Kamperem lub samochodem po Ligurii – co warto wiedzieć?

, Tagi , , , ,

Bezdyskusyjnie każda podróż kamperem to niezapomniane przeżycie, równie ciekawa może okazać się podróż samochodem. Piękne widoki, pyszne jedzenie, klimatyczne ulice, piękne plaże i wiele więcej, to cechy charakterystyczne słonecznej Italii. Zanim wybierzemy się w bajkową podróż do Włoch, powinniśmy odpowiednio się przygotować, między innymi: sprawdzić trasę, jaką będziemy się przemieszczać, jak i znajdujące się wokół niej miejsca postojowe. Podróż kamperem do Ligurii nie musi być nudna! Istnieje kilka możliwych tras, które doprowadzą nas do upragnionego celu – włoskiej riwiery. Chcesz wiedzieć więcej o podróży do Ligurii? Chcesz poznać kilka cennych informacji, które przydadzą Ci się na miejscu? Jeśli odpowiedziałeś na powyższe pytania: ,,Tak!” to zdecydowanie musisz przeczytać nasz artykuł!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Liguria – podstawowe informacje

Liguria to region położony w północno-zachodniej części Włoch, który przez wielu określany jest mianem włoskiej riwiery. Jej najciekawszym fragmentem jest Cinque Terre, w którego skład wchodzi pięć malowniczych, małych miasteczek: Monterosso, Vernazza, Cornigllia, Manarola i Riomaggiore. Są one również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Liguria leży w Zatoce Genueńskiej, nad Morzem Liguryjskim, rozciąga się ona pomiędzy dwoma łańcuchami górskimi – Alpami i Alpeninami. Nazwa tego regionu pochodzi od jednego z najstarszych italijskich plemion – Ligurów, którzy dotarli na te tereny z Afryki Północnej.

Podróż do Ligurii – trasa

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje kilka możliwych tras, którymi możemy się poruszać podczas podróży do Włoch. W zależności od tego, co chcemy zobaczyć po drodze, możemy jechać:

  • Z Polski przez Czechy, Austrię i Włochy;
  • Z Polski przez Słowację, Austrię i Włochy;
  • Z Polski przez Niemcy, Austrię i Włochy.

W zależności od punktu początkowego naszej trasy, jej długość waha się pomiędzy 1400 km a 2000 km. Koszt paliwa w zależności od państwa może się delikatnie różnić, jednak nie zmienia to faktu, że maksymalnie mamy do przejechania 4 tysiące kilometrów. Po przeanalizowaniu wielu informacji możemy założyć, że całkowity koszt paliwa będzie się wahać pomiędzy 700 a 800 euro. Zanim ruszymy w podróż, powinniśmy przemyśleć kupno winiety, czyli naklejki, dzięki którym możemy swobodnie się poruszać po autostradach danego państwa w danym okresie. Np.: w Austrii koszt 10-dniowej winiety dla samochodu 3,5 t to 9,40 euro; w Czechach to 310 czeskich koron, na Słowacji to 10 euro.

We Włoszech koszt przejazdu autostradą zależy od jej odcinka, możemy zapłacić kartą lub gotówką, natomiast przejazd autostradą w Niemczech jest bezpłatny.

Podróż kamperem daje nam wiele możliwości, w zależności od naszych preferencji możemy poruszać się trasami szybkiego ruchu, bądź wręcz przeciwnie – bocznymi drogami, napawając się mijanymi zachwycającymi widokami okolicznych wsi, miast i miasteczek. Poznaj zatem ważne informacje dotyczące miejsc postojowych w poszczególnych krajach znajdujących się na twojej trasie!

Podróż kamperem: CZECHY

W zależności od naszej początkowej lokalizacji, możemy kierować się na Pragę lub Brno. W otoczeniu tych miast jest najwięcej miejsc kempingowych, ale także zwykłych bezpłatnych parkingów, które znajdują się w otoczeniu natury, dzięki czemu nocleg na dziko jest bardziej komfortowy.

Brno

 Współrzędne miejsca: 49°14’30.9″N 16°30’55.2″E / 49.241922, 16.515337

 Miejsce postoju: parking znajduje się poza miastem, nad jeziorem. Jest on darmowy, otwarty oraz znajduje się przy ulicy. Kilkaset metrów jeziora, przy kompleksie sportowym. Teren w okolicy miarę równy. W kompleksie sportowym znajdują się łazienki, z których jest możliwość skorzystania. Parking znajduje się stosunkowo niedaleko miasta.

Praga

Współrzędne miejsca: 50°03’19.7″N 14°24’48.3″E / 50.055472, 14.413417

Miejsce postoju: camping na Wełtawie. Camping znajduje się blisko głównej drogi, jest duży, przyjemny i zielony. Posiada wszystkie niezbędne udogodnienia jak łazienki, wodę do czerpania, kuchnie, możliwość podłączenia do elektryczności. Znajduje się dość daleko od centrum, ale niedaleko znajduje się przystanek autobusowy i tramwajowy. Cena za samochód plus jedną osobę: 355 koron, czyli około 50 zł.
Więcej info na: http://www.caravancamping.cz/

Podróż kamperem: SŁOWACJA

Gdy decydujemy się podróżować przez Słowację, powinniśmy kierować się w stronę stolicy, czyli Bratysławy. Na trasie znajdziemy m.in. Autokemping Slnečné jazerá, czyli camping znajdujący się nad jeziorem Slnečné.

 Współrzędne: N48°12’49” E17°24’39”

 Miejsce postoju: ośrodek posiada osobne domki oraz camping dla kamperów. Parking dla kampera kosztuje 3 euro za noc, dodatkowo płaci się za osobę w zależności od wieku od 1 do 3 euro za noc oraz jeśli posiadamy ze sobą zwierzęta, musimy zapłacić 3 euro za noc. Dodatkowo za pobór energii elektrycznej zapłacimy 3 euro za noc.

Znacznie bliżej Bratysławy znajduje się Autocamp Zlaté piesky, również znajduje się on nad jeziorem, jednak w tym wypadku opłata za postój będzie zależna nie tylko zależna od ilości osób, ale również od wielkości pojazdu. Ceny wahają się od 2 euro do 6 euro za noc.

Podróż kamperem: NIEMCY

Zarówno w Niemczech, jak i Austrii, miejsca postojowe dla kamperów nazywają się stellplatz. Musimy pamiętać, że nocleg na dziko w tych krajach jest dozwolony tylko i wyłącznie wtedy, gdy dalsza jazda nie jest możliwa ze względu na zmęczenie. Na obrzeżach Monachium znajdziemy kilka campingów oraz minimum jeden darmowy stellplatz wohnmobile, czyli plac dla kamperów. Powinniśmy pamiętać, że nie na każdym takim placu znajdziemy potrzebne nam udogodnienia.

Przy granicy niemiecko-austriackiej znajdziemy Camping Brunnen położony u podnóża majestatycznych gór przy równie pięknym jeziorze. Na terenie znajduje się restauracja i mały supermarket. W zależności od kategorii mamy dostęp do elektryczności, kanalizacji, wody oraz mamy widoki na konkretny krajobraz. W zależności od sezonu za dorosłą osobę zapłacimy od 9,60 euro do 12,10 euro.

Całkowity cennik znajdziemy na ich stronie w języku niemieckim, angielskim, francuskim oraz włoskim.

Podróż kamperem AUSTRIA

Na naszej trasie Austrii do Włoch znajduje się kilka miejsc, o których warto wspomnieć.

Pod Wiedniem znajduje się darmowy stellplatz. Blisko stacji kolejowej, możliwy jest zrzut i pobór wody. Oto współrzędne tego miejsca dla GPS:  48.3353, 16.2992. Niedaleko Wiednia, około 20 – 30 km, znajduje się Camping Wienerwald. Znajduje się on koło rezerwatu przyrody i szlaków turystycznych. W zależności od wielkości miejsca parkingowego zapłacimy 8 do 10 euro za dobę. W zależności od wieku zapłacimy od 2,50 do 3,90 euro za osobę. Istnieje również możliwość skorzystania z pralni, koszt jednego prania to 3 euro.

Natomiast na granicy austriacko-włoskiej znajdziemy Camping Brunner am See, znajdujący się u podnóża wzgórz sąsiadując z jeziorem o krystalicznie czystej wodzie. Jest to camping znajdujący się w TOP12 Campingów w Europie w 2021 roku. Ceny zależne są od sezonu. W lecie zapłacimy średnio o 3-4 euro więcej niż poza sezonem. Za standardowe miejsce parkingowe (ok. 65-85m²) w  sezonie zapłacimy 10,90 euro za dobę.

WŁOCHY – jak dojechać do Ligurii?

Zanim nasza podróż samochodem do Ligurii skończy się w miejscu docelowym, warto zatrzymać się w okolicach Wenecji lub Mediolanu. Praktycznie w samym centrum Wenecji dostępnych jest kilka campingów dla kamperów, wszystkie oferty możemy znaleźć w przeglądarce porównującej ceny, dzięki czemu możemy znaleźć postój w dobrej lokalizacji w bardzo korzystnej cenie.

W końcu punkt kulminacyjny naszej podróży kamperem do Ligurii, czyli Levanto! Znajdziemy tam 4 campingi. Mamy bliski dostęp do plaży i morza. Levanto oraz inne miasteczka Ligurii połączone są linią pociągów regionalnych na obszarze ok. 40 kilometrów. Pojedynczy przejazd kosztuje 4 euro, bilet rodzinny z nieograniczoną liczbą przejazdów to ok. 40 euro.

Jedzenie w Ligurii opiera się na świeżych warzywach, aromatycznych ziołach oraz dostępnych w tym regionie owocach morza. Region Ligurii słynie na całym świecie ze swojego zielonego pesto, produkowanego z bazylii, oliwy extra vergine, orzeszków pinii, czosnku i parmezanu. Zdecydowanie jest to przysmak, który warto zabrać na pamiątkę z podróży do Włoch.   

Zorganizowane wyprawy kamperem do Włoch

Chcesz wyjechać do Włoch kamperem i przeżyć niesamowita przygodę, ale nigdy nie podróżowałeś samemu kamperem. Polecamy naszego partnera z www.wyprawy-kamperowe.pl.

Firma kompleksowo podchodzi do realizacji całej wyprawy organizując ciekawe trasy, atrakcje, niesamowite miejsca campingowe oraz pełną pomoc w obsłudze i bieżącym serwisie kampera.

W przypadku chęci wynajmu kampera na własną rękę firma prowadzi Wypożyczalnię Kamperów CamperyASONE w której możecie skorzystać z atrakcyjnych cen i profesjonalnej obsługi.

Najlepsze hotele w Ligurii i Genui

Poprzedni

Zwiedzanie Brindisi – najpiękniejsze miejsca. Co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Jak przemieszczać się po Bari

Następny

Dodaj komentarz