Duomo di Napoli, czyli zabytkowa katedra w Neapolu, stoi w samym sercu miasta – dla mieszkańców jest punktem orientacyjnym, a dla turystów symbolem Neapolu i jedną z największych atrakcji w mieście. Jaka jest historia tej imponującej budowli i co można w niej zobaczyć?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Katedra w Neapolu – historia i ciekawostki
Słynna katedra w Neapolu, czyli Duomo di Napoli została wzniesiona pod koniec XIII wieku i znajduje się w miejscu, gdzie dawniej stała świątynia ku czci boga Apolla, a nieco później dwie kolejne świątynie – Bazylika Santa Restituta z baptysterium i Bazylikę Santa Stefania. Budowę katedry rozpoczęto w 1294 roku, na fundamentach dwóch wcześniejszych bazylik, i zakończono po niemal 20 latach – została zlecona przez Karola I Andegaweńskiego i kontynuowana za rządów jego następcy, Karola II. Na przestrzeni lat przeszła liczne remonty. Katedra ma jeszcze dwie inne nazwy: Cattedrale di Santa Maria Assunta oraz Cattedrale di San Gennaro.
Z zewnątrz prostą i nieco surową bryłę katedry zdobi neogotycka fasada z dwiema niedokończonymi dzwonnicami. Na przestrzeni lat wygląd katedry nieco się zmieniał. Choć budowla stoi tu od XIII wieku, to wspomniana fasada jest znacznie młodsza. Powstała w XIX wieku na zlecenie Karola II. Mimo wspaniałego wyglądu katedry z zewnątrz to jej wnętrze z bogatym, barokowym wystrojem jest najciekawsze i znacznie bardziej imponujące.
Mieszkańcy Neapolu od lat praktykują pewną tradycję związaną z patronem swojego miasta. Nazywa się ją Il miracolo di San Gennaro, czyli „cudem świętego Januarego”. Trzy razy w roku w świątyni odbywa się ceremonia upłynniania krwi św. Januarego – w pierwszą sobotę maja, 19 września (rocznica męczeńskiej śmierci świętego) oraz 16 grudnia (dzień patrona miasta). Według wierzeń krew świętego w ampułkach ma przyjmować płynny stan pod wpływem modlitw wiernych.
Katedra w Neapolu – zwiedzanie
Katedra w Neapolu jest niezaprzeczalnym symbolem i miasta jednym z najważniejszych punktów na mapie podczas zwiedzania. Duomo di Napoli to tak naprawdę cały kompleks katedralny, a zwiedzanie go najlepiej zacząć od głównego wejścia do katedry. Za pięknymi, rzeźbionymi drzwiami z brązu oczom ukazuje się imponujące, bogato zdobione wnętrze, które oświetlają dziesiątki witraży.
Katedra Duomo di Napoli w Neapolu została wybudowana na planie łacińskiego krzyża. Ma trzy nawy i dziesię c kaplic (po pięć z każdej strony). Główna nawa świątyni ma imponujące rozmiary – 100 metrów długości i 35 metrów wysokości. Spoglądając w górę, można dostrzec rzeźbione sklepienie ozdobione freskami z motywami biblijnymi, które zastąpiło pierwotny, drewniany strop. W ścianach katedry umieszczono grobowce członków królewskiej rodziny Andegawenów, a szesnaście rzeźbionych kolumn zdobią popiersia pierwszych biskupów miasta. Wewnątrz mieści się także renesansowa krypta Succoro, gdzie przechowywany jest relikwiarz ze szczątkami św. Januarego – patrona Neapolu. Jest jeszcze Cappella di Succorpo, którą nazywa się „kaplicą spowiedzi”. W środku można dostrzec posąg klęczącej postaci zwróconej w kierunku ołtarza. To biskup Olivier Carafa, który sfinansował budowę katedry i sprowadził do niej szczątki świętego.
Do głównej katedry przyłączono dwie kaplice – po lewej stronie wczesnochrześcijańska Bazylika Santa Restituita z zabytkowym baptysterium i artefaktami starożytnych kultur, a po prawej barokowa Kaplica Skarbu Św. Januarego poświęcona patronowi Neapolu, przy której mieści się skarbiec skrywający kosztowności przynoszone w ofierze świętemu.
Katedra w Neapolu – ceny biletów i godziny otwarcia
Katedra znajduje się w ścisłym centrum Neapolu, przy ulicy Via Duomo 147 – po wschodniej stronie Piazza Duomo. Świątynia jest czynna przez 7 dni w tygodniu, można ją zwiedzać bezpłatnie w określonych godzinach. Katedra jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach i 8:00-12:30 i 16:30-19:00. W niedziele między 8:30 a 13:00 między 16:30 a 19:30. Świątynia jest mocno oblegana przez turystów i miejscowych, więc trzeba liczyć się ze sporymi tłumami wewnątrz. Płatny jest wstęp to kaplicy i skarbca św. Januarego, bilet wstępu kosztuje kilka euro i warto go kupić z wyprzedzeniem online – dla uniknięcia kolejek na miejscu.
Sprawdź również nasz artykuł o zwiedzaniu Zamku Castel dell’Ovo w Neapolu!
Autor: Agnieszka Muczyn