Karnawał w Wenecji jest historycznym wydarzeniem, które zyskało sobie renomę na całym świecie. Mieszkańcy i turyści skrywający się za kolorowymi maskami gromadzą się na Placu św. Marka i wspólnie przyglądają się pokazom artystycznym. Karnawał w Wenecji sięga swoją tradycją jeszcze do czasów pogańskich. Kiedy zorganizowano go po raz pierwszy i czy warto w nim uczestniczyć? Sprawdźmy wszelkie ciekawostki!
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Karnawał w Wenecji – zarys historyczny
Karnawał w Wenecji – Carnavale Veneziano – to wydarzenie świetnie znane na całym świecie. Pierwsze wzmianki o jego organizacji pochodzą już z 1094 roku. Niestety, nie da się jednoznacznie określić, czy pierwszy karnawał odbył się właśnie wtedy. Niektóre źródła wskazują na to, że ta zabawa jest głęboko zakorzeniona w tradycjach pogańskich oraz chrześcijańskich. Pierwotnie Carnavale Veneziano uznawano za festiwal płodności i za symboliczne „wejście” w okres postu i wstrzemięźliwości. Prawdziwy rozkwit karnawału w Wenecji przypadł na epokę renesansu. Wówczas w niektórych latach, zabawa trwała nawet przez 180 dni. Organizowano masowe bale, pojawiły się pierwsze maski oraz spektakle uliczne. Swoje występy podczas karnawału dawali grajkowie, akrobaci, a także i treserzy zwierząt.
Co ciekawe, w okresie karnawału weneckiego swój rozkwit przeżywał także uliczny handel. Sprzedawano tkaniny, wyroby szklane i także ozdobne ubrania. W 1797 roku obchody uroczystości wstrzymano. Rozkaz ten wydał Napoleon Bonaparte. Zakaz ten podtrzymywali także Austriacy, którzy zdobyli ówczesną Republikę Wenecką. Austriacy byli przeciwni obchodom uroczystości z obawy, że przerodzi się ona w protesty i demonstracje przeciwko wrogim najeźdźcom.

Dopiero 200 lat później wenecki karnawał został oficjalnie przywrócony. Z uwagi na to, że interesowało się nim coraz więcej osób, zyskał sobie miano kosmopolitycznego festiwalu. Obecnie wydarzenie to odbywa się na skalę światową. Co ciekawe, niektóre dane wskazują nawet na to, że aż 90% uczestników karnawału to turyści, a nie mieszkańcy!
Kiedy odbywa się Karnawał w Wenecji?
Karnawał w Wenecji przypada na pierwszą sobotę poprzedzającą Tłusty Czwartek. Z kolei jego zakończenie przypada na Tłusty Wtorek. Święto to jest odpowiednikiem polskich Ostatków. Jeśli planujesz uczestniczyć w tym wydarzeniu, zawsze sprawdź dokładnie datę oficjalnego rozpoczęcia i zakończenia. Wydarzenie to jest ruchome, co oznacza, że rozpoczyna się ono w inny dzień, w każdym, kolejnym roku.

Karnawał w Wenecji – czy warto jechać?
Barwny karnawał w Wenecji to wydarzenie, w którym powinieneś wziąć udział. Huczne obchody rozpoczynają się zawsze na Placu św. Marka. Jest on także miejscem najważniejszych, karnawałowych wydarzeń. Organizowane są tam compagnie della Calza, czyli prywatne bale maskowe. Jednak najważniejszym wydarzeniem, którego nie możesz pominąć, jest tzw. Lot Anioła. Wówczas akrobata spaceruje po cienkiej linie prowadzącej do dzwonnicy św. Marka. Karnawał w Wenecji jest wydarzeniem, które pozwoli Ci poczuć niezapomniany klimat miasta, a także poznać wiele osób. Niektórzy turyści podczas karnawału zawiązują znajomości na całe życie. Poza tym czeka na Ciebie świetna zabawa oraz fenomenalne przedstawienia artystyczne. Takiego festiwalu nie zapomnisz!

Maski karnawałowe w Wenecji
Maski są praktycznie obowiązkowym elementem podczas karnawału w Wenecji. Wiąże się z nim wyjątkowa historia. Początkowo, były to proste maski, bez zbędnych ozdób, które zakrywały jedynie połowę twarzy – mniej więcej do wysokości ust. Miały one pomagać w ukrywaniu tożsamości przez uczestników karnawału. Często towarzyszył im hazard, upojenie alkoholowe, substancje odurzające, a zdarzały się nawet tajemnicze morderstwa. Wówczas dzięki maskom, można mieszkańcy czuli się bezkarnymi i anonimowymi. Obecnie maski służą jedynie jako element dodatkowy i dekoracyjny. Zmieniła się także ich forma. Możesz kupić maskę zdobioną złotem oraz różnymi ćwiekami czy cyrkoniami. Może ona także zakrywać Ci całą twarz, aby dosłownie nikt Cię nie rozpoznał. Taka maska będzie również świetną pamiątką z Wenecji.
Czytaj także:
Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) w Wenecji, ciekawostki
Regaty w Wenecji, czyli Regata Storica, ciekawostki
Autor: Daria Gajewska