Jezioro Iseo czy Garda, które jezioro wybrać?

Tagi , , , , , , , , , ,

Północne regiony Włoch słyną z malowniczych, alpejskich krajobrazów. Turystów najmocniej jednak przyciągają jeziora, a także zlokalizowane na ich brzegach malownicze miasteczka. Do najpopularniejszych z nich można bez wątpienia zaliczyć jezioro Garda. Ten ogromny zbiornik wodny każdego lata obfituje w niezliczone grup turystów. Co ciekawe, coraz większe uznanie zdobywa także skromne jezioro Iseo. Oba jeziora dzieli jedynie 75 kilometrów. Nie wiesz, które z nich wybrać na swoje wakacje? Sprawdź poniższy poradnik!

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jezioro Iseo – najważniejsze informacje

Gdzie się znajduje?

Jezioro Iseo jest malowniczym, alpejskim jeziorem w rejonie Lombardii. Jest ono oddalone jedynie kilkadziesiąt kilometrów od miasta Bergamo. Charakteryzuje je wyjątkowy kształt. Meandry jeziora Iseo układają się w kształt symbolicznej litery „S”.

Castle of the Loreto Island drone view. Aerial view of Loreto island, Lake Iseo, Italy. Top view of Loreto Castle.
Widok z drona Zamek Loreto Island. Widok z lotu ptaka na wyspę Loreto, jezioro Iseo, Włochy, licencja: shutterstock/By

Czytaj także: TOP 10 Najpiękniejszych miasteczek nad Jeziorem Iseo

Dlaczego warto odwiedzić jezioro Iseo?

Jezioro Iseo dopiero co zyskuje sobie większą popularność wśród turystów. Ten zbiornik wodny stale pozostawał w cieniu malowniczego jeziora Garda. Wyróżnia się ono wspomnianym już kształtem, przypominającym z lotu ptaka literę „S”. Jezioro Iseo ma jednak wiele, niewątpliwych zalet. Do najważniejszych z nich należą:

  • niska komercyjność – jezioro Iseo jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Włoch, a nie tylko turystów. Niska komercyjność tego miejsca sprawia, że poczujesz tam prawdziwy, włoski klimat.
  • atrakcje – nad jeziorem Iseo zorganizowano także wiele atrakcji. Możesz chociażby zdecydować się na wynajęcie kajaków czy rowerów wodnych. Jest to świetne miejsce na rodzinny wyjazd.
  • Monte Isola – na jeziorze Iseo znajduje się największa, włoska wyspa w zamkniętym zbiorniku wodnym. Sama podróż promem, by się na nią dostać, jest jedną z większych atrakcji.
  • niższe ceny – z uwagi na to, że jezioro Iseo dopiero co zdobywa większą popularność, w restauracjach i pobliskich obiektach noclegowych możesz liczyć na nieco niższe ceny, niż ma to miejsce w przypadku jeziora Garda.
  • spokojna, nostalgiczna atmosfera – zwykle panuje tam spokojna i sielska atmosfera, która pomoże Ci się zrelaksować i wypocząć.
view of montisola, lake iseo
widok montisola, jezioro iseo, licencja: shutterstock/By

Jezioro Iseo jest świetną propozycją, jeśli zależy Ci na miejscu wyjątkowym, przytulnym i względnie spokojnym. Jest to także dobry wybór dla rodzin podróżujących z małymi dziećmi – okolica jest bezpieczna i przyjazna. Brak szybkiego tempa i wiecznego pośpiechu sprawia, że nad jeziorem Iseo możesz się relaksować samodzielnie lub z całą rodziną.

Czytaj także: Najlepsze kempingi i bangalowy nad Jeziorem Iseo

Jezioro Garda – ważne informacje

Gdzie się znajduje?

Jezioro Garda znajduje się nieopodal Werony. Jest jednym z największych jezior alpejskich w północnej części Włoch. Ciekawostką jest fakt, że w linii prostej oba jeziora oddalone są od siebie o jedynie 75 kilometrów. Do obu bez większego problemu dojedziesz np. z Brescii czy Bergamo.

Czytaj także: Jezioro Garda – gdzie nocować?

Dlaczego warto zorganizować wakacje nad jeziorem Garda?

Jezioro Garda jest jednym z ulubionych miejsc turystów, którzy chcą odwiedzić północne rejony Włoch. To duży, rozległy zbiornik wodny wyróżniający się nietuzinkowymi krajobrazami. Jezioro Garda z pewnością jest miejscem wyjątkowo interesującym i również może pochwalić się szeregiem zalet. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • niesamowite krajobrazy – faktem jest, że nad jeziorem Iseo również będziesz mógł je podziwiać. Wielu turystów wskazuje na to, że nad jeziorem Garda krajobrazy znacznie się od siebie różnią, w zależności od tego, do której części jeziora się udasz.
  • rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna – te usługi nad jeziorem Garda są znacznie lepiej rozwinięte niż w przypadku jeziora Iseo. W miasteczkach zlokalizowanych nad brzegiem zbiornika wodnego znajdziesz dosłownie wszystko to, co może być Ci potrzebne.
  • wiele atrakcji – nad jeziorem Garda będziesz mógł skorzystać z jeszcze większej ilości atrakcji niż w przypadku jeziora Iseo. Wpływ na to ma głównie ogromna popularność tego miejsca. Sprawia ona, że co chwila pojawiają się tam nowe inwestycje, których głównym celem jest przyciągnięcie turystów.
Panorama wspaniałego jeziora Garda w otoczeniu gór w Riva del Garda, Włochy. Jezioro Garda Włochy
Panorama wspaniałego jeziora Garda w otoczeniu gór w Riva del Garda, Włochy. Jezioro Garda Włochy, licencja: shutterstock/By

Jezioro Garda na przestrzeni lat stało się miejscem turystycznym i komercyjnym. Znajdziesz tam wiele atrakcji, sklepików i restauracji, których może brakować Ci nad jeziorem Iseo. Jednak weź pod uwagę to, że Garda nie jest popularnym celem wypoczynku dla rodowitych Włochów. Spotkasz się tam z większą ilością turystów liczących na dobrą zabawę. Jezioro Garda jest miejscem gwarnym, aczkolwiek taka forma wypoczynku również skrywa w sobie wyjątkowy urok. Jeśli lubisz bardziej rozrywkowe miejsca, to jezioro Garda jest stworzone dla Ciebie.

Czytaj także: Wakacje nad jeziorem Garda – najmniej turystyczne miejsca

Jezioro Garda czy Iseo – podobieństwa i różnice

Jezioro Garda czy Iseo?- jeśli to pytanie nie daje Ci spokoju, wówczas najlepiej będzie, jeśli poznasz najważniejsze atuty i mankamenty obu zbiorników wodnych. Wówczas podjęcie optymalnej decyzji będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsze!

Limone Garda, Garda Lake, Lombardy, Italy
Limone Garda, Garda Lake, Lombardy, Italy, licencja: shutterstock/By

Jezioro Garda czy Iseo? – co wybrać?

Jezioro Garda i jezioro Iseo wbrew pozorom mają także dość sporo cech wspólnych. Oba są jeziorami alpejskimi, które zagwarantują Ci niesamowite widoki i dostęp do krystalicznie czystej wody. Jeśli chodzi o różnice, to przede wszystkim jezioro Garda jest miejscem wyjątkowo obleganym przez turystów z różnych zakątków świata. Decydując się na wyjazd tam, możesz liczyć na nieco większy tłok i dość gwarną atmosferę.

Z kolei jezioro Iseo jest idealnym miejscem do sielskiego wypoczynku, z dala od miejskiego hałasu czy nadmiaru turystów. Planując więc wakacje, musisz w pierwszej kolejności uwzględnić własne potrzeby. Zależy Ci na spokoju i ciszy? A może jednak chcesz się dobrze bawić i nawiązać nowe znajomości? Zastanów się, co jest Twoim priorytetem podczas tegorocznego wyjazdu, a następnie zapoznaj się z przedstawionymi powyżej wskazówkami i poradami. Na tej podstawie z całą pewnością uda Ci się podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Miasto Torbole i Lago di Garda widok zachód słońca, region Trydent-Górna Adyga Włochy
Miasto Torbole i Lago di Garda widok zachód słońca, region Trydent-Górna Adyga Włochy, licencja: shutterstock/By

Wycieczka objazdowa po jeziorach Iseo i Garda? To może się udać!

Jeśli mimo wskazówek i porad zamieszczonych powyżej, dalej nie możesz podjąć ostatecznej decyzji, wówczas zdecyduj się na połączenie obu rozwiązań w jedno! Jezioro Iseo jest oddalone od Gardy o jedynie 75 kilometrów. Możesz zdecydować się np. na nocleg w Brescii, a następnie wypożyczyć samochód i ruszyć na wycieczkę objazdową. W ten sposób podczas jednego wyjazdu będziesz mógł odwiedzić oba jeziora, a tym samym unikniesz podejmowania trudnej decyzji. Wakacje są wyjątkowym momentem, w którym możesz się odstresować i na chwilę zapomnieć o czekających na Ciebie obowiązkach. Postaraj się więc wykorzystać ten czas w jak najlepszy sposób, być później tego nie żałował. Wycieczka objazdowa nad jezioro Garda i jezioro Iseo może okazać się dla Ciebie jednym z lepszych rozwiązań, a już z całą pewnością zapadnie Ci w pamięć na długi czas.

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Alba – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Lovere – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz