Jednodniowa wycieczka z Ligurii na Lazurowe Wybrzeże

Tagi , , , , ,

Liguria jest jednym z najbardziej turystycznych regionów Włoch. Podróżni często obierają San Remo lub urokliwą miejscowość Ventimiglia na swój docelowy kierunek wakacji. Nie da się ukryć, że wybrzeże Morza Liguryjskiego to przede wszystkim fenomenalne plaże i wiecznie słoneczna pogoda. Jeśli planujesz taki wyjazd, to koniecznie niech w jeden dzień odbędzie się wycieczka z Ligurii na Lazurowe Wybrzeże. Podróż w liguryjskich miasteczek nie jest skomplikowana. Sprawdź więc, jak urozmaicić swoje wakacje.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się na Lazurowe Wybrzeże z Ligurii?

Liguria bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych regionów Włoch. San Remo czy Ventimiglia to miasta wyjątkowo oblegane przez turystów. Co ciekawe zaletą Ligurii jest także jej lokalizacja. Tuż po drugiej, zachodniej stronie znajduje się francuski odpowiednik tego regionu, czyli Lazurowe Wybrzeże. Okazuje się, że będąc w miejscowościach liguryjskich, możesz bez większych problemów zorganizować dla siebie jednodniową wycieczkę właśnie do Monako, Nicei czy Cannes. Chcąc dostać się z Ligurii na Lazurowe wybrzeże, do wyboru masz dwa rozwiązania: wypożyczenie samochodu lub skorzystanie z komunikacji miejskiej. Faktem jest, że to podróż samochodem może okazać się znacznie szybsza i wygodniejsza, jednak nie wszystkie wypożyczalnie zgodzą się na zagraniczną podróż, nawet jeśli jest ona wyjątkowo krótka. Z kolei komunikacja miejska nie powinna sprawić Ci większego problemu. Podczas podróży będziesz mógł podziwiać niesamowitą linię brzegową oraz kolejne, fenomenalne miasta.

View on the old part of Menton, Provence-Alpes-Cote d'Azur, France Europe during a summer evening. Menton French rivieraa
Widok na starą część Menton, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Francja Europa podczas letniego wieczoru, licencja: shutterstock/By fokke+baarssen

Pociągiem z San Remo i Ventimiglia na Lazurowe Wybrzeże – ceny biletów, czas podróży

Jednym z najlepszych wyborów dla Ciebie, jako turysty, będzie podróż pociągiem z Ligurii na Lazurowe Wybrzeże. Możesz się tam dostać z dwóch miejscowości: San Remo i Ventimiglia. Czas trwania podróży oraz koszty analogicznie będą zróżnicowane, w zależności od tego, skąd wyruszasz i gdzie docelowo się udajesz. Niemniej jednak pierwszym, ważniejszym miejscem na mapie Lazurowego Wybrzeża jest nic innego, jak słynne Monako. Załóżmy więc, że podróżujesz pociągiem właśnie tam – w pierwszej kolejności. Wówczas czas podróży i ceny biletów będą przedstawiały się w następujący sposób:

 • San Remo – Monako – jeśli dokonasz wcześniejszej rezerwacji, możesz kupić bilet nawet za około 70 złotych. Weź pod uwagę, że niestety, ale w miejscowości Ventimiglia będziesz musiał zmienić pociąg. Czas trwania takiej podróży to około godziny i 40 minut.
 • Ventimiglia – Monako – Ventimiglia jest graniczną miejscowością Ligurii, więc analogicznie znajduje się ona bliżej Monako. Nie musisz się przesiadać. Za bilet zapłacisz około 4,90 euro, a czas podróży wyniesie jedynie 35 minut.

Jak więc widzisz, bez najmniejszych problemów możesz zaplanować swoją podróż z Ligurii do najważniejszych miast i miasteczek Lazurowego Wybrzeża.

Wycieczka z Ligurii na Lazurowe Wybrzeże – oto plan zwiedzania: Nicea, Monako i Cannes w jeden dzień

Do najważniejszych miejscowości Lazurowego Wybrzeża zaliczają się: Wielkie Księstwo Monako – miasto-państwo – Nicea oraz Cannes. Choć może Ci się wydawać to mało prawdopodobne, to jednak wszystkie te miejscowości możesz zwiedzić dokładnie w jeden dzień. Jak więc powinna przebiegać jednodniowa wycieczka z Ligurii na Lazurowe Wybrzeże? Oto krótki poradnik!

1. Wczesnym rankiem wyjedź z Ligurii do Monako

Monako to niewielkie miasto-państwo, które zamieszkiwane jest jedynie przez 36 tysięcy osób. Dojedziesz tam w około 35-60 minut i od razu możesz zacząć zwiedzanie. Poświęcisz na nie około 3 godziny, po czym wyruszysz w dalszą podróż. Zwiedzając Monako zwróć szczególną uwagę na:

 1. Casino De Monte-Carlo – usytuowane u stóp słynnego wzgórza o tej samej nazwie jest jednym z najbardziej prestiżowych i najsłynniejszych kasyn w Europie;
 2. Muzeum Oceanograficzne – to idealne rozwiązanie dla Ciebie, jeśli interesujesz się podwodnym światem;
 3. Pałac Księcia Monako – Monako wciąż jest księstwem, a pałac rodziny królewskiej udostępniony jest dla zwiedzających. Tego nie możesz przegapić.

Po krótkim pobycie na plaży i przerwie na kawę, przygotuj się do dalszej podróży!

Monako Port wieczorny widok
Monako Port wieczorny widok, licencja: shutterstock/By tichr

2. Z Monako udaj się pociągiem do Nicei

Nicea to jedno z większych miast we Francji, które zamieszkuje na co dzień ponad 300 tysięcy osób. Jest to miasto o bogatej historii i fenomenalnej architekturze. Niestety, nie zwiedzisz wszystkiego w kilka godzin, aczkolwiek poświęć co najmniej 4-5 godzin. To wystarczająca ilość czasu, by zobaczyć to, co najważniejsze. Odwiedź koniecznie:

 1. Katedra Saint Nicolas – jest to jeden z najważniejszych, gotyckich obiektów sakralnych w mieście;
 2. Massena Dream – to urokliwa fontanna znajdująca się w centrum starego rynku, otoczona jest ona tysiącem innych zabytków, które możesz przy okazji zobaczyć;
 3. Jardin Albert 1er – jeśli szukasz miejsca na chwilę przerwy to koniecznie udaj się do ogrodów Albert 1er. To idealne miejsce do rekreacji i wypoczynku na łonie natury;
 4. Promenade des Anglais – udaj się nią na spacer po jednej z najpiękniejszych części lazurowego wybrzeża;
 5. Stare Miasto – to finalny punkt Twojego zwiedzania Nicei. Możesz tam zatrzymać się na lunch i napawać oczy niesamowitą architekturą.

Odpocznij i zregeneruj siły, przed Tobą ostatni przystanek podczas zwiedzania Lazurowego Wybrzeża.

Sunny colorful historical houses in Old Town of Nice, French Riviera, Cote d'Azur, France
Słoneczne kolorowe zabytkowe domy na Starym Mieście w Nicei, Riwiera Francuska, Lazurowe Wybrzeże, Francja, licencja: shutterstock/By olgacov

3. Popołudniowym pociągiem udaj się z Nicei do pobliskiego Cannes

Cannes to chyba jedno z najpopularniejszych miast Lazurowego Wybrzeża ze względu na odbywający się tam słynny Festiwal Filmowy. Na co dzień zamieszkuje je ponad 70 tysięcy mieszkańców. Cannes, podobnie jak inne miasta Riwiery Francuskiej mają Ci wiele do zaoferowania. W tym momencie nie musisz się spieszyć – zwiedziłeś już najważniejsze miasta, a Cannes jest Twoim ostatnim przystankiem. Zostań w mieście od 3 do 4 godzin i zatrzymaj się przy:

 1. Palace of Festivals nad Congresses of Cannes – ten budynek pewnie jest Ci świetnie znany. Okazuje się, że w momencie kiedy nie odbywają sie tam żadne wydarzenia, możesz go zwiedzić!;
 2. Royal Fort – to niesamowita i zapierająca dech w piersiach forteca obronna, która znajduje się na wybrzeżu w Cannes;
 3. Marche Forville – to największy, tradycyjny targ w Cannes, gdzie możesz wyposażyć się w lokalne produkty!

W Cannes możesz także poświęcić chwilę i udać się na słynną plażę: Palm Beach Cannes, by wypocząć w promieniach słońca. Wieczornym pociągiem możesz wrócić bezpośrednio z Cannes do miasteczka w Ligurii – Ventimiglia skąd dalej możesz podróżować do San Remo.

City of Cannes in summer on the French Riviera
Miasto Cannes latem na Riwierze Francuskiej, licencja: shutterstock/By manjik

Czy Lazurowe Wybrzeże jest drogie?

Liguria dla turystów z Polski może być dość drogim kierunkiem wakacyjnym. Jeśli planujesz także wycieczka z Ligurii na Lazurowe Wybrzeże, to przygotuj się na to, że ceny są tam jeszcze wyższe – szczególnie jeśli chodzi o Monako. Jednocześnie poza szczytem sezonu turystycznego powinieneś znaleźć „coś” w nieco niższej cenie.

Kiedy jechać na Lazurowe Wybrzeże?

Na Lazurowe Wybrzeże najlepiej jest udać się w sezonie letnim, oczywiście o ile nie przeszkadzają Ci maksymalnie wysokie temperatury. To właśnie w tym okresie – w szczycie sezonu turystycznego – dzieje się najwięcej, a Ty jako turysta będziesz miał także dostęp do największej ilości atrakcji. Pamiętaj jednak o zabraniu kremu z filtrem – temperatury mogą sięgać nawet 40 stopni.

Ile kosztuje obiad na Lazurowym Wybrzeżu?

Posiłki na Lazurowym Wybrzeżu są dość drogie, jeśli decydujesz się je spożywać w prestiżowych lokalach. W taniej restauracji za danie główne zapłacisz około 73 złote. Niemniej, jednak jeśli zdecydujesz sie zabrać swoją drugą połówkę na romantyczną kolację, do restauracji klasy średniej, wówczas przygotuj się na wydatek rzędu nawet 320-400 złotych.

Co warto przywieźć z Lazurowego Wybrzeża?

Jedna z pamiątek, jaką turyści najczęściej przywożą z Lazurowego Wybrzeża, są woreczki z aromatyczną lawendą. Niemniej jednak słynne są także niewielkie, eleganckie drzewka oliwkowe w malowanych ręcznie doniczkach, a nawet i flakoniki z luksusowymi perfumami. Sklepów z pamiątkami na Lazurowym Wybrzeżu Ci nie zabraknie, więc z pewnością będziesz miał w czym wybierać.

Stare Miasto i Pałac Książę na skale w Morzu Śródziemnym, Monako, południowa Francja
Stare Miasto i Pałac Książę na skale w Morzu Śródziemnym, Monako, południowa Francja, licencja: shutterstock/By xantana

Czytaj także:

18 rzeczy do zobaczenia w Ligurii

Najlepsze hotele all inclusive w Ligurii

Kamperem lub samochodem po Ligurii – co warto wiedzieć?

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Ligurii i Genui

Poprzedni

Gibellina – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi, atrakcje

Sutera – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz