Pogoda i temperatura w Kalabrii

Tagi , , ,

Kalabria jest to najdalej na południe wysunięty region kontynentalnej części Włoch. Leży on na samym czubku tak zwanego „włoskiego buta” i  nazywany jest często „terra da scoprire”, czyli krainą nieodkrytą. W Kalabrii słońce świeci praktycznie przez 320 dni w roku. Morza, zarówno Tyrreńskie jak i Jońskie, są na tyle przyjemnie ciepłe, że można się w nich kąpać nawet poza sezonem. Temperatura w Kalabrii jest idealna na wakacje.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kiedy jest najlepsza pogoda na zwiedzanie Kalabrii?

Planując wakacje w Kalabrii, warto mieć na uwadze, że najwyższe temperatury występują w takich miesiącach jak: czerwiec, lipiec oraz sierpień, wtedy jest tam najgoręcej. Jeśli dodatkowo, oprócz wysokich temperatur powietrza, morze ma mieć odpowiednio przyjemnie wysoką temperaturę, to warto zaplanować urlop w Kalabrii na sierpień. Warto również rozważyć wakacje w maju, ponieważ wtedy statystycznie jest najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia.

Kalabria klimat i temperatury

Kalabrię warto odwiedzić o każdej porze roku, ponieważ panuje tu przyjemny klimat śródziemnomorski. Lata w tym regionie Włoch są ciepłe oraz suche, natomiast temperatura zimą jest umiarkowana. Średnia temperatura roczna wynosi około 20° C, z kolei średnia roczna ilość opadów sięga 485 mm. Przez około 206 dni w roku jest tutaj sucho, natomiast wilgotność powietrza sięga 69%. Najwyższa średnia temperatura występuje w sierpniu – 29°C, natomiast najniższa 11°C w styczniu.

Najpewniejsza oraz najładniejsza pogoda jest zazwyczaj w okresie od marca do listopada. Temperatury w pozostałych miesiącach zimowych oscylują w granicach 11°C. Średnie temperatury w Kalabrii wynoszą: w marcu 14°C, w kwietniu 17°C, w maju 20°C, w czerwcu 25°C, w lipcu 28°C, w sierpniu 29°C, we wrześniu 24°C, w październiku 20°C oraz 16°C w listopadzie. Najmniejsze średnie opady występują w czerwcu oraz lipcu i wynoszą około 30
mm. W lipcu występuje również najwięcej w ciągu roku dni bez opadów, bo jest to nawet 21 dni.

Temperatura morza w Kalabrii

Rzeczywiste średnie temperatury Morza Tyrreńskiego jak i Morza Jońskiego mogą różnić się o kilka stopni, wszystko zależy od pogody oraz od prądów morskich. Najbardziej jest to zauważalne tuż po ulewnym deszczu oraz po okresach dłuższych silnych wiatrów. W ciągu całego roku w miejscowości Tropea nad morzem Tyrreńskim komfortowa temperatura wody do pływania występuje już pod koniec maja. Średnia ilość dni do pływania w ciągu roku to około 174. Natomiast sezon kąpielowy kończy się dopiero w listopadzie. Roczna średnia temperatura wody nad morzem Tyrreńskim w okolicy Tropei wynosi 20.1°C. 

Średnie temperatury morza w regionie Kalabrii wynoszą: w marcu 15°C, w kwietniu 16°C, w maju 18°C, w czerwcu 22°C, w lipcu 24°C, w sierpniu 25°C, we wrześniu 24°C, w październiku 21°C oraz 18°C w listopadzie. Natomiast średnie temperatury wody według pór roku są następujące: zima 15.8°C, wiosna 16.7°C, lato 25.3°C oraz jesień 22.6°C. Z ciekawostek, warto wiedzieć, że najniższa zanotowana temperatura wody w lutym, okolicy Tropei wynosiła 14.0°C, natomiast najwyższa temperatura została zanotowana w sierpniu i wyniosła 28.3°C.

Poprzedni

Santa Margherita Ligure – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele, plaże

Najpiękniejsze plaże Ligurii

Następny

Dodaj komentarz