Jezioro Braies – atrakcje, jak dojechać?

Tagi , , ,

Italia od zawsze stanowiła dla turystów z całego świata jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi – mimo upływu lat niewiele się w tej kwestii zmienia, a ludzie wciąż kochają podróżować w zakątki Włoch i odkrywać piękno Półwyspu Apenińskiego.

Dlaczego Italia zaskarbiła sobie serca tylu podróżników? Z pewnością jest to spowodowane zalążkiem architektury starożytnej, jakim tak naprawdę są Włochy, ale istnieje również wiele innych czynników mających wpływ na tak pozytywny odbiór.

Ten kraj posiada również jedne z najpiękniejszych dzieł Matki Natury, a jednym z nich jest słynne Jezioro Braies. Jak wygląda to magiczne miejsce, jak się do niego dostać i jakie atrakcje czekają na nas na miejscu? Tu znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o jednym z najpiękniejszych jezior Italii!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jezioro Braies jako perła Dolomitów, czyli lokalizacja

Jezioro Braies należy do jednych z najbardziej znanych akwenów wodnych, położonych na terenie Włoch. Choć jest ono niezwykle popularne i większość turystów z pewnością o nim słyszała – w rzeczywistości niektórzy mogli nawet nie zdawać sobie sprawy, że chodzi akurat o to jezioro. Ten akwen wodny jest bowiem znany aż pod trzema różnymi nazwami: Jezioro Braies, Pragser Wildsee oraz Perła Dolomitów. Ta ostatnia idealnie wskazuje na lokalizację, w jakiej znajduje się jezioro.

Jezioro Braies jest położone w samym sercu Dolomitów – pasma górskiego we Włoszech, należącego do Alp Wschodnich. Zdarza się również, że niektórzy pokuszą się o określenie „Perła Południowego Tyrolu” i również jest to jak najbardziej trafne określenie, bowiem to właśnie do tej prowincji należy dzieło natury.

Perła Dolomitów należy do rezerwatu przyrody Fanes-Sennes-Braies i zajmuje jedno z miejsc na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To wyróżnienie zdecydowanie podkreśla piękno i atrakcyjność tego terenu – niezwykle czysta, lazurowa woda, odbijająca widok wysokich gór wapiennych dookoła, a to wszystko zwieńczone gęstym zalesieniem rzeczywiście tworzy bajkowy, niepowtarzalny klimat.

Jezioro Braies ciekawostki – co warto wiedzieć?

Akwen wodny, otoczony najpiękniejszymi górami Włoch nie tylko zaskakuje zapierającymi dech w piersiach widokami. Jezioro Braies skrywa w sobie również sporo tajemnic, o których nie każdy wie, co tylko czyni je jeszcze piękniejszą atrakcją turystyczną.

Lago di Braies jest jednym z największych i najgłębszych jezior naturalnych, znajdujących się wśród Dolomitów. Jego maksymalna głębokość wynosi aż 36 metrów – to naprawdę imponująca liczba. Nad jezioro Braies najlepiej jest wybrać się latem lub zimą – w okresie letnim jest tam po prostu najcieplej i istnieje możliwość wzięcia kąpieli w lazurowej wodzie.

Ponadto, w sezonie funkcjonuje tam przystań, z której można wynająć łodzie na rejs. Zimą natomiast rozpościerają się tam najpiękniejsze krajobrazy o magicznej, śnieżnej scenerii.

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, dlaczego włoskie jezioro często jest określane nazwą o niemieckim brzmieniu, to odpowiedź jest bardzo prosta. Jezioro Braies jest bowiem położone w regionie południowego Tyrolu. W tej prowincji, choć należy ona do terytorium Italii, językiem urzędowym jest język niemiecki – stąd właśnie wzięła się nazwa Pragser Wildsee.

Natura stworzyła ten akwen wodny wiele lat temu – nic więc dziwnego, że przetrwał on najważniejsze wydarzenia historyczne, jakie kiedykolwiek miały miejsce. W okolicznym hotelu, położonym tuż przy jeziorze podczas II wojny światowej przebywali więźniowie III Rzeszy. Wojska hitlerowskie zaprowadziły tutaj wówczas osoby, które w ich mniemaniu były najbardziej wartościowymi postaciami.

Hotel, mimo upływu lat, wciąż funkcjonuje nienadszarpnięty zębem czasu. Ciekawym faktem jest również, że jezioro Braies pojawiło się także na wielkim ekranie, jako tło wydarzeń serialowych. Fani hiszpańskich telenoweli z pewnością mogą kojarzyć sceny z włoskim akwenem, które pojawiły się w serialu „Un passo dal cielo” – „Krok od nieba”.

Lago di Braies – atrakcje, czyli co warto zobaczyć?

Jak nie od dziś wiadomo, Włochy są wyznacznikiem turystycznym dla większości państw na świecie. Wszystkie elementy składowe, tworzące wspólną układankę idealnie do siebie pasują, dzięki czemu ludzie po prostu chcą przyjeżdżać do Italii. Sukcesem turystycznym tego miejsca jest nie tylko charakter, temperament i kultura Włochów, ale również wzorce architektoniczne w Rzymie i Florencji, czy malownicze krajobrazy na terenie całego kraju.

Choć szmaragdowe jezioro Braies samo w sobie jest niezwykle imponujące i co roku przyciąga do siebie tysiące turystów z całego świata, to istnieje także kilka innych atrakcji na terenie akwenu, które tylko podnoszą wartość turystyczną tego miejsca. Co warto zobaczyć, będąc z wizytą w samym sercu Dolomitów?

Piesze wycieczki dookoła jeziora Braies – może wydają się banalne, ale niewątpliwie pozostawiają mnóstwo niezapomnianych wspomnień, których żaden turysta nie pożałuje. Lazurowy akwen, otoczony wysokimi górskimi szczytami można obserwować z każdego miejsca dzięki licznym szlakom turystycznym, wiodącym przez te tereny. Jedną z najprostszych tras można pokonać w lekko ponad godzinę. Istnieje również kilka innych, bardziej wymagających szlaków, które zaczynają się lub kończą w okolicach jeziora Braies.

Najciekawsze atrakcje

Kąpiel i pływanie w jeziorze – z pewnością wielu turystów po zobaczeniu tak przejrzystej, lazurowej wody ma ogromną chęć zanurzenia się w niej. Jest to jak najbardziej dozwolona atrakcja, co z pewnością ucieszy miłośników kąpieli w zbiornikach wodnych.

Ze względu na to, że jezioro Braies należy do typu jezior morenowych, posiada łagodne brzegi, zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom. Niemniej jednak, należy pamiętać, że temperatura wody nie osiąga zbyt wysokiego poziomu – latem termometry wskazują najwyżej 14 stopni. Na wycieczki w chłodniejsze dni lub po prostu dla osób nie gustujących w wodnych kąpielach, idealnie sprawdzą się rejsy łódkami. Tuż przy jeziorze od lat znajduje się niewielki budynek, który w sezonie oraz zimą oferuje kursy wodne dla turystów.

Architektura Tyrolu – tuż w okolicy jeziora znajduje się niewielka, zabytkowa kapliczka o charakterystycznej zabudowie. Ta atrakcja szczególnie ucieszy fanatyków architektury oraz miłośników historii. Styl zabudowy idealnie odzwierciedla charakter architektury Południowego Tyrolu. Taka niepozorna budowla naprawdę może zaskoczyć lokalizacją w takim miejscu.

Jezioro Braies dojazd – jak dotrzeć do serca Dolomitów?

Dojazd do perły Dolomitów jest odrobinę skomplikowany i wymaga organizacji, ale z pewnością wysiłek jest tego wart. Do jeziora Braies najprościej i najwygodniej będzie dotrzeć samochodem, który można zarówno wypożyczyć, jak i wybrać się swoim pojazdem. Jeśli wybierzecie transport samochodem, bez problemu dotrzecie tam drogą z miejscowości Niederdorf. O miejsce parkingowe również nie musicie się martwić – pod samym jeziorem znajduje się dość spore pole parkingowe.

Do atrakcji turystycznej w Dolomitach kursuje także komunikacja miejska. Turyści bez problemu dotrą na miejsce dzięki autobusowej linii 442 z miejscowości Dobbiaco (niem. Toblach). Kursy są dostępne mniej więcej co 30 minut, a i koszt przejazdu nie jest zbyt wygórowany.

Jeśli planujecie przylot do Włoch bezpośrednio pod względem pobytu nad jeziorem Braies, najlepiej wybierzcie lotnisko w Wenecji lub Weronie. Są one bowiem położone najbliżej akwenu (odpowiednio 200 i 250 km), a bezpośrednio spod hali odlotów. Możecie dojechać nad jezioro wypożyczonym samochodem.

Poprzedni

Vicenza, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Burano, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz