Kamperem na półwysep Gargano – przewodnik

, Tagi , , ,

Półwysep Gargano, położony we wschodniej części Apulii, oferuje najlepsze warunki do wypoczynku rekreacyjnego. Spektakularne skaliste krajobrazy można odkrywać podczas wędrówek i wspinaczek. Natomiast pod górami otwierają się piękne kąpieliska z białymi plażami i zatokami na błękitnym Adriatyku. Jak dojechać kamperem na Gargano? I co warto zobaczyć na półwyspie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać z Polski kamperem do Gargano?

Podróż kamperem z Polski na półwysep Gargano to nie lada przygoda. Trasa rozpościera się na przestrzeni ponad 1900 km pokonując najkrótszą trasę przez Czechy i Austrię. To dobry wybór również z powodu tamtejszych tras, które należą do jednych z lepszych. Podobnie zresztą jak parkingi, które często nawet dla kamperów są darmowe. Jest to szczególnie ważne, gdy zechcemy zrobić sobie dłuższą przerwę podczas podróży.

Trzymając się polskiej autostrady A1, trzeba będzie przekroczyć granicę z Czechami na wysokości Gorzyczek. Następnie należy trzymać się lokalnych autostrad oznakowanych numerem 1 przez Brno. Po wjechaniu do Austrii najwygodniej jest jechać autostradą A5 prowadzącą do Wiednia, a następnie A2 w kierunku Graz. Po stronie włoskiej prowadzi natomiast A23 i następnie A4 w stronę Wenecji.

Z północy Włoch warto jechać autostradą A14 i w zależności jakim zjazdem zechcemy zjechać, są trzy możliwości dojazdu do Gargano. Zjazd Poggio Imperiale to jeden z pierwszych prowadzących do gminy. Gdy pojedziemy dalej Strada Veloce del Gargano, kolejnym zjazdem jest San Severo gdzie należy kierować się znakami, aby dotrzeć do miejscowości Gargano dell’Alto Tavoliere i Apricena. Foggia to ostatni zjazd z autostrady A14, który prowadzi wprost do Manfredonia i pozostałych wiosek Dolnego Tavoliere.

Przyjmując, że jedziemy od strony Foggi po przekroczeniu wschodniego obrzeża Tavoliere należy kierować się autostradą A14, a następnie drogą regionalną S89, która najpierw przecina krajobraz równiny długą prostą linią, a następnie jałowy i kamienisty teren. Po około 30 km po prawej stronie znajduje się kościół San Leonardo di Siponto. Za nim zobaczymy kościół Santa Maria Maggiore w Siponto i miasto Mandredonia. Praktycznie cały odcinek autostrady A14 rozciąga się na wybrzeżu, co sprawia, że włoska część podróży obfituje w przepiękne widoki na Morze Adriatyckie.

Postoje i kempingi na trasie do Włoch

Postoje poza wyznaczonymi parkingami i kempingami nic nie kosztują, lecz gdy podczas tak długiej trasy jak z Polski na Półwysep Gargano zechcemy gdzieś przenocować, konieczne będzie właściwe miejsce. Jedną z najlepszych lokalizacji wówczas może okazać się Wiedeń, który leży w odległości ponad 7 godzin ciągłej jazdy od Warszawy. Jednym z kempingów w mieście jest przestronny mein PLATZ przy Perfectastrase w cenie 20 € za samochód kempingowy od doby. W cenę wliczony jest dostęp do wody i urządzeń sanitarnych oraz wywóz śmieci. Najistotniejszy jest też fakt, że wspomniany kemping dostępny jest przez cały rok i przez całą dobę ułatwiając podróż również w późnych godzinach nocnych.

W doskonałej lokalizacji będą również parkingi i kempingi w okolicach Graz, które jest nieco dalej, bo 200 km od Wiednia, czyli około 3 godzin jazdy. Wystarczy zjechać z Autostrady A2 na skrzyżowaniu w kierunku A9 i dotrzeć na Martinhofstrase w Graz. Tamtejszy parking oferuje miejsca dla kamperów z zasilaniem, podłączeniem do urządzeń sanitarnych i utylizacją w cenie od 22 € do 25 € w zależności od wybranej opcji.

Co warto wiedzieć przed wyruszeniem w podróż?

Planując podróż, należy pamiętać o koniecznych opłatach, które będą niezbędne podczas podróży przez Czechy i Austrię. W Czechach winiety można zakupić płacąc kartą, lub gotówką, jeśli wymieniliśmy wcześniej pieniądze na czeskie korony. Można też zakupić je przed przekroczeniem granicy, 10-dniowa kosztuje w przeliczeniu na złotówki około 55 zł i około 75 zł trzeba zapłacić za miesięczną. Austriackie winiety to natomiast około 45 zł za 10 dni. Jeśli chodzi o Włochy, poruszanie się po autostradzie jest płatne w zależności od odcinka drogi i wynosi około 115 zł na 10 dni.

Każdy kraj ma również zróżnicowane do pewnego stopnia przepisy ruchu drogowego, do których należy się stosować. W przypadku Czech samochody kempingowe do 3,5 tony obejmują te same regulacje co w przypadku aut osobowych i maksymalna prędkość dozwolona na autostradach to 130 km/h, a w Austrii 100 km/h. We Włoszech natomiast jest podobnie jak w Czechach i kampery do 3,5 tony traktowane są jak auta osobowe z maksymalną dopuszczalną prędkością 130 km/h po autostradach.

Kamperem na Półwysep Gargano

Region Puglia jest wspaniałym miejscem na wakacje kamperem, obok majestatycznych krajobrazów i wiejskich miejscowości w otoczeniu morza. Szczególnie Apulia, kraina pomiędzy Morzem Jońskim i Adriatykiem, to miejsce pełne ciepłej gościnności i autentycznych smaków.

Od zatoczek położonych między nawiasami klifów, po długie piaszczyste plaże, od górskich lasów po ciszę starożytnych klasztorów. Gargano to jedna z dum włoskiego regionu Apulia, którego nie można przegapić, jeśli wyruszamy na wakacje własnym kamperem. Ten sposób podróżowania sprawia, że poczucie wolności jest dostępne dla wszystkich.

Jeśli chcenie przeczytać, gdzie w Apulii warto zajechać, kliknijcie tutaj.

Główne nadmorskie kurorty w Gargano

Park Narodowy Gargano jest jednym z najpopularniejszych miejsc wycieczkowych dla wszystkich, którzy chcą spędzić wakacje we Włoszech, odbywając długie wycieczki i relaksując się na ustronnych plażach wzdłuż wybrzeża. Kempingi Gargano położone w pobliżu włoskiego nabrzeża Morza Adriatyckiego, a czasem w górzystym regionie, oferują zapierające dech w piersiach widoki. W głębi lądu Las Umbra, jeden z nielicznych lasów dębowych a półwyspie Apenińskim, zaprasza na piesze i rowerowe wycieczki.

Kemping na Gargano jest też idealnym miejscem do odkrywania licznych nadmorskich kurortów na wybrzeża Adriatyku. Wiele miejsc w górach zachęca również do wędrówek i wycieczek. Vieste to jeden z nadmorskich kurortów najbardziej znany z czystych plaż, które zostały wyróżnione błękitną flagą. Czysta woda jest idealna do stawiania pierwszych kroków w nurkowaniu i obserwacji ławic ryb na morzu. Wzdłuż wybrzeża powstały dziwaczne formacje skalne w wyniku korozji, takie jak łuki skalne i jaskinie morskie. Wśród zabytków architektury na zwiedzanie zasługuje zamek i romańska bazylika z barokową dzwonnicą z XVIII wieku.

Peschici natomiast znajduje się w Parku Narodowym Gargano. Na parkingach wczasowicze mogą wypoczywać na pięknych plażach i uprawiać różne sporty wodne. Lokalne agencje żeglarstwa i surfingu towarzyszą odwiedzającym turystom, a w głębi lądu warto odwiedzić lasy sosnowe. Kolejnym nadmorskim kurortem jest Mattinata będąca jednym z najbardziej znanych we Włoszech. Szczególnie imponująca jest mieszanka białych plaż, kredowych klifów i wysokich górskich krajobrazów. Szczególnie popularne są wycieczki do okolicznych jaskiń morskich, które można zwiedzać łodzią. W pobliżu znajduje się też nekropolia Monte Saraceno, stworzona przez starożytnych mieszkańców Dauni.

Poprzedni

Perugia – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Todi – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Następny

Dodaj komentarz