Jezioro Iseo – poznaj atrakcje turystyczne w okolicy

Tagi , , ,

Jezioro Iseo to jeden z tych zbiorników wodnych w okolicy Mediolanu, który dopiero co zdobywa popularność wśród turystów. Z pewnością na uwagę zasługuje kształt tego naturalnego jeziora, które z lotu ptaka przypomina idealnie uformowaną literę „S”. Położone jest ono w malowniczej, podalpejskiej dolinie Val Camonica. Jest to idealne miejsce do wypoczynku nie tylko dla par, samotnych podróżników, ale także dla rodzin z małymi dziećmi. Jeśli więc planujesz wybrać się tam ze swoimi pociechami, wówczas sprawdź, których atrakcji w okolicy nie możecie pominąć!

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Lungolago Iseo

Lungolago Iseo to nic innego jak majestatyczna promenada zakończona molo, które pozwala na wejście w głąb jeziora. Klimatyczne molo otoczone jest z praktycznie każdej strony różnorodnymi sklepikami, barami, a także budkami z lodami, które z pewnością przykują uwagę Twoich pociech. Molo znajduje się w miejscowości Iseo, która sama w sobie jest dość spokojna i cicha. Lunolago jest świetnym sposobem na to, by zapoznać się z dominującym w okolicy krajobrazem. Wchodząc w głąb malowniczego jeziora, Ty i Twoje maluchy będziecie mogli cieszyć oczy widokiem szczytów górskich, przecinających je dolin oraz dokładnie przyjrzeć się granatowej toni wody.

Pisogne lungolago / Pisogne  Iseo lake
Jezioro Pisogne Iseo, licencja: shutterstock/By Legati+Tiziano

2. Monte Isola

Jedną z największych atrakcji Jeziora Iseo jest Monte Isola. Jest to niewielka, górzysta wysepka zlokalizowana praktycznie na samym środku zbiornika wodnego. Co ciekawe, Monte Isola jest wyspą zamieszkaną, a na jednym z jej brzegów znajduje się malownicza wioska. Wyspa ta przypomina swoim kształtem stożek. Wznosi się ona wysoko ponad poziom wody i pokryta jest gęstym lasem. Jedynym, względnie równinnym miejscem jest jedna z części wybrzeża, gdzie można podziwiać kolorowe domki mieszkańców. Na wyspę Monte Isola dostaniesz się z San Marasino niewielką łódką. Co ciekawe, na wyspie, a raczej na samym jej szczycie znajdują się tak ruiny zabytkowej fortecy obronnej, do której prowadzą kamienne, wąskie schodki. Dla Twoich pociech taka trasa na szczyt może być dość męcząca, jednak znajdziecie po drodze wiele miejsc na odpoczynek. Ze szczytu na wyspie Monte Isola rozpościera się niesamowita panorama na całej Jezioro Iseo, a także na otaczające go miejscowości.

view of montisola, lake iseo
widok na montisola, jezioro iseo, licencja: shutterstock/By mjols84

3. Rezerwat Przyrody Torbiere del Sebino

Jeśli zdecydujecie się zwiedzać południową część Jeziora Iseo, to koniecznie wybierzcie się także w okolice miasteczka Provaglio d’Iseo. To właśnie w jego pobliżu będziecie znajdziesz Rezerwat Przyrody Torbiere del Sebino. Jest to jeden z najsłynniejszych tego typu obszarów, który słynie przede wszystkim z niesamowitych krajobrazów. Jest on domem dla wielu, egzotycznych gatunków ptaków, a także fenomenalnej roślinności. Wybierając się tam z pociechami, pamiętaj o tym, by zadbać o odpowiedni ubiór, a w szczególności buty. Torbiere del Sebino to rezerwat bagnisty, z dużą ilością moczarów oraz szlaków wędrownych. Podczas zwiedzania zwróćcie koniecznie uwagę na malownicze jeziorko usytuowane w jego środkowej części, a także na drewniane, urokliwe mostki, które ułatwiają przejście nad bagnistym terenem.

Torbiere del Sebino natural reserve in Brescia province, Lombardy, Italy, Europe
Rezerwat przyrody Torbiere del Sebino w prowincji Brescia, Lombardia, Włochy, Europa , licencja: shutterstock/By MicheleRoss

4. Miasteczko Lovere

Kolejnym miejscem, do którego możesz wybrać się wspólnie z dziećmi, jest miasteczko Lovere. Znajduje się ono w północnej części Jeziora Iseo i zamieszkiwane jest przez około 5 tysięcy osób. W tej niewielkiej i kameralnej miejscowości znajdziecie fenomenalną promenadę, która zabierze Was na niesamowity spacer wzdłuż wybrzeża. W Lovere możecie także zwiedzić skromne Muzeum Historii Naturalnej oraz Bazylikę Santa Maria di Valvendra. Jest to renesansowy, zabytkowy kościół, który zaskakuje bogato zdobionym wnętrzem. W Lovere będziecie mogli zatrzymać się także na tradycyjny, włoski posiłek, gdyż miasteczko oferuje fenomenalnie rozwiniętą bazę gastronomiczną.

5. Zamek Odolfredi Iseo

Zamek Odolfredi Iseo znajduje się w miejscowości Iseo, która z kolei usytuowana jest tuż nad brzegiem słynnego jeziora. Dawniej było to zamek należący do miejscowego, szlacheckiego rodu. Obecnie jednak zabytek ten został zaaranżowany z nakierowaniem na cele komercyjne. W jego wnętrzu znajdują się liczne apartamenty, a także kilka restauracji. Niemniej jednak zostały zachowane poszczególne sale, a także warownia, wszystko to można zwiedzać. Zamek Odolfredi Iseo znajduje się praktycznie w samym centrum malowniczego miasteczka. Pamiętaj, że co piątek właśnie w tej okolicy organizowany jest niesamowity targ produktów regionalnych. Wraz z dziećmi możesz się na niego wybrać.

6. Kurort Sarnico

Sarnico to niewielkie miasteczko i kurort, który położony jest w południowej części Jeziora Iseo. Jego największą atrakcją port oraz zabytkowa starówka. Wśród wąskich uliczek znajdują się malownicze kamieniczki dawnej szlachty, uznaje się, że powstały około XX wieku. Jednocześnie jedną z największych atrakcji w Sarnico jest także Pinacoteca Gianni Bellini. Dodatkowo to galeria sztuki, która w swoich zbiorach gromadzi głównie obrazy renesansowe oraz barokowe. Co więcej, Ty i Twoje pociechy możecie wejść do niej całkowicie za darmo – nie obowiązują tu żadne bilety wstępu.

Paratico and Sarnico on the Lago d Iseo in Lombardy Italy
Paratico i Sarnico nad jeziorem Iseo w Lombardii we Włoszech, licencja: shutterstock/By SchnepfDesign

7. Miniera Quattro Ossi

Miniera Quattro Ossi to dawna kopalnia, która obecnie stała się jedną z największych atrakcji miasteczka Pisogne. Znajduje się ono w północnej części Jeziora Iseo i znane jego głównie z licznych ośrodków narciarskich. Jednak Miniera Quattro Ossi to miejsce, do którego musisz udać się w towarzystwie swoich pociech. Ta nieczynna już kopalnia jest usłana różnorodnymi formacjami skalnymi: stalaktytami i stalagmitami, które tworzą w jej wnętrzu niezapomniany klimat. Pamiętaj jednak, że zwiedzanie Miniera Quattro Ossi jest dość wymagające pod względem organizacyjnym. Możesz tam wejść jedynie z przewodnikiem, a Twoje pociechy muszą mieć ukończone 10 lat. Wymagane jest także obuwie trekkingowe i odpowiedni strój, co sprawdzane jest bezpośrednio przed wejściem. Cała wycieczka trwa około godzinę.

Jezioro Iseo i jego okolice mają wiele do zaoferowania, warto więc się tu wybrać!

Czytaj także:

Varenna – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Sirmione – perła w koronie jeziora Garda. Co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Muzeum Bargello – zwiedzanie, bilety, co warto wiedzieć?

Rowerem przez Toskanię, gotowe trasy, atrakcje na trasach

Następny

Dodaj komentarz