Katedra w Bergamo – wszystkie najważniejsze informacje

Tagi , , , ,

Bergamo to miasto, które przez turystów traktowane jest jako przystanek na drodze do Mediolanu. Okazuje się jednak, że wybierając się tam w podróż, masz do zrobienia całkiem sporo. Miasto obfituje w wiele zabytków, a także budowli sakralnych, które zasługują na znacznie większą uwagę. Jedną z nich jest słynna Katedra w Bergamo. Poznajmy ją lepiej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i historia Katedry w Bergamo

Katedra w Bergamo jest rzymskokatolicką świątynią, która od 1689 roku jest w całości poświęcona św. Aleksandrowi. Jest on również uznany za patrona miasta Bergamo. Zgodnie ze źródłami historycznymi, katedra ta została wzniesiona na miejscu innego, istniejącego niegdyś w tym miejscu kościoła św. Wincentego. Co ciekawe, ówczesne Bergamo było jedynym miastem, które posiadało aż dwie katedry. Analogicznie, doprowadzało to do wielu waśni i nieporozumień. Problem został w niechlubny sposób rozwiązany przez Wenecjan, którzy zburzyli świątynie i wznieśli w ich miejscu mury obronne. Niemniej jednak wkrótce podjęto próby odbudowy obiektu sakralnego, a w 1697 roku zdecydowano, że w mieście będzie znajdować się tylko jedna katedra.

Piazza Vecchia night view in Bergamo City
Nocny widok na Piazza Vecchia w mieście Bergamo, licencja: shutterstock/By Nejdet+Duzen

Świątynia w Bergamo jest prawdziwym arcydziełem architektonicznym. Jej wnętrze jest bogato zdobione, a dodatkowo znajduje się w nim kilka kaplic. Z zewnątrz zaś, Katedra w Bergamo jest dość surowa, a jej fasada utrzymana jest w kolorze białym. Przyjrzyj się jej z bliska, by dostrzec zamontowane figurki świętych oraz ornamentalne zdobienia. Zwróć także uwagę na samo wejście do katedry, które zostało ozdobione trzema portalami.

Gdzie znajduje się Katedra w Bergamo?

Katedra w Bergamo znajduje się w Citta Alta, czyli tzw. Mieście Górnym. Jest ona nieco oddalona od ścisłego centrum Bergamo, aczkolwiek z dotarciem do niej nie powinieneś mieć większego problemu. Do Miasta Górnego prowadzi kolejka górska, która zabierze Cię na szczyt. Z jej przystanku masz jedynie 150 metrów do Katedry w Bergamo. Możesz skorzystać także z klasycznej komunikacji miejskiej lub nawet taksówki czy samochodu. Jedną z alternatyw jest także spacer malowniczymi uliczkami Bergamo.

Godziny otwarcia Katedry w Bergamo

Katedra w Bergamo pozostaje do dyspozycji zwiedzających przez cały tydzień. Godziny otwarcia również są stałe i ściśle określają, kiedy możesz udać się na zwiedzanie świątyni. Od poniedziałku do piątku otwiera się ja dwa razy w ciągu dnia. Pierwsze otwarcie odbywa się o godzinie 7:30, a następnie o godzinie 12:30 się ja zamyka. Drugie otwarcie z kolei ma miejsce o godzinie 15:00 i możesz zwiedzać katedrę aż do godziny 18:00. Nieco inaczej prezentuje się sytuacja w weekend. Wtedy Katedra w Bergamo jest otwierana tylko raz, jednak na znacznie dłuższy czas. Zarówno w sobotę, jak i w niedziele możesz ją odwiedzić od godziny 7:00 aż do godziny 19:00. Pamiętaj, że w trakcie zwiedzania świątyni obowiązują Cię konkretne zasady jak np. zakaz przeszkadzania wiernym w modlitwie, czy też zakaz wnoszenia napojów i przekąsek.

Czytaj także:

Kiedy najlepiej jechać do Bergamo?

Komunikacja miejska w Bergamo – jak się poruszać po mieście?

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Lombardii i Mediolanie

Poprzedni

Hotele i noclegi we Florencji w przystępnych cenach

Kościoły Santi Bartolomeo i San Spirito w Bergamo – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz