Miłośnicy słońca i włoskich klimatów z pewnością dobrze kojarzą obie nazwy: zarówno Kalabrię, jak i Sycylię. Obie destynacje znajdują się na południu Włoch i obie są na tyle intrygujące, że trudno byłoby ocenić, która jest lepsza. Załóżmy jednak, że możemy pojechać tylko w jedno z tych miejsc – które należałoby wybrać i dlaczego? Ten tekst postara się odpowiedzieć na to pytanie.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jak dostać się do Kalabrii, jak dostać się na Sycylię
Na Sycylię najszybciej dostaniemy się samolotem, ponieważ oddalona jest od Polski o prawie trzy tysiące kilometrów. Wśród atrakcyjnych cenowo lotów znajdziemy ofertę z Wrocławia, bądź z Krakowa do Palermo lub z Warszawy, Katowic bądź Krakowa do Katanii.
Jeśli wybieramy się do Kalabrii, to wylądujemy na lotnisku w Lamezii – Lamezia Terme. Dostaniemy się tu z Mediolanu i z Londynu (niestety będzie to lot z przesiadką, chyba że trafimy na ofertę lotu czarterowego na przykład z Warszawy). Kalabria znajduje się bliżej niż Sycylia, więc zakładając, że chcemy wybrać się tam autem, podróż będzie trwała krócej.
Największe atrakcje Sycylii:
Sycylijski Wulkan Etna
To zdecydowanie, oprócz plaż, główna atrakcja Sycylii. Jest to najwyższy, czynny wulkan Europy znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co fantastyczne, Etnę można odwiedzić i o ile mgła nie przeszkodzi, czekają nas tam niezapomniane widoki. Nawet latem pamiętajmy o zabraniu cieplejszego ubrania, ponieważ na wysokości będzie dość zimno. Najczęściej wyprawę na Etnę zaczyna się w Katanii położonej u jej podnóża. Możemy wziąć autobus, wynająć przewodnika (koszt to czterdzieści euro) i w ten sposób dostaniemy się na pewną wysokość, ale nie maksymalną. Jeśli interesuje nas jak najwyższy punkt Etny, to możemy wynająć auto terenowe, pójść pieszo lub skorzystać z kolejki linowej (koszt to trzydzieści euro). Najwyżej położony krater to Bocca Subterinale i można dostać się do niego tylko z przewodnikiem. Nie jest to łatwe, ponieważ jest stromo, natomiast trud zostanie wynagrodzony widokiem wierzchołka Etny pomiędzy chmurami.
Syrakuzy – perła Sycylii
To miasto na wschodzie Sycylii założone w ósmym wieku przed naszą erą. Słynie z tego, że urodził się tu Archimedes. Bywali tu filozofowie, między innymi Platon. Wart odwiedzenia jest znajdujący się w dzielnicy Neapolis Park Archeologiczny. Wycieczka do parku potrwa kilka godzin, więc warto zarezerwować zapas czasu na tę atrakcję. W Parku znajduje się grecki teatr z piątego wieku przed naszą erą oraz rzymski amfiteatr. Warta odwiedzenia jest grota skalna nazywana Uchem Dionizosa. Wstęp do Parku to koszt dziesięciu euro.
Z Syrakuz, mostem Santa Lucia i Umbertino dostaniemy się na inną atrakcję – wyspę Ortigię. Jest to Stare Miasto Syrakuz, mała wysepka, którą można zwiedzić spacerując, odwiedzając Plac Piazza Duomo z Katedrą Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, pałac Senatu i pałac Beneventano del Bosco. Zobaczymy tu również ruiny świątyni Apollina z szóstego wieku przed naszą erą i Plac Archimedesa z fontanną Artemidy. Na końcu wyspy z kolei położony jest zamek Castello Maniace.
Scala dei Turchi
Scala dei Turchi, z polskiego Schody Tureckie to magnezowo – wapienna, wysoka skała, która ma robiący wrażenie, śnieżnobiały kolor i znajduje się w miejscowości Porto Empedocle, niedaleko Agrigento. Ten piękny twór natury, jak sama nazwa mówi, swoim kształtem przypomina wielkie stopnie schodów. Dlaczego tureckie? Ponieważ kiedyś przebywali tu tureccy piraci.
Erice
To średniowieczne miasteczko w prowincji Trapani. Znajduje się siedemset pięćdziesiąt metrów nad poziomem morza. Miasto ma specyficzny klimat, często spowite jest mgłą i nisko zawieszonymi chmurami. Jest to miejsce historyczne, odwołujące się do wątków mitologicznych. Z czasów starożytnych pozostały tutaj resztki murów z ósmego wieku. Podziwiać można też zamek – Castello di Venere, który mieści się na szczycie urwiska. Z góry można podziwiać widok na Trapani.
Atrakcje w Kalabrii
Arco Magno niedaleko San Nicola Arcella
Arco Magno to kolejny niesamowity twór natury na naszej liście. Jest to nadmorska skała w kształcie łuku, która stała się dość popularną atrakcją turystyczną. Znajduje się w okolicy miejscowości San Nicola Arcella i Praia a Mare. Na plażę można dostać się łodzią lub pieszo wzdłuż ścieżki w skale. Widok jest niesamowity, ze szczytu widać morze i Wyspę Dino z wielką, granitową skałą wyłaniającą się z morza. Ta skała nazywana jest Scoglio dello Scorzone. Niedaleko tego miejsca odnajdziemy jeszcze dwa inne warte zobaczenia: Grotę Grotta del Saraceno i Arco di Enea, łuk skalny, przy którym podobno zatrzymywał się statek Eneasza z Troi.
Sila – piękno natury Kalabrii
Sila to Park Narodowy Kalabrii. Polakom nie jest tak bardzo znany jak kalabryjskie plaże, ale jest to miejsce dość popularne wśród samych Włochów z południa, którzy lubią tu przyjeżdżać na przykład na długi weekend sierpnia. Jest to miejsce malownicze, zielone, a w jego skład wchodzą trzy strefy: Sila mała, czyli Piccola, Grande i Sila Greca. Znajdziemy tu jeziora, lasy i możemy spotkać dzikie zwierzęta. Może to być ciekawa odmiana, jeśli będziemy mieć dość gorącego piasku i opalania.
Scilla – piękne miasteczko Kalabrii
To niesamowicie piękne miasteczko kalabryjskie z małymi domkami, które stoją prawie jeden na drugim oraz budynkami bardziej monumentalnymi, takimi jak średniowieczny, zbudowany na skale zamek Castello Ruffo di Scilla. Klimatyczną atmosferę małej mieściny dopełniają rybackie chaty. Według mitologii greckiej Scilla, czyli spolszczona Scylla to jeden z dwóch potworów morskich atakujących marynarzy w Cieśninie Mesyńskiej.
Więcej atrakcji Kalabrii opisano w artykule
Plaże w Sycylii czy plaże w Kalabrii
Plaże Kalabrii
Tropea – najpiękniejsze plaże Kalabrii
Tropea znajduje się w prowincji Vibo Valentia. Może brzmieć to śmiesznie, ale to miasteczko znane jest z upraw czerwonej cebuli. Nas natomiast interesuje plaża i jeśli o tę chodzi, to miejscowość położona jest u podnóża charakterystycznego, wysokiego klifu nad morzem Tyreńskim. Na nim znajduje się Stare Miasto, a poniżej piękna plaża, przy której znajdują się bary oraz płatny parking. Woda ma fantastyczną, turkusową barwę i jest bardzo czysta.
Capo Vaticano
Capo Vaticano to kolejna, niezapomniana propozycja dla miłośników plaż. Plaża Grotticelle w Capovaticano jest większa niż ta w Tropei i cechuje ją to, że dość łatwo jest tu znaleźć samotny zakątek pomiędzy skałami. Możemy udać się tu na punkt widokowy, do dyspozycji turystów jest również bezpłatny parking, bary i wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Baia di Riaci
Trzecia propozycja to Baia di Riaci, która znajduje się pomiędzy wyżej opisanymi. Tu również są bezpłatne miejsca parkingowe, wypożyczalnie sprzętu i restauracje. Plaża jest piaszczysto – żwirkowa, ze spadzistym wejściem do wody.
Plaże Sycylii
San Vito lo Capo
Jest to długa i szeroka plaża z białym piaskiem i idealnie niebieską wodą. Całość tworzy istnie egzotyczny klimat. Woda jest raczej płytka, z czego cieszą się rodziny z dziećmi. Plaża San Vito lo Capoto jest bardzo chętnie odwiedzana i doceniana na Sycylii i na całym kontynencie europejskim. Jest ozdobiona palmami, a łagodne zejście do morza sprawia dodatkowo, że woda jest bardzo ciepła.
Riserva dello Zingaro
Riserva dello Zingaro to rezerwat z urokliwymi zatoczkami i plażami wśród skał. Wiele osób ocenia tę destynację mianem sycylijskiego raju i nazywa jej plaże najpiękniejszymi w Europie. Woda jest tu czysta, turkusowa, idealna do pływania i nurkowania. Warto zabrać ze sobą buty do chodzenia po skałkach, ponieważ trochę się ich tu znajduje. W rezerwacie można zastać plaże takie jak Tonnarella dell’Uzzo, Ficarella czy Marinella. Spacerowanie po okolicy to piękne doświadczenie odkrywania ukrytych plaż i skalnych zaułków. Warto zwrócić uwagę na największą jaskinię – Grotę Grotta dell’Uzzo.
Scala dei Turchi
O wapiennym klifie Schodów Turków już przeczytaliście w akapicie o atrakcjach Sycylii, natomiast nie może go zabraknąć również w informacjach o plażach godnych polecenia. Schody otoczone są dwiema plażami, a klif pięknie dodaje uroku czystej, morskiej wodzie. Przy schodach plaża jest wąska i z płytką wodą, natomiast z drugiej strony plaża staje się szersza i oferuje wypożyczalnie sprzętu oraz restauracje.
Jedzenie – Kalabria czy Sycylia
Trzeba mieć naprawdę wybredny gust kulinarny, aby na południu Włoch nie czuć się usatysfakcjonowanym oferowaną kuchnią. Tym trudniej byłoby porównywać wartość przysmaków z obu rejonów. Kalabria to peperoncino, pikantne wędliny, sopressata di Calabria. To Fileja, najbardziej znany makaron z Kalabrii, którego zasmakujemy w niemalże każdej restauracji. Popularny jest makaron z melanzane, czyli pasta z bakłażanem, popularne są też dodatki z czerwonej cebuli, z której słynie Tropea. Makarony, pizze, parmezan, a na deser tartufo di Pizzo – słynne, kalabryjskie lody orzechowe od środka, z płynną czekladą i czekoladowe również po zewnętrznej stronie. Jeśli chodzi o picie, to w Kalabrii produkuje się wina czerwone, białe i różowe, ale najbardziej klasyczne i znane jest czerwone Ciro Classico. Bardzo znane jest też Vecchio Amaro del Capo.
Sycylia to z kolei raj dla fanów słodyczy. Lody w bułce to jeden z większych przysmaków na wyspie. Inny przykład słodkości to Cassata Siciliana, tortowe ciastko z serem ricotta i alkoholem w środku i ze ściankami z marcepanu. Popularnością cieszy się również mrożona granita, pizza, pistacja, pomarańcze i oczywiście boskie arancini. Arancini to kulki ryżowe z mięsnym sosem, są tu bardzo znane. Na Sycylii je się prosto. Typowym posiłkiem będzie pasta alla Norma, czyli makaron z bakłażanem, ricottą i pomidorem.
Gdzie spać w Kalabrii i na Sycylii. Kiedy przyjechać do Kalabrii i na Sycylię
Obie lokalizacje żyją z turystyki, dlatego nie będzie trudnością znalezienie tu noclegu. Decydując się jednak na to, warto pamiętać, aby celować najlepiej w miesiące poza sierpniem, kiedy praktycznie wszyscy Włosi mają urlop. Warto zastanowić się nad przyjazdem lub przylotem poza sezonem, na przykład we wrześniu lub w październiku. Wtedy wciąż jest tu bardzo ciepło.
Co wybrać. Kalabria czy Sycylia?
Pytanie co wybrać: Kalabrię czy Sycylię, należy traktować jako retoryczne. Nie wybierać. Jechać w każde z tych miejsc, obojętnie które wybierając na początek.