Jezioro Como – atrakcje turystyczne w okolicach

, , , Tagi , , , , , , , , , ,

Każde dziecko marzy o pełnych przygód wakacjach, spędzonych w malowniczych okolicznościach przyrody. Mając do dyspozycji lipiec i sierpień, warto zabrać ukochaną pociechę do miejsca, w którym nie będzie musiała wybierać pomiędzy wodą a górami oraz zabytkami i rozrywką. Takim miejscem jest położone we włoskiej Lombardii Jezioro Como. Wokół znajdziemy dziesiątki miejsc, które warto odwiedzić i eksplorować wraz z dzieckiem.

Położone w północno-zachodniej części kraju Jezioro Como ma kształt odwróconej litery Y. Składa się z trzech części: Ramo di Como, Ramo di Lecco oraz Ramo di Colico. Każdą z nich osiągającą długość dwudziestu pięciu kilometrów, charakteryzuje górzysta linia brzegowa z kaskadowo pnącymi się w górę miasteczkami.  Nieregularny kształt Lago di Como sprawia, że trudno w nim o punkty obserwacyjne, z których można by ujrzeć je w całej okazałości. Niemniej jednak każdego dnia po lazurowej toni jeziora pływają statki wycieczkowe. Odkrywanie zakątków Lombardii z tej perspektywy to wynagrodzi

Warto pamiętać, iż wokół Jeziora Como mieści się wiele willi należących do gwiazd Hollywood. Swoją posiadłość posiadają tutaj chociażby Geogre Clooney, Madonna i Brad Pitt. Oryginalny krajobraz sprawił, iż znani twórcy kina  osadzili tu akcję swoich filmów. To tutaj kręcono film z serii o Jamesie Bondzie – słynnym agencie Jej Królewskiej Mości, a także serię Gwiezdne Wojny.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje nad jeziorem Como z dziećmi

Miejscem, od którego warto rozpocząć naszą podróż wzdłuż jeziora, jest osiemdziesięciotysięczne miasteczko, od którego Lago di Como wzięło swoją nazwę. Przekraczając granice miasta Como, warto skupić się na kilku ważnych dla tego regionu zabytkach.  Jednym z największych jest XIV-wieczna Katedra w Como. Budowla zlokalizowana została w centrum miasta i poświęcona Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Przez naukowców określana mianem ostatniej gotyckiej katedry we Włoszech, skrywa we wnętrzu wiele cennych reliktów przeszłości.  Jej wysokie ściany zdobią liczne malowidła. Uwagę przechodniów przyciągają Święci Sebastian i Krzysztof oraz Adoracja Pasterzy Bernardino Luiniego.  

Kolejnym wartym zobaczenia miejscem jest Tempio Voltiano. To muzeum poświęcone Allesandro Volcie, który wynalazł baterię. Wewnątrz  tej imponującej budowli zdobionej przez smukłe posągi, znajduje się wystawa złożona z urządzeń i maszyn, które znajdowały się w zakresie zainteresowań naukowca po wynalezieniu baterii. Miejsce to może szczególnie zainteresować dzieci i dorosłych zafascynowanych rozwojem techniki.

Miłośnicy sztuki powinni skierować się w stronę Teatro Sociale, mieszczącego się w neoklasycystycznym budynku z 1813 roku. Przed laty koncertował tu wirtuoz gry na skrzypcach Nicolo Paganini. Dziś miejsce to udostępniane jest zarówno muzykom klasycznym, jak i wykonawcom indie rocka czy muzyki alternatywnej. Planując podróż nad Jezioro Como i wizytę w Teatro Sociale warto wcześniej zakupić bilet wstępu i poznać tajemnice skrywane przez teatr.

Piani d’Erna i kolejka linowa

Miejscem, które przyprawi o zachwyt zarówno dzieci jak i dorosłych, jest znana w Europie stacja kolejki na szczyt Piani d’Erna. Przejażdżka na wysokość 1357 metrów n.p.m. dostarcza wielu emocji. Niewielki wagonik, unoszący się niespiesznie w górę, zdaje się poddawać podmuchom wiatru i wyzwala w podróżnych poczucie ekscytacji. Na szczycie z jednej strony rozpościera się widok na południową część Jeziora Como i na całe Lecco, a z drugiej na pasmo Alp Bergamaskich ze szczytem Monte Resegone wznoszącym się na wysokość niespełna 2000 metrów n.p.m. Oprócz jednej z najpiękniejszych panoram, na turystów czeka funkcjonalne schronisko. Zamówimy tam prawdziwą włoską kawę i typowo włoski posiłek. Na najmłodszych czeka sąsiadujący ze schroniskiem plac zabaw ze zjeżdżalniami i drabinkami.

Pamiętajmy, aby przed zakupem biletu zwrócić uwagę na godziny, w których trwa sjesta, czyli czas, w którym kolejka linowa nie kursuje.

Bellano o Orrido di Bellano – wakacje nad jeziorem Como

Bellano to raj dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. W przypadku rodzin, które cenią sobie kontakt z naturą, Bellano powinno znaleźć się na liście TOP 3 miejc, które należy zobaczyć podczas wakacji nad Jeziorem Como. To właśnie tutaj znajduje się zapierająca dech w piersiach Orrido di Bellano. To naturalna przepaść, której wiek szacuje się na blisko 15 milionów lat. Przez lata niedostępna dla zwiedzających, dzisiaj zaprasza ich z otwartymi ramionami. Wszystko za sprawą zbudowanych wzdłuż wąwozu pomostów, które sprawiają, iż każdy może się udać wzdłuż Orrido di Bellano na spacer. Po drodze na młodych odkrywców czeka rzeka Pioverna, liczne uderzające o strome skały wodospady, wilgotne jaskinie i ciemne groty.

Rejs po Jeziorze Como

Najbardziej atrakcyjną metodą przemieszczania się pomiędzy miasteczkami rozsianymi po każdej ze stron Largo di Como są rejsy obsługiwane przez Navigazione Largo di Como. Podróż niewielkim statkiem wycieczkowym po jeziorze umożliwia poznanie go z zupełnie innej strony. Statki płynąc zygzakiem od miasteczka do miasteczka, ukazują jak zmienia się ich charakter, a także otaczająca przyroda im bardziej oddalamy się od Como.

Colico – zwiedzanie z przewodnikiem

Przybijając statkiem wycieczkowym do Colico, warto udać się do fortu wojskowego pochodzącego z czasów pierwszej wojny światowej. Forte Montecchio Nord to jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji z czasów pierwszej wojny światowej w Europie. Zwiedzanie z przewodnikiem to czterdziestominutowa lekcja historii. Podczas spaceru można zapoznać się z historią regionu, zobaczyć wykorzystywaną wiele lat temu broń, a także zastanowić się nad zasadnością wybuchów konfliktów.

Varenna i ogrody Villi Monastero

Varenna to jedna z dziesiątek klimatycznych miejscowości położonych nad Jeziorem Como. W przeciwieństwie do tych usytuowanych we wschodniej części zbiornika, w Varennie można bez problemu porozumiewać się w języku angielskim. W weekendy robi się tutaj tłoczno. Dlatego znacznie lepiej przybyć do miasta w tygodniu. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tutaj dla siebie wiele atrakcji, spośród których tą łączącą pokolenia są ogrody będącej niegdyś klasztorem cysterskim Villi Monastero. Udostępniana zwiedzającym od 1940 roku posiada jedyne w swoim rodzaju ogrody, które dzięki ukształtowaniu terenu, można oglądać z góry.

Kompleks ogrodów rozciąga się przez około dwa kilometry od Varenny do miejscowości Fiumelatte. Został rozplanowany na tarasach, którymi prowadzą ścieżki obsadzone szpalerami cyprysów, a także wysokich palm i drzewek cytrusowych. Obecny kształt ogrodu przy Villi Monastero jest efektem prac minionych pokoleń. Przemyślana kompozycja i dobór roślin, które tworzą dzisiaj przepiękne kaskady sprawiła, iż jest to jedno z najpiękniejszych miejsc znajdujących się nad Jeziorem Como. Znajdziemy tutaj gatunki ściągnięte zarówno z Afryki, jak i rzadkie odmiany róż sprowadzone z Anglii i meksykańskie palmy ze srebrzystymi liśćmi w kształcie wachlarzy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Od 1953 roku willa stała się siedzibą kursów i konferencji o charakterze naukowym, administracyjnym i kulturalnym, promowanych przez władze prowincji Lecco . W 1954 roku rezydencja została uhonorowana nagrodą Enrico Fermo Nobla. Następnie przekształcono ją w Międzynarodowe Centrum Kongresowe Fizyki. Od tego momentu do Villa Monestero przybywają wybitni naukowcy i twórcy kultury, którzy w wyjątkowych okolicznościach przyrody mogą pochylić się nad wybranymi zagadnieniami. Efekty ich prac można podziwiać podczas organizowanych przez fundację Villa Monestero w ogrodach wydarzeń kulturalnych. Chętnie korzystają z nich mieszkańcy miasta. Koncerty muzyki dawnej czy wystawy sztuki współczesnej, na stałe wpisały się do kalendarza spotkań ludności lokalnej.

Planując podróż z dzieckiem  nad  Jezioro Como, warto mieć to na uwadze i wybrać termin, w którym organizowane jest jedno z wydarzeń kulturalnych, które pozwoli nam poznać historię i tradycję tego niezwykłego miejsca, które jakimś cudem zachowało swój dziewiczy charakter, nie poddając się presji i modzie przybywającej z zagranicy.

Najlepsze hotele nad jeziorem Como

Poprzedni

Kalabria czy Sycylia, co wybrać?

Jak dojechać do Werony z Mediolanu, Bergamo lub Wenecji?

Następny

Dodaj komentarz