Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) – jak możesz ją zwiedzić i co musisz o niej wiedzieć?

Tagi , , , ,

Jeśli planujesz spędzić swoje najbliższe wakacje w Mediolanie, to z pewnością wiesz, że na zwiedzanie miasta musisz poświęcić sporo czasu. Miasto słynie nie tylko z modnych butików, ale także ze swoich fantastycznych zabytków. Jednym z najważniejszych wydaje się Duomo di Milano, czyli katedra w Mediolanie. Co musisz o niej wiedzieć? Poznajmy ją bliżej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać, gdzie znajduje się Katedra w Mediolanie?

Duomo di Milano – słynna katedra w Mediolanie, którą co roku odwiedza tysiące turystów z całego świata. To nie tylko jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego, ale także przykład fenomenalnej architektury. Jak więc tu dojechać? Nie będzie z tym żadnego problem. Zabytek ten znajduje się w historycznym centrum miasta, tuż przy Piazza del Duomo. Pamiętaj jednak, że pod katedrę nie dojedziesz samochodem. Zatem, jeśli chcesz dotrzeć wystarczająco blisko, to skorzytaj z komunikacji miejskiej. Najbliższy przystanek to P.za Fontana. Jeśli tam wysiądziesz, to do Duomo di Milano będziesz miał jedynie około 100 metrów. Inna opcja to spacer albo przejażdżka rowerem.

Roof of Milan Cathedral Duomo di Milano with Gothic spires and white marble statues. Top tourist attraction on piazza in Milan, Lombardia, Italy. Wide angle view of old Gothic architecture and art
Dach mediolańskiej katedry Duomo di Milano z gotyckimi iglicami i białymi marmurowymi posągami. Najlepsza atrakcja turystyczna na piazza w Mediolanie, Lombardia, Włochy, licencja: shutterstock/By Julia Zavalishina

Katedra w Mediolanie, opis, historia, ciekawostki

Katedra w Mediolanie jest jednym z najlepszych przykładów architektury późnego gotyku. Ciekawostką jest fakt, że jest to najbardziej rozpoznawalny budynek sakralny. Nie tylko we Włoszech, ale także w Europie. Dodatkowo jest to także największy kościół na świecie. Ma on ponad 157 metrów długości i ponad 93 metry szerokości. To, co wyróżnia katedrę w Mediolanie, to jej wyjątkowo surowy styl, który jednak nadaje jej wyjątkowego uroku. Jednym z najważniejszych elementów katedry w Mediolanie są monumentalne witraże – również zaliczane do największych na świecie. Obecna Duomo di Milano znajduje się w miejscu dawnej chrześcijańskiej bazyliki – kościoła św. Tekli.

Duomo of Milan, (Milan Cathedral), Italy.
Duomo of Milan, Mediolan Katedra, Włochy., licencja: shutterstock/By Luciano Mortula – LGM

Budowla była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana, aż zdecydowano o jej całkowitym wyburzeniu. Obecna świątynia została zaprojektowana przez Gian Gelazzo Viscontiego, który również rozpoczął jej budowę w 1386 roku. Jednak na przestrzeni lat do katedry tej były dodawane kolejne elementy. Plac reprezentacyjny powstał dopiero w latach 1865-1873. Podczas wizyty w katedrze w Mediolanie w oczy rzucą Ci się charakterystyczne, strzeliste okna i surowe wykończenia, które były charakterystyczne dla gotyku. Jeśli przyjrzysz się jednak tej fasadzie nieco bliżej, wówczas Twoim oczom ukażą się również elementy typowe dla stylu barokowego lub neogotyckiego. Większość z nich jednak została dodana do oryginalnej budowli, którą udoskonalano w kolejnych latach.

Godziny otwarcia Katedry w Mediolanie

Jeśli zamierzasz odwiedzić Duomo di Milano, to musisz znać godziny jej otwarcia. Co ważne godziny nie zmianają się w zależności od sezonu, przez cały rok Katedra działa tak samo. Do Duomo di Milano możesz więc wejść codziennie – od poniedziałku do niedzieli – w godzinach od 9:00 do godziny 19:00.

Sculpture and architecture fragment Cathedral Duomo di Milano on Square Piazza Duomo in Italy
Fragment rzeźby i architektury Katedra Duomo di Milano na placu Piazza Duomo we Włoszech licencja: shutterstock/By Koroleva Yana

Katedra w Mediolanie, ceny, rodzaje biletów

Wejście do Duomo di Milano nie jest darmowe. Bilet wstępu zależny jest od opcji, na jaką się zdecydujesz. Możesz wybrać samo zwiedzanie świątyni, ale możesz także połączyć ją – w ramach biletu – ze spacerem po dachu katedry. Dodatkowo niektóre bilety upoważniają Cię również do wejścia do muzeum lub zwiedzenia terenu pobliskich wykopalisk wraz z obszarem archeologicznym. Standardowe wejście do świątyni kosztuje jedynie 5 euro dla osób dorosłych i 2 euro dla osób, które upoważnione są do skorzystania ze zniżek. Jednak jeśli interesuje Cię np. wejście na dach katedry, wówczas za bilet będziesz musiał zapłacić już około 15 euro. Wycieczka do świątyni, zwiedzanie muzeum, wejście na taras widokowy to z kolei koszt około 30 euro. Jeśli zaś interesuje Cię – oprócz Duomo di Milano – również teren wykopalisk archeologicznych, wówczas przygotuj się na to, że za bilet zapłacisz nawet około 40 euro.

The beautiful Duomo of Milan, Italy.
Piękna katedra w Mediolanie, Włoch., licencja: shutterstock/By Luciano Mortula – LGM

Gdzie kupić bilety do Katedry w Mediolanie?

Jeśli zdecydowałeś się na jedną z opcji zwiedzania Duomo di Milano, to musisz kupić bilet. Masz do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest zakup biletów bezpośrednio w kasie biletowej. Musisz jednak pamiętać, że nie znajduje się ona w samej świątyni, ale tuż obok pod adresem Piazza Duomo 14. W sezonie letnim jednak długie kolejki mogą Cię do tego rozwiązania skutecznie zniechęcić. Nieco szybszą metodą jest zakup biletu za pomocą odpowiedniej aplikacji lub strony internetowej. Wówczas elektroniczną wersję wejściówki otrzymasz bezpośrednio na swojego maila.

Spacerem do dachu Katedry w Mediolanie – co warto wiedzieć?

Jedną z największych atrakcji Duomo di Milano jest jej…dach! Rozpościera się z niego jedna z najpiękniejszych panoram miasta, którą będziesz miał okazję podziwiać. Na dach katedry doprowadzą Cię wąskie i kręte schody, choć opcjonalnie możesz skorzystać także z windy. Dach Duomo di Milano jest prawdziwym dowodem na kunszt architektów. Zaskoczy Cię on ilością wyjątkowych zdobień, przypór, a także ornamentów. Cały taras widokowy otoczony jest strzelistymi wieżami, które dumnie reprezentują gotycki styl architektoniczny. Wejście na dach słynnej katedry może być dla Ciebie najpiękniejszym zwieńczeniem Twojej podróży do Mediolanu.

Zorganizowane wycieczki – Katedra w Mediolanie

Jeśli chcesz o wiele lepiej poznać tajemnice skrywane przez Duomo di Milano, to wówczas zdecyduj się na zorganizowane wycieczki. Są one organizowane np. przez tiqets.com lub getyourguide.pl. Takie wycieczki pozwolą Ci na dopasowanie opcji zwiedzania idealnie do swoich potrzeb. Dodatkowo odbywają się one zawsze w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Możesz spokojnie wybrać wycieczkę w języku angielskim z grupą lub zdecydować się na całkowicie prywatne zwiedzanie. Dodatkowo zorganizowane wycieczki dają Ci znacznie wiecej możliwości. Podczas nich możesz zwiedzić Duomo di Milano, skorzystać z priorytetowego wjazdu windą na dach katedry, a nawet „załapać się” na zwiedzanie pobliskiego teatru La Scala. Co jest jednak najważniejsze, korzystając ze zorganizowanych wycieczek, będziesz mógł zaoszczędzić nie tylko swój cenny czas, ale także i pieniądze. Zwykle będą one kosztować znacznie mniej, niż opłacanie każdej atrakcji z osobna. Wycieczkę tę możesz wybrać i zarezerwować na stronach, które zostały powyżej wspomniane. Z pewnością nie będziesz tego żałował!

Czytaj także:

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Florencja – najpiękniejsze miasto Toskanii w jeden dzień?

Wenecja w Mediolanie, czyli spacerem po dzielnicy Navigli

Następny

Dodaj komentarz