Jezioro Maggiore – TOP 10 najpiękniejszych miasteczek

Tagi , ,

Jezioro Maggiore to jeden z najsłynniejszych zbiorników wodnych w regionie północnych Włoch. Co ciekawe, jezioro Maggiore poniekąd rozciąga się także na terytorium Szwajcarii, aczkolwiek jego znaczna część znajduje się w administracyjnych granicach Włoch. Jest typem zbiornika polodowcowego. Poznaj więc TOP10 najpiękniejszych miejscowości, które znajdują się na malowniczym brzegu słynnego jeziora Maggiore.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Stresa

Stresa to miejscowość i jednocześnie gmina, która znajduje się w regionie Piemont tuż nad brzegiem jeziora Maggiore. Na co dzień miejscowość zamieszkana jest jedynie przez 4,5 tysiąca mieszkańców. Stresa to jednak miasteczko, które przyciąga turystów jak prawdziwy magnes. Wynika to z faktu, że znajduje się ono naprzeciwko słynnych Wysp Boromejskich, na które w prosty sposób można dostać się za pośrednictwem łodzi. Z miasteczka na szczyt Mottarone prowadzi również zabytkowa kolejka górska.

Public park in Stresa town near the Lago Maggiore Lake waterfront in north Italy.
Park publiczny w mieście Stresa w pobliżu nabrzeża jeziora Lago Maggiore w północnych Włoszech, licencja: shutterstock/By saiko3p

2. Verbania

Verbania to również miejscowość i gmina we Włoszech, która zlokalizowana jest tuż nad brzegiem jeziora Maggiore. Co ciekawe, Verbania to jedno z największych miast w okolicy, które na co dzień zamieszkuje ponad 30 tysięcy mieszkańców. Największą atrakcją są malownicze, angielskie ogrody botaniczne – Giardini di Botanici di Villa Taranto. Niemniej jednak w mieście można także zwiedzać zabytkową starówkę i podziwiać niesamowitą, alpejską architekturę. Miasto znajduje się na przeciwko Isola Bella – jednej z Wysp Boromejskich. Przeprawa promowa i jej zwiedzanie również stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych.

Great evening cityscape of Stresa town. Picturesque summer susnset on Maggiore lake with Bella island on background, Province of Verbano-Cusio-Ossola, Italy, Europe. Traveling concept background.
Wspaniały wieczorny pejzaż miasta Stresa. Malowniczy letni zachód słońca nad jeziorem Maggiore z wyspą Bella w tle, prowincja Verbano-Cusio-Ossola, Włochy, Europa. , licencja: shutterstock/By andrewmayovskyy

3. Cannobio

Cannobio to jedno z popularniejszych miasteczek wypoczynkowych, które zlokalizowane są tuż nad brzegiem jeziora Maggiore. Miasteczko to na co dzień zamieszkuje około 5 tysięcy mieszkańców, jednak w sezonie turystycznym robi się tu wyjątkowo gwarno. Co ciekawe, uważa się, że jest to jedna z najstarszych osad w okolicy jeziora Maggiore. Zgodnie ze źródłami historycznymi, pierwsze wzmianki o miasteczku pochodzą już z roku 909. Będąc w Cannobio, koniecznie udaj się na zabytkową starówkę i podziwiaj malowniczą architekturę!

Port in the Old Town of Cannobio, Italy, a famous tourist resort on Lago Maggiore lake, in dramatic sunset light
Port na Starym Mieście w Cannobio we Włoszech, słynny ośrodek turystyczny nad jeziorem Lago Maggiore, w dramatycznym świetle zachodu słońca, licencja: shutterstock/By xantana

4. Arona

Arona to wyjątkowo popularna miejscowość nad jeziorem Maggiore. Miasteczko to znajduje się dokładnie na granicy regionu Piemont i Lombardia. Na co dzień zamieszkuje je 14 tysięcy osób. Arona to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast jeziora Maggiore, głównie ze względu na bogatą historię oraz niezliczoną ilość zabytków. Oidczas wyprawy do Arona koniecznie udaj się też do Rocca di Angera. Jest to zabytkowa twierdza obronna, udostępniona do zwiedzania. Znajduje się ona na wzgórzu i stanowi świetny punkt widokowy nie tylko na miasto, ale także całą panoramę jeziora Maggiore. Jeśli z kolei miasto to odwiedzasz z pociechami, to koniecznie zabierz je do fenomenalnego parku rozrywki. Jednym słowem można powiedzieć, że w Arona każdy z turystów powinien znaleźć „coś” dla siebie, bez względu na wiek czy zainteresowania.

5. Ascona

Ascona to z kolei miejscowość w Szwajcarii, która również zlokalizowana jest nad brzegiem jeziora Maggiore. To wyjątkowe, tętniące życiem i kolorami miasteczko, które często jest głównym celem podróży turystów z całego świata. Miasteczko to jest niewielkie. Zgodnie z ostatnimi danymi, zamieszkuje je około 9 tysięcy mieszkańców. Niemniej jednak przygotuj się na to, że znajdziesz tam wiele atrakcji, Odwiedź koniecznie marinę, w której cumują tradycyjne łodzie rybackie, a także starówkę. To właśnie ona jest jednym z najpiękniejszych punktów w miasteczku. Wyjątkowa, alpejska architektura, a także różnokolorowe budynki sprawiają, że starówka w Ascona jest tym miasteczkiem, którego absolutnie nie możesz pominąć podczas podróży nad jezioro Maggiore. Przeplatają się tam zarówno wpływy włoskie, jak i szwajcarskie, co kreuje niesamowitą atmosferę.

Colorful traditional houses in the Old town of Ascona on Lago Maggiore lake, Locarno, Switzerland
Ckolorowe tradycyjne domy na starym mieście Ascona nad jeziorem Lago Maggiore, Locarno, licencja: shutterstock/By xantana

6. Luino

Luino to niewielka miejscowość, która zlokalizowana jest nad jeziorem Maggiore w rejonie Lombardii. Na co dzień w miasteczku żyje około 14,5 tysiąca mieszkańców. To miejscowość znana turystom głównie z uwagi na zabytkowe, stare miasto, a także niewielkie plaże, na których można wypocząć i podziwiać niesamowite widoki. W Luino znajdziesz świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną. Będziesz mógł więc tam spróbować najlepszych, włoskich specjałów. Głównym punktem miasteczka wydaje się być malowniczy plac centralny z monumentalnym obiektem sakralnym. To własnie tam – a także i w niewielkim porcie – skupia się życie mieszkańców. Wybierz się w nocy na spacer malowniczą promenadą wzdłuż wybrzeża jeziora Maggiore. Jest ona pięknie podświetlona, co sprawia, że wczujesz się w nieco powolny i niesamowity klimat niewielkiego miasteczka Luino.

Aerial view of Luino, is small town on the shore of Lake Maggiore in province of Varese, Italy
Jezioro Maggiore, Widok z lotu ptaka na Luino, Włochy, licencja: shutterstock/By jackf

7. Baveno

Baveno jest kolejnym miasteczkiem nad brzegiem jeziora Maggiore, które powinieneś odwiedzić. To również jedna z najmniejszych, aczkolwiek wyjątkowo urokliwych miejscowość. Na co dzień Baveno zamieszkuje około 4 tysiące mieszkańców. Godna uwagi jest tutaj lokalizacja starego miasta, które jest wysunięte na malowniczym cyplu w głąb jeziora Maggiore. Ze skrajnego punktu możesz podziwiać niewielką wyspę – Isola Madre. Baveno dysponuje także jedną z piękniejszych plaż. Dotarcie na nią może sprawić Ci nieco więcej problemów. Będziesz musiał przejść przez niewielki lasek, a także zejść stromymi, drewnianymi schodkami w dół. Jednak wysiłki te z pewnością się opłacą! Przed Twoimi oczami znajdzie się bezkresny horyzont jeziora Maggiore w towarzystwie monumentalnych wierzchołków Alp.

8. Pallanza

Pallanza to niewielkie miasteczko nad brzegiem jeziora Maggiore, które często uznawane jest po prostu za dzielnicę gminy Verbania. Nie ma dokładnych danych odnośnie liczby mieszkańców. Nad miastem góruje monumentalna wieża zegarowa, której data powstania nie jest do końca znana. Poza tym w Pallanza będziesz mógł znaleźć kilka restauracji, barów, a także sklepików z pamiątkami. Miasteczko to sprawdzi się idealnie, szczególnie w momencie, kiedy zależy Ci na beztroskim wypoczynku, z dala od tłumu turystów. Musisz wiedzieć, że podróżni o wiele chętniej kierują się do sąsiedniej Verbanii niż Pallanza. Możesz więc tam relaksować się w spokoju i sielskiej atmosferze.

View of Pallanza, it is a village in the municipality of Verbania on the shore of Lake Maggiore, Italy
Widok na Pallanza, to wieś w gminie Verbania na brzegu jeziora Maggiore, Włochy, licencja: shutterstock/By elesi

9. Belgirate

Belgirate to jedna z najbardziej niedocenianych miejscowości nad brzegiem jeziora Maggiore. Śmiało można powiedzieć, że turyści często ją pomijają, co może być warunkowane jej kameralnymi rozmiarami. Belgirate ciężko jest nazwać miastem – jest to raczej kompaktowa wioska, którą zamieszkuje około 500 osób. Znajduje się ona jedna około 11 kilometrów od Verbanii, więc postaraj się tam zatrzymać nawet na kilka chwil. Belgirate to malownicza wioska, która zanurzona jest w gęstej roślinności i oblewana jest przez krystalicznie czyste wody jeziora Maggiore. Zwróć uwagę na zabytkowe domki mieszkańców, które nawiązują poniekąd do stylu średniowiecznego. W wiosce znajduje się także jeden, niewielki kościółek, na który koniecznie musisz zwrócić uwagę. Jego dzwonnica jest najwyższym punktem wioski, więc z całą pewnością nie będziesz mógł jej przeoczyć.

10. Laveno-Mombello

Laveno-Mombello to jedna z tych miejscowości nad brzegiem jeziora Maggiore, której absolutnie nie możesz pominąć. To znany kurort turystyczny i miejscowość wypoczynkowa. Na co dzień miesza tam około 8 tysięcy osób. Znajdziesz tam wiele zabytków, a także muzeum związane z wyrobami ceramicznymi. Co jest jednak najważniejsze, w Laveno-Mombelo czeka na Ciebie świetnie rozbudowana baza gastronomiczna. Możesz znaleźć tam wiele restauracji, barów i knajpek z włoskimi smakołykami. Koniecznie udaj się do niewielkiego, miejskiego portu, który najpiękniej prezentuje się po zmroku. Gromadzi się tam wielu turystów i miejscowych. Laveno-Mombello jest obowiązkowym punktem wyprawy wzdłuż wybrzeża jeziora Maggiore!

Top view of Laveno Mombello and lake Maggiore, Italy
Jezioro Maggiore i widok na Laveno Mombello, licencja: shutterstock/By elesi

Czytaj także:

Piękne włoskie wyspy – top 10

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

San Pantaleo – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi, atrakcje

Tivoli – praktyczny przewodnik dla podróżujących

Następny

Dodaj komentarz