Jezioro Como jest jednym z bardziej sugestywnych i czarujących miejsc w Europie, cudem zrodzonym z doskonałego połączenia natury i ręki człowieka. Poniżej znajdują się nie tylko propozycje najpiękniejszych miejsc, zabytków i miasta, ale i polecenia najlepszych lokalnych restauracji oraz wskazówki przydatne każdemu, kto podróżuje w te malownicze rejony północnych Włoch.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Najciekawsze zabytki nad jeziorem Como
Najważniejszym ośrodkiem w rejonie jeziora Como jest miasto o tej samej nazwie. Usiane cennymi zabytkami, urokliwą starówką i sugestywnymi pejzażami urzeka wszystkich przybyszy. Najlepszym sposobem na podziwianie miasta i okalającego je krajobrazu są wycieczki łodziami i wodolotami, oraz kolejka linowa łącząca Como z Brunate.
Największym zabytkiem miasta jest katedra, którą wyróżnia złożona architektura, wybudowana w 1740 r. imponuje fasadą z iglicami i bogactwem rzeźb, w dużej mierze dzieł warsztatu Giovanniego Rodariego. Wnętrze w stylu gotyckim podzielone jest na trzy nawy oddzielone dziesięcioma filarami z dziełami włoskich artystów oraz ołtarzem szesnastowiecznej Sant’Abbondio, opiekuna miasta. Temu samemu świętemu poświęcono również bazylikę Sant’Abbondio będącą przykładem architektury romańsko-lombardzkiej, wyróżniającą się kamienną fasadą.
Starożytny ratusz, Broletto w Como zbudowany w 1215 r. nieopodal katedry jest wizerunkiem włoskiej ciągłości między władzą cywilną a kościelną. Sam budynek składa się z dwupoziomowej bryły z biało-czerwonymi marmurowymi pasami z wieży wzniesionej techniką jesionową. Obecnie budynek Broletto należy do gminy i jest miejscem wystaw sztuki i kongresów.
Wspomniana już kolejka linowa Como-Brunate łączy stolicę z Larian, czyli jeziorem i górą. W rzeczywistości wjazd zaczyna się w tunelu, a następnie kontynuuje na zewnątrz, gdzie dwa małe wagony wspinają się po stromym zboczu, skąd można podziwiać wspaniałą panoramę okolicy. Cała trasa ma długość 1084 m i maksymalne nachylenie sięgające 55%. Brunate nazywane jest również balkonem Alp ze względu na urokliwe punkty panoramiczne Como w tym odnogę jeziora, równinę Lombardii, Alpy i Monte Rosa.
Równie zadziwiające są miasta nad jeziorem takie jak Cernobbio z okazałymi willami oraz Bellagio znane również jako perła jeziora. Jednym z równie ciekawych jest miasto Lecco, które zawdzięcza swoją nazwę wschodniej odnodze jeziora. Można w nim odnaleźć dzielnicę Acquate i Olate, kościół Świętych Witalia i Walerii, cypel Zucco, pomnik i muzeum Manzoni.
Wyspa Comacina
Jedyną wyspą na jeziorze Como jest Comacina, w której to historia, przyroda, sztuka i archeologia przeplatają się na małym, prawie niezamieszkałym kawałku ziemi. Porośnięta bujną przyrodą z ciekawym krajobrazem ukrywa oznaki dawnej przeszłości. Niegdyś wznosząca się na wyspie ufortyfikowana cytadela i ważne centrum religijne pozostawiło jedynie ruiny. Do dziś pozostały jedynie szczątki z okazałego niegdyś romańskiego kościoła Sant’Eufemia, w którym do dziś można dostrzec podział z trzema nawami, kryptą i pozostałości marmurowej kolumny z czasów rzymskich.
Opactwo Piona to niecodzienny zabytek nad jeziorem Como. To jedno z tych miejsc, które mają ślady minionych czasów. Opactwo jest jednym z najstarszych klasztorów w Lombardii i przykładem sztuki Comacina z odsłoniętego kamienia, do którego można również dotrzeć łodzią z jeziora. Położone na półwyspie Olgiasca, przed Gravednona, na skrajnym końcu jeziora Como (Lecco) oferuje możliwość delektowania się ciszą i spokojem, którymi na co dzień cieszą się cystersi niezmiennie mieszkający w klasztorze od 1138 r.
Gdzie zjeść z widokiem na jezioro Como?
Kulinarną podróż wzdłuż brzegu jeziora Como najlepiej zacząć od samego miasta Como. To właśnie w sercu historycznego centrum, pośród wąskich uliczek otoczonego murem miasta znajduje się restauracja Feel Como, znajdująca się przy Via per Cernobbio we wspaniałej szklarni Villa del Grumello. W tym miejscu szef kuchni oferuje najciekawszy przekrój ryb z wód jeziora przygotowując tonne z jesiotra, karpia z białym selerem, rukwią wodną i serem Zincarlin, czy węgorza z grilla.
W Blevio natomiast znajduje się Mandarin Oriental przy E. Caronti. Ma doskonałą lokalizację z tarasem tuż nad samą wodą z precyzyjnie stworzonym podziałem między strefą barową, bistro i elegancką restauracją. Wszystkim zarządza szef kuchni Vincenzo Guarino, który specjalizuje się w kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej.
Restauracja Darsene di Loppia przy Via Melzi d’Eril w Bellagio to równie ciekawe miejsce, szczególnie latem. Oferuje możliwość zjedzenia posiłków przy stolikach pod pergolą, ustawioną na skraju portu Loppia. Jednak nawet we wnętrzu propozycje dań mocno zakorzenionych w lokalnej tradycji i dobrze połączonych z daniami rybnymi jest przekonująca do odwiedzenia tego miejsca.
Top 3 najlepszych hoteli nad jeziorem Como
Jezioro Como było centrum turystycznym szlachty, artystów i zwykłych ludzi od prawie dwóch stuleci. Wspaniała tradycja gościnności znajduje odzwierciedlenie w dużym i dobrym poziomie zakwaterowania turystycznego. Nic więc dziwnego, że w mieście Como znajduje się 5-gwiazdkowy Vista Palazzo przy Piazza Cavour nieopodal bazyliki San Fedele. Oferuje przestronne i jasne pokoje oraz apartamenty z widokiem na jezioro. Do dyspozycji gości w hotelu znajduje się bar oraz restauracja, a także biblioteka i prywatny parking. Najistotniejsza jednak jest bliskość samego jeziora, które zdaje się niemal dotykać ścian hotelu.
Podobnie zlokalizowany tuż nad jeziorem jest Grand Hotel Victoria concept&spa przy Via Benedetto Castelli w Menaggio. To duży kompleks hotelowy z pokojami w stylu secesyjnym i eleganckimi meblami. Oferuje m.in. dwie wspaniałe restauracje: 1827 Restaurant i La Locanda di Don Abbondio, które oferują kuchnię włoską. Do dyspozycji gości jest też ogród z tarasem i sezonowym basenem, bar, bezpłatny parking, wspólny salon, sklep, centrum biznesowe, sala zabaw dla dzieci, basen z podgrzewaną wodą oraz strefa relaksacyjna z masażami, łaźnią parową i centrum fitness.
Grand Hotel Tremezzo przy Via Regina w Tremezzo to równie ciekawa opcja noclegowa. Ten 5-gwiazdkowy hotel prócz wspaniałych widoków na jezioro i pobliskie góry zachwyca okolicznościami przyrody. Położony wśród bujnego lasu i z zadbanym kwiecistym ogrodem zachęca do spędzania czasu na jednym z dwóch dostępnych basenów. Oferuje też aż 5 lokali gastronomicznych w tym La Terrazza, której filarem jest kuchnia śródziemnomorska i Escale Trattoria & Wine Bar z kuchnią włoską. Prócz tego dysponuje kawiarnią, centrum biznesowym, pokojem gier, bilardem, kortem tenisowym, dostępem do plaży oraz centrum wellness.
Jak dojechać nad jezioro ?
Istnieje kilka sposobów, aby dotrzeć nad jezioro Como. Jeśli priorytetem jest jednak mobilność, warto poruszać się własnym lub wynajętym samochodem. W przypadku miasta Como lub Bellagio należy jechać autostradą A9 z Mediolanu, lub Szwajcarii i zjechać na Como Centro. Aby dotrzeć do miejsc położonych w zachodniej części jeziora, należy jechać tą samą autostradą kierując się jednak znakiem na Menaggio i drogą SS340. Wschodni brzeg obejmuje droga SS36 z Mediolanu do Lecco, podczas gdy SP41 prowadzi do Bellagio.
Jeśli wybieramy pociąg, a celem naszej podróży jest miasto Como, lub zachodnia część jeziora można pojechać z Milano Porta Garibaldi lub Milano Centrale do Como San Giovanni, lub Como Lago. Wschodnia część jest w całości objęta siecią kolejową, którą ze wspomnianych już wcześniej stacji kolejowych dotrzeć można do takich miast jak Lecco, Varenna-Esino i Colico.
Najszybszym i najwygodniejszym sposobem poruszania się, szczególnie spoza granic Włoch jest przylot samolotem. Najbliższe lotnisko znajduje się jednak w Mediolanie lub Orio al Serio a dalej trzeba się sugerować wcześniejszymi wskazówkami, żeby dotrzeć do jeziora Como.
Jezioro Como to nie tylko wspaniałe okoliczności przyrody, ale i bogata historia okolicznych miasteczek ze średniowiecznymi zamkami, kościołami i starożytnymi ruinami.
Piękny i ciekawy opis,również dziękuję. 🙂