Lago Como i jezioro Maggiore uznawane są tuż obok Lago Garda za jedne z najpiękniejszych jezior we Włoszech oraz w całej Europie. Czym kuszą oraz które z nich zasługuje na większą uwagę podróżników?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jezioro Como – jezioro przy mieście Como
Lago di Como leży w północno-zachodniej części Lombardii i jest jednym z bardziej malowniczo położonych jezior we Włoszech. Dowodem na to są wzmianki w literaturze i niezliczona ilość obrazów. Jezioro Como leżące około 40 km na północ od Mediolanu jest trzecim największym jeziorem tego kraju. Tuż po Jeziorze Garda leżącym nieopodal Werony oraz Jeziorze Maggiore, położonym bardziej na zachód. Co ciekawe, najgłębszy punkt jeziora na poziomie 400 metrów czyni je najgłębszym jeziorem w całych Alpach.
W Polsce przyjęła się nazwa Jezioro Como, jednak włoska nazwa to Lago di Como, czyli w tłumaczeniu na polski jest to jezioro przy mieście Como. Bardziej tradycyjna nazwa jeziora to Jezioro Lario – Lago Lario, której początki sięgają czasów rzymskich – Lacus Larius. Dodatkowo jedna z odnóg jeziora nazywa się Lago di Lecco, czyli jezioro przy Lecco.
Jezioro Como swoim kształtem przypomina odwróconą literę Y oraz składa się z 3 odnóg: Ramo di Como – w części zachodniej, Ramo di Lecco – w części wschodniej oraz Ramo di Colico – w części północnej. Co więcej, wszystkie odnogi mają mniej więcej podobną długość, około 25-26 km. Cała linia brzegowa z małymi wyjątkami jest górzysta, natomiast powstałe przy niej miejscowości pną się kaskadowo ku górze.
Kształt jeziora jest nieregularny, przez co trudno znaleźć punkt obserwacyjny, z którego zobaczymy jezioro w całej krasie. Dodatkowo praktycznie cały teren wokół jeziora porośnięty jest różnorodnymi drzewami, co powoduje, że panuje tu łagodny klimat oraz są stosunkowo mało mroźne zimy. Dzięki bliskiej lokalizacji włoskiej stolicy mody, mieszkańcy Mediolanu szukają tu wytchnienia od zgiełku metropolii. Co ciekawe, swoje rezydencje mają tutaj znani aktorzy, artyści oraz ludzie biznesu nie tylko włoskiego. Lago di Como to jezioro i region popularny wśród filmowców. W okolicy kręcono jedną z części Gwiezdnych Wojen.
Miasta i atrakcje nad Lago di Como
Wzdłuż wybrzeża jeziora Como powstawały od stuleci pnące się ku górze osady, które posiadają bardzo wąskie i kręte uliczki, domy z dachami z czerwonej cegły oraz kościoły z typowymi dzwonnicami. Zwiedzenie większości z tych miejscowości zajmie niewiele czasu. W niektórych można spędzić godzinę lub dwie, natomiast w innych warto zatrzymać się na dłużej. Zdecydowanie najważniejszymi atrakcjami Lago Como są wille i nich ogrody. Wille te budowano w ostatnich kilku stuleciach na potrzeby arystokratów, bogatych europejskich turystów czy magnatów handlowych, którzy podziwiali niezwykle malowniczą panoramę jeziora podczas długich podróży nazywanych Grand Tour.
Como – największe miasto nad jeziorem
Największą miejscowością nad jeziorem Como jest miasteczko Como. Panuje w nim ciągły zgiełk turystów, ponieważ właśnie tu kończy swój bieg pociąg z Mediolanu. Como żyje swoim wolnym życiem, które nie jest jedynie nastawione na turystów. Como to stosunkowo niewielkie miasteczko, do zwiedzenia którego powinno wystarczyć 1-2 dni.
Według źródeł za początek osady można przyjąć 196 rok p.n.e., wówczas to Rzymianie wypędzili Galów z tego terenu. Pierwsze rzymskie osady powstawały na okolicznych wzgórzach. Z kolei osadę Comum Novum utworzono w I wieku p.n.e. w miejscu obecnej starówki Como i to zgodnie z decyzją Juliusza Cezara.
Bellagio
Bellagio nazywamy często jednym z najpiękniejszych włoskich miasteczek. Leży w najbardziej wysuniętej części południowego brzegu Jeziora Como. Miejscowość jest urokliwa, jednak najciekawsza część zajmuje niewielki obszar, który zwiedzimy stosunkowo szybko.
Cadenabbia oraz Griante
Miejscowości Cadenabbia oraz Griante sąsiadują ze sobą, natomiast granica między nimi jest praktycznie niezauważalna. Cechą charakterystyczną oraz „wabikiem” obu miejscowości jest dostęp do plaż, naturalnej oraz do sztucznego basenu. Zarówno Cadenabbia, jak i Griante mogą pochwalić się pięknymi willami, których nie można odwiedzać. Atutem tych miejscowości jest również fakt, że nie przyjeżdża tu tak wielu turystów, więc jest to dobra baza noclegowa.
Lokalizacja oraz wyjątkowo łagodny klimat spowodowały, że w XIX oraz XX wieku w Griante, powstało sporo willi, do których przybywali bogaci goście z Niemiec oraz z Wielkiej Brytanii. Większość z willi budowano wzdłuż linii brzegowej, jednak jest kilka wyjątków jak na przykład Villa la Collina, zbudowana na wzniesieniu, gdzie dom wakacyjny miał Konrad Adenauer– niemiecki kanclerz.
Jezioro Maggiore – szmaragdowe jezioro na granicy Włoch i Szwajcarii
Jezioro Maggiore, po włosku Lago Maggiore to jedno z największych jezior we Włoszech. Co ciekawe, jezioro leży na granicy Włoch w (80% powierzchni jeziora znajduje się na terenie Włoch) oraz Szwajcarii. Znajduje się niecałą godzinę drogi z włoskiej stolicy mody – Mediolanu. Maggiore zachwyca swoim niezwykle szmaragdowym kolorem oraz górskim, malowniczym położeniem. Dodatkowo statkiem można zwiedzać miasteczka i wyspy po włoskiej stronie jeziora lub można się dostać na szwajcarską część do popularnego Locarno.
Od północy Lago Maggiore otaczają Alpy, których szczyty przekraczają 1000 m n.p.m. Zimą szczyty te pokryte są śniegiem, nawet gdy przy Maggiore panuje dodatnia temperatura. Co ciekawe, wbrew górskiemu położeniu, nad Jeziorem Maggiore panuje typowy klimat śródziemnomorski. Podczas wakacji jest tu bardzo gorąco. Miejscowości wokół Maggiore ozdobione są kolorowymi kwiatami, przy drogach rosną cyprysy, natomiast cień nad plażami gwarantują palmy.
Jezioro Maggiore – miasta i atrakcje
Po jeziorze Maggiore najlepiej podróżować stateczkami, które zatrzymują się w prawie każdej miejscowości na wybrzeżu. Co więcej, statki kursują też do szwajcarskiej części do Locarno.
Jezioro Maggiore – Wyspy Boromejskie
Na Lago Maggiore znajduje się pięć małych wysp z archipelagu wysp Boromejskich – Isole Borromee, z czego trzy dostępne są dla podróżników. Na wyspy te najlepiej dostać się promem Navigazione Laghi z przystani w miejscowości Stresa. Warto wówczas kupić bilet całodzienny i pływać między wyspami oraz lądem przez cały dzień. Nazwa wysppochodzi od nazwiska książęcego rodu Borromee – Boromeuszy, którzy rządzą wyspami do dziś od XIV wieku.
Najważniejsza z nich – Isola Bella, kusi barokowym pałacem i tarasem widokowym z ogrodem w stylu włoskim. Dodatkową atrakcją są rzeźby oraz żyjące tam pawie. Na drugiej wyspie – Isola Madre, mieści się willa z przepięknym ogrodem. Z kolei trzecia to Isola Pescatori, która jest najbardziej zaludniona z tych trzech. Isola Pescatori to typowa osada rybacka, z nielicznymi sklepami z pamiątkami oraz kilkoma kawiarniami i barami. Na wyspy te kursują statki co około pół godziny. Można również skorzystać z usług mniejszych przewoźników z niewielkimi statkami za około 5 euro za osobę w jedną stronę.
Stresa
Warto również, wybrać się promem do miasteczka Stresa. Z tej miejscowości można kolejką wjechać na szczyt Monte Mottarone – 1 491 m n.p.m. Natomiast w połowie trasy leży stacja przesiadkowa Giardino Alpino, gdzie znajduje się wyjątkowo malowniczy ogród botaniczny z roślinami typowymi dla Alp. Wjeżdżającjeezioro magg kolejką na szczyt Monte Mottarone, warto podziwiać niezwykła panoramę Jeziora Maggiore.
Intra
W miasteczku Intra zlokalizowany jest największy port nad Jeziorem Maggiore, który jest węzłem komunikacyjnym dla całej żeglugi po Maggiore. Z portu w Intra opływają promy do miasteczek leżących w południowej części Maggiore i do miejscowości Locarno po szwajcarskiej stronie jeziora.
Jezioro Como czy Maggiore – które wybrać na wakacyjną wycieczkę? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Lago Como jest zdecydowanie bardziej popularne i nastawione na turystykę, z kolei Lago Maggiore kusi wyjątkowymi alpejskimi krajobrazami dookoła swoich wód. Jedno jest pewne obydwa jeziora: Como i Maggiore zasługują na odwiedziny i osobiste porównanie, które jest ładniejsze.
Autor: Magdalena Łydka