więc spacer na boso w upalny dzień może nie być najlepszym pomysłem.
Na wschodzie wyspy znajduje się piaszczysta plaża Spiaggia Chiaia. Prowadzą do niej kamienne schodki, można stąd podziwiać widok na zabytkową część wyspy. Zejście na wybrzeże jest strome, ale plaża jest przyjemna i bezpieczna z płytkim, spokojnym i bardzo czystym morzem. Jest też bar oraz możliwość wypożyczenia parasola i leżaków. Na północy wyspy w pobliżu przystani mieści się żwirowa plaża Spiaggia Lingua z widokiem na neapolitańskie wybrzeże i wulkan Wezuwiusz. Po przeciwnej stronie portu można odnaleźć spokojną plażę Spiaggia di Silurenza. Pokrywa ją piasek i kamienie. Z plaży możemy podziwiać piękne klify.
Po przeciwnej stronie wyspy także nie brakuje miejsc do plażowania, w niewielkiej zatoce na zachodnim wybrzeżu ukryte są dwie plaże — Spiaggia di Punta Ottimo oraz Spiaggia Cala del Pozzo Vecchio. Obie pokryte piaskiem i drobnymi kamieniami. Nieco niżej znajdują się kolejne — szeroka i piaszczysta plaża Spiaggia libera di Ciraccio oraz plaża Spiaggia libera della Chiaiolella. Można z nich podziwiać niesamowite formacje skalne.
W pobliżu zachodniego brzegu wyspy znajduje się park dzikiej przyrody Faraglioni di Procida, idealne miejsce na podziwianie zachodu słońca. Będąc w tej części Procidy, można dostrzec sąsiadującą z nią jeszcze mniejszą wysepkę Vivara. Obie wyspy są ze sobą połączone mostem, jednak Vivara jest obecnie terenem rezerwatu przyrody objętym ścisłą ochroną i można ją podziwiać jedynie z oddali.

Gdzie zjeść? Najlepsze włoskie restauracje na wyspie
Na wyspie Procida nie brakuje atrakcji i pięknych miejsc, w których można spędzić czas. Po zwiedzaniu zawsze przychodzi czas na złapanie oddechu i uzupełnienie energii. Można to zrobić w jednej z lokalnych restauracji, a jest ich tu całkiem sporo. Kuchnia włoska jest prosta i bardzo smaczna, a jej wyspiarska wersja to prawdziwa uczta dla zmysłów. Mieszkańcy wyspy zajmują się głównie rybołówstwem oraz pracą na morzu, więc można tu liczyć na świeże ryby i owoce morza.
- Da Girone — przytulna restauracja z rodzinną atmosferą i widokiem na morze. W menu wszystkie popularne włoskie potrawy (adres: Lungomare Cristoforo Colombo 4, Procida).
- La Lampara — wykwintna nadmorska restauracja z tarasem i widokiem na przystań. Zjemy tu dania włoskiej kuchni w najlepszym wydaniu (adres: Via Marina di Corricella 88, Procida).
- La Locanda del Postino — klimatyczny lokal położony przy samym morzu, z pięknym widokiem i pysznym jedzeniem oraz lokalnym winem (adres: Via Marina di Corricella 43, Procida).
- Ristorante La Pergola — niesamowity lokal w samym sercu wyspy, z romantycznym wnętrzem i tarasem zacienionym drzewami cytrynowymi. W menu znajdują się wszystkie dania tradycyjnej, włoskiej kuchni (adres: Via Salette 10, Procida)..
- Tonino La Conchiglia — przytulna restauracja w pobliżu plaży, ze smacznym menu i wspaniałym widokiem na zabytkową część wyspy, morze, przystań i majaczący w oddali Wezuwiusz (adres: Via Pizzaco 10, Procida).
- Pizzeria Vefio — niewielka pizzeria ukryta na piętrze kamienicy. W ofercie ma doskonałą pizzę neapolitańską przygotowywaną na oczach gości (adres: Via Libertà 75, Procida).
- Restaurant Pizzeria Fuego — lokal przy brzegu morza w pobliżu przystani Marina Corricella. Na miejscu wszystko to co we włoskiej kuchni najlepsze – pizza, makarony, owoce morza oraz desery i wino (adres: Via Marina di Corricella 45, Procida).

Procida jako plan filmowy
Procida wielokrotnie stawała się planem filmowym, nakręcono tu wiele scen dla ponad 35 filmów światowego kina. Wśród tych najciekawszych jest między innymi wielokrotnie nagradzany „Utalentowany Pan Ripley” z Mattem Damonem w roli głównej, ”Il Postino” opowiadający losy listonosza-poety czy „Wyspa Artura” na podstawie powieści napisanej przez Elsę Morante. We wrześniu na wyspie organizowany jest festiwal filmowy Procida Film Festival, podczas którego można zobaczyć projekcje wielu filmów. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzenia wyspy śladami filmowych bohaterów w towarzystwie przewodnika oprowadzającego po najciekawszych miejscach.