Kamperem do Włoch- co zwiedzić i jak rozpocząć przygodę z caravaningiem

, Tagi , ,

Nie da się ukryć, że coroczne podróże samolotem, w najbardziej oblegane przez turystów miejsca mogą stać się po prostu nudne i nie satysfakcjonujące. Co więcej, także korzystanie z najbardziej luksusowych hoteli i ośrodków wypoczynkowych, w których to całe dnie możemy błogo wylegiwać się nad brzegiem plaży, nie dostarczą już podróżnym takiej adrenaliny jak za pierwszym razem. Życie jest dość krótkie, dlatego najlepiej jest próbować wszelkiego rodzaju aktywności i możliwości, które mogą być pamiątką i wspomnieniem na dosłownie całe życie. Warto więc zdecydować się na nowy sposób spędzenia swoich wakacji lub po prostu nadmiaru wolnego czasu jaki mamy i wybrać się w niezwykłą i pełną przygód podróż kamperem do Włoch. Niemniej jednak, jak powinniśmy zacząć swoją przygodę z caravaningiem? Jak zaplanować swoją trasę, by zobaczyć wszystko to, co we Włoszech najcenniejsze?

Jak rozpocząć swoją przygodę z caravaningiem?

Caravaning jeszcze kilka lat temu, był jedną z popularniejszych, a co więcej niskobudżetowych metod na zwiedzanie świata. Niemniej, w momencie kiedy do głosu doszły luksusowe i pełne ekskluzywności kurorty wakacyjne, modne plaże i bary, caravaning odszedł nieco w zapomnienie. Mówi się, że nawet najlepszy owoc z czasem zbrzydnie, podobnie może być i w przypadku pełnych przepychu wakacji na zatłoczonych plażach np. na Teneryfie czy Gran Canarii. Nie mówimy tutaj o tym, by całkowicie zrezygnować z odrobiny dobrobytu, który z pewnością się nam należy, ale może o wiele lepiej jest, choć raz zrobić sobie przerwę od identycznego sposobu zwiedzania i podróżowania, na rzecz przygody, której nie zapomnimy do końca życia? Mowa tutaj o caravaningu, czyli podróżowaniu kamperem, który na kilka dni lub nawet na kilka tygodni może stać się swoistym domem na kółkach. Jednak wiele osób zastanawia się jak w ogóle rozpocząć własną przygodę z tego typu style podróżowania. Zapoznajcie się zatem z kilkoma wskazówkami, które na pewno wam to ułatwią:

 • zdobywajcie wiedzę- być może ta rada wydaje się wam banalna, jednak jeśli chcecie poznać kampery czy przyczepy od podszewki, a także dowiedzieć się o zasadach panujących na kampingach, czy najlepszych trasach, to musicie otworzyć się na zdobywanie nowej wiedzy. Koniecznie warto być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, zarówno technicznymi jak i tymi drogowymi. Warto szperać na forach internetowych i portalach poświęconych kamperom i podróżom z ich pomocą. Nie tylko możecie czegoś się dowiedzieć, ale również możecie nawiązać znajomości i podróżować w myśl zasady: razem raźniej!
 • wybierzecie się na targi poświęcone kamperom- organizowane są one co roku, w większych miastach Polski. To właśnie tego typu targi mogą zastąpić wam pierwszy poważny kontakt ze światem caravaningowym. To wielkie przeżycie, gdyż z bliska będziecie mogli podziwiać kampery i przyczepy, a także zaznajomić się z tym, jak wyglądają one od środka. Przed zakupem własnego sprzętu, będziecie mogli poznać różnicie w rozstawieniu mebli, czy chociażby w wielkościach pomieszczeń, a także rozwiązania w zakresie wykończenia wnętrz. Dzięki takim targom, można nieco zorientować się w temacie.
 • wypożycz pierwszego kampera jeśli nie jesteście jeszcze zdecydowani co do zakupu pierwszego kampera lub brakuje wam po prostu doświadczenia w jego prowadzeniu, możecie pierwszego kampera po prostu wypożyczyć. Wobec tego możemy sami się sprawdzić, jak wygląda życie we własnym domu na kołach. Możecie sprawdzić jak poradzicie sobie np. z tak brudnym zadaniem jak wylewanie ścieków, czy chociażby mozolne uzupełnianie wody. Pierwsza podróż wypożyczonym kamperem będzie z pewnością niezwykle emocjonującym przeżyciem, a jednocześnie będzie to świetna lekcja i sprawdzian, czy jesteśmy w stanie sobie poradzić z różnymi przeciwnościami i niedogodnościami, które z pewnością podczas takiej podróży się nam przytrafią.
 • na pierwszy raz wybierz sprawdzony kamping- pierwszy raz może być stresujący. W takim wypadku, warto zdecydować się na sprawdzony kamping. Polecamy szczególnie wyprawy kamperem do Włoch, gdzie pod dostatkiem jest miejsc kempingowych, a co więcej są one świetnie utrzymane i przygotowane, więc nie zabraknie tam źródeł z czystą wodą czy miejsc, w których możemy bezpiecznie rozpalić ognisko i przygotowywać posiłki. Skorzystanie ze sprawdzonych miejsc kempingowych, na pewno zminimalizuje stres związany z pierwszą tego typu podróżą.
 • jeśli zdecydujecie się na zakup własnego kampera to…- przede wszystkim ustalcie maksymalny budżet, a także sprecyzujcie swoje oczekiwania co do wielkości kampera, a także co do układu wnętrza i jego wykończenia. Dzięki temu będziecie wiedzieli czego szukacie i o wiele łatwiej przyjdzie wam podjęcie finalnej decyzji co do zakupu. Pamiętajcie, że kamper będzie służył wam przez wiele lat, dlatego o wiele lepiej jest dopasować go do własnych potrzeb i oczekiwań. Unikniecie więc dodatkowych kosztów związanych z ewentualnymi przeróbkami i doposażaniem kampera w niezbędne dodatki jak np. szafki czy półki. 

Wyprawy kamperem do Włoch- jak zaplanować swoją pierwszą trasę?

Jeśli zdecydowaliście się na wyprawę kamperem do Włoch, to na pewno zastanawiacie się, jaką trasę wybrać i jaka okaże się najbardziej wartościowa pod względem turystycznym. Otóż możemy wam to zadanie znacznie ułatwić i zaproponować trasę przez najbardziej atrakcyjne miejsca we Włoszech, które każdy turysta powinien odwiedzić, a co więcej znajdują się tam wysokiej klasy kempingi, na których można zrobić sobie przerwę w podróży lub zostać na dłużej. Trasa będzie wynosić 1616 kilometrów, tylko i wyłącznie po terenie Włoch.  Zacznijmy więc od tego, że polecamy przekroczyć granicę włosko-austriacką. Warto ją przekroczyć na wysokości miejscowości Sterzing i poruszać się cały czas trasą A22, do momentu, w którym dojedziemy do pierwszego miejsca którym jest:

 • Jezioro Garda- jedno z najpiękniejszych włoskich jezior, które co roku jest oblegane przez turystów. To tam znajdują się najpiękniejsze miejscowości wypoczynkowe, a także jedne z najczystszych wód w Europie. Co ciekawe swoje rezydencje nad Jeziorem Garda posiadają takie gwiazdy jak np. Lady Gaga. Warto zatrzymać się na jednym z kempingów, by wybrać się na rejs łodzią i podziwianie okolicznych, urokliwych miasteczek.

Po przystanku nad Jeziorem Garda, możemy wyruszyć w dalszą podróż. W tym celu na wysokości miejscowości Desenzano del Garda skręcamy na drogę E70, by po 70 kilometrach dojechać do naszego kolejnego punktu którym jest z kolei:

 • Werona- słynne miasto zakochanych, a jednocześnie jedna z miejscowości, która posiada najpiękniejszą starówkę na świecie. To właśnie tam znajdują się przepiękne bazyliki i muzea, które mogą nam przybliżyć to jak dawniej wyglądało życie mieszkańców. Werona to niezwykle romantyczne miasto, a sam spacer jej wąskimi uliczkami, może być niesamowitą i ekscytującą przygodą. W okolicy miasta znajduje się wiele pól kampingowych, więc nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca, mimo wszystko, szczególnie w sezonie turystycznym, warto zarezerwować sobie takie miejsce z odpowiednim wyprzedzeniem.

Po spędzeniu czasu w malowniczej Weronie i uzupełnieniu zapasów wody, możemy wyruszyć w dalszą trasę. Z Werony wybieramy więc trzeci zjazd z jej obwodnicy i wyjeżdżamy na drogę oznaczoną jako A4/E70. Kierujemy się nią prosto do Modeny, gdzie zjeżdżamy na drogę E35. Nie pozostajemy na niej zbyt długo i już po około 40 kilometrach, skręcamy- na wysokości Bolonii- na drogę z numerem E35. Po kilkunastu kilometrach dojedziemy do miejscowości Prato, gdzie czeka nas kolejny zjazd na drogę A11. Dojedziemy nią prosto do naszego kolejnego celu, którym tym razem jest:

 • Piza- miasto niezwykle popularne wśród turystów, które słynie przede wszystkim ze swojej krzywej wieży, ale także i wielu innych, ciekawych zabytków i miejsc. Tereny obfitują w malownicze pola kempingowe, więc bez problemu znajdziemy tam miejsce dla siebie. 

Zaledwie około 60 kilometrów dalej, znajduje się nasz kolejny przystanek. Wówczas należy wyjechać na obwodnicę Pizy i skierować się z powrotem n drogę E35. Po około 40 minutowej podróży, dojedziemy do przepięknej:

 • Florencji – kolejne miasto, którego żaden turysta nie może przegapić. Oprócz malowniczych krajobrazów, można podziwiać monumentalne katedry, czy zabytkowe budowle, z których śmiało możemy wyczytać dawne historie mieszkańców tego miasta.

Z Florencji możemy wyjechać i poruszać się dalej tą samą drogą czyli E35. Kolejny przystanek na naszej trasie, znajduje się praktycznie na końcu tej trasy i jest nim słynna, włoska stolica czyli:

 • Rzym– nikogo nie trzeba utwierdzać w przekonaniu, dlaczego warto zatrzymać się na polach kampingowych w okolicy Rzymu. Już sama wyprawa pod Koloseum czy zabytkowe kościoły, a także zjedzenie lunchu w jednej z rzymskich knajpek mówi samo za siebie. Warto spędzić na polu kampingowym więcej niż jedną noc i dać się porwać magii Rzymu. Miasto to podobno wciąga, a każdy kto choć raz tam był, zapragnie bardzo szybko powrócić.

Z Rzymu kierujemy się w dalszym ciągu na południe Włoch, wybieramy więc drogę oznaczoną jako E45, którą bezpośrednio dojedziemy do osławionego miejsca, którego żaden podróżny pominąć nie może. Jest nim:

 • Monte Cassino- osławione wzgórza Monte Cassino to prawdziwy raj dla turystów. Obecnie znajduje się tam wiele kasyn i innych rozrywkowych lokali, niemniej jednak w dalszym ciągu Monte Cassino jest niezwykle wartościowe chociażby ze względu na ogromny kawał historii, który możemy tam poznać.

W tym momencie, rozpoczyna się nasza trasa powrotna, która zakończy się w jednym z najpiękniejszych, włoskich miast. Wybieramy jednak trasę, która obfituje w niezwykłe widoki, wzdłuż wschodniego wybrzeża. Z Monte Cassino zjeżdżamy więc na lokalną drogę SR509, a następnie na drogę SR479, którą dojedziemy na wysokość Pescary. Wówczas zjeżdżamy na drogę E55 i kierujemy się nią przez cały czas, wzdłuż malowniczego wybrzeża, aż do ostatniego przystanku którym jest:

 • Wenecja– miasto słynące z gondoli i niesamowitego klimatu. Niewątpliwie to właśnie tam warto jest zakończyć wyprawę kamperem po Włoszech, szczególnie podczas rejsu gondolą po wąskich kanałach miasta.

Wyprawa kamperem po Włoszech, nawet na pierwszy raz, u boku doświadczonych przewodników i kierowców może być jedną z tych przygód, które na zawsze zapiszą się w waszej pamięci, a co więcej będzie to miła odmiana, przede wszystkim od licznych sezonów wakacyjnych, które spędzaliśmy tylko i wyłącznie wylegując się w popularnych kurortach na plażach. Kamperem do Włoch to jedna z najlepszych decyzji, którą możecie podjąć- przekonajcie się o tym sami!

Poprzedni

TOP 20 rzeczy do zobaczenia w Abruzji

Rezerwuj jacht we Włoszech już dziś! Sezon 2022 za pasem

Następny

Dodaj komentarz